Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Гастроезофагеален рефлукс

• 211 121
  • 638
  •   1
Отговори
# 630
Здравейте отново никакъв ефект от този пулсет и мутилиум незнам за какво ги давам.Днес бяхме вън малко тя има и чувствителност на горните дихателни пътища като се прибрахме пак започна като ларингит спазъм и пак свпрускване с флексотид .За тази изминала седмица единственото което и помага е гастроцинезин започне ли да се дави,дрази лае сухо много сухо давам едно хапче и спира .

# 631
  • София
Искрено Ви съчувствам. Все пак, от разстояние, без обстоен разговор, не мога да Ви дам на-подходящия съвет. Пък и предписаното лечение от гастроентеролога е правилно. Имайте пре вид, че лечението на рефлукса трае дълго, от 2 до 4 месеца, преди да повиляе на симптомите. Освен това при Вашето дете има сериозен белодробен проблем. Така се получава един порочен кръг - кашлицата предизвиква рефлукс, а рефлуксът дразни горните дихателни пътища (това включва носна кухина, фарингс, ларинг, трахея). Имайте търпение.
Препоръчвам Ви да се запишете за д-р Златко Димитров в Детския център на Токуда - освен че е алерголог, той може да даде консултация за белодробните и гастроинтестиналните оплаквания. Често подобни прояви се наблюдават при алергия към някои хранителни съставки.

# 632
Здравейте! Синът ми е на 5 години и 6м. Когато беше на три години и половина изкара стомашно- чревен вирус доста тежко,с диария, която накрая доведе и до кръв в изпражненията. Педиатъра все пак успя да стабилизира състоянието без хоспитализация. Пи месец след това пробиотик. Но след този период започнаха проблемите. Оплаквания от болка около областта на пъпа,газове и облекчение след изхождане. С течение на времето отшумяха оплакванията. Но след всеки стомашночревен вирус всичко се повтаря. Детето яде бързо и не сдъвква храната много добре, постоянно му правя забележки и напомням,но напредъкът е малък засега. Преди около шест месеца през нощта се събуди и започна да плаче ,че го боли много в областта на гръдната кост. Посетихме спешен кабинет ,направиха кардиограма и ехография. Видяха се множество газове. Педиатъра предписа диета,иберогаст , омепразид за месец и пробиотик. Проблема отшумя. Направихме всички изследвания: паразити,микробиология, кандида и хеликобактер. Всичко е наред. Посетихме доц. Георгиева, която пак след преглед с ехограф постави диагноза герб и синдром на раздразненото дебело черво. Предписа метронидазол 120 мг и сак алби( на рецептата е изписано на латински),което в аптеката не бяха чували и ми отказаха флажила, защото няма как да разделя табл. От 250 мг. В момента на прегледа детето нямаше оплаквания, защото часът е запазен месец и половина предварително. От седмица след хранене вечер се оплаква отново от болка около гръдната кост. Какво да правя? На какъв специалист да го заведа? Извинявам се,че бях наистина многословна,но нямаше как по- кратко да го обясня.

# 633
Извинявам се, искам да допълня,че напоследък през деня и особено след сън се опитва да си прочисти гърлото ,все едно нещо му дразни. Понякога като леко изкашляне,сухо.

# 634
  • София
Здравейте,
ще отговоря по-подробно и заради другите майки във форума. Първо не ми казахте дали като бебе е повръщал и каква е харастеристиката на повръщането. Казвам това, защото рефлуксните прояви започват още в бебешка възраст. Нарича се ГЕР (гастро-езофагеален рефлукс). Второ, на ехограф може да се установи рефлкс, но не и в каква степен, нито дали това вече е рефлуксна болест (ГЕРБ). За тази цел са небходими и други клинични прояви, както и специфични изследвания в детско отделение.
По принцип рефлукс имат всички хора при определени условия,  което в малки граници е нормално. Върху това има влияние начина на хранене, инфекции на горните дифателни пътища, белодробни процеси и проблеми в чревния тракт. Тези оплаквания се лекуват симптоматично, понякога по-дълго от 3 - 4 седмици. Същевременно се лекуват и паралелните оплаквания - синуит, бронхит, колит.
Рефлуксната болест се характеризира с различни по характеристика повръщане, кашлица особено нощно време, проблеми в носоглътката, нервност, отслабване на тегло, анемия, проблеми с храненето.
Лечението на вашия педиатър е правилно, но то трябваше да се проведе дълго време. И непременно регулирана диета (хранителен режим).
Доц.Георгиева също ви е предписала правилно лечение, тоест флажил, размесен с захар на прах (sachari albi или сак алби, според рецептата). Тези рецепти са стандартни и аптекарят е трябвало да я разчете.
Така че върнете се към лечението на рефлукса и наред с него - лечението на раздразненото черво. Редно беше тези неща да обсъдите с доц.Георгиева.

# 635
Благодаря Ви много за бързият отговор! Като бебе рядко е повръщал по малко мляко след хранене и то в повечето случаи, когато се оригне. Досега е пил два пъти Аб. В повечето случаи боледуването се свежда до задна хрема и леко зачервено гърло, защото се опитвам да хвана в началото нещата. Има няколко прекарани стомашночревни инфекции и възстановяването след тях е протичало малко по- бавно, с оплаквания от болки в коремчето. Благодаря отново !

# 636
Здравейте, проф. Бранков,

Изключително бях изненадана да науча, че един зает специалист отделя от времето си, за да помогне поне малко на разтревожени родители като мен. Вие сте рядкост!

Дъщеря ми е на по-малко от два месеца и от раждането има тих киселинен рефлукс, имаме час за гастроентеролог след две седмици. По препоръка на педиатъра давах сироп с алгинат, но тя пак повръщаще и при повръщане всичко отиваше в нослето и секретите ставаха гелообразни заради алгината и нямаха изчистване. Тя започна да има проблеми с дишането и да се дави. Страхувам се от аспирация и това, че рефлуксът е киселинен. Наскоро разбрах за дете починало от аспирационна пневмония поради нелекуван рефлукс...Моля препоръчайте добър УНГ или друг специалист, който да е запознат с ефектите на рефлукса в тази област. И още нещо - може ли някъде в София да се направи изследване тип "swallowing study" - мисля, че е нещо, свързано с "дисфагия" - извинявайте, не съм сигурна за термина...И то може ли да покаже дали детето преглъща правилно и каква е опасността от аспирация?
 И последно - на тази крехка възраст какви медикаменти са допустими, за да облекча болката й, тя е много силна и вече сме изтощени да я носим, да се тревожим и да се чувстваме безсилни да й помогнем. Наясно съм, че това е донякъде извън вашата област, но се опасявам, че може би гастроентерологът ще се колебае да изпише медикаменти, по-силни от алгинатите, заради възрастта й. Досега всеки казва, че това е "нормално" и "'ще се израсте". За мен не е нормално дете да пищи от болка след хранене и да повръща по над 10 пъти на ден.

Благодаря Ви предварително,
Силвия

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 20:46 от sylph_sis

# 637
  • София
Здравейте, разбирам Ви добре.
Първо трябва да знаете, че всяко дете има рефлукс в по-малка или по-голяма степен. Понятието „тих рефлукс” е условно. А това дали е киселинен рефлукс, пак не е много достоверно, защото майчиното мляко повече клони към алкалната среда.
Казвам това, за да разберете, че рефлуксът при бебетата е физиологично явление, което постепенно отшумява след 6-ия месец.  При Вашата дъщеря той е по-изявен и Вие трябва да се въоръжите с търпение и да спазвате нужните изисквания, които ще даде педиатърът. А това са: повдигане на леглото откъм главата, хранене по-често с по-малко количество, продължително държане на детето да оригне, сгъстяване на млякото.
Не са нужни специални изследвания, тъй като трябва да се преценят клиничните прояви.Особено важно е да се прецени как храните (кърмите) бебето и дали то наддава нормално на тегло.
Едва ли има хирургичен проблем. Но ние не можем с кореспонденция да анализираме конкретната ситуация. Изчакайте консултацията с детския гастроентеролог.

# 638
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт