Гастроезофагеален рефлукс

  • 273 557
  • 780
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте, д-р Бранков!
Бебето ми е момче на почти 7месеца.
Повръща още от новородено. .....

Постът Ви е наистина дълъг и предполага дълъг разговор, който мойже да се проведе очи в очи. Съгласен съм, че проблемът с френулума играе важна рола, иначе досега рефлукните проблеми трябваше да се разрешат. Вие сте описали много добре Вашето поведение. Смятам, че освен детски гастроентеролог по отношение храненето и лекарственото лечени, трябва да се обърнете към УНГ специалист. По отношение на повръщането е добре да се обърнете към Детска хирургия "Пирогов" където има технически възможности за подробни изследвания. Защото само с един разговор няма да стигнем до проблема.

# 721
  • Мнения: 131
Здравейте, д- р Бранков!
Детето ми е почти на 3 години и скоро изкара тежък чревен вирус. От няколко дни забелязвам едно леко покашляне, по-скоро е като прочистване на гърлото. При преглед при педиатър не се вижда нищо, няма зачервено гърло. Вкъщи забелязахме, че това покашляне е 30на мин след хранене и след като сякаш леко му се повдига и преглъща наново. Има апетит, но сякаш му се е раздразнил стомаха. Как можем да му помогнем? Благодаря Ви предварително

# 722
  • София
  • Мнения: 3 186
Според мен организмът му още не се е възстановил от вирусната инфекция. Давайте му Гастротус.

# 723
  • Мнения: 39
Здравейте, д-р Бранков !
Имам син на 1 година,който е с тих киселинен рефлукс от бебе. Около края на втория месец започнаха проблемите,с които мислех,че сме се справили,но явно не сме. Захраних го на шест месеца,ката избягвам всички храни,които могат  и дразнят стомаха му и нещата временно се успокоиха. От самото начало до днес пие Рефалгин и веднъж пи Мотилиум. До сега успявахме да се справим само с Рефалгина,дори си мислех,че вече го е почти израстнал, но от 1 месец насам е ад. След прекаран Ковид и антибиотик детето се мъчи целодневно. Виждам как му се надига след храна, не спи през нощта почти, постоянно се върти и мрънка, а когато повърне се разплаква. Оригва се често,дори когато не е ял и хълцането отново се завърна.
Бихте ли споделили Вашето мнение, за колко време се очаква да се възтанови, и какво мога да направя в случая, за да му помогна максимално ?
Благодаря за отделеното време !

# 724
  • София
  • Мнения: 3 186
Терминът „тих киселинен рефлукс“ е мого абстрактен. Това би трябвало да се докаже с pH-метрия. Всички бебета имат рефлукс. Вие правилно сте подхождала с храненето. Сега обаче се намесва заразата – това навярно е постковиден синдром и трябва да се консултирате с детски гастроентеролог.
Аз бих Ви препрочал отново Рефалгин или Гастротус и някой препарат за киселините – например Омепразид 10 мг вечер (в някои аптеки, като „Ерудита“, приготвят съответните прахчета от капсулите на препарата).

# 725
  • Мнения: 2
Здравейте, моето бебе ще стане на 6 месеца след една седмица.
От 3-тата седмица след раждането му се появи повръщане, което се увеличаваше с всяка следваща. Понякога беше непосредствено след хранене, понякога и 1-2-3 часа след хранене, понякога направо мляко , а понякога пресечено, примесено със стомашни сокове - в различни количества. При навършване на 2 месеца посетихме гастроентеролог, който каза рефлукс и вероятно АБКМ(поради наличие на слуз в изхожданията - в последствие се отхвърли) , изпрати ни и в Пирогов за отхвърляне все пак И на пилорна стеноза. Там ни приеха, понеже детето беше видимо отпаднало и отслабнало. Направиха му необходимите изследвания, отхвърли се пилорната стеноза и го диагностицираха с рефлукс.  Изписаха прахчета Нексиум и гастротус. Втория месец детето беше наддало само 380 гр. (В сравнение с първия-1.200кг) дори бих казала, че беше свалил ,тъй като по-рано през месеца го бяхме теглили и беше повече отколкото при приемането ни в болницата. Само на кърма е. Започнахме приема на лекатствата и другите препоръки(повдигнато матраче, повече прав и т.н). Повръщането продължи, но определено имаше подобрение, 3-ти и  4-ти месец качи по 800-900 гр.на месец. Петия месец обаче беше качил само 100 гр. Междувременно посетихме друг гастро, който изписа молитиум преди всяко хранене, по-ранно захранване, вкарване по-рано на жълтък и глутен . Аз бях започнала захранването със зеленчуци , малко след навършване на 4 месеца,и съответно продължихме със съветите на лекаря. Прахчетата молитиум ,обаче,по моите наблюдения, нямат добър ефект спрямо повръщането на бебето,то не само че си продължи,но му се възвърнаха и непоносимите киселини ,които може би нексиума подтискаше и започна повръщане през нослето, не по много. Мина почти месец откакто приема молитиум( изписан е за 1 месец) и се чудех дали не може да си продължим с Нексиум , защото той имаше по-добър ефект по отношение на киселините, защото доста го мъчат. Той в момента е около 6.800 , като е роден 3.400( изписан 3.300) . Има две заместени хранения - обяд и СЗ, но все така не качва или качва по малко. На см е 68-70. Дали не трябва да спра с кърменето и да давам антирефлуксно мляко (имам кърма, но явно е по-рядка и си повръща). Чудя се дали няма някаква друга причина, за да не качва кг?
Извинявам се за дългия пост и благодаря предварително.

# 726
  • София
  • Мнения: 3 186
По принцип избягвам да давам съвети за проблеми, които не са под мое продължително наблюдение, особено ако са от сферата на детския гастроентеролог.
В случая аз бих препоръчал да се върнете към Нексиум, да престанете с Мотилиум, да спрете кърменето и да преминете на Фризовом, като хранете бебето по-често с по-малко количество. Дръжте го по-дълго време да оригне и спазвайте другите атирефлуксни мерки.

# 727
  • Мнения: 2
Благодаря Ви за отговора!

# 728
  • Мнения: 50
Здравейте, проф. Бранков!

Дъщеря ми е на 9г. и от м. Юни след прекаран вирус с хрема започна да кашля по няколко пъти вечер или през нощта.
Лекувахме стафилококи в носа и давахме Зиртек 1 м. с подозрение за алергичен терен. Кашлянето намаляваше, но не изчезна.
Гастроентеролог постави диагноза рефлукс след рентгеново изследване с бариева каша. Направен бе и преглед с ехограф, при който не бяха открити патологии. Назначиха Нексиум 20 мг., по 1 табл. Вечер/ 1 час преди хранене за 28 дни. Началото на терапията съвпадна с второ боледуване от Ковид (първо през март’22), което протече с температура и хрема, без стомашни оплаквания. След Ковид кашлянето стана по-влажно вечер или през нощта.
Междувременно посетихме алерголог, който диагностицира алергия към Пелин и добави Фортекал 4мл. до края на Септ. и Гастротус към терапията. Кашлянето стана спорадично и през 2-3 вечери.
Седмица по-късно се разболя от сезонен вирус с хрема и кашляне. Симптомите отшумяха за около седмица, но тъй като точно тогава трябваше да спираме Нексиум-а, педиатърът ни посъветва да го спрем след пълното отшумяване на симптомите т.е. 1-2 седмици след 28дневната терапия.
За съжаление спорадичното кашляне вечер и през нощта се завърна макар, че все още е на Нексиум, придружено от преглъщане докато спи, закашляне след това и понякога скърцане със зъби.

Спазваме хранителен режим, спи на повдигнат матрак, правени са изследвания за паразити и бактерии, няма лош дъх, гадене и повръщане. Има стафилокок във фецес, но без диария. Ще повторим изследването след месец и за сега не го лекуваме.
Моля за съвет дали според Вас Нексиум действа в нашия случай? Зная, че с толкова други боледувания е трудно да се определи.
Трябва ли да спрем с Нексиум (вече е 35 ден) при положение, че още прокашля и преглъща нощем и да опитаме лечение с други медикаменти?
Ще се радвам и за насоки за доп. изследвания/ план за действие, които да помогнат за изясняване на ситуацията.

Извинявам се за дългия пост и предварително Ви благодаря за отделеното време!!

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 03:02 от zinaida_y

# 729
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте,
прочетох внимателно поста Ви и веднага ще кажа: това е постковиден синдром. Целият организъм и специално добрите чревни бактерии са разбъркани. Рефлуксът е вторичен проблем. Нексиумът трябва да продължи поне 3 месеца, като задължително давате усилена доза пробиотик (препоръчвам Синкванон). Добре е да се обърнете към детски пумолог и гастроентеролог. Оплакванията бавно ще отшумят.

# 730
  • Мнения: 50
Проф. Бранков!

Изключително много благодаря за бързия отговор и дадените насоки. Със сигурност ще посетим посочените специалисти и ще продължим терапията с Нексиум.

Желая Ви всичко добро!!

# 731
  • Мнения: 1 326
Здравейте, проф. Бранков!

В темата съм от раждането на сина ми, който вече е на 4г. С тежък рефлукс е от бебе, който не спираме да лекуваме. От Варна сме и тук го лекува проф. Георгиева. Няма да описвам симптомите му като бебе - бяха типичните при силен рефлукс. Отначало се започна със стандартните Гастротус, Рефалгин, но не дадоха никакъв ефект. Мотилиум беше назначен още около 4-5мес възраст (тогава в комбинация от Квамател). Силно изявените симптоми продължиха докъм 1г, след което спряхме Мотилиум. В този период е пил още и Омепразол, Езомепразол, Нексиум. Периодично посещаваме проф. Георгиева, защото макар и да спряха връщанията на фонтан, синът ми продължи с характерните симптоми - повдигане (връща се храна/течност до устата му и я преглъща), често уригване и хълцане. Съответно е периодично на курсове Мотилиум + Нексиум или Квамател. След 2г започна и да боледува постоянно - кашлица, хрема и т.н.,които се лекуват много бавно и малко след това се разболява отново. Болен е всеки месец (поне по веднъж), боледува тежко - ангини, бронхити, пневмония. Стига се до антибиотик всеки месец и сякаш този порочен кръг няма край. Изминалият месец изкара 2 бронхита. Мина лечението му и уж беше поспрял да кашля, но последните нощи преминават в кашлица, чувам как му се връща храна и от това се дави в съня си. В момента от около месец отново пие Мотилиум и Квамател на прахчета и двете 2х1 дневно (мисля, че са по 4мг, но не съм сигурна). Този път курсът на лечение е 6мес (досега винаги е бил по 3мес). Въпреки лекарствата обаче, проблемите си продължават. Освен чисто стомашните изяви, детето е много неспокойно и нервно, има проблем с храненето - почти нищо не иска да яде, иска да яде почти само пасирано, иначе отказва, има ужасно неспокоен сън нощем. Досега освен преглед на ехограф, не са му правени никакви изследвания. Притеснявам се след толкова дълъг период с постоянно прояви на ГЕРБ дали няма някакви поражения в хранопровода. Нормално ли е въпреки провежданото лечение проблемът да е все още налице? Какво следва оттук нататък според Вас? Просто вече сме в задънена улица...и това постоянно боледуване съвсем влошава нещата.
Извинявам се за ужасно дългия пост, просто исках да съм възможно най-изчерпателна. Благодаря за отделеното време!

# 732
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте,
Вие описвате много точно и подробно типичната характеристика на гастро-езофагеалната рефлуксна болест, или ГЕРБ. Тази продължителност на симптомите ни задължава да проведем по-задълбочени изследвания, с оглед установяването или отхвърлянето на хирургично усложнение от болестта. Правят се мониториране на киселинността на хранопровода (импеданс рН метрия), езофагоскопия под обща упойка, контрастно рентгеново изследване. Не е изключено да има усложнения от рефлукса, които са в сферата на детската хирургия.
Съветвам Ви да се обърнете към проф.Шивачев или д-р Пъхнев от детска хирургия на "Пирогов", те са специалистите, които в момента се занимават с този проблем.

# 733
  • Мнения: 1 326
Много Ви благодаря за насоките! Ще потърсим някой от препоръчаните лекари, за да се направят нужните изследвания. Отдавна ме тревожи това, но явно тук не се правят необходимите изследвания на децата.
Благодаря отново!

# 734
  • Мнения: 13
Здравейте,какви са световните тенденции за Мотилиум?И какво означава,че невролозите нямат опасения?Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт