Паралелно хранене на новородено с кърма и АМ?

  • 4 894
  • 6
  •   1
Отговори
  • гр.София
  • Мнения: 380
Здравейте! Предварително се извинявам за дългия пост, но ще се опитам да дам възможно най-изчерпателна информация. Бебето ми се роди на 05.07.2008 г. в 23.40.ч.  Докато бях бременна бях твърдо решена, че ще кърмя и досега все още ми се иска, но ми се струва, че всичко се обърка. Проблемът е следният. Въпреки че родих нормално, след раждането се чувствах много зле. Наложи се да ми направят две спинални упойки една след друга, а аз имам лордоза/изкривяване на гръбначния стълб/, освен това-епизиотомия, наложи се акушерката доста здраво да ме натиска в продължение на 15-20 минути по корема и в резултат-целия следващ ден след раждането се чувствах като пребита. Едва имах сили да дишам, но въпреки това си взех бебето и се опитах да му дам да суче. Нямах коластра, но знаех, че така ще се развие сукателния му рефлекс. През целия ден бебето така и не засука-нямаше и какво. Всеки път, когато връщах бебето в родилното отделение обяснявах на акушерките, че не е яло нищо, но те ме успокоиха, че това е "ново бебе" и било нормално. 24 часа след раждането установиха, че детето е спаднало с 300 грама, има температура и го включиха на системи. Впоследствие установиха нисък хемоглобин, високи левкоцити и се наложи кръвопреливане. Назначиха му и лечение с антибиотик. След два-три дни започнаха да ми дават бебето отново в стаята и аз започнах да се опитвам да кърмя. Никой не ми показа как да държа детето, не знаех правилно ли съм го поставила, но резултатът беше разкървавени и разранени зърна, а в същото време нямах представа дали детето е успяло да засуче нещо. Уплаших се да не стои гладно и се принудих всеки път когато го взимах в стаята да се моля на акушерките да му дадат малко АМ. Освен това започнах да изцеждам по малко кърма с помпа и да я давам в млечната кухня в болницата с молба да я пастьоризират, за да мога все пак да го храня с нещо. Така в болницата редувах хранене с кърмата, която бях успяла да изцедя и с АМ, което бях успяла да измоля. Подозирам, че може би не е било най-правилното решение, но детето имаше много проблеми, никой не ми обясняваше нищо и се страхувах да не гладува и това да доведе до продължаване на спад в теглото и задълбочаване на другите проблеми. Сега вече сме си у дома, но аз продължавам да редувам даването на АМ с даването на изцедена кърма. Зърната на гърдите ми се оправиха и се опитвам да я кърмя, но имам чувството, че не изсмуква нищо, защото винаги след това е гладна, а суче на пресекулки-едно-две хубави смуквания и след това заспива на гърдата ми. Споделих с педиатърката и тя каза, че е добре при храненията първо да й давам кърма, а след това да дохранвам с АМ, а не да редувам кърма и АМ на две последователни хранения. Само че аз не винаги успявам да изцедя кърма за всяко хранене, а й предлагам тогава, когато имам. Въпросът ми е-не е ли това хранене твърде хаотично и може ли да доведе до колики или до други проблеми?

# 1
  • Мнения: 984
Здравей мила Лола! Разбирам, че си много притеснена и напрегната. Искам да ти кажа, че този период ще отмине постепено и сама ще видиш, че не е толкова трагично, ако кърмиш от шише.
Наистина звучи хаотично, но пък това си успяла, това си направила.

Ако бебето заспива след две суквания, леко му стисни нослето, то ще се събуди и ще засуче отново. Но леееекичко, само колкото да отвори очички. Ето още: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768, освен това във Библиотеката има много интересни статии и съвети.

Опитай се да се изцеждаш след кърмене, но кърми на поискване. Така ще си сигурна, че кърмата ще нахрани детето.

Другият вариант е, ако смяташ да кърмиш детето от шише, за дапочнеш да се изцеждаш "до последно" на всеки 3 - 3,5 часа и да даваш пак на толкова, освен ако детето спи дълбоко.

Дано съм ти полезна! Hug

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 19:34 от Мишона

# 2
Здравей ми.а,

аз мога само да споде.я своя опит и се надявам да ти бъда по.езна с нещо.Аз родих със секцио и ми дадоха детето с.ед 12 часа.В бо.ницата ядеше кърма - колкото имах и АМ. Като се прибра;е реших да минем само на кърма и детето успяваше да се наяжда с по често слагане на гъ,дата. И аз като теб се те,заех изяжда ли достатъчно ? Ами ако не му стига - знам какъв омагъосан к,ъг е.И така с.ед 15 дена отидохме на консу.тация и тя беше нада.а само 40 грама.На.и се сешташ лекарката само дето не ми каза че ще си умора детето от глад и аз се предадох започнах да дохранвам. И така вече 4 месеца, но от няко.ко дена започна да не иска да суче а само шишето защото е по лесно.Така че ако имам второ дете не бих направила тази грешка.
И така моят съвет е ако още са ти разранени зърната п,обвай със симликонови.Аз имам чисто нови и мога дати ги изпратя с куриер, ако си от софия С по ;есто слагане на гърдата кърмата ще ти се регули,а и постепенно ще можеш да изключиш АМ. Изчакай първият месец да мине и ще видиш как нещата ще потръгнат - и ти и мъничето имате нужда от адаптация. А къ,менето и толкова п,иятно че си заслужава всяко усилие. Успех не се отказвай просто се успокой. Hug

# 3
  • Мнения: 2 908
Пробвай да кърмиш-не свиквай да се цедиш,че после ще е трудно да го върнеш на гърда.Аз се наложи да се цедя през цялото време,не съм кърмила,давах първо кърма,после дохранвах с АМ-така трябва,защото кърмата спомага за по-лесното разграждане,докато само хранене с АМ е трудно за стомахчето(при положение,че ма кърма)-затова се препоръчва така да се храни детето-аз цедях в едно шише и приготвях АМ в друго и така хранех на всяко хранене.Ти си дръж бебето на гърдата и се опитай да храниш само с кърма-ще ти е по-лесно.

# 4
I az dohranvam dyshterja si s AM. V nachaloto beshe sled pochti vsjako hranene, zashtoto kyrmata ne mi stigashe. Imah i razkyrvavenite zyrna i t.n., no te se opraviha. Zapochnah da pia chaj za uvelichavane na kyrmata, zapochnah i da se nalivam s technosti, da jam bademi i oveseni jadki, i da hranja kolko chesto beba iskashe. Taka se uvelichi kyrmata mi i sega ima dni, vkoito vyobshte ne dohranvam s AM. Stiskam ti palci i gore glavata - v edin moment shte si dadesh smetka, che neshtata sa se opravili i detenceto ti e sito i shtastlivo:)

# 5
  • гр.София
  • Мнения: 380
Благодаря на всички за отговорите! borislava_z , благодаря ти за предложениетоза силиконовите зърна, но съм си купила. Купила съм и лактогонен чай-въобще опитвам се по всякакъв начин да не спирам кърмата. Успокоих се, че не съм единствената, която има трудности. Ще продължавам в същия дух!

# 6
  • Мнения: 405
Лола исках да ти разкажа за началото на нашето кърмене, защото бяхме в доста сходна ситуация. Бебчето ми се роди 1 месец по-рано и имаше пробленми с дишането. Веднага го свалиха в интензивно отделение и го включиха на системи. На мен ми го дадоха за кърмене чак на следващия ден, като преди това ми бяха дали помпа  да се цедя, но аз нищо не успявах да направя с нея и вече ми се ревеше, че нищо не излиза. Бебчето засука, но на мен ми се струваше, че по-скоро стои на гърдата ми. Добре че имаше консултант по кърменето при мен да ме успокои, че правилно го поставям на гърдата и че бебето суче и за какво да слухтя, за да разбера че суче. (Ако не си направила подобна среща с консултант горещо ти го препоръчвам, нищо не може да се сравни с истинската среща със специалист. Мисля, че от форума може да намериш инфо.) Започнах да слагам бебето на гърда на 2-3 часа, той беше много сънлив и почти не се събуждаше сам, трябваше ние да го будим. След няколко дни обаче теглото му беше спаднало, той се роди малък и без това, 2870 беше при раждането. Лекарите наредиха да му се дава адапте и понеже той не искаше да суче от шише (за мой късмет!) му даваха с тръбичка през нослето. Адапте му даваха на всеки 3ч, като ми даваха да го кърмя преди или по време на вливането. След това цедях колкото мога, за да могат на следващото хранене да му дадат част от моята кърма и по-малка част адапте. Най-голямата ми мотивация да продължа с опитите за кърмене беше вярата ми, че кърмата е най-добрата храна за моето бебче, особено след като е недоносено. Освен това с лекарите видяхме, че адаптето му е тежко за стомахчето, не можеше добре да го обработва и му се подуваше корема.

След като ни изписаха продължихме по следната схема. Гледахме да го будим, ако не се е събудил за хранене след 3ч. Той беше доста сънлив и буквално съм чакала някое промрънкване, за да му предложа да суче. Навивах си часовника през нощта, за да ставам и да го будя за хранене, защото той целият първи месец не проплака за ядене. След няколко смуквания той се унасяше и с таткото си бяхме измислили поредица от неща, които да го събуждат - някой път погалване или пощипване вършеше работа, друг път смяна на памперс, без да има нужда, или мерене на температура под мишницата или преобличане. Все неща, които не обичаше. hahaha Първите дни след изписването ни бяха казали да го дохранваме след всяко сучене с кърма и една лъжичка адапте. Така че след като се насучеше го давах на таткото да го храни, а аз през това време цедях, за да стимулирам лактацията. Бях си наела една от тези големите помпи от болницата. След 5 дни някъде отидохме да го мерим и беше наддал малко, не беше нещо особено, но за доктора беше важно че е наддал и каза да спираме дохранването с шише. Аз още от раждането си записвах много старателно по колко пъти на ден е ял и пишкал/акал, това е най-добрият индикатор, че кърменето върви добре. След това го мерихме чак на 1 месец и беше наддал някъде 1к общо за месеца. Сега си имам 6 месечно опитно кърмаче и мога да кажа, че въпреки, че началото беше много трудно абсолютно си заслужава.

Стискам палци всичко да се нареди при вас! Пиши, ако имаш въпроси, тук има толкова много опитни майки готови да помогнат.

Общи условия

Активация на акаунт