Лозови сърмички - постни, естествено!

  • 23 617
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 5 500
Днес, тъй като е неделя Laughing , се отдадох изцяло на семейството си Wink  и реших да сготвя една пипкава манджа  Sign Exclamation Само, че си я поукрасих Grinning Та, тъйййй, слушайте Wink
Задушава се една глава лук, ситно нарязан, четири-пет стръка пресен по-едро нарязан в малко зехтин и повечко водичка. Прибавя се равни части булгур и ориз, почистени и измити, първо булгура, защото по-бавно се сварява, чер пипер, лют червен пипер /щото ний сме си по лютичкото/, сол и се дозадушава леко. Ако има нужда се добавя вода, да не загори. Сваля се от котлона и се добавя едро нарязан чесън и копър.
По-нататък си знаете, следва завиване на сърмичките и затискане с една чиния отгоре да не тръгнат след вас Wink малко вода и варене, пак малко, доде се свари ориза и булгура.
Ааа, щях да забравя добавя се и мноооого любов.
Да ви е сладко Laughing

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Колко горе-долу ориЗ и булгур? А водата За варене на сърмите трябва да е под тяхното равнище или да ги покрива?

ИЗвиняваи, ако въпросите ми са смешни. Laughing

# 2
  • Мнения: 5 500
Цитат на: rosa
Колко горе-долу ориЗ и булгур? А водата За варене на сърмите трябва да е под тяхното равнище или да ги покрива?

ИЗвиняваи, ако въпросите ми са смешни. Laughing


Не, не са смешни, ама аз готвя на око без мерки Wink
Например: 1/2 ч. ч. булгур и 1/2 ч. ч. ориз, зависи колко листа имаш. На мен или ми остава смес или листа Wink Ако е смес я слагам покрай навитите сърми, ако листа ги хвърлям. А, водата е на тяхното ниво Sign Exclamation

# 3
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Благодаря ти много. Утре ще ги опитаме Laughing

# 4
  • Мнения: 1 533
Например на нашата тераса има асма и лозовите листа ми се навират в прането. Мога ли да откъсна оттам пресни или ползваш някакви предварително обработени. Например ако ги попаря в леко посолена вода, дали ще стане? Confused

# 5
  • Мнения: 672
Цитат на: _kalina_k
Например на нашата тераса има асма и лозовите листа ми се навират в прането. Мога ли да откъсна оттам пресни или ползваш някакви предварително обработени. Например ако ги попаря в леко посолена вода, дали ще стане? Confused

Зависи от асмата.Майка ми има и тя на балкона.Когато не й стигнат листите добавя от тези на балкона,но са си твърдички.

# 6
  • Мнения: 1 533
Цитат на: diemma
[
Зависи от асмата.Майка ми има и тя на балкона.Когато не й стигнат листите добавя от тези на балкона,но са си твърдички.


Днес ги гледах, много малки ми се виждат, и едни такива с неудобна форма, не виждам как бих могла да свия нещо вътре. Ще пробвам.

# 7
  • Мнения: 461
Аз досега си берях от лозата на двора, ама тая година нещо се е разболяла-цялата е на едни пъпки Sad  Cry

# 8
  • Мнения: 5 500
Цитат на: _kalina_k
Например на нашата тераса има асма и лозовите листа ми се навират в прането. Мога ли да откъсна оттам пресни или ползваш някакви предварително обработени. Например ако ги попаря в леко посолена вода, дали ще стане? Confused


Няма нужда да е подсолена водата и чиста става, само ги попари, да не са жилави и да им излезе киселия сок.

# 9
  • Мнения: 5 250
Може ли да ви предложа рецепта за Лозови сърмички,които леля ми приготвя и са много вкусни  Wink
 Продукти за Арменски лозови сърмички:
-лозови листа
- 1ч.ч. ориз
- 2ч.ч. лук
- чубрица
- гюзум
- копър
- сол
- червен пипер
- черен пипер
- малко лимонтозу (може и лимон)

Запържвате(а може и да го задушите) ориза,след което добавяте лука.Ако сте запържили ориза,след добавянето на лука слагате и малко вода, за да се задуши.Прибавяте и подправките и завивате сърмичките по познатия ви начин  Wink
Добър апети  Laughing

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Моля те ми кажи какво е гюзум Confused:  Не съм го чувала досега.

# 11
  • Мнения: 5 250
Цитат на: rosa
Моля те ми кажи какво е гюзум Confused:  Не съм го чувала досега.


В различните крайща на БГ го наричат по различен начин  Wink Другото име на гюзума е джоджен(основната подправка в боба)  Laughing

# 12
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Radina
Цитат на: rosa
Моля те ми кажи какво е гюзум Confused:  Не съм го чувала досега.


В различните крайща на БГ го наричат по различен начин  Wink Другото име на гюзума е джожен(основната подправка в боба)  Laughing


Ааа, да джоджен поЗнавам Laughing Благодаря ти.

# 13
  • Мнения: 5 250
Искам само да добавя че в оригиналната рецепта се слага и малко канела.Аз лично не обичам канела(освен върху млякото с ориз и баклавата) и затова не я слагам  Embarassed Но ако ви допада пробвайте с нея  Laughing

# 14
  • Мнения: 2 655
АFRODITA,
от както я има тази тема все чета и се облизвам.
Това е едно от любимите ми български ястия.
Обожавам лозови сърмички, но нокога не съм правила. Embarassed  Embarassed  Embarassed
Е преди да дойда тук само знаех да пържа картофи и сандвичи. Laughing
Открихме с татко в БГ магазина лозови сърмички. Предполагам, че са сварени. Никаде не намерихме булгур. Cry

 Confused: Може ли да ги направя с ориз и колко трябва да сложа?
 Confused: Да сложа ли в ориза и малко гъбки за миризма?
 Confused: Как се завиват за да не се пръснат в тенджарата?


Извинявай за въпросите, ама сега се уча и то само от такива като теб майстори.

# 15
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Pela
АFRODITA,
от както я има тази тема все чета и се облизвам.
Това е едно от любимите ми български ястия.
Обожавам лозови сърмички, но нокога не съм правила. Embarassed  Embarassed  Embarassed
Е преди да дойда тук само знаех да пържа картофи и сандвичи. Laughing
Открихме с татко в БГ магазина лозови сърмички. Предполагам, че са сварени. Никаде не намерихме булгур. Cry

 Confused: Може ли да ги направя с ориз и колко трябва да сложа?
 Confused: Да сложа ли в ориза и малко гъбки за миризма?
 Confused: Как се завиват за да не се пръснат в тенджарата?


Извинявай за въпросите, ама сега се уча и то само от такива като теб майстори.



Здрасти, Pela Wink  Sign Exclamation
Благодаря ти, голям комплимент ми правиш, но колкото повече учиш, толкова разбираш, колко малко знаеш Sign Exclamation
За сърмичките, които сте намерили там предполагам, че трябва да са сварени. И тук има такива в Пикадили и са сварени.
На въпросите ти:
1. Може, разбира се да се сложи само ориз. Например за едно добро количество сърмички около 1 ч. ч. ориз.
2. Може да сложиш каквото си искаш, ще станат лозови сърмички Pela Wink
3. А, това е по-сложен  Confused: защото ще ми е по-лесно да ти покажа, а не да го опиша, но ще опитам. Така, поставяш в плитка чиния един лозов лист с дръжката към теб /имам предвид, там от където е откъснат/, в средата на листа, даже малко към опашката сипваш една лъжичка от сместа и завиваш 1. от към дръжката към края, 2.след това от ляво към средата, 3. от дясно към средата и 4. завиваш към крайчето и става  Sign Exclamation сърмичка
Нареждат се плътно една до друта в тенджерата и в/у тях се поставя плитката чиния, в която си ги завивала + малко вода и се варят докато се свари ориза, около 20-тина минути.

# 16
  • Мнения: 2 655
AFRODITA,
 специални благодарности. Едва днес се почувствах по добре и ги направих. Станаха.   Hug Толкова съм шашната, че не вярвам. Спомних си, че бях яла в едно приятелско семейство /арменци/ лозови сърмички, а вътре имаха гъбки и маслинки /ситно нарязани/. И аз така ги направих. Станаха страхотни.
С удоволствие ще се похваля на майка ми как си ме научила по Нета да готвя сърмички. БЛАГОДАРЯ ТИ.

Само за инфо: един буркан лозови сърми в Америка струва 5.39$. Бях изумена.

# 17
  • Мнения: 5 500
Цитат
AFRODITA,
 специални благодарности. Едва днес се почувствах по добре и ги направих. Станаха.   Hug Толкова съм шашната, че не вярвам. Спомних си, че бях яла в едно приятелско семейство /арменци/ лозови сърмички, а вътре имаха гъбки и маслинки /ситно нарязани/. И аз така ги направих. Станаха страхотни.
С удоволствие ще се похваля на майка ми как си ме научила по Нета да готвя сърмички. БЛАГОДАРЯ ТИ.


ЕЕЕеее, чак сега влизам тук и виждам, че страхотно си се справила, БРАВО, БРАВО  Wink  Sign Exclamation  
Цитат на: Pela
Само за инфо: един буркан лозови сърми в Америка струва 5.39$. Бях изумена.


Сеиозно Rolling Eyes  Confused: Че то вътре само листа и ориз, какво толкова Rolling Eyes  Sad  Sign Exclamation

# 18
  • Мнения: 2 655
Грешка съм допуснала при писането.
Да се чете: 1 буркан лозови листи, не сърмички.
Голяма скъпотия е.  Shocked

# 19
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Pela
Грешка съм допуснала при писането.
Да се чете: 1 буркан лозови листи, не сърмички.
Голяма скъпотия е.  Shocked


Ха, още по-лошо /скъпо/. От там нататък ще трябва и да ги правиш. Аз тук си ги забразявам във фризера и после само и попарвам.

# 20
  • Мнения: 1 216
Вкусни лозови сърми
Порции: 6
Продукти
1 буркан лозови листа
2 глави лук или 2-3 връзки пресен
1 ч.ч. ориз
1/2 ч.ч. булгур
250 г сирене
1-2 яйца
чубрица, копър, черен пипер, сол, чесън
олио
За заливката
3 с.л. олио
400 г кисело мляко
червен пипер
1 глава чесън или връзка пресън
сол

Лозовите листа се попарват с вряла вода и се оставят да омекнат. Ситно нарязаният лук се запържва в олиото. Добавя се измития булгур с  една ч.ч вода, прибавя се и измития ориз и 2 1/2 ч.ч вода. Посолява се, прибавят се чубрицата и черния пипер и нарязания чесън. Оставя се да поври.Когато сместа се сгъсти се сваля от огъня. Оризът и булгурът трябва да са полусварени, но не и готови.Прибавяме разбитото яйце/яйца със сиренето. Разбъркваме добре и поръсваме с нарязания копър.С така получената смес навиваме сърмичките.Навитите сърми се нареждат в тенджера и се захлупват с чиния.Сипва се вода на нивото на чинията. Вари се около 20-30 мин на умерен огън.
Главата чесън  се нарязва наситно или начуква и се смесва с киселото мляко и се прибавя малко сол. При сервиране сърмите се заливат с киселото мляко и 1-2 супени лъжици гореща запръжка от олио и червен пипер по желание.
 При приготвянето на сместа от ориз и булгур може да се прибавят счукани орехи и една-две шепи стафиди, предварително накиснати във вода.Съотношението ориз - булгур може да бъде променено,или да се пропусне- според вкусовите ви предпочитания, но не пренебрегвайте булгура - много е полезен.

# 21
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Pela
AFRODITA,
 специални благодарности. Едва днес се почувствах по добре и ги направих. Станаха.   Hug Толкова съм шашната, че не вярвам. Спомних си, че бях яла в едно приятелско семейство /арменци/ лозови сърмички, а вътре имаха гъбки и маслинки /ситно нарязани/. И аз така ги направих. Станаха страхотни.
С удоволствие ще се похваля на майка ми как си ме научила по Нета да готвя сърмички. БЛАГОДАРЯ ТИ.

Само за инфо: един буркан лозови сърми в Америка струва 5.39$. Бях изумена.


И аз ги правя понякога с гъбки и маслинки, а също и със стафиди.
Единствената разлика в приготвянето е, че аз слагам към плънката (лук,ориз, стафиди) сокът на един лимон и после, когато ги навия, ги напръсквам със зехтин и сока на половин лимон.
Ако ги правя без лимон им правя сос (кис.мляко, яйце, брашно и сосчето, в което са врели сърмичките.
Слагам и черен пипер освен изброените дотук подправки.

Общи условия

Активация на акаунт