Каква е, според вас, оптималната разлика м/у децата?

  • 12 423
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 693
Понеже със съпруга ми планираме да имаме две дечица /на първо време/, но само половината от "плана" е изпълнена, ми се ще да видя какво мислите за възрастовата разлика между братчетата/сестричетата Grinning ! Знам, че зависи и от децата и от възпитанието им, но все пак...

Аз лично искам да направя близо 10-годишна разлика между децата си Sunglasses !

# 1
  • Мнения: 4 965
Мисля, че е най-добре разликата да е в рамките на 5 години за първите 2 деца и около 10 между първото и (евентуалното) трето. Добре е по-голямото дете да е излязло от бебешката възраст и да разбира достатъчно добре, за да приеме по-лесно бебето (да ревнува по-малко и да помага на мама).
Ние с моя мъж обмисляме (живот и здраве) вариант за 3-то детенце след 6-7 години (още по-добре ще е ако уцелим времето на тръгване на близнаците в първи клас - така хем ще имам време за бебето, хем ще мога да им помагам за първите уроци.

# 2
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Здравейте!
в анкетата посочих максимум 5год. за разлика между двете деца, въпреки че в моя случай надали ще се получи.
С тати все се шегуваме да "правим " за сестриче на Георги, ама...
Намесва се паричния проблем; искаме да си намерим по нормално жилище (нали сме на общежитие и няма много място за още хора  Grinning ); искам да завърша; да си намеря прилична работа,  пък тогава чак ще мислим за второ дете...
От познати съм виждала и двете страни.
И с разлика 1год. и 3м, и с разлика 10год. В първия случай казвам й:ти си майка-героиня, тя пак отвръща - ние ще си отгледаме бързо децата, после ще ергенуваме  Grinning, а вие още с бебе ще се занимавате...
Във втория случай, особено, ако първото е момиче, помага на майката за второто и е някак по-лесно...
Всеки сам си преценява, при желание всичко става...

# 3
  • Мнения: 1 975
moite kalpazani imat 11meseca razlika........ pochti kato bliznacheta sa Simple Smile
xubavoto e che si igraqt zaedno Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 245
Ние с брат ми имаме 10 години разлика  Laughing Еххх ,че е хубаво да имаш по голям батко   Party  Аз също искам децата ми да имат по голяма разлика,но не повече от 10 години и не по малко от 6-7 години  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 512
Аз съм най-голямото от три деца.С брат ми сме породени ,  а със сестричката имам 12 години разлика.Мисля си , че е най-добре някъде посредата - разлика около 5 или 7 години.


Бобе и ние по4ти наполовина сме изпълнили плана (5 деца)Simple Smile))

# 6
  • Мнения: 384
Цитат на: bobolenta
Понеже със съпруга ми планираме да имаме две дечица /на първо време/, но само половината от "плана" е изпълнена, ми се ще да видя какво мислите за възрастовата разлика между братчетата/сестричетата Grinning ! Знам, че зависи и от децата и от възпитанието им, но все пак...

Аз лично искам да направя близо 10-годишна разлика между децата си Sunglasses !


Емката + 9месеца Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 13 203
Цитат на: bobolenta
Понеже със съпруга ми планираме да имаме две дечица /на първо време/, но само половината от "плана" е изпълнена, ми се ще да видя какво мислите за възрастовата разлика между братчетата/сестричетата Grinning ! Знам, че зависи и от децата и от възпитанието им, но все пак...

Аз лично искам да направя близо 10-годишна разлика между децата си Sunglasses !


Аз смятам, че разликата не трябва да е повече от 3-4 г. Поради няколко причини:
1. Ако децата са породени е ужасно трудно за майката, особено ако ще ги отглежда почти сама. Аз си представям да съб бременна и да тичам след нищо неразбиращо дете.

2. Ако разликата е по-голяма пак от гледна точка на майката нещата се отдалечават, в смисъл тамън си тръгнала на работа и си влязла в крак и айдеее пак.

3. При малка разлика някак вървиш по инерция, имаш тренинга и това е по-добре.

Аз лично не смятам, че по-голямото дете трябва да помага в отглеждането на малкото или поне не така както го разбират масово жените, затова и това отпада като мотив за голяма разлика.
Има едно друго нещо, което съм чувала от жените около мен, че е добре да родиш второто когато първото започва училище. Мисля си обаче, че може да се окаже, че вместо да помагаш на първокласника не можеш да му обърнеш внимание.

Затова ние сме си говорили да планираме второ дете, когато Александра направи 2 или 3 години в зависимост от финансовото състояние, в което се намираме.

# 8
  • Мнения: 6 320
Честно казано, до преди няколко месеца-година, си мислех, че идеалната разлика е около 3-4-5 години. На моите разликата е 4 г. и 4 месеца.
Сега, обаче, ако трябва да се върна назад бих избрала по-голяма или по-малка разлика.
1. Ако са близко едно до друго, наистина сякаш накуп се отглеждат. Вярно, със сигурност е по-трудно, но бързо отминават най-трудните години.
2. Ако е по-голяма разликата, тогава ще си имал глътка въздух между двете.

А защо си промених мнението?
Нещата ужасно се презастъпват.
Ей на - при моите, точно изникнаха всички зъби на Мони и си викам "Край - свърши се" (и на двете ми деца, зъбите изникнаха ужасно трудно, с много болка, високи температури и т.н.) и започнаха на Ади да й падат зъбите и да растат постоянните и хукнахме с нея по зъболекари.
Току-що си научил едното да ходи до тоалетна само, само да се мие, бърше, да си мие ръцете, да се облича и т.н. и идва на ред второто.
Едва ли не току-що си махнал единия памперс и си спрял да бършеш наакани дупета и... айде пак отначало.
Може би защото напоследък съм ужасно изнервена и уморена, но вече ужасно много ми додея бърсането на наакани детски дупета - имам чувството, че от 6 години само това правя... и е така де.

Откъм занимания и игри.
Ади иска да си чете, да рисува, да реди пъзели, да строи с конструктор.... е, да, ама не става - хем не мога да ги разделя, хем малкият не позволява на кака си да прави каквото и да било... Направо не знам какво ще ги правя, когато от септември Ади тръгне на училище - как ще й осигурявам спокойствие за учене - идея си нямам. Дано дотогава главата на малкия терминатор поуври малко и се кротне...

Разбира се, моите хлапета не са критерий. Според хората, които ги познават - не е имало и няма по-спокойно, тихо, кротко и послушно дете от Ади и по-буйно, палаво и ревливо дете от Мони - двете абсолютни крайности.

# 9
  • Мнения: 694
Аз също искам три деца. За разлика все още немога да кажа напълно, но знам че ще са три. Когато влязох да раждам имаше една жена на 45г. роди четвъртото си дете, а имаше и две внучета. Незнам дали е нормално, но лично на такива жени им свалям шапка.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 793
На мен ми се иска да имам 3 деца с по 2-3 години разлика. Знам, че ще е ужасно трудно, докато порастнат, но пък минава по-бързо, а не току свърши бебешката възраст на едното и хей го второто, а и ще се разбират по-добре. Със сестра ми имаме 5 г. разлика (аз съм малката), и трябваше да стана аз на 18-19, за да започнем да се държим нормално и да имаме приятелски отнопения, а не малък-голям.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Аз съм още само с №1, но от наблюдения, ми се струва, че Буу и Мамма са прави.
 А и подобно нещо пишеше в Книга за майката на Елизабет Фенуик. Не мога да цитирам точно, че я дадох на една обременена приятелка  Grinning , но там имаше таблица посветена точно на плюсовете и минусите при различните възрастови разлики. И изводите /направени от психолози и т.н. след тестове, наблюдения и пр./ беше, че оптималната разлика е най-малката разлика, за да има пълноценен психоемоционален контакт между децата, горе-долу общо двигателно, емоционално и интелектуално развитие. Разликата под година не се препоръчваше като здравословна за мамите Grinning И се обясняваше, че тази от 4-5 създава най-голям потенциал за напрежение между децата. Общо взето извода беше - или по-малка - 2-3 години, или по-голяма разлика - 7-8-10 години.

# 12
  • Мнения: 8 769
По повод написаното от Elsi, сравнителна таблица има и в предния брой на сп. "Aз и моето бебе".
Oт личен опит смея да твърдя, че разликата 3 до 5 години е много добра. Аз съм най-голямото от три деца, със сестра ми имаме 3 г. разлика, с брат ми -5, а те двамата помежду си-само година и 20 дни. Майка ми е забременяла, когато сестра ми е била на 3 месеца. Тя ми сподели, че не е било лесно, били са почти като близнаци, но пък всичко е отминало "на един" дъх, и след това вече е било по-лесно озаптяването на три терминатора.
Аз също бих искала да имам 3 деца, знаейки колко е хубаво. Вече мислим за следващото Wink

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
разликата между денис и ерик е точно две години.
на моменти ми доста трудничко защото съм сама в къщи и понякога така се случва, че и до тоалетна не мога да ида.
но въпреки това решението ни за тази разлика беше напълно съзнателно.
имам намерение да родя още едно дета като плана ми това да стане е след4-5 години.ако сме живи здрави и господ е рекъл.

# 14
  • Мнения: 3 634
Аз съм малко off topic, ама да питам dodo_dodo... Защо не спиш бе мила, ами си будна толкова рано/късно... не че аз съм заспала oще де... 4:27 е...

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Мама от Финландия
Аз съм малко off topic, ама да питам dodo_dodo... Защо не спиш бе мила, ами си будна толкова рано/късно... не че аз съм заспала oще де... 4:27 е...


ами защото ставам да кърмя Simple Smile
и понеже всички спят, и на мен ми се спи ужасно та четенето и писането ме държат будна Grinning

# 16
  • Мнения: 1 220
dobro utro, dodo! i az makar da ne karmja sam v podobno polojenie noshtno vreme!

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: nadq
dobro utro, dodo! i az makar da ne karmja sam v podobno polojenie noshtno vreme!


добро утро Grinning
ставаш да храниш бебока ли?
ех какви сомнамбули сме се събрали, нищо чудно и други будуващи да има, та ще се окажем цяла тумба Grinning
направо да правим среща в чата , а Laughing  Laughing  Laughing

# 18
  • Мнения: 1 220
stava, shte e zabavno! pri men problema e che kato se razsanja - kraj, ne moga da zapja pak i sluhtja koj kak disha, kak shmarka i drugi takiva.......

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: nadq
stava, shte e zabavno! pri men problema e che kato se razsanja - kraj, ne moga da zapja pak i sluhtja koj kak disha, kak shmarka i drugi takiva.......



ооох, братя, пардон сестри по съдба Laughing
и аз слухтя, като разперя пеленгаторите и чувам всяко шумче.
а ерик е особено звучен нощем - то не е сумтене, то не е хъркане, давене, хълцане, пуфтене.......човек ще рече, че осъществява тежък физически труд мъника, а не че просто трябва да заспи!

# 20
  • Мнения: 1 220
hahaha, a Iovana ramji! prosto ne e za vjarvane , ramji strahovito, ne razbiram zashto, napava li se, kakvo parvi!?

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: nadq
hahaha, a Iovana ramji! prosto ne e za vjarvane , ramji strahovito, ne razbiram zashto, napava li se, kakvo parvi!?


нямам идея Laughing
тези бебета издават зашеметяващи звуци понякога , да не повярва човек, че идват от такива дребосъци Laughing  Laughing  Laughing

# 22
  • Мнения: 61
И аз съм за 10 и повече, но не повече от 12 - 14 години. Не знам, но ми се струва неоправдано изнервящо грижата за две или три палави човечета наведнъж. Въпрос на личен избор! Laughing

# 23
  • Мнения: 18 542
Ние си правим сметки разликата да е около 3-4 години. Мисля, че така е най-добре за децата. Аз имам брат и сестра. Най-голямата съм. Разликата със сестра ми е 3,5г, а с брат ми 13. Чесно да си кажа, със сестра ми сме много по-близки едно заради еднаквия пол и второ заради разликата. Брат ми до скоро беше дете, а в момента е необуздан пубертет. Ще минат още поне 5 години докато влезе в релси и можем да контактуваме нормално  Laughing
Със сестра ми имаме много общи теми за разговор и от няколко години насам я възприемам като набор, а не като по-малка. Мисля, че разликата ни е идеална.
Майка ми ми е казвала, че са искали разликата с брато да е по-малка, но той просто не се получавал - 4 години са го правили, въпреки, че аз и сестра ми сме станали от раз. Така че понякога сметките са без кръчмар, не забравяйте!  Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 3 652
Според мен не може да се каже точно колко е оптималната разлика във възрастта на децата. И малката и голяма разлика има своите плюсове и минуси. Всичко зависи от родителите и от самите деца.

Имам приятелка, на която децата са със 1 г. и 10 м. разлика. В никакъв случай не мога да кажа, че й е  лесно. Още повече, че ги гледаше сама без помощ от баби и дядовци. Искрено съм се смяла, когато ми се оплакваше, че докато кърми бебето голямото й дете иска да пишка. Било много трудно едновременно да кърмиш и да вдигаш гащи. Сега децата са на 5 г. и малко и 3 г. и половина и не мога да кажа, че си играят. По-скоро непрекъснато имат спорове и се бият (нали са момчета). Сигурно като пораснат още малко нещата ще се променят.

Моите деца ще имат разлика от 7 години. След една година ще ви кажа кои са плюсовете и минусите при такава разлика.

# 25
  • Мнения: 473
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: nadq
stava, shte e zabavno! pri men problema e che kato se razsanja - kraj, ne moga da zapja pak i sluhtja koj kak disha, kak shmarka i drugi takiva.......



ооох, братя, пардон сестри по съдба Laughing
и аз слухтя, като разперя пеленгаторите и чувам всяко шумче.
а ерик е особено звучен нощем - то не е сумтене, то не е хъркане, давене, хълцане, пуфтене.......човек ще рече, че осъществява тежък физически труд мъника, а не че просто трябва да заспи!


Ох, как ме разсмя само!!
А аз си мислех че само моя прави така и вече бях решила че нещо му има на детето!
А ако знаете само какво пръхтене става като спи и му започнат коликите Grinning
Додо вие още ли се будите да папате през нощта?
Реших че само ние сме останали лакомниците - ама на като си иска няма да си държа гладно детето!

# 26
  • Мнения: 7 821
Всеки сам трябва, разбира се, да прецени, но за нас най-добра е малката разлика. Всъщност аз дадох зор  Grinning , за второто. Първо на моите години не мога да си позволя разлика от 10 години (поергенувах си доста), а и не мога да си представя, че ще тръгна на работа, детето на детска градина , всичко влиза в норма и след година две, хайде пак памперси, нощни събуждания, подсечени дупета ...... И да ви кажа смятам, че с годините децата стават по-големи егоисти и ревнивци , а не по-малки. Моите са като при Додо с две години разлика и също ги гледам сама. Не ми е лесно, цял ден правя сметки как да им размина храненето Grinning и въобще режима, че да имам време за глътка въздух. Понякога вечер съм толкова уморена, че не мога да водя нормален разговор, а само гледам в една точка, но вярвам, че скоро децата ще почнат да си играят заедно и ще стане доста по-лесно, или поне живо се надявам да стане така  Grinning . Но не съжалявам, никога не ми е скучно, даже в момента пиша и слушам Вики как ми "чете"  Laughing някаква книжка.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Charr

Ох, как ме разсмя само!!
А аз си мислех че само моя прави така и вече бях решила че нещо му има на детето!
А ако знаете само какво пръхтене става като спи и му започнат коликите Grinning
Додо вие още ли се будите да папате през нощта?
Реших че само ние сме останали лакомниците - ама на като си иска няма да си държа гладно детето!


Буди се и няма изгледи скоро да се отказва от тая екстра Imp
За мой ужас Embarassed

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Ellypr
Всеки сам трябва, разбира се, да прецени, но за нас най-добра е малката разлика. Всъщност аз дадох зор  Grinning , за второто. Първо на моите години не мога да си позволя разлика от 10 години (поергенувах си доста), а и не мога да си представя, че ще тръгна на работа, детето на детска градина , всичко влиза в норма и след година две, хайде пак памперси, нощни събуждания, подсечени дупета ...... И да ви кажа смятам, че с годините децата стават по-големи егоисти и ревнивци , а не по-малки. Моите са като при Додо с две години разлика и също ги гледам сама. Не ми е лесно, цял ден правя сметки как да им размина храненето Grinning и въобще режима, че да имам време за глътка въздух. Понякога вечер съм толкова уморена, че не мога да водя нормален разговор, а само гледам в една точка, но вярвам, че скоро децата ще почнат да си играят заедно и ще стане доста по-лесно, или поне живо се надявам да стане така  Grinning . Но не съжалявам, никога не ми е скучно, даже в момента пиша и слушам Вики как ми "чете"  Laughing някаква книжка.



Да! И на мен това ми е най-голямата чуденка. По цял ден правя сметки и изчисления как да им размина храненията.
Не, че не ми се е случвало да стане пробойна в графика и едновременно да кърмя и да държа с дясната рка Ерик, а с лявата да храня Денис. Не ме питайте как се прави Shocked
Вече мозъка до такава степен ми е изпит, че не знам кое какво е и къде е. Загубих си шофьорската книжка, вчера не можах да намеря и ключовете от колата..ходих на пазар без книжка и с резервни ключове.........
Чудя се какво ли ще загубя днес Embarassed

# 29
  • София
  • Мнения: 2 300
"Оптимална" възрастова разлика??? Оптимална за кого - за децата или за нас родителите. Не мисля, че има такова нещо - в края на краищата раждаме децата си не за да създаваме тим или да им осигурим компания за игра, нито пък трябва да имаме илюзии, че ще ни е лесно като решим да създадем поколение. Основното е да дарим децата си с любов, грижа и разбиране и да създадем от тях пъноценни личности, а за това се изисква много, много време и търпение от наша страна и според мен такова нещо като оптимален момент едва ли може да има! Единственото, може би, с което трябва да се съобразим е, че няма да сме вечно млади и ако искаме да имаме и да можем да отгледаме децата си е добре да го направим до определена възраст.

# 30
  • София
  • Мнения: 9 452
Цитат на: Vache
Аз смятам, че разликата не трябва да е повече от 3-4 г. Поради няколко причини:
1. Ако децата са породени е ужасно трудно за майката, особено ако ще ги отглежда почти сама. Аз си представям да съб бременна и да тичам след нищо неразбиращо дете.

2. Ако разликата е по-голяма пак от гледна точка на майката нещата се отдалечават, в смисъл тамън си тръгнала на работа и си влязла в крак и айдеее пак.

3. При малка разлика някак вървиш по инерция, имаш тренинга и това е по-добре.

Аз лично не смятам, че по-голямото дете трябва да помага в отглеждането на малкото или поне не така както го разбират масово жените, затова и това отпада като мотив за голяма разлика.
Има едно друго нещо, което съм чувала от жените около мен, че е добре да родиш второто когато първото започва училище. Мисля си обаче, че може да се окаже, че вместо да помагаш на първокласника не можеш да му обърнеш внимание.

Затова ние сме си говорили да планираме второ дете, когато Александра направи 2 или 3 години в зависимост от финансовото състояние, в което се намираме.


Ваче, заставам зад всяка една твоя дума! Simple Smile  Мисля точно като теб!
Всъщност се улавям, че не ми е за първи път да споделям твое мнение. Но сега използвам случая и да ти го кажа. Laughing

Също така е права и Elfi, като задава въпроса:
Цитат
Оптимална за кого - за децата или за нас родителите
?

Аз имам сестра, със 6 години по-голяма от мен. Ами да ви кажа така си мина времето-тя учеше в друг град, после аз отидох да уча в друг град, тя се омъжи много рано-на 19 роди, та не остана време да се опознаем. Cry  Много ми е мъчно за това.
На моменти- в редките случаи, когато изобщо се виждаме-усещам, че имаме да изграждаме много мостове помежду си.... Sad

# 31
  • Мнения: 1 220
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Ellypr
Всеки сам трябва, разбира се, да прецени, но за нас най-добра е малката разлика. Всъщност аз дадох зор  Grinning , за второто. Първо на моите години не мога да си позволя разлика от 10 години (поергенувах си доста), а и не мога да си представя, че ще тръгна на работа, детето на детска градина , всичко влиза в норма и след година две, хайде пак памперси, нощни събуждания, подсечени дупета ...... И да ви кажа смятам, че с годините децата стават по-големи егоисти и ревнивци , а не по-малки. Моите са като при Додо с две години разлика и също ги гледам сама. Не ми е лесно, цял ден правя сметки как да им размина храненето Grinning и въобще режима, че да имам време за глътка въздух. Понякога вечер съм толкова уморена, че не мога да водя нормален разговор, а само гледам в една точка, но вярвам, че скоро децата ще почнат да си играят заедно и ще стане доста по-лесно, или поне живо се надявам да стане така  Grinning . Но не съжалявам, никога не ми е скучно, даже в момента пиша и слушам Вики как ми "чете"  Laughing някаква книжка.



Да! И на мен това ми е най-голямата чуденка. По цял ден правя сметки и изчисления как да им размина храненията.
Не, че не ми се е случвало да стане пробойна в графика и едновременно да кърмя и да държа с дясната рка Ерик, а с лявата да храня Денис. Не ме питайте как се прави Shocked
Вече мозъка до такава степен ми е изпит, че не знам кое какво е и къде е. Загубих си шофьорската книжка, вчера не можах да намеря и ключовете от колата..ходих на пазар без книжка и с резервни ключове.........
Чудя се какво ли ще загубя днес Embarassed


dodo_dodo, pazi decata!!!

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: nadq


dodo_dodo, pazi decata!!!

Хахахаха ! Laughing  Laughing  Laughing
Няма страшно за тях! защото само те са ми в главата, та няма място за другите неща Laughing

# 33
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: kopche
Аз имам сестра, със 6 години по-голяма от мен. Ами да ви кажа така си мина времето-тя учеше в друг град, после аз отидох да уча в друг град, тя се омъжи много рано-на 19 роди, та не остана време да се опознаем. Cry  Много ми е мъчно за това.
На моменти- в редките случаи, когато изобщо се виждаме-усещам, че имаме да изграждаме много мостове помежду си.... Sad


В тази връзка разликата между мен и брат ми е 1г. и 5м. и винаги сме се разбирали прекрасно /е, имало е периоди в детсвото когато се дърляхме и биехме непрекъснато  argue  #2gunfire bash , но те са в реда на нещата Laughing  Laughing  Laughing / и сега все още сме много близки hug . Същото важи и за моите братовчеди - с двама от тях разликата ни е по2г., а с единия - 5г., но много се разбираме и обичаме и до сега. А имам братовчед, който е с 10г. по-малък от мен, но той някак не се вписва сред останалите - по-отчуждени сме. Така че ако е за децата - разлика до пет години може би е най-добре Rolling Eyes . Но въпросът ми отново е - защо всъщност раждаме децата си Confused ?

# 34
  • Мнения: 2 693
Сега да си кажа и аз какво мисля по въпроса:

1. Породени деца - нямам нито желание, нито физическата сила да гледам.
2. Разлика от 2-3 години - като чета постингите на Ellypr и dodo_dodo, а и по предишни мои наблюдения - ама хич не ми харесва тоя вариант. Почти всеки ден виждам как 2-3-годишното дете отнася шамара, защото майката е изнервена от постоянните колики на бебето или никнещите му зъби, и очаква по-голямото дете да я разбира и подкрепя, ама тц, то и то си е бебе! /не казвам, че всички са така, не ме разбирайте погрешно, но това е което виждам/.
3. Разлика от 4-5 години. Цитирам една позната - много спокойна и мъдра мама /чак и се чудя на хладнокръвието!/ - "Тъкмо едното стана човек, и айде пак наново!"
4. Над 5 години разлика. Тук вече е истинското тото. Не съм съгласна, че колкото повече растат, толкова по-големи егоисти стават. На тази вързаст вече личи характера, и съответно се вижда резултата от възпитанието. Ние с брат ми сме с 6 години разлика /той е по-малкия за съжаление/, но освен "побоищата" Laughing в ранна детска възраст, всичко друго ми е купон с него. Може би защото имаше един дълъг период, в който сами се гледахме, нямаше "тате носи, мама меси", но връзката ни е много силна, при положение, че от доста години не живеем заедно. И така - въпреки различните полове и разликата във възрастта, никога не сме губили връзката помежду си! Е, когато беше по-малък не съм го водила по купони и кръчми с мен, също така едва ли можеше да ми е някаква опора в света, но пък аз живея с нагласата, че съм сама и само на себе си трябва да разчитам!
5. Около 10 години разлика. Колко много си личи, когато на някое дете не му е обръщано достатъчно внимание! Виждала съм и двете крайности - от жестока ревност /граничеща с лудост и престъпление/, до дете, което дава всичко за малкото си братче или сестриче!

Та така, общо взето пак се убедих, че първоначалното ми намерение е най-доброто за нас! Време откъм възраст имам да планирам всеки от изброените варианти /е, породените отпадат, Емката порастна вече Laughing /, и всъщност затова пуснах анкетата! Grinning  Майчинството не ми тежи, така че нямам нищо против да го изживея отново на една по-късна възраст!Благодаря ви за отговорите, момичета, интересно ми беше да прочета всичко написано!  Grinning  Grinning  Grinning

# 35
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз искам три деца с възраст през 3-4 години. Сега се борим за номер две!  Laughing
За мен това е най-добрата разлика. Так имаш време да се насладиш на бебешорските години на първото, после като то тръгне на градина - имаш време за второто и т.н.
Освен това междувременно имаш възможност да походиш малко на работа - година-две, да влезеш пак в обществото, колкото да не те забравят през следващите две години. Че иначе ако изкараш 4-5 години само вкъщи с децата, първо- ще изкукаш и второ - като срещнеш някой познат по улицата, ще ти кима с объркана физиономия и ще си мисли - "Абе откъде я познавах тази, не съм я виждал сто години?!"  Imp  Wink

# 36
  • Мнения: 148
Ако не е късно и аз да кажа моето мнение, което е в подкрепа на варианта "до 10г." Аз имам брат, който е 7г. по-малък от мен и доколкото си спомням никога не съм се чувствала ощетена, напротив страшно много го обичам и досега и му помагам с каквото мога да си стъпи на краката. А като дете страшно помагах на майка ми и се грижех за него.
Моите деца са с 2г. и 10м. разлика  и мога да кажа, че съжалявам че не изчаках каката да стане по-самостоятелна и тогава да раждам братче, тичането и нервите са големи, умората също. Добре, че тръгнах на работа, когато малкия стана на 6м., защото бях с опънати нерви и сигурно щях да си ги изкарам на дъщеря ми. Но да са живи и здрави, все си мисля че ще дочакам момента, в който ще се оправят сами и няма да се налага да бърша носове и да разтървавам на всеки 3 минути.
Успех на всички майки, които искат и второ детенце - това е най-хубавия подарък за първото дете, но то ще го разбере чак като порасне Wink

# 37
  • Мнения: 580
Имам сестра с 4 години по-голяма от мене.От как се помня все се "дърляхме", докато аз не излязох от пубертета.От тогава се разбираме много добре.Преди да се омъжим излизахме заедно по дискотеки и си бяхме като приятелки.Но пък годините преди това.....  Close  За това и реших децата ми да бъдат с разлика около 2 години.За сега така и се очертава.Митака ще бъде на година и осем месеца когато живот и здраве се появи бебето.Знам, че ще е трудно, но пък ще си израснат заедно.
Третот го планувам след около 10-15 години  Laughing

# 38
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Разликата между Елина и новото попълнение ще е две години и един месец...незнам дали е оптимална...ще ти кажа след месец-два....но знам, че ако бяхме отложили за по-натам....сигурно щеше да ни се отще всичко от начало....Simple Smile знам ли:)

пък и ми се стува, че така ще мине по-бързо:)....може само така да ми се струва...незнам, ще видим:))))))

# 39
  • Мнения: 1 770
Цитат на: dodo_dodo

ооох, братя, пардон сестри по съдба Laughing
и аз слухтя, като разперя пеленгаторите и чувам всяко шумче.
а ерик е особено звучен нощем - то не е сумтене, то не е хъркане, давене, хълцане, пуфтене.......човек ще рече, че осъществява тежък физически труд мъника, а не че просто трябва да заспи!


Simple Smile И ние сме същите и се чудех дали сме "в нормата"  Wink
То не са звуци, то не са физиономии и протягания във всякакви посоки... понякога пръхтим като кончета, друг път кудкудякаме като кокошчици или пък цвъркаме като мишлета...

А Додо, как го правиш този номер с едновременното писане във форума и кърмене?

То и аз към 3-4 също кърмя, но не сядам на компютъра, щото много ми бучи нощем и ме дразни, пък и после през деня очите ми се сбъркват, а евентуално гледам по тв повторението на някой филм от през деня. Пък и не мога да си представя как ще се кърмим без да държа с едната ръка гърдата - иначе тя се изплъзва и бебо яко захапва зърното: до сълзи (моите разбира се). Иначе и аз бих се включила в чата Wink

А относно темата: моите деца са с 8 години разлика. Хубавото, което аз виждам е че: каката ми помага; между нея и бебо имах няколко години, в които да поработя та да ми омръзне и пак да поискам да се кротна вкъщи  с някой малчо. Осъзнавам, че няма да може да си играят на един акъл, но пък каката ще може да се грижи за малкия и да го учи на туй-онуй като му дойде времето.
Аз и моят брат имаме 8 години разлика - в случая обаче той е по-голям от мен. Отдалечеността е голяма наистина, но когато порастнахме, разликата във възрастта няма такова голямо значение.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Yvette


А Додо, как го правиш този номер с едновременното писане във форума и кърмене?

То и аз към 3-4 също кърмя, но не сядам на компютъра, щото много ми бучи нощем и ме дразни, пък и после през деня очите ми се сбъркват, а евентуално гледам по тв повторението на някой филм от през деня. Пък и не мога да си представя как ще се кърмим без да държа с едната ръка гърдата - иначе тя се изплъзва и бебо яко захапва зърното: до сълзи (моите разбира се). Иначе и аз бих се включила в чата Wink


малко сложно ми идва, затова и пиша с краката без препинателни знаци и главни букви
по правописа ми може да познаете дали кърмя в момента или не Laughing  Laughing  Laughing
и с едната ръка съм обгърнала бебето, с другата пиша - бавно и славно Grinning
гърдите ми не са големи и му идват тамън по мярка без да ми се налага да ги придържам, натискам и повдигам
а за бученето нощем - бучи спор няма, аз като съм дежурна по бебе хич не го гася, но на фона на другото озвучаване за което писах вече - хич не може да ме впечатли Laughing

# 41
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Yvette
А относно темата: моите деца са с 8 години разлика. Хубавото, което аз виждам е че: каката ми помага; между нея и бебо имах няколко години, в които да поработя та да ми омръзне и пак да поискам да се кротна вкъщи  с някой малчо. Осъзнавам, че няма да може да си играят на един акъл, но пък каката ще може да се грижи за малкия и да го учи на туй-онуй като му дойде времето.
Аз и моят брат имаме 8 години разлика - в случая обаче той е по-голям от мен. Отдалечеността е голяма наистина, но когато порастнахме, разликата във възрастта няма такова голямо значение.


Хм, това за по-големите каки ми се струва, че е почти правило, много са грижовни, но ми се ще да се включи и някоя мама с по-голям батко, има ли такива? Rolling Eyes  Все си мисля, че от по-големите батковци можем да очакваме евентуално разбиране, ама чак помощ... не знам, то си е и до дете! Grinning

Аз исках брат ми да е по-голям, защото щях да имам повече свобода, и нямаше да ми се налага аз да пробивам вратите в закоравялата и упорита до самозабравяне Овнешка глава на майка ми! Сега на него му е толкова лесно... Grinning  Sunglasses  Grinning

# 42
  • Мнения: 830
Разликата от 2 год. и 8 месеца при моите деца си ми харесва , така си я искахме . Но , да , това е разлика за хора със здрави нерви ! Добре че моите са такива Simple Smile) . Така едното дете "върви покрай другото " , по-близки са си децата ( макар че и това да е относително както много майки са споделили ).
Но аз си оставам за разлика до 5 години .

# 43
  • Мнения: 2 693
Цитат на: nadia
Разликата от 2 год. и 8 месеца при моите деца си ми харесва , така си я искахме . Но , да , това е разлика за хора със здрави нерви !


Еееееех, мила, не е само до здрави нерви, повярвай ми! Grinning

# 44
Айде и аз да се отчета Simple Smile
Разликата между мойте двете буболечки е 2 години и 11 месеца(пиши ги 3). Честно казано мислехме за вариянт 2, но нещата се бяха поизкривили от нашият план. До сега нещата вървяха добре. Ама сега малкото (на9 месеца) налита на играчките на кака си и тя ревностно ги пази и не ги дава(въпреки нашите убеждения ,че в къщи всичко е на всички Sad ). И от там почват драканиците. Не знам като поотраснат как ще е. Че за капак взехме и куче (на 8 месеца сега) .Боря се с тях сама денем. Вечер тати помага. (да  не кажа, че му връчвам цялото домочадие). Абе като дойде номер две осъзнах колко лесно било да гледаш едно дете.  Grinning
Със сестра ми имам 7 години разлика(тя е по-голямата) И по нейни разкази (аз не помня този момент)майка ни ми е давала тя да ме гледа като излиза навън да играе. И тя сподели, че много мразела този момент и ме е дресирала като ме прибере в къщи и майка попита дали съм се наиграла, аз да кажа ДА. Да ама НЕ. Голям инат съм брей. Правила съм й мръсно. В общи линии близки с нея и добри приятелки станахме когато навърших 18 години. До тогава имахме различни интереси, тя учеше и в друг град. Сега сме още по-добри приятелки и всичко си споделяме, но "първите" години може би ни липсват и на двете.
Всеки сам си избира вариянта. Аз не исках да се получи така и с моите деца. Искам от малки да са си приятелки. Пък знае ли човек. Децата винаги са различни , пък макар и от една майка.  Wink  Grinning
Боболента, който и вариянт да си избереш ти пожелавам да се разбират и обичат децата. И най-вече да уважават вас РОДИТЕЛИТЕ Simple Smile

# 45
  • София
  • Мнения: 13 203
Цитат на: kopche
Ваче, заставам зад всяка една твоя дума! Simple Smile  Мисля точно като теб!
Всъщност се улавям, че не ми е за първи път да споделям твое мнение. Но сега използвам случая и да ти го кажа. Laughing


Приятно ми е да общувам с хора единомишленици Grinning  Grinning  Grinning

# 46
  • Мнения: 830
Вярно до деца си е . Нашата кака пък се радва когато беба допълзи до някоя от играчките и и дава и най-любимите си , радва и се че вече може да ги хваща , лапа и т.н. , обяснява и как се играе с тях . Сутрин иска да я сложа при нея в леглото и и с нетърпение чака кога ще спят двете в детската .
НО , иска да ядат двете заедно , трудно се помирява беба да яде първа , винаги споменава че иска от нейната каша , сок , пюре ... И нещо друго сигурно ме чака за в бъдеще , знам ли , чак не ми се вярва как добре си се разбират ( пу-пу да не чуе дявола !!! )

Но не за това се включих всъщност , а за да споделя ето това - от френска авторка (Ан Бкюс ) , книгата е Моето бебе

"Противно на мненията на мнозина , аз съм убедена , че не съществува идеална разлика между две деца . По-точно ИДЕАЛНАТА РАЗЛИКА Е РАЗЛИКАТА , КОЯТО СЪЩЕСТВУВА МЕЖДУ ВАШИТЕ ДЕЦА , независимо дали сте я избрали специално , което в наши дни е по-лесно осъществимо , или просто сте я приели , защото превратностите на живота са решили така  . "

# 47
  • Мнения: 857
Цитат на: Лафия
И аз съм за 10 и повече, но не повече от 12 - 14 години. Не знам, но ми се струва неоправдано изнервящо грижата за две или три палави човечета наведнъж. Въпрос на личен избор! Laughing


Разликата с брат ми е 11 години!Чесно казано на мама й е добре,защото съм голяма и мога да се оправя с  него!  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing Да го гледам,приспивам,изкарвам с количката и други подпбни.........

# 48
  • Мнения: 1 731
Бобо,незнам дали сме говорили за нашата разлика,но ако не сме сега ще ти кажа. Sign Exclamation Дъщеря ми беше на почти 7 години без един месец,когато се роди бебо  -тази разлика ние си я планирахме и да ти кажа не съжаляваме-мисля че добре си пасват двамата Wink .Но да почна поред на ситуацийте ,с които се сблъскахме в началото.Първо беше огромният и сремеж да помага Rolling Eyes ,но така се стараеше,че в старанието се нараняваше по ъглите на легла,маси и други мебели.Трябваше да обясня че с бебо няма да ходим никъде и няма да и избягаме,ще има време за всичко.Това мина.После дойде периода на ревност ,който също не беше много дълъг.Тя ревнуваше от него като казваше че не и обръщаме внимание,макар че с баща и се бяхме разделили и единия ако се занимава с бебо ,то другия беше при нея,но понеже вниманието,което оказвахме на бебето беше по-голямо и тя се възмущаваше,но интересното в случая беше това че тя не си изкарваше яда върху него-напротив беше много мила и нежна. Stuck Out Tongue И последния етап беше да си спечели  вниманието на бабите -и там изнасях лекция(понеже сме отделно от тях и като дойдат да ги видят и наставаше паника на кого и кога да се радват) Rolling Eyes .Но смело мога да кажа,че благодарение на това че е по-голяма със 7 години тя го разбира и не се сърди ако и дърпа косата или и вземи тетрадките.За сравнение ще кажа че с моя брат имаме 4 години разлика и той все още си носи белега на веждата от това че явно не съм свикнала с присъствието му.Та ка че 7 години са добра разлика,а и да кажа още че в момента тя вече може да го храни да го наглежда ако трябва да отида до магазина-знае от какво да го пази и съм спокойна. Simple Smile Това е -късмет и разумност ви желая,от друга страна пък наистина идеалната разлика е тази ,която е между вашите деца. Stuck Out Tongue

# 49
  • Мнения: 244
As sum twurdo za do 5 godini da imat razlika. Nemoga da si predstavia, che shte rodia i mesetz po-kusno pak shte zabremeneia. A oshte poweche, che edno bebe trudno se gleda kamoli dwe nakup. Nasta razlika sus setra mi  e 4 god. Maika mi vinagi mi e govorila i razkazvala kak tja e pomagala dokato as sum bila bebe. Spored men , lichno moe mnenie, mnogo po-"leko" ste se gleda edno bebe, pri weche razbirashti kaki i batkovtzi.

# 50
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Honda
Боболента, който и вариянт да си избереш ти пожелавам да се разбират и обичат децата. И най-вече да уважават вас РОДИТЕЛИТЕ Simple Smile


Благодаря ти! Grinning  Grinning  Grinning Много мило! Grinning  Grinning  Grinning

# 51
  • Мнения: 2 693
Цитат на: spaetschen
As sum twurdo za do 5 godini da imat razlika. Nemoga da si predstavia, che shte rodia i mesetz po-kusno pak shte zabremeneia. A oshte poweche, che edno bebe trudno se gleda kamoli dwe nakup. Nasta razlika sus setra mi  e 4 god. Maika mi vinagi mi e govorila i razkazvala kak tja e pomagala dokato as sum bila bebe. Spored men , lichno moe mnenie, mnogo po-"leko" ste se gleda edno bebe, pri weche razbirashti kaki i batkovtzi.


Да, и аз си го мисля това, но май и до 5 години няма да се класираме! При нас е малко и Божа работа, така че ще видим! Grinning

# 52
  • Мнения: 244
Цитат на: bobolenta
Цитат на: spaetschen
As sum twurdo za do 5 godini da imat razlika. Nemoga da si predstavia, che shte rodia i mesetz po-kusno pak shte zabremeneia. A oshte poweche, che edno bebe trudno se gleda kamoli dwe nakup. Nasta razlika sus setra mi  e 4 god. Maika mi vinagi mi e govorila i razkazvala kak tja e pomagala dokato as sum bila bebe. Spored men , lichno moe mnenie, mnogo po-"leko" ste se gleda edno bebe, pri weche razbirashti kaki i batkovtzi.


Да, и аз си го мисля това, но май и до 5 години няма да се класираме! При нас е малко и Божа работа, така че ще видим! Grinning


As kazvam "za" no tova po niakoi put ne pita ... iskam neiskam koga doide Simple Smile) kakto kazvat starite babi ..
E, porodeni njama da sa v nikakuv sluchai pone v tova sum sigurna Simple Smile. As sushto mnogo iskam da si imame oshte edno, mujut mi sushto.No nali znaesh, pone v tova sum se ubedila, kogato nai-mnogo iskash i to ne iska da doide.Winagi reshava da se pojavi v nai-neochakvaniat moment.
Uspeh

# 53
  • Мнения: 2 693
Цитат на: spaetschen
As kazvam "za" no tova po niakoi put ne pita ... iskam neiskam koga doide Simple Smile) kakto kazvat starite babi ..
E, porodeni njama da sa v nikakuv sluchai pone v tova sum sigurna Simple Smile. As sushto mnogo iskam da si imame oshte edno, mujut mi sushto.No nali znaesh, pone v tova sum se ubedila, kogato nai-mnogo iskash i to ne iska da doide.Winagi reshava da se pojavi v nai-neochakvaniat moment.
Uspeh


А не, аз друго имах предвид! Grinning Ако се сдобием със собствено жилище още утре почваме да работим по въпроса! Но засега почиваме... Grinning

# 54
  • Мнения: 244
Цитат на: bobolenta
Цитат на: spaetschen
As kazvam "za" no tova po niakoi put ne pita ... iskam neiskam koga doide Simple Smile) kakto kazvat starite babi ..
E, porodeni njama da sa v nikakuv sluchai pone v tova sum sigurna Simple Smile. As sushto mnogo iskam da si imame oshte edno, mujut mi sushto.No nali znaesh, pone v tova sum se ubedila, kogato nai-mnogo iskash i to ne iska da doide.Winagi reshava da se pojavi v nai-neochakvaniat moment.
Uspeh


А не, аз друго имах предвид! Grinning Ако се сдобием със собствено жилище още утре почваме да работим по въпроса! Но засега почиваме... Grinning


Sujaliavam , znachi ne sum te dorazbrala. Wuw sichki sluchai vi  pojelavam da si se sdobiete sus sobstwen apartament.

mnogooo uspehiii Simple Smile)

# 55
  • Мнения: 2 693
Цитат на: spaetschen
Sujaliavam , znachi ne sum te dorazbrala. Wuw sichki sluchai vi  pojelavam da si se sdobiete sus sobstwen apartament.

mnogooo uspehiii Simple Smile)


Благодаря! Grinning  Sunglasses  Grinning

# 56
  • Мнения: 1 731
Ей,Бобо събира инфо ама май вече си я решила разликата каква да е-успех!!! Wink

# 57
  • Мнения: 343
Аз искам децата ми да имат по-малка разлика - 3 до 4 години. Имам брат 7 години по-голям от мен, ние израстнахме малко отдалечени и въпреки че сега разликата не се усеща, мисля че не сме така близки. Съдя по отношението на мъжа ми с брат му. Те имат 2 и нещо разлика и са си много близки. Не знам може и да е до характера на човек.

# 58
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
А аз имам батко 5 години по-голям от мен Simple Smile
И винаги ме е радвал този факт. Дори тайно си мечтаех и при моите деца разликата да е такава. За момента обаче имаме една госпожица в план Grinning

# 59
  • Мнения: 5 500
Аз съм малката, брат ми е осем години по-голям от мен. До тук добре, обаче на моменти имам чувството, че имам трима родители. Все покровители, все да ти дадат мнение за правилна насока, въпреки, че станах почти на 30, майка ми и баща ми посвикнаха, ама той - цък и цък. От една страна е ужасно, е, от друга не чак толкова. Или моя брат е много загрижен за мен, не знам...
Като, че ли, около 5-6 години е добра идея. Ние за тогава сме го планирали Wink  сестричето на Цецо:!:

# 60
  • Балчик
  • Мнения: 249
Нека и аз да се включа по темата. Аз имам сестра по-малка с 4 години. Като деца много се карахме за играчки, книги и каквото ви дойде на ум. Сега сме много привързани, но като малки не мога да кажа, че се разбирахме много. Сега моите деца са със 7 години( без 2 месеца) разлика. Голямото е момиче, а малкото е момче. Много ми помага и то по собствено желание. Аз наистина исках по-голяма разлика, защото дъщеря ми беше много трудно бебе за гледане и исках някак си психиката ми да се възстанови. Поработих няколко години, взехме си жилище и сега мисълта за второ дете сама узря. А да ви кажа каката как искаше едно бебе. Близо година преди това само за това ме ядеше. Дори каза, че за рожденния ден си пожелала едно бебе като духнала свещите. Абе ние и без това вече действахме по въпроса, но резултата се бавеше. Така след година и половина упорит труд Grinning  Grinning  Grinning  резултата е налице - един малък великан. Каката е страшно щастлива и много си играе с него. Пее му, изнася му представления и стои с него ако се наложи да отида до магазина. На есен сме ученици, така че ще мога и да и помагам докато съм в къщи. Така, че за мен разлика от 6-8 години е най-оптимална.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 336
Цитат на: vemite
Нека и аз да се включа по темата. Аз имам сестра по-малка с 4 години. Като деца много се карахме за играчки, книги и каквото ви дойде на ум. Сега сме много привързани, но като малки не мога да кажа, че се разбирахме много. Сега моите деца са със 7 години( без 2 месеца) разлика. Голямото е момиче, а малкото е момче. Много ми помага и то по собствено желание. Аз наистина исках по-голяма разлика, защото дъщеря ми беше много трудно бебе за гледане и исках някак си психиката ми да се възстанови. Поработих няколко години, взехме си жилище и сега мисълта за второ дете сама узря. А да ви кажа каката как искаше едно бебе. Близо година преди това само за това ме ядеше. Дори каза, че за рожденния ден си пожелала едно бебе като духнала свещите. Абе ние и без това вече действахме по въпроса, но резултата се бавеше. Така след година и половина упорит труд Grinning  Grinning  Grinning  резултата е налице - един малък великан. Каката е страшно щастлива и много си играе с него. Пее му, изнася му представления и стои с него ако се наложи да отида до магазина. На есен сме ученици, така че ще мога и да и помагам докато съм в къщи. Така, че за мен разлика от 6-8 години е най-оптимална.


аз се присъединявам към така споделеното
аз със сетра ми имам почти 11 години разлика - от гледна точка на нас с нея мога да твърдя, че не сме много привързани, но за сметка на това сме се радвали на цялото внимание на родителите си
освен това майка ми се е подмладила изключително много като ме е родила мен, а и до ден днешен изглежда по-млада от връстничките си (въпреки че винаги ме е било яд, че не е по-млада)
аз съм привърженик на разлика 6-8 години, защото сега с първото си дете се наложи бързо-бързо да започвам работа, защото ми предстои развитие в кариерата - до 6-7 години предполагам, че ще мога да се утвърдя в професията а и малката пикла ще започва училище, а в днешно време е необходима доста помощ от страна на родителите за един първолак - тогава си мисля, че ще е най подходящо да се занимавам с едно бебче,

# 62
  • Мнения: 2 768
За мен оптималната разлика е нещо много относително. Имам за пример познати семейства с много малки и много големи разлики. Всичко зависи от характера и пола на децата(а може би и от обстановката в семейството). Второто дете го планирахме да е тази година, когато каката навършва 5г. Мисля, че е много неподходяща разлика от 7г. (по наблюдения...), защото първокласниците сега много ги юркат горките! Едно учене пада заедно с мама... Ха намери време като ти врещи едно малко калпазанче #Crazy. Ако желаете голяма разлика, препръчвам да изчакате инфарктните 1-2 клас.

# 63
  • Мнения: 4 965
Ивета,
Нямам намерение да се заяждам, понеже аз съм на мнение, че разликата между първото и второто дете трябва да е максимум 5 години. В същото време обаче си мисля, че всичко зависи от конкретното положение.
Понеже аз съм от тези, които са твърдо убедени, че първи клас е перфектен за раждане на трето дете (в моя случай) - не смяташ ли, че все пак е по-добре през деня да имам време и за "калпазанчето", и за първолаците, отколкото, точно когато наистина имат нужда от помощ в уроците, аз да ходя на работа по цял ден, да се връщам след 19 часа и тепърва да се чудя дали да ги нахраня, дали да им помогна за някой неразбран урок или направо да почвам да оправям леглата за сън. Другият вариант (с изчакването да минат 1-ви и 2-ри клас) ме плаши доста повече - първо, защото тогава аз ще съм на повече години и второ, защото ми се струва почти невъзможно да се справя с бебе и с 2 хлапета, които им предстои да влязат в пубертета.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моите са породени. Точно две години им е разликата. Аз с брат ми също съм така - 1 г. и 10 месеца. Разбираме се чудесно и още от деца сме много близки. Затова и исках и моите деца да са с малка разлика. Гледат се много трудно, макар че човек като се организира и влезе в ритъм, нещата се подреждат и се свиква. Двамата растат заедно, винаги играят заедно, имат много общи интереси и занимания. И са много привързани един към друг.

Сега щяхме да имаме и трето дете. Голямата е на 5 и ми се стори добър вариант преди да стане ученичка да има бебе. Все още нямаше да съм ангажирана с ученичка, бебето щеше да е достатъчно близо до другите, аз вече имам опит, който ми е пресен и щях да се оправя без проблем. Но... не стана. Но го бях обмислила, подредила и организирала. Това беше оптималния вариант според мен.

Иначе аз по принцип не съм фен на големите разлики. Те отдалечават децата и създават бариери. Според мен.

# 65
  • Мнения: 2 768
Всичко зависи и от случая и от децата. Моя близка ми описа едно доста сложно положение с първокласника и 3-месечното бебе. Но всеки има право на мнение и решава сам. Надявам се да споделиш когато му дойде времето личен опит и много се радвам, че си решила да имаш 3 деца! Дерзай, пък може и аз да се реша след време...

# 66
  • Мнения: 3 481
само за инфо
в едно от мамешките списания, последен или предпоследен брой, а може и по-назад да е било, има страхотна схема на плюсовете и минусите във възрастовата разлика. Много беше ценно, като всеки опит наготово. То е повече като помощник при планиране на второто дете, но наистина имаше неща, за които не бихме се сетили. Някой ако се интересува повече, мога да го препиша

# 67
  • Мнения: 503
Според вас, каква е оптималната възрастова разлика между децата в семейството? И как се полу4и при вас? Защото понякога ние планираме едно, а се полу4ава съвсем друго, било заради финансови проблеми да отлагаме раждането на първо или второ дете, или пък с изненада да открием, 4е сме бременни и да решим да задържим детето. Споделете мнението си, моля!

# 68
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Наистина както дойде...моите, живот и здраве, ще им е 3 г. без месец разлика, но имаме близки приятели, на които децата са с 12 г. разлика и са перфектно семейство. Гласувах за 3- 4.

# 69
  • Мнения: 3 153
Аз смятам, че разлика м/у 3 и 4 години е най-добра и за децата и за родителите! Нямам личен опит като майка, но по моите спомени от детството мога да споделя, че с брат ми имаме 9 години разлика и нямаме много общ живот и интереси-тъкмо започнах да пораствам и да разбирам нещата от живота......и той се ожени зелен, зелен на 20г. Sad  Sad
От друга страна пък малката разлика при породени деца, според мен не е много добра за майката-първо, не се е възстановила от първото бебче, и второ представа да мисли за накакви 4-5 години за други неща освен за бебета!!! А и аз мисля, че е хубаво едното дете да е малко по-голямо и да се "грижи" (не в буквалния смисъл разбира се) за по-малкото, така се чувства пълноценно, а не пренебрегнато от повечето грижи, отделяни за малкото;)
Така мисля аз, но всеки си има своя концепция и разбиране:)

# 70
  • Варна
  • Мнения: 6 863
Гласувах за 3-4 години. И това е предположение...
Разликата между моите деца е 11г и 6 месеца. Два пъти гледам по едно дете...и плюсове си има и минуси предполагам - проблеми в това и заради това обаче поне при нас и засега няма.
...хм, има - не мога да ги събера в една стая, 15годишен мъж и 3 годишна госпожица...абсурд е! Та се чудя отде да си купя още една спална...ако някой продава, да се обади! Laughing

# 71
  • Мнения: 1 793
аз гласувах за 5-6 години. като че  ли тогава по-голямото дете ще разбира повече, ще помага при отглеждането на по-малкото, може и ревността към бебето да не е толкова голяма /въпреки, че тук не мога да кажа със сигурност, просто така си мисля/. ние например искаме три дечица. сега имаме едничко на 5 месеца и ни се иска другото да е поне след 4 години, че да има време после и за трето Grinning но да е живот  и здраве ще видим. може нещата да не са така както си ги мислим сега и децата ни да са с по-малка разлика Grinning но за мен е по-добре да са с по-голяма разлика, но не чак 9-10 години

# 72
  • София
  • Мнения: 10 298
3-4 години ми се струва малко... защото по-голямото дете изкуственно трябва да порасне и да бъде баткото или каката, докато то все още има нужда от цялото внимание на мама и тате. Но пък Александра ми е първо бебче а аз съм на 28 едва ли ще чакаме да навърши 5-6 колкото и да ми се струва по-удачно  Wink

# 73
  • София
  • Мнения: 2 493
Аз мисля че най-добрата разлика е м/у 2 и 3 години. Това го извличам от личния си опит с брат ми, който е с две години и 4 месеца по-малък от мен, а и от всички съседчета из нашия блок, които бяха с разлика м/у 2 и 3 години...  Изкарах чудесно детство... Играехме си с брат ми много и не ни е липсвало внимание от родителите. Нито на мен, нито на него...
Аз искам също 2 деца (мечтая си и за 3, но ако има 3то ще е много по-нататък) и може би ще са с такава разлика... м/у 2 и 3 години.

# 74
  • Мнения: 1 187
Имам двама братя,разликата им е 18 години,а между мен и малкия ми брат е почти 15 години!Да ви кажа,не случайно гласувах за 5-6 год.разлика.. Wink Но така е,като дойде изтърсак точно когато ти е времето да ходиш по купони  ura Все пак разлика от 18 години е твърде много,дори за 2 момчета!Но в крайна сметка-както доиде,то си е радост...  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 75
  • Мнения: 17 407
Аз гласувах за 5-6 години. Но съм на 28 и май ще стане малко късно Stuck Out Tongue

# 76
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Porodeni spored men. Trudno e za maikata , no samo v nachaloto ste e taka.Eto sega imam 7 godishno dete hodi na uchiliste, takmo zapochnah rabota pochasova i pak sam bremenna, pak v kashti ste se zatvoria.Ako biaha s edna godina razlika haide na uchiliste i ako iskam rabotia i se realiziram, ako iskam si stoia v kashti.

# 77
  • Мнения: 272
Гласувах за 3-4години,мисляче това е идеалната разлика.От една страна ако е по-малка ,ще е трудно за майката,а от друга ако е по-голяма децата няма да имат никакви общи интереси.
Разликата между моите деца е точно 4 години и за сега всичко е О.К. Hug

# 78
  • Мнения: 1 975
моите бебоци имат 11 месеца разлика  Grinning  Wink

# 79
  • Мнения: 7 821
Цитат на: kristal_97
моите бебоци имат 11 месеца разлика  Grinning  Wink


Леле как си се справяла, само ти си знаеш  Grinning .
Смятам, че най-добрата разлика е тази, която родителите изберат. За нашия случай се оказа, че 2 г. и 2м. е най-добрата разлика Grinning . Трудно е по някога, но си заслужава и не се оплаквам.

# 80
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: kristal_97
моите бебоци имат 11 месеца разлика  Grinning  Wink


Simple Smile на моят приятел и сестра му (близнаци) такава е разликата с "кака им"Simple Smile) било е доста весело.....Simple Smile

и аз съм за породени....наистина трудничко е...но пък всичко свършва за 3-4 години и край с памперсите и другите такива...пък и ще са си по-близки...поне се надявам:)

# 81
  • Мнения: 3 205
Според мен 3-4 години разлика е оптимално. Ние с брат ми сме с 6 години разлика - от личен опит мисля, че е прекалено много. Мразех, когато ме караха да го паса зад блока! Но пък поне можеше да го ступвам тогава без да ме видят нашите  Twisted Evil  Twisted Evil
По-малка разлика също не ми харесва, по-добре да си имам направо близнаци  Grinning  ако може  Grinning

# 82
  • Мнения: 854
Струва ми се, че разлика от 3-4 години е най-добрият вариант. Тъкмо едното ще е поотраснало, ще си ходи на градина и т.н, а аз ще си се грижа за бебето  Simple Smile  Поне нашите планове са след 3-4 години да работим по второто/вторите - има близнаци в рода  Laughing Иначе с моята сестра имаме 5 години разлика, ама аз толкова съм искала да си имам другарче, че не е имало никога ревност и проблеми. Само дето като кака опирах пешкира, ама то това си е нормално!

# 83
  • София
  • Мнения: 26
Ние с братми сме с разлика 2 години и 2 дена - не сме били особенно близки и се дразнехме като куче и котка. 3-4 години разлика ми се вижда по-добър вариант- повече разбиране да има от по-голямото дете.

# 84
Моите деца ще имат разлика 13год.Не сме го планували така,но трябваше доста да поработим докато стане бебчо.Но не съжелявам в момента съм на 30г и се чуствам в разцвета на силите си и съм безкраино щастлива,че след толкова години отново ще мога да гушкам едно сладко невино бебче!!!!!!!!

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моите са породени. Както и аз и брат ми. За мен това е идеален вариант. Аз с брат ми се разбирам чудесно и затова исках и децата ми да са така. Много ми беше трудно в началото, но ги изгледах и давамата заедно, както се казва, и приключих с бебешката част. Те двамата са много близки и винаги са заедно. Аз успях да се организирам така, че да остана с тях в рамките на нормалното (според мен) и да се върна на работа, без изгледи скоро пак да се закотвя с бебе вкъщи. Но когато исках навремето деца с малка разлика изобщо не съм мислила за мен и това как ще си подредя живота и кариерата. Мислех главно за това, че искам децата ми да са заедно и да имат силна и добра връзка помежду си.

Иначе съм на мнение, че "идеална" разлика няма. Всеки преценява сам за себе си и според собствените си виждания и избира подходящия момент за второ, трето и т.н. дете.

# 86
  • Мнения: 3 569
Разликата с брат ми е 12 години. Разбираме се чудесно. Разбира се най-много слуша брат си и за него знача много. И аз аз много го обичам. Разликата между майка ми и брат й е 18 години. Разбират се много добре, а и той черпи много от нейния опит.

# 87
  • Мнения: 185
Гласувах за 5-6 години. Моите деца са с 6 години разлика. Така го исках и така го направих  Laughing
Първото ни дете беше "студентско" и съответно отгледано с по-малко възможности (финансови) и с повече помощ от баби. Тъй като имахме достатъчно време пред нас, решихме за второто дете да си "подредим живота" (завършихме университета, устроихме се с жилище, таткото си изкара казармата и т.н.). И сега се гледаме с бебка много по-спокойно и БЕЗ баби!  Wink
Даже правим сметки, че имаме време за още 1-2 деца със същата разлика  Grinning

# 88
  • София
  • Мнения: 3 652
Няма оптимална разлика.
Кой когато реши или когато се случи.

При нас разликата ще бъде почти 7 години.

# 89
Цитат на: Nelly
:
Първото ни дете беше "студентско" и съответно отгледано с по-малко възможности (финансови) и с повече помощ от баби. Тъй като имахме достатъчно време пред нас, решихме за второто дете да си "подредим живота" (завършихме университета, устроихме се с жилище, таткото си изкара казармата и т.н.). Grinning


И ние бяхме така с първото и да си призная честно май от подреждане на живота няма да ни остане време за второ.......
аз не харесвам голяма разлика м/у децата.... от личен опит съдя ....
затова според мен истината е в близнаците - трудното минава на веднъж раснат си децата а ти си подреждаш живота както си искаш

# 90
  • Мнения: 1 680
според мен е добре да е малка разликата за да имат повече общи интереси децата а и да е по-малка ревността на галямото.пък как ще ги отгледаме си е друг въпрос.аз гласувах за породени.

# 91
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Future pere
Разликата с брат ми е 12 години. Разбираме се чудесно. Разбира се най-много слуша брат си и за него знача много. И аз аз много го обичам. Разликата между майка ми и брат й е 18 години. Разбират се много добре, а и той черпи много от нейния опит.
Laughing
 Laughing ами супер е това
аз имам дьщеря на 11,5 и ако сега забременея(ах,дано да стане)ще имат 12 години разлика.
аз имам разлика с брат ми  4,5 години и все се дразнехме като малки.
според мен това си зависи от децата,не от вьзраста Sunglasses
макар 4е най¬изгодно финансово май излиза да ги родиш едно след друго....второто износва дрехите на пьрвото,коли4ки,игра4ки,кошарка... Laughing

# 92
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Няма оптимална Bulb ...по дефиниция!  Wink
Моите са с 6г., но ако имах възможност нямаше да са с повече от 1.5-2г. разлика!  Sunglasses  Sunglasses  Sunglasses
Сега АЗ съм доволна, а тогава мисля, че ТЕ биха били по-доволни!  Grinning
"Човек предполага, а господ разполага"...

за анкетата- 1-2 (породени)!

# 93
  • София
  • Мнения: 3 648
Аз гонех 5 годишна разлика, но господ не е решил така и сега при най-добри обстоятелства Sign Exclamation отиваме на 6 години!

# 94
При моите деца разликата ще бъде 9 години. Какво да се прави - от различни бащи са Rolling Eyes .Но не смятам,че ще имат много сходни интереси в близките 20 години.

# 95
От дълго време чета темите във форумите, смятам че са от полза за много хора.
Не зная дали да ме е срам или обратно, разликата на нашите деца ще е 14 години.Просто така се получи.Сега бъдещата кака страда от нероденото бебе, ревнува , направо не знам как ще бъде по-нататък.
Може би оптималната разлика е 4-5 години. Simple Smile

# 96
При моите разликата е 2 г и 11 месеца (почти 3).
Не знам дали е оптимална ама определено поне първите месеци виждах голям зор. Сега като поотрасна малкото нещата почнаха полека лека да се балансират.
Та гласувах между 3 и 4-ри години .

# 97
  • София
  • Мнения: 2 958
Моята разлика със сестра ми е 10г. и 9м. Живот и здраве между нея и моето бебче ще е приблизително толкова. Според мен не  е важно колко е разликата, а да се обръща внимание и на по-голямото дете. Аз лично се грижех за воденето и взимането на сестра ми от детска градина. Тогава бях в пубертета и трябва да кажа, че се чувствах ужасно прикована. Ако можеха родителите ми да ми позволят да имам повече свободно време сигурно щеше да е по-добре. И все пак аз си я обичам. Оптимална разлика може да е и 20 години. Зависи от теб и твоето лично решение. Успех в избора на разликата. При всички положения те все някога ще се сближат!

# 98
  • Мнения: 8 163
Няма "идеално" време. Всяка възрастова разлика си има и плюсове, и минуси:

"11-18 месеца -> всяка малка възрастова разлика е свързана с трудности. И двете деца ще са с пелени, ще трябва да удвоявате оборудването. Възпитанието на по-голямото дете също ще е по-проблемно, защото ще сте страшно изморени от ежедневните си отговорности. Хубавото е, че наведнъж ще минете с двете деца през трудните първи години."*
"18-30 месеца -> Съвпада с периода на отрицание при първото дете, когато то се стреми най-много към независимост. По-голямото дете няма да получава от вас това, което иска и от което се нуждае. Ако, обаче, отделяте време и внимание на баткото/каката може да предотвратите много проблеми. И, в зависимост от темперамента на по-голямото ви дете, или ще има много битки, или силна, неразрушима връзка между двете деца."
"2 1/2 - 4 години -> Вероятността първото дете да изпитва ревност е по-малка, защото то е по-независимо, има си приятели и установен режим. Заради по-голямата разлика двете деца няма да играят заедно и може да бъдат малко отчуждени, но връзката им вероятно ще се промени когато пораснат."
"Над 4 години -> Когато бебето се роди, по-голямото дете често се разочарова, защото е очаквало другарче в игрите. Първото дете може да помага в грижите за второто, но родителите трябва да внимават да не товарят баткото/каката с твърде много отговорности. Има много по-малко съперничество, но и по-малко взаимодействие между двете деца."

*по материали на Трейси Хог

# 99
  • Мнения: 1 210
Жалко само, че ние по здравословни причини не се класирахме за 1-2 години разлика.
Сега като гледам ако не стане някой издънка сигурно ще са 3-4.

# 100
  • Мнения: 419
При нас е сложно.От първия брак имам дъщеря на 10,5г. Бившият ми съпруг има дъщеря на 1,5г от втория брак, а аз чакам момиче от втория брак през декември Laughing
И понеже бившият мисли за още едно (надява се на момче), дъщеря ми каза:
 " Оф, омръзна ми от бебета. Вече ме е срам да казвам в училище, че пак ще имаме бебе"
Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт