"ЗА" и "ПРОТИВ" религиите?

  • 8 305
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 70
Споделете какво е Вашето мнение за религиите.
Да се изучават ли в училищата?
Мислите ли, че трябва да изучават всички религии или само определена?
Би ли могла разликата в религиите да породи сблъсък между децата?

# 1
  • Мнения: 1 731
Дъщеря ми тази година завърши първи клас  Laughing и имаха в програмата часове по религия.До тук добре.Нямам нищо против,но си мисля че нещо програмата не е както трябва.В един момент се стигна дотам че тя ме питаше дали Господ можел всичко да направи Close  Neutral Face .Приемаше го едва ли не като някакъв магьосник дето ще направи чудеса даже и без тя да си мръдне пръста.Наложи се обяснявам надълго и широко ,че ако тя не се потруди и Господ няма да и помогне.Така че мисля че е хубаво да се изучават ама ми се иска да наблягат повече на празниците ,на отношенията между хората и от тоз род неща.Така се беше задълбочила в това,че даже по едно време ми се искаше да я откажа от часовете- Neutral Face

# 2
  • Мнения: 285
Това е интересна тема. Много противоречива и носеща в себе си колкото положителен , толкова и отрицателен заряд според мен. Моето мнение е, че в нашите условия, според манталитета ни и имайки предвид огромната "каша" с учебните програми по училищата, часовете по религия могат само да доразмътят и без това неясните цели във възпитанието на децата ни. Точно както е казала Тони - в крехката възраст на едно дете, което възприема света с чистотата и наивността на истината, може да се получи обратен ефект. Аз лично по принцип нямам нищо против религиозните направления, но до момента в който последните не влияят на реалността. Примирението че Господ примерно така е решил, че било Божия воля, че каквото Господ отреди и прочие ме отвращават. Трудно е да бъде избирателен човек когато чете или се увлече във философията на религията - трудно е да приемем например, че наистина "по делата ще ни познаят". Обикновено съм забелязала, че когато някой вярващ е в трудно положение, избягва този апел Господен, а предпочита горните три. Така е устроен човешкият нрав, и поради тази причина за мен в основната си част религията е едно примирение.
За да не ставам отегчителна, тъй като мога дълго да пиша защо съм против изучаването на религията в нашите училища, само ще кажа, че предпочитам децата ми да вярват в онази невидима сила която е част от тях, с която се раждат и трябва да доразвият и обогатят - чистотата и вярата в света - Малкият принц...отколкото да вярват на нещо извън себе си.
Това за празниците и обичаите ни , наистина е нещо различно, и смятам, че децата ни трябва да знаят и изучават, но това е по-скоро история, народност, отколкото религия.
Вярата е моторчето което ни кара да израстваме като хора, но според мен, няма по - силна вяра от тази която се изписва в преживяванията ни, която ни кара да се чувстваме полезни и живи, която ни показва и кара възможностите ни непрекъснато да се развиват и растат, а не онази, която ни прави добри "послушници" и нищо повече. Много философски ще прозвуча, но според мен, религиите в по-голяма си част са отживели времето си отдавна, не носят нищо ново, и не смятам, че е грешно да изискваме и там развитие. Всеки има нужда от вяра, от мотиви да бъде по-добър, да бъде обичан и да може да обича, но ако нещо което е било характерно за периоди преди стотици години, едва ли е полезно и сега. За това ни е даден разумът, мисълта...за да търсим и намираме различното, по-прогресивното, за да вървим напред, за да оставим наистина едно по-добро бъдеще на децата си.
Така че лично аз предпочитам децата ми да изучават религията като част от историята, от философията и да могат да изразяват мнения, да разсъждават, а не да бъдат насочвани и рамкирани. Ако едно дете осъзнае смисъла от това да се стреми към добро не чрез нещо друго , а чрез собствените си дела, да вярва че именно То е в основата на всичко хубаво което му се случва, че То единствено може да преодолее трудностите ако е упорито и не се предава, то това е полезното което може да научи от историята на религията. Всичко останало е просто приказка. Аз не искам децата ми да живеят в заблудата на ничия приказка, искам те сами да се научат да творят тази приказка.

# 3
  • Мнения: 7 821
Цитат на: Ина
религиите в по-голяма си част са отживели времето си отдавна, не носят нищо ново, и не смятам, че е грешно да изискваме и там развитие. Всеки има нужда от вяра, от мотиви да бъде по-добър, да бъде обичан и да може да обича, но ако нещо което е било характерно за периоди преди стотици години, едва ли е полезно и сега. За това ни е даден разумът, мисълта...за да търсим и намираме различното, по-прогресивното, за да вървим напред, за да оставим наистина едно по-добро бъдеще на децата си.
Така че лично аз предпочитам децата ми да изучават религията като част от историята, от философията и да могат да изразяват мнения, да разсъждават, а не да бъдат насочвани и рамкирани. Ако едно дете осъзнае смисъла от това да се стреми към добро не чрез нещо друго , а чрез собствените си дела, да вярва че именно То е в основата на всичко хубаво което му се случва, че То единствено може да преодолее трудностите ако е упорито и не се предава, то това е полезното което може да научи от историята на религията. Всичко останало е просто приказка. Аз не искам децата ми да живеят в заблудата на ничия приказка, искам те сами да се научат да творят тази приказка.



  202uu   202uu   202uu
Не бих могла да го напиша, толкова добре!

# 4
  • Мнения: 2 693
Ще споделя и моят личен опит по темата. Когато бях ученичка в гимназията, имаше едни ЗИП-ове /задължително избираема подготовка/, обаче вече не помня точно, в 11-ти клас мисля че бяха. Но със сигурност не в 1-ви клас! Та, аз записах литература и философия, просто другите учебни предмети не представляваха интерес за мен. И какво беше учудването ми, когато се оказа, че в ЗИП-а по философия ще учим История на религиите! Останах от чисто любопитство първия час. И останах очарована! Много интересна информация получих за една година /но за жалост малко от нея ми е останала в главата Embarassed /! Учихме историята на всички религии, накратко обаче. Не мога да пиша много повече подробности, защото беше отдавна /а и нямам време в момента/, но мисля, че всички деца трябва да минат през подобно обучение /то няма изпит на края, не е сухо и досадно, тъкмо напротив/!

Но повтарям - в никакъв случай в първи клас! Спазването на някои религиозни обичаи е нещо, което трябва да се предаде на децата от родителите им! Детската психика е толкова крехка, че само и трябва един фанатизиран оратор - не се знае до какво може да се стигне! Това е моето мнение. С религията детето трябва да запознае в детайли, само ако то проявява интерес и когато порастне дотолкова, че да може да осмисли нещата! Иначе не виждам къде е положителният ефект...

# 5
  • Мнения: 70
Цитат на: Ина
Това е интересна тема. Много противоречива и носеща в себе си колкото положителен , толкова и отрицателен заряд според мен. Моето мнение е, че в нашите условия, според манталитета ни и имайки предвид огромната "каша" с учебните програми по училищата, часовете по религия могат само да доразмътят и без това неясните цели във възпитанието на децата ни. Точно както е казала Тони - в крехката възраст на едно дете, което възприема света с чистотата и наивността на истината, може да се получи обратен ефект. Аз лично по принцип нямам нищо против религиозните направления, но до момента в който последните не влияят на реалността. Примирението че Господ примерно така е решил, че било Божия воля, че каквото Господ отреди и прочие ме отвращават. Трудно е да бъде избирателен човек когато чете или се увлече във философията на религията - трудно е да приемем например, че наистина "по делата ще ни познаят". Обикновено съм забелязала, че когато някой вярващ е в трудно положение, избягва този апел Господен, а предпочита горните три. Така е устроен човешкият нрав, и поради тази причина за мен в основната си част религията е едно примирение.
За да не ставам отегчителна, тъй като мога дълго да пиша защо съм против изучаването на религията в нашите училища, само ще кажа, че предпочитам децата ми да вярват в онази невидима сила която е част от тях, с която се раждат и трябва да доразвият и обогатят - чистотата и вярата в света - Малкият принц...отколкото да вярват на нещо извън себе си.
Това за празниците и обичаите ни , наистина е нещо различно, и смятам, че децата ни трябва да знаят и изучават, но това е по-скоро история, народност, отколкото религия.
Вярата е моторчето което ни кара да израстваме като хора, но според мен, няма по - силна вяра от тази която се изписва в преживяванията ни, която ни кара да се чувстваме полезни и живи, която ни показва и кара възможностите ни непрекъснато да се развиват и растат, а не онази, която ни прави добри "послушници" и нищо повече. Много философски ще прозвуча, но според мен, религиите в по-голяма си част са отживели времето си отдавна, не носят нищо ново, и не смятам, че е грешно да изискваме и там развитие. Всеки има нужда от вяра, от мотиви да бъде по-добър, да бъде обичан и да може да обича, но ако нещо което е било характерно за периоди преди стотици години, едва ли е полезно и сега. За това ни е даден разумът, мисълта...за да търсим и намираме различното, по-прогресивното, за да вървим напред, за да оставим наистина едно по-добро бъдеще на децата си.
Така че лично аз предпочитам децата ми да изучават религията като част от историята, от философията и да могат да изразяват мнения, да разсъждават, а не да бъдат насочвани и рамкирани. Ако едно дете осъзнае смисъла от това да се стреми към добро не чрез нещо друго , а чрез собствените си дела, да вярва че именно То е в основата на всичко хубаво което му се случва, че То единствено може да преодолее трудностите ако е упорито и не се предава, то това е полезното което може да научи от историята на религията. Всичко останало е просто приказка. Аз не искам децата ми да живеят в заблудата на ничия приказка, искам те сами да се научат да творят тази приказка.


  202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu   202uu

Не си споделила нищо по втория въпрос за сблъсъка между религиите.

# 6
  • Мнения: 2 693
Поправете ме ако греша, но християнството не изключва ли  сблъсък с другите религии, и приканва към търпимост и разбиране /прекалено според мен/?

# 7
  • Мнения: 4 965
Аз съм за изучаването на религиите в училище, но при определени условия:
1. Обучението да става поне след 6-ти или 7-ми клас, когато децата вече разбират за какво става дума.
2. Да се учи не конкретна религия, а да им се обяснява характерното (по възможност) за всички религии - философия, вярвания, обичаи; кое е общото и различното; как са възникнали и т.н. Нещо подобно на теория или история на религиите, като им се представят нещата чрез комбинация от разкази, притчи и история, а после им се дава възможност да споделят впечатленията си.
3. Да не им се налага по никакъв начин никоя религия - да не учат молитви и канони, най-малкото, защото смятам, че изборът на религия е абсолютно личен и децата трябва да изберат как и в какво да вярват на една по-късна възраст.
По отношение до това дали такова обучение може да породи сблъсък между децата - мисля, че е много възможно да стане, ако се въведе варианта, за който четох в едно списание за образованието - в 1 училище да има преподаватели по основните религии, а децата да избират коя религия да учат (т.е. децата от един клас ще трябва на сила да се делят за определени часове, а това никога не бих допуснала за своите деца, още повече, че моите ще имат възможност да избират между 2 течения в християнството и аз не бих посмяла да направя избор вместо тях).

# 8
  • Мнения: 70
Поздравявам Ина и tony_bg за страхотните постинги.
Аз също смятам, че религията въвежда ограничения във мисленето и развитието на децата.
Противник съм на идеята в училищата да се ПРОПОВЯДВА, която и да е религия. Мисля, че това може да доведе до сблъсък и разделение между децата. Да не забравяме, че освен теченията в хрисиянската религия в България има и много мюсюлнани. Не са малко и Будистите, а и привържениците на различни  секти.
Придържайки се към мнението на azaf, по-скоро смятам, че би било добре децата да изучават всички религии в исторически аспект. Включително и древните религии. Кога са възникнали, къде и от кого са проповядвани, на какво учат. Но добре е това да се стане в по-горните класове, където децата имат изградена собствена представа за заобикалящият ги свят. Без да им с налагат схващанията на която и да е религия за сътворението на света.  Добре е децата да познават обичаите на всички съвременни религии и да ги уважават. Това смятам, че донякъде ще премахне бариерата между децата, чиито  семейства изповядват различни религии.

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: bobolenta
Поправете ме ако греша, но християнството не изключва ли  сблъсък с другите религии, и приканва към търпимост и разбиране /прекалено според мен/?


Simple Smile не съм убедена, че кръстоносните походи изключват сблъсък с другите регии и приканват към търпимост:)

нито инквизицията, нито " и нямай друг бог освен мен.." ако не се бъркам с цитата, нито покръстването на българите, когато са избити сума ти хора.
А после се възмущаваме как турците са ни потурчвали. За мен е едно и също, та дори това, което е направил Борис ми се вижда по-страшно.. и тнт:)

аз съм ЗА да се учи ИСТОРИЯ на релиГИИТЕ, но не и да се проповядва религия на децата. Моето мнение е, че религията вреди.
В това отношение съм малко крайна, знам, че са много хора религията е нещо велико, но за не и за мен....

Така като гледам единствената файда от нея да красивите храмове:) Църкви, джамии и тнт.

# 10
  • Мнения: 2 693
Цитат на: azaf
Аз съм за изучаването на религиите в училище, но при определени условия:
1. Обучението да става поне след 6-ти или 7-ми клас, когато децата вече разбират за какво става дума.
2. Да се учи не конкретна религия, а да им се обяснява характерното (по възможност) за всички религии - философия, вярвания, обичаи; кое е общото и различното; как са възникнали и т.н. Нещо подобно на теория или история на религиите, като им се представят нещата чрез комбинация от разкази, притчи и история, а после им се дава възможност да споделят впечатленията си.
3. Да не им се налага по никакъв начин никоя религия - да не учат молитви и канони, най-малкото, защото смятам, че изборът на религия е абсолютно личен и децата трябва да изберат как и в какво да вярват на една по-късна възраст.


Да, точно през такъв род обучение минах и аз.

# 11
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Reza
Simple Smile не съм убедена, че кръстоносните походи изключват сблъсък с другите регии и приканват към търпимост:)

нито инквизицията, нито " и нямай друг бог освен мен.." ако не се бъркам с цитата, нито покръстването на българите, когато са избити сума ти хора.
А после се възмущаваме как турците са ни потурчвали. За мен е едно и също, та дори това, което е направил Борис ми се вижда по-страшно.. и тнт:)

аз съм ЗА да се учи ИСТОРИЯ на релиГИИТЕ, но не и да се проповядва религия на децата. Моето мнение е, че религията вреди.
В това отношение съм малко крайна, знам, че са много хора религията е нещо велико, но за не и за мен....

Така като гледам единствената файда от нея да красивите храмове:) Църкви, джамии и тнт.


ОК, значи греша.

# 12
  • Мнения: 5 539
Не мога да коментирам обучението по религии в училищата, защото не съм запозната с учебната програма и учебното съдържание по този предмет.
Това в което съм категорична, е че аз самата ще се заема с това да въведа дъщеря си в християнството, да й обясня основните неща, и то в предучилищна възраст. Не искам моето дете да бъде атеист и не смятам, че вярата в Бог пречи на развитието на човека. Неслучайно много от най-великите учени  на нашето време, които познават из основи естествените науки, са вярващи.
Няма да провеждам агитация, държа да кажа само че християнството трябва да се възприема като СИСТЕМА от ценности, като мироглед. Не може да се взима само 1 постулат на християнската религия и да се коментира сам за себе си. За това има 1 сравнение  - "както дяволът чете евангелието".
Тук някой спомена за примирението, на което ни учи Библията. Моля да не се бъркат примирение и смирение. Ако на някой не му е ясна разликата, да пита, ще му я обясня.
По въпроса за войнстващите религии, ще кажа само, че нито в Библията, нито в Корана е казано да се използва насилие за налагането на вярата. А защо на практика 2 толкова миролюбиви религии са взели толкова жертви през вековете е мноооого дълга тема.

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Lilita, няма да споря, защото това е тема на която всички са много чуствителни и всеки има своето право....

но ценностната система на човек може и да не е основана на религия.

"Неслучайно много от най-великите учени на нашето време, които познават из основи естествените науки, са вярващи. "....също така не случайно много и не са...неслучайността и в двата случая се състои в това, че те са преди всичко добри професионалисти.

и....атеистите не са лоши хора:) :lilangel:

християнство.....мохамеданство...за мен лоши религии няма. има лоши хора, които мотивират действията си с религиозни доводи.   Бих искала децата ми да са запознати с историята на религиите...не само на една от тях и да се научат да разчитат на собствените си сили.

Всъщност....това което исках да кажа и забравих, беше, че дори децата ти да станат атеисти, това няма да е пречка да са страхотни хора!:)

# 14
  • София за сега
  • Мнения: 194
Цитат на: lilita
Не мога да коментирам обучението по религии в училищата, защото не съм запозната с учебната програма и учебното съдържание по този предмет.
Това в което съм категорична, е че аз самата ще се заема с това да въведа дъщеря си в християнството, да й обясня основните неща, и то в предучилищна възраст. Не искам моето дете да бъде атеист и не смятам, че вярата в Бог пречи на развитието на човека. Неслучайно много от най-великите учени  на нашето време, които познават из основи естествените науки, са вярващи.
Няма да провеждам агитация, държа да кажа само че християнството трябва да се възприема като СИСТЕМА от ценности, като мироглед. Не може да се взима само 1 постулат на християнската религия и да се коментира сам за себе си. За това има 1 сравнение  - "както дяволът чете евангелието".
Тук някой спомена за примирението, на което ни учи Библията. Моля да не се бъркат примирение и смирение. Ако на някой не му е ясна разликата, да пита, ще му я обясня.
По въпроса за войнстващите религии, ще кажа само, че нито в Библията, нито в Корана е казано да се използва насилие за налагането на вярата. А защо на практика 2 толкова миролюбиви религии са взели толкова жертви през вековете е мноооого дълга тема.



  202uu

Абсолютно съм съгласна с теб!
На противниците бих искала да кажа.Ако човек не е имал понятие и допир с някаква религия едва ли ще иска и децата му да я изучават.
За справка :29-годишна християнка все още осмисляща много неща.Библията я намирам за най-мъдрото писание все още я чета.....Не съм фанатик.Грешен човек като всички ни.От известно време увлечена по учението на Петър Дънов...
Моето дете е кръстено.

# 15
  • Мнения: 285
Не мисля че изобщо в тази тема има "противници" или пък подобна квалификация е подходящ израз. Относно "допира" с религиите, именно от там изхождам и давам мнението си. Минала съм през период в който се интересувах от различните религии, и съвсем не смятам че съдържанието им като цяло е немъдрост! Просто лично моето мнение беше че не бих се ограничила в рамките на една вяра, нито искам това да стане с детето ми! Да! Нека то знае , нека чете, но нека и разсъждава! Защото Библията съдържа доста поучителни неща в себе си, защото учението на Петър Дънов съдържа доста истини които се припокриват с източния окултизъм относно чистотата на душата, защото Будизмът изповядва почитане на всички религии и т.н. Не съм ползвала нито един постулат самоцелно в примера си! Имам наблюдения и опит който съвсем не се основава на лозунги и безсмислени удивителни изпадали от нечия плакатност! Контактувам с такива хора, разбирам ги, надявам се че успявам да им помогна. И точно за да бъда максимално полезна съм се интересувала и чела по тези въпроси много. Религията може да се окаже спасение например за един наркоман който иска да откаже дрогата, но повярвайте ми до един момент, защото заблудата от написаното и изреченото става истинска когато не е подкрепена с действия! Ще отклоня темата ако продължа, просто мъничко се засегнах като се "видях" в графа - противници. Лесно се правят изводи, лесно се изписват категорични мнения, но повярвайте трудно се стъпва с тях в действителността.
Интересно ми е защо след като някой искат просто да разсъждават, да мислят, да изучават, да питат...а не просто да казват - да и не, са считани за некомпетентни?! Неудобни?!
Да, дадох за пример един постулат, но реалните примери на поведение са много и все свързани точно с този постулат. Както и да е...няма да изпадам в спорове...наистина мисля все повече, че човек трябва да чете и се опитва да разбира наистина написаното, а не само това в което вярва, защото така се израства, така се достигат големите истини, така се става по -силен.
Simple Smile Защо ли след мнението ми някой си е помислил че моето дете не е кръстено...Кръстено е! И Библията съм чела и изобщо едва ли бих се осмелила да имам мнение върху неща които не познавам, които не ме вълнуват.

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: titi111

  202uu

Абсолютно съм съгласна с теб!
На противниците бих искала да кажа.Ако човек не е имал понятие и допир с някаква религия едва ли ще иска и децата му да я изучават.
За справка :29-годишна християнка все още осмисляща много неща.Библията я намирам за най-мъдрото писание все още я чета.....Не съм фанатик.Грешен човек като всички ни.От известно време увлечена по учението на Петър Дънов...
Моето дете е кръстено.


именно защото съм имала допир с религии съм на това мнение:)
и съм ужасно против хората да имат самосъзнание на грешници!

# 17
  • София за сега
  • Мнения: 194
Ина,съвсем не съм искала да обидя някой с думата противници.Може би изказа ми е бил неточен.Не искам да обиждам никой още повече, че твоята гледна точка е чудесно обоснована.
Реза, а нима сме идеални?  Така ли звучи самосъзнание на грешници???????? Shocked
Не мислиш ли ,че човек ако може да спази 10-те божии заповеди на света ще се живее мноооооооого по-лесно и спокойно?Уви това е невъзможно ....А кой е безгрешен ?
Темата е много спорна и много докачлива.Ама на някоя среща ще си говорим Wink Аз не мога да отделям достатъчно време за  писане .

# 18
  • Мнения: 285
Всичко е наред titi111 Simple Smile Важното е, че се получи добър диалог, а малко спор като добавка винаги води до нови мисли и идеи Simple Smile
Желая хубави мигове на всички! И много нови емоции, които да ни карат все повече да се усмихваме! Simple Smile

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: titi111
Реза, а нима сме идеални?  Така ли звучи самосъзнание на грешници???????? Shocked
Не мислиш ли ,че човек ако може да спази 10-те божии заповеди на света ще се живее мноооооооого по-лесно и спокойно?Уви това е невъзможно ....А кой е безгрешен ?


ами....гледай сега...това за десетте божи заповеди....не съм много съгласна, защото според мен ценностната система може да не е изградена само върху тях.  За мен е много по-важно човек да се чуства преди всичко свободен и да прави нещата така, че чуствайки се добре, да не пречи на другите. за мен това е в основата на всичко.

самата мисъл, че трябва да се спазват някакви заповеди...ме кара да се чуствам зле:) хармонията се гради на разбирателство...нищо друго неможе да е толкова истинско и трайно.

а колкото до безгрешието....това е доста субективно. аз може да съм много грешна в очите на някой, защото съм атеист, защото не съм си кръстила детето и тнт..... но в същото време познавам доста хора, които спазвайки всички тия неща правят живота на хората около себе си труден.

ох, че дълго стана...Simple Smile накратко....за мен има значение само самия човек като такъв. не ми пречи нито религията му, нито нищо, стига и той да ме приема така и да не се опитва да ограничи свободата ми. Религиите винаги се опитват да налагат някакъв стереотип на поведение и да втълпяват на хората, че трябва да правят някакви нвща, за да получат благоденствие в отвъдното...е това е, което ме дразни:)

иначе са интересни, спор няма, но всичките...затова ми се иска децата ми да бъдат запознати с всички религии, както и с историята на света и литературата...но на тях най-вероятно няма да им пука за това, а ще играят компютърни игри или ... знам ли и аз какво ще им е интересно.

и това ще е техния избор и аз ще трябва да го приема....защото те са личности с право на избор и собствено мнение. мога само да им покажа нещата, които мисля, че ще са им интересни и полезни, но не и да им ги налагам.

затова не съм съгласна в училищата да се изучава само една религия. на децата трябва да им се покаже всичко и те да направят своя избор. дали ще приемат религя или не...и каква да е тя.


...егати фермана се получи:))))

# 20
  • София за сега
  • Мнения: 194
Реза, моето дете също ще го оставя само да си прави избор.Тук въпроса опира как ще му се поднесе и по какъв начин.Далеч съм от мисълта да налагам нещо каквото и да е пък и даже ралигия.
Аз се чувствам свободна.
А колокото до стереотипите - ако те не се налагат от религия се налагат от родители,общество......... Laughing
С това не споря с теб,всеки си има позиция и си я отстоява Grinning

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
titi...ako uspeem da opazim decata ot vsiakakvi stereotipi i te stanat svodobni dora, dovolni ot sebe si ..mislia che shte sme postignali strahotno mnogo!:))

dano imame takuv kusmet!

# 22
# 23
# 24
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Simple Smile)))))))))) ВЕЛИКИ НЕЩА ИМА!!!!
...........как ми се иска пак да съм дете!!!!

Много ми хареса!!!!!:)))))

# 25
  • Мнения: 8 163
Моето мнение е, че религията не трябва да се натрапва. Не само на децата, а и на възрастните.
Ако проявят интерес и започнат да задават въпроси, ОК, да им се дават отговори (както и за всяко друго нещо). Ако родителят не е компетентен, да се обърне към знаещ.
Съзнавам, че вярата може да дава сили.
Но също така може и да пречи на адекватното възприятие на света и процесите в него.
Казвам го от позицията на човек, преминал през всичките стадии: пълен атеист -> търсещ -> намерил -> фанатизиран -> разочарован -> умерен вярващ.
И още нещо: човек може да бъде свестен и добър и без да е вярващ. Мъжът ми е живото доказателство за това Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 966
Da ci kaja i az mnenieto,
 
Ateizma vinagi e vnacal ctrax v dyshata mi ta ne beshe li malko komynicti4eckoto vlianie naciteno ot ateizam , izkoreniavaiki xrictianshtinata i dobroto y 4oveka. Az cam za religiozno oby4enie na decata oshte v nai ranna vazract no ot xora oby4eni i kompetedntni ( ne cam caglacna dashteria mi da cvarzva gocpod c niakoia magiocnica ili feia ot prikazkite bi bilo grozno). Moite deca poceshtavat katoli4ecko nedelno y4ilishte v frencka carkva po okolo 4ac dokato trae mecata i cam mnogo dovolna. Otdelno cina e 4len na ckaytite cashto kam carkvata i cac ckaytite e prejivial mnogo valnyvashti momenti. Sarvata v ocnovata ci y4i na milocardie i na cpazvane na elementarnite 4oveshki zakoni a tova za men e vajno v ijgrajdaneto no detckata dysha.

# 27
  • Мнения: 1 975
Аз просто не знам какво да си помисля по въпроса....  Rolling Eyes
Хем е хубаво да се изучават религийте .. хем не....  Rolling Eyes  .....

незнам ........ Sign Exclamation

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Ahil
Споделете какво е Вашето мнение за религиите.
Да се изучават ли в училищата?
Мислите ли, че трябва да изучават всички религии или само определена?
Би ли могла разликата в религиите да породи сблъсък между децата?


Според мен това се определя от възпитанието. Каквито родителите, такива и децата...
Аз съм абсолютно ПРОТИВ детето ми да учи религия в училище, на първо място защото с баща й сме атеисти и ще я възпитаме като такава. Разбира се, че от обща култура трябва да знае за религиите, но искам ние да сме хората, които ще й обяснят тия неща. Нямам гаранция, че в училище няма да попадне на откачалка...

А дали има конфликти и разделение м/у децата заради религията не знам...според мен финансовото положение на родителя, по-скоро неговия външен израз създава повече конфликти м/у децата

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Reza
ами....гледай сега...това за десетте божи заповеди....не съм много съгласна, защото според мен ценностната система може да не е изградена само върху тях.  


Аз бих казала, че ценностната система е създала десетте божи заповеди.. не знам защо библията се смята за изначална... пък в крайна сметка и нея хора са я писали, тя не се е появила ей така.

Последно искам да кажа, че съм съгласна с всичко, което си написала по темата  Grinning

# 30
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Никакви религии в училището, да си имаме уважението!
Да наблягат на математиката и историята, религии ще ми учат, колко ние едно време учехме 'морал и право'!
Като искат още нещо полезно - да имат час в който се изучава що е то книгата и как се чете, че 90 % не знаят. Imp

# 31
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Flash*
Никакви религии в училището, да си имаме уважението!
Да наблягат на математиката и историята, религии ще ми учат, колко ние едно време учехме 'морал и право'!
Като искат още нещо полезно - да имат час в който се изучава що е то книгата и как се чете, че 90 % не знаят. Imp


Браво!  202uu 202uu 202uu 202uu 202uu

# 32
  • Мнения: 8 769
Религии в училище до степен изучаване на различни култури и светоусещане. За обща култура-ДА!

# 33
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Туфи
Религии в училище до степен изучаване на различни култури и светоусещане. За обща култура-ДА!


Понеже точно това съм учила и аз, съм съгласна, знам за какво става дума, обаче държа да отбележа, че този "курс" за обща култура наистина не се получава и се обезмисля, ако нямат
Цитат на: Flash*
час в който се изучава що е то книгата и как се чете, че 90 % не знаят.

# 34
  • Мнения: 3 205
Братовчедка ми е християнка, омъжена е за ливанец, който изповядва исляма. До леглото на детето им са Коранът и Библията, а детето не е кръстено, за да може като порасне САМО да избере религията си.

# 35
  • Мнения: 6 029
Цитат на: юл4е
Братовчедка ми е християнка, омъжена е за ливанец, който изповядва исляма. До леглото на детето им са Коранът и Библията, а детето не е кръстено, за да може като порасне САМО да избере религията си.


аз съм католичка, мъж ми православен. Теди не е кръстена, като порасне да решава:)

# 36
  • Мнения: 4 212
4ела съм за всякакви култури и съответно за тяхните религии.Уважавам вси4ки,но не бих казала 4е съм вярваща.Водила съм детето ми на църква по празници,давала съм и интересни неща за 4етене свързани с религията,така 4е тя самата да се обогати.И знаете ли какво заклю4ение направи самата тя?

Разбрах,4е господ е един, но  с разли4ни имена.

Тук у4ат "религия" и "развитие на интелигентността"в у4илищата.
Предметите са по избор,и ние у4им второто. Sunglasses

# 37
  • София
  • Мнения: 830
Религията само на ниво обща култура, че ще ни объркат децата, то и без туй образованието ни е едно, кой знае как и това ще изопачат.

# 38
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Julie
Цитат на: юл4е
Братовчедка ми е християнка, омъжена е за ливанец, който изповядва исляма. До леглото на детето им са Коранът и Библията, а детето не е кръстено, за да може като порасне САМО да избере религията си.


аз съм католичка, мъж ми православен. Теди не е кръстена, като порасне да решава:)


Част от кръвта на мъжа ми е еврейска, аз съм православна (кръстена съм).
Няма да кръщаваме Оги, един ден той сам ще решава.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз пък бих искала дъщеря ми да е вярваща. Един искрено вярващ човек е по-щастлив от безверника. Мисълтта, че има някой над тебе, който те закриля и направлява, значително опростява и улеснява живота.
Трудно е обаче,в днешно време да повярваш в традиционните религии, които на места звучат доста наивно. А и на нас ни липсва приемственост. Бих искала да вярвам, да познавам обичаите и каноните, но за съжаление моментът за това безвъзвратно е отминал, тъй кото родителите ми по понятни причини не са изповядвали никаква религия.
На дъщеря си ще мога да предам нещата в най-общи линии - уча я да влиза в храм, да пали свещичка, обяснявам и за Великден и Коледа, но до тук..., повече не мога.
Как до сега не ми се случи, когото вляза в храм да ме заговори някой поп или както се казвот там.. . Всъщност, тях ги слушах предимно по телевизията, когато се "дърляха за имотите". Е, как да им вярваш после - на поповете.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 4 969
не знам за ъ4илиштето но смятам 4е децата определено трябжа да бъдат нау4ени да вярват  в Бога в които вярват родителите(и двамата сме православни  и според мен това е правилната религия)и да мъ се обясняжа на дълго и на 6ироко синът ми е кръстен във СТАРОСТИЛНА православна църква където све6тенника го направи ри туала както трябва  а не като в официалната църква кадето им измиват дубетата на 2 на 3 което въоб6те не е правилно(детето трябва да се потопи цялото във водата за6тото и съвсем малко сухо да остане от там влиза д явола)незнам  дали сме си  въобразили но на кра6тенето и двамата усетихме  4е това е едно от наи добрите не6та които правим за малкия и двамата сме силно вярвя6ти но не до краиности и се надявам да направим сина ни добър ПРАВОСЛАВЕН християнин като естсствено 6те бъде нау4ен да прави границата между реалния живот и религията

# 41
  • Мнения: 4 629
Мисля, че децата трябва да бъдат запознати с религията от родителите си. Да знаят какви са дъховните ценности на съответната религия. Аз не искам сина ми да бъде атеист. А в училище мисля, че е добре да има часове по религия, за да разберат децата, че има и други вери поширокия свят освен нашата и, за да се научат да ги уважават и толерират

# 42
  • Мнения: 372
Аз съм против да се учи в училище подобно нещо. Това което трябва да знаят за религията го има в учебниците по история, а именно:възникване и развитие на християнството през вековете. Това им е достатъчно за религията, вижте да ги научите да вярват е друго нещо. Разликата между вяра и религия е огромна. За мен няма нищо по-подло, меркантилно и манипулативно от религията във всичките и форми. Тя е създадена за да всява страх и да управлява огромната маса от хора. Впрочем това важи за всички религии по света. Това разбира се е мое мнение.
Оххх разпрострях се, ама по тази тема мога да изпиша мноого .

# 43
  • Мнения: 429
Не мога да разбера, защо сте толкова против това да се учи предмета религия. Не си ли давате сметка ,че 45 годишният атеизъм съсипа човешкото у човека и го обезвери и направи безмилостен и жесток. Не си ли спомняте, че именно православаната ни вяра запази нашият род и народ. Защо се противите и смятате, че обучението по религия ще заблуди децата ви. Не се ли страхувате от това, че именно безверието вкара наркотиците в училищата и проституцията по улиците.
Лошо ли е ако детето ти знае какъв празник е днес и защо се нарича така. Това не е замотаване , а просвещаване.
Защо сега когато се появиха поройте и съсипаха народа, не се появи господина от времето на атеизма, който твърдеше, че ще свали природата на колене е, нека го направи......., може и да избави хората от наводненията!
Вярата в Бог не е овчедушие и простодушие, а вяра в доброто.
А колкото по делата дали ще ни познаят, нека оставим този момент на тези които трябва да ни оценят, а   не ние да си даваме оценка.

# 44
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Дори и да има час по религия,много зависи от богослова,който ще се изправи пред децата.Има такива,които само ще им напълнят главите и нищо няма да разберат,но има и богослови,които могат да научат децата на елементарните неща коита трябва да се знаят от християните-как да се даржим в храма,как и защо да се прекръстим,какво е храма,за иконите,за отношенията между хората,за обредите и обичаите в живота ни,но всичко поднесено така,че да е интересно и достъпно за децата.А и информацията трябва да е съобразно възрастта на децата.Не мисля ,че родителите могат да дадат най-вярната информация по тия въпроси,защото и те самите незнаят много/повечето/
Не трябва да има неприязън между различните религии и течения-всеки е свободен да избира религията си и никой няма право да е съдник.Имам приятели ,които са евангелисти-неприемам тяхното учение,но и не ги коря.Коя съм аз!Уважаваме се и всеки с ума си...

# 45
  • Мнения: 372
krassi2 отдавна религията не е това което е била по време на пет вековното ни робство и преди това, която ни е съхранила като народ. Сега ако се огледаш малко ще видиш колко е опорочено всичко, как пратениците на Бога - поповете алчнеят, хулят и обиждат. Кажи ми кой да води часовете по вероучение? Преди няколко дни беше пусната тема по статията за попа, който ударил плесница на бебе за кръщенето му.... може би този поп да учи децата??? Защо могат да бъдат кръстени само децата, чиито родители могат да си позволят това и имат излишни 50, а другите?? Отдавна религията и църквите не са свързващото звено между човека и Бог. Ще науча детето си да вярва, да обича, да бъде добро и толерантно спрямо другите, но ще му спестя пошлостта на църквата и поповете. Нека разбере, че на всяко място можеш да се докоснеш до Бога, не е нужно църквата да ти е посредник.

# 46
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Извинявай Lia,но въпреки,че всеки има право на собствено мнение по въпроса,не мисля, че трябва да слагаш всички свещеници под един знаменател!Как така трябва да имаш 50 лв. за да си кръстиш детето?Таксата е по-малка,а парите не са за да алчнеят поповете,а си има църковна такса за документа.Мисля,че и в държавните институции си има навсякъде такси при издаването на даден документ,нали?!

# 47
  • Мнения: 372
Ок съгласих се нека има такси, колкото искат да ги направят не ме интересува, докуметът ти не важи за никъде, но няма да заоравам в това. Сигурно си права не всички са такива, но ще ти кажа едно и повече няма да пиша по въпроса. На погребението на скъп за мен човек милият поп ме върна да си купя църковни свещи от църковния магазин, че тези (най-обикновени, бели от магазина, да не си помислиш че съм взела за торта) не ставали. Кажи ми ти тогава какво значи "Не стават", не мога да погреба човека с такива свещи??????????????? Много извинявай ако съм обидила някой твой близък свещеник, който сигурно не е такъв изрод, но след подобно нещо просто не искам и да си мисля за тях.

Какво значи 35 лв такса за документ за кръщене? ти за акт за раждане на дете коко плати?
10 лв. за да снимаш с фотоапарат

# 48
  • София
  • Мнения: 5 828
Моето мнение е, че в нашите условия, според манталитета ни и имайки предвид огромната "каша" с учебните програми по училищата, часовете по религия могат само да доразмътят и без това неясните цели във възпитанието на децата ни. Точно както е казала Тони - в крехката възраст на едно дете, което възприема света с чистотата и наивността на истината, може да се получи обратен ефект.
........
Това за празниците и обичаите ни , наистина е нещо различно, и смятам, че децата ни трябва да знаят и изучават, но това е по-скоро история, народност, отколкото религия.
Вярата е моторчето което ни кара да израстваме като хора, но според мен, няма по - силна вяра от тази която се изписва в преживяванията ни, която ни кара да се чувстваме полезни и живи, която ни показва и кара възможностите ни непрекъснато да се развиват и растат, а не онази, която ни прави добри "послушници" и нищо повече. Много философски ще прозвуча, но според мен, религиите в по-голяма си част са отживели времето си отдавна, не носят нищо ново, и не смятам, че е грешно да изискваме и там развитие. Всеки има нужда от вяра, от мотиви да бъде по-добър, да бъде обичан и да може да обича, но ако нещо което е било характерно за периоди преди стотици години, едва ли е полезно и сега. За това ни е даден разумът, мисълта...за да търсим и намираме различното, по-прогресивното, за да вървим напред, за да оставим наистина едно по-добро бъдеще на децата си.
Така че лично аз предпочитам децата ми да изучават религията като част от историята, от философията и да могат да изразяват мнения, да разсъждават, а не да бъдат насочвани и рамкирани. Ако едно дете осъзнае смисъла от това да се стреми към добро не чрез нещо друго , а чрез собствените си дела, да вярва че именно То е в основата на всичко хубаво което му се случва, че То единствено може да преодолее трудностите ако е упорито и не се предава, то това е полезното което може да научи от историята на религията. Всичко останало е просто приказка. Аз не искам децата ми да живеят в заблудата на ничия приказка, искам те сами да се научат да творят тази приказка.



 newsm10 newsm10 newsm10
Много ми хареса постинга на Ина и изобщо много хубава тема.
Бързам да кажа, че аз не съм от кой знае колко религиозно семейство и може би затова не бързам да запознавам дъщеря си с религията.
Колкото до изучаването на религията в училище мисля, че трябва да става поне след 5-ти клас, когато децата вече са по-големи и разбират за какво става дума. Не е редно на съвсем малки деца в първи клас примерно да се падне някакъв "фанатизиран преподавател" - не се знае докъде може да стигне и какво може да стане .......
Мисля също, че по-скоро трябва да се изучава история на религиите, и то на ВСИЧКИ религии, като изучава най-характерното за тях - философия, кое е общото и различното, от кого са проповядвани, как са възникнали, и т.н.  Да не се НАЛАГА по никакъв начин никоя религия - да не учат молитви и канони.
Мисля, че е задължение на семейството е да запознае детето с религията, която се изповядва в самото семейство, и най-вече с обичаите и традициите на тази религия.

# 49
  • Мнения: 6 315
В цял свят има чсове по религия, в които се изучават различните видове религии и основите им. Мисля, че това е полезно за развитието на един човек като личност, дори и само за обща култура. Не виждам нищо лошо в това детето ми да знае що е то християнство, ислям или будизъм и какви са идеите им.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Аз не съм много наясно, но в часовете по религия в училищата не изучават ли нещо като едновремешното вероучение или ги запознават с всички видове религии? newsm78

Ако е така, мисля, че това са твърде малки деца, за да осъзнаят разликите и схаванат философията на различните вярвания...

# 51
  • София
  • Мнения: 5 828
Аз не съм много наясно, но в часовете по религия в училищата не изучават ли нещо като едновремешното вероучение или ги запознават с всички видове религии? newsm78

В момента в държавните училища не се изучава религия, доколкото знам само в еврейското се учи  newsm78

# 52
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Искам да обясня нещо по повод последните коментари на LIA.Много съжалявам,че точно в такъв тъжен момент за теб си била допълнително огорчена!Сигурно купените от вас свещи не са били за торта както сама казваш,но има наредба според която в църковните храмове всички треби и церемонии се извършват със закупени от храма църковни свещи!Щом  си в църква мисля ,че е повече от естествено да използваш църковна свещ-те си имат и специални щемпали отстрани.Църквите са на самоиздръжка,а и не е редно да се влиза с тия купени от магазин или циганки свещи,които са с лошо качество и съмнителен начин на производство.По цял свят,влизаш в храма и си вземаш свещ,даже някъде няма и продавач,а всеки съзнателно си оставя монетите и си взема свещичка.Трябвало е да ви се обясни вместо да оставате с лошо чувство!

Не е вярно,че кръщелното свидетелство не важи за никъде-това си е официален документ и можеш да го предсавиш вместо акта за раждане.

В таксата за кръщенето влиза църковната такса за документа и марката и възнаграждението на свещеника.
За таксите при снимането в храмовете и Peace аз не ги одобрявам,но  Sadсъществуват.
В ДЕЛФИНАРИУМА в сладкарницата ,ако искаш да влезеш плащаш такса на човек заради гледането на делфините докато си пиеш кафето,не снимаш защото е забранено,и си плащаш отделно консумацията.Ако я няма тая такса много по-вече хора ще посещават сладкарницата,повечето се възпират заради излизнишните пари,които трябва да дадат.Това беше само за сравнение че има около нас толкова неща с които не се съгласяваме но ги приемаме

Вярно е ,че има и сред свещениците за жалост недобросъвестни хора,но болшинството си гледат съвестно задълженията,въпреки,че са оставени без заплати и всякакъв вид осигуровки!
Дано следващият път попаднеш на такъв свещеник Hug

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Не знам откъде имаш такава информация, но се опитай да си вземеш детските с кръщелно или да си запишеш детето на градина с него, да видим дали ще ти го признаят...

НЕ СТАВА!

# 54
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Със сигурност знам,че при издаването на лична карта става!Много хора,които по една или друга причина са изгубили актовете си раждане и кръщелните свидетелства, са идвали да им направим препис от кръщелното.
В детските градини защо пък да отказват?!Не не съм записвала детето си там с кръщелното ,а занесох акта за раждане.Но ако тази тема беше малко по-рано разисквана,определено щях да пробвам newsm78
Незнам по каква причина,но вече в кръщелните свидетелства се записват и трите имена на детето + ЕГН.Явно има някакво развитие по тежеста на документа в бъдеще време,знам ли?!

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Категорично ПРОТИВ съм изучаването на религия в училище!!!!! Въпросът е много по комплициран: каква религия да се преподава, има толкова много религии и вярвания!? Ако бъде възприета една това ще бъде грубо и недемократично по отношение на другите.

Ако си спомняте преди около 1 година във Франция беше възприет закон за СВЕТСКИЯ ХАРАКТЕР на училищата и бяха забранени всякакви религиозни символи, кръстове, забратки и т.н. АБСОЛЮТНО поддържам това решение. Който иска да бъде религиозен има това право но не може да се натрапва и още повече да се ОБУЧАВА в религия децата.

Историята и философията са дисциплините, които ще обучават децата ми за различните религиозни системи.

Момичета много ми е приятно да установя че една по-гома част от участниците във форума са прогресивно настроени. Не искам никой да засягам, но региозните схващания са личен избор и моля никой да не натрапва собствените си религиозни схващания, войстванщия ФУНДАМЕНТАЛИЗЪМ възниква като понятие свързано с християнството, а не с друга религия. Мисля, че някои от вярващите имат неприятната черта да са доста НЕТОЛЕРАНТНИ и ограничени в схващанията си.

# 56
  • София
  • Мнения: 172
Категорично съм "ЗА" изучаването в училище като задължителен предмет "Вероучение"  - от първи клас. Уроците да са съобразени с възрастта на децата, разбира се. Но преподаването му като начин на живот и светоусещане, запознаване с и възпитаване в христянска вяра ,благочестие и добродетели, а не само суха теория и тежки философски постановки. Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Категорично съм "ПРОТИВ" изучаването на предмет "Религия" от първи клас, защото с това само ще ни се "замажат очите", че сме направили нещо за възпитаването на децата в горепосочените добродетели. "Религия" би могло да се включи като част от учебния материал по философия (например отделен раздел в учебника), предвиден за по-горните класове.

# 57
  • Мнения: 1 014
Аз съм твърдо ПРОТИВ!!! alegra, доста добре го е казала и няма да я повтарям. Нека се спомене за различните религии в някои учебници, но да има отделен предмет изобщо не съм съгласна. Дано не се пораждат дразги между децата, защото е твърде елементарно според мен да се спори за това в 21 век.

# 58
  • Мнения: 1 014
Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Според мен, това са доста остарели методи на възпитание  Simple Smile

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Категорично съм "ЗА" изучаването в училище като задължителен предмет "Вероучение"  - от първи клас. Уроците да са съобразени с възрастта на децата, разбира се. Но преподаването му като начин на живот и светоусещане, запознаване с и възпитаване в христянска вяра ,благочестие и добродетели, а не само суха теория и тежки философски постановки. Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Категорично съм "ПРОТИВ" изучаването на предмет "Религия" от първи клас, защото с това само ще ни се "замажат очите", че сме направили нещо за възпитаването на децата в горепосочените добродетели. "Религия" би могло да се включи като част от учебния материал по философия (например отделен раздел в учебника), предвиден за по-горните класове.


Какво предлагаш да включват часовете по вероучение: основи на будизма!? Някои родители, които са мюсюлмани или христиани дали ще са съгласни с това!? За атеистите да не говорим Simple Smile Всички религии претендират че са хуманни и милосърдни, как да изберем от толкова много!? А тези като мен, които са атеисти и категорично са против подобно обучение тяхното мнение няма ли значение!?

Много е жалко ако разчитаме само на религията за това да създадем ценностна система за децата си.

# 60
  • Мнения: 7 640
може би трябва да се учи по малко религия за обща култура. Уж сме христианска държава, а мнозинството от нас не знаят елементарни неща-напр. как да се държат в църква.
Не било място на религията в училище, по нази логика и на половата просвета нее, но не съм чула някой да е против да му поограмотят детето по тези въпроси.

# 61
  • Мнения: 1 014
Уж сме христианска държава, а мнозинството от нас не знаят елементарни неща-напр. как да се държат в църква.
Не било място на религията в училище, по нази логика и на половата просвета нее, но не съм чула някой да е против да му поограмотят детето по тези въпроси.
Тук не трябва ли да намесим и възпитанието на родителите? Защо всички очакват другите (педагозите от градината, училището и т.н.) да научат децата им на нещо? Ще ви дам пресен пример с едни наши познати. Детенцето им не познава цветовете и буквичките и други дребни нещица. Когато попитахме майката, защо не го учи на това онова, тя отговори: "Ааа, нали в градината, ще го научат на всичко!!!!". Това разбира се е един много нищожен пример от ежедневието, който ме накара да ....... Ако децата ни ги учат само в училище, а родителите не дават пример за подръжание, то картината наистина е много жалка. Та, хората които незнаят как да се държат в църквата, със сигурност няма да знаят как да се държат и на улицата, в магазина и т.н.

# 62
  • Мнения: 7 640
nidisvet , още по-съгласна съм и теб newsm10.
Защото за секс на малко хора им стиска да говорят в къщи и искат друг да им свърши работа в у-ще  и нямат против такива часове, затова направих паралел.

# 63
  • Мнения: 1 910
Абсолютно съм ПРОТИВ присъствието на религията в училището и на работното място  под каквато и да е форма.
Мястото на религията е вкъщи.

За обща култура може да се чете по собствена инициатива. Нямаш ли желание за това, и задължаването няма да свърши работа.

И най-много ме дразни, че различните вярващи смятат, че единствено религията "създава" човек притежаващ някакви ... добродетели. И разбира се тяхната религия е най-добрата.

# 64
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Да ви разкажа, като пристигнах в Англия бях шокирана от факта, че детето ми ще има часове по религия, а при завършване на гимназия даже имат официален изпит по този предмет Shocked. Вярно, че сме все християни, но все пак има разлики между православни, протестанти и католици.
Децата обаче не учат една конкретна религия, а основите на различни религии. Обучението започва още от ранната 4ри годишна възраст. Създадено е с цел малчуганите да се научат на търпимост и разбирателство, тъй като в Кралството живеят хора с различна вяра.
Ако някой държи детето му да учи конкретна религия, то тази религия не се учи в училището. Има си специални училища към църквите, които децата посещават след училище или през почивните дни.
Има и училища, католически и Church of England, които обаче се финансират в по-голямата си част от съответните организации, а не от държавата.
В такъв случай нямам нищо против часовете по религия. В такъв вид те са по-скоро часове по история.

# 65
  • Мнения: 6 315
Децата обаче не учат една конкретна религия, а основите на различни религии. Обучението започва още от ранната 4ри годишна възраст. Създадено е с цел малчуганите да се научат на търпимост и разбирателство, тъй като в Кралството живеят хора с различна вяра.
Ако някой държи детето му да учи конкретна религия, то тази религия не се учи в училището. Има си специални училища към църквите, които децата посещават след училище или през почивните дни.

Точно такава форма на часове по религия имах предвид и аз. Никога в училище в часовете по история не са ни преподавали нищо за религиите. Поне аз нямам спомен. А грубо запознаване с различните религии и основите им (това може да се направи по съвсем достъпен за децата начин) е нещо важно според мен.

Останалото - възпитанието в християнски дух (ако родителите са християни) е за вкъщи. Ако му опуснеш края на детето после няма защо да се вайкаш къде са били училището и църквата, например. Всичко започва от дома.

Общи условия

Активация на акаунт