Фасаген или латекс

  • 34 911
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте мамите,
Млада съм и ако моля да попитам за съвет ако някой е правил наскоро ремонт. Какво да избера да боядисам стени и тавани с фасаген латекс или нещо друго?
Кое покрива по-добре?
Понеже стените са ни малко калпави а парички за шпакловка няма.
А тапети никога повече няма да сложа, че ще съм благодарна, ако някой ми даде съвет .
И също така колко струва зидане на тераса с блокчета?
И ремонт на баня тоалет и перално помещение?
Благодаря.
Аз съм от Варна дори не знам цените как са ако може някой да ми препоръча майстори ! Praynig Praynig Praynig newsm78 newsm78 newsm78 Thinking Thinking Thinking
Поздрави!!! Hug Hug Hug

# 1
  • Мнения: 47
И с фасаген и с латекс ще личат неравните стени. Фасагена запечатва стената и не може да диша, а и се говори че е канцерогенен. За това и се използва за външно боядисване на сгради (фасади). За предпочитане е боядисване с латекс. Цените варират според производителя и количеството.  А и е на водна основа и винаги, ако с нещо изцапаш стената може да я избършеш с мокра кърпа или др. От опит , а и по препоръка на продавачи в такива специализирани магазини за боя препоръчвана марка е Хамелекон поради голямата покривност и ниска разходна норма.(да не прозвучи като реклама на марката). Мога да кажа, че цените в Бриколаж не са ниски за латекс/фасаген.  Wink, ако смятате от там да вземате.

# 2
  • Мнения: 4 380
Разбира се латекс. Какъв фасаген ви гони?

Но щом си решила да боядисваш, е хубаво  да си изгладиш добре стените. Веднъж ще го направиш и при следващи ремонти евентуално само ще сменяш боите. Ако нямаш възможност да си изгладиш стените, аз бих ти препоръчала все пак тапет. Ще заглади дребни неравности. Защо се заричаш никога да не слагаш тапет?

Западните марки латекс са с отлично качество, много добра покривност, огромна цветова гама и много декораторски възможности. Мият се добре и не стоят "тебеширено".

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
току що свършихме с боядисването
препоръчвам боите с тефлон на мегахим
ние ползвахме марката аква
тавана със сатенен ефект / той е изключително гладък и стана страхотно
а стените с копринено матов ефект тъй като не са ми толкова гладки и от сатенения ефект щеше съвсем да си личи
боята покрива от първия път само единия таван се наложи да се мине три пъти че беше опушен до черно и рахода на боя според майстора е много по малък от стандартните бои
тука трябва да кажа че майстора беше предубеден защото не беше боядисвал с такива бои , но накрая и той беше очарован

# 4
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Относно боядисването: ако си в панелка, задължително си направи шпакловка. Ние не го направихме и е много гадно - на белия латекс стоят дупчици като в кошер. Иначе за вида: за вътрешно боядисване препоръчват латекс, а не фасаген. Има и един среден вариант, ние сме го пробвали преди две години, доста добър е - в Метро се продаваше, казва се "Фауст". Нещо средно е, става и за външно, и за вътрешно, и покрива много добре.

Относно зидането: инфо от преди месец - зидахме кухненския балкон, за да слагаме дограма, излезе ни около 500 лв (всички материали техни). Смятай, това е цялото пространство на балкона под дограмата.

За банята е много различно, в зависимост от това, какво искаш да правиш. Само пак за информация, цените на тоалетните с моноблок са от 150 лв нагоре. Ние си оставихме старите плочки, че са много хубави, сложихме плочки само на пода, около 3 квадрата по 20 лв всеки, плюс латекса на тавана и измазването (там вече както се договориш с майсторите). Нещо такова.

# 5
  • Мнения: 22 343
Латекс разбира се. )))
И задължително шпакловка, така или иначе на някакъв етап трябва да я направиш. Може и сами да си я направите, не е чак толкова сложно, ако нямате пари за майстор.

# 6
  • Мнения: 7
Благодаря значи ще е латекс !
А вярно ли е че латекса прави конденз а фасагена давал възможност да диша стената.
Моя сега се пробва да шпакловка голям цирк Crazy Crazy Crazy е ама като го мина с фина шкурка става горе по-добре.
Това за зидането на терасата ми хареса като цена.
Някой може ли да даде телефони на що годе читави майстори и да не режат глави а също така и на фирма за дограма.???
От Варна да са!
Благодаря поздрави. Hug Hug Hug

# 7
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Благодаря значи ще е латекс !
А вярно ли е че латекса прави конденз а фасагена давал възможност да диша стената.
Моя сега се пробва да шпакловка голям цирк Crazy Crazy Crazy е ама като го мина с фина шкурка става горе по-добре.
Това за зидането на терасата ми хареса като цена.
Някой може ли да даде телефони на що годе читави майстори и да не режат глави а също така и на фирма за дограма.???
От Варна да са!
Благодаря поздрави. Hug Hug Hug

Точно обратното знам аз - при латекса стената диша, фасагенът я запечатва.
А за фирмата... мисля, че беше Ворошилов, имат сайт, провери - може и да имат офис във Варна.

# 8
  • Мнения: 8 999
За вътрешно боядисване, категорично препоръчвам латекс. Именно той позволява на стената да диша.

# 9
  • Мнения: 3 641
И аз препоръчвам латекс. Фасагена го ползват за външно боядисване

# 10
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 377
За вътрешно боядисване латекс за външно фасаген.Фасагена отделя вредни изпарения и не е препоръчителен за вътрешно боядисване.Аз също като xenia бих ти препоръчала тапети.Ако стените не са шпакловани всяка неравност ще изпъкне след боядисването,а има толкова хубави ПВЦ тапети,които ще скрият неравностите.
А между другото "Фауст" е немски латекс на варова основа.До сега не бях чувала да има нещо между латекс и фасаген.Според мен са ви метнали.

# 11
  • пак там
  • Мнения: 2 885
За вътрешно боядисване латекс за външно фасаген.Фасагена отделя вредни изпарения и не е препоръчителен за вътрешно боядисване.Аз също като xenia бих ти препоръчала тапети.Ако стените не са шпакловани всяка неравност ще изпъкне след боядисването,а има толкова хубави ПВЦ тапети,които ще скрият неравностите.
А между другото "Фауст" е немски латекс на варова основа.До сега не бях чувала да има нещо между латекс и фасаген.Според мен са ви метнали.

Точно това имах предвид, че става и за външно, и за вътрешно боядисване. Как точно съм го формулирала едва ли е толкова от значение...

# 12
  • Мнения: 22 343
Kiki4k@, за да шлайфаш със финна шкурка трябва да си сигурна, че е напълно изсъхнала шпакловката. Иначе става лошо.
Другият вариант е за изглаждане на неравностите, пръска се стената (най-добре си вземи някоя бутилка от препарат за прозорци и напълни с вода) преди да е изсъхнал напълно гипса. И отново се минава със шпаклата (това ако няма време за втора ръка шпакловане).
За латекса, той си диша, има и специални дишащи латекси.
По повод тапетите, за тапет също трябва да ти е шпаклована стената, иначе неравностите също си се виждат. Евентуално не биха се виждали с дебелите тапети с гумено  покритие отдолу.
Не знам дали сте виждали залепени тапети на нешпаклована стена, но е още по-грозно и от това да е боядисана с латекс.

# 13
  • Мнения: 4 380
Няма такова животно "дишащи латекси". Ако е дишащо, не е латекс. Качествения латекс запечатва добре и не пропуска.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 437
Фасеганът е само за външно боядисване. Както са писали по-горе- вреден е и не може да се боядисват жилищни помещения. Но доста хора го правят.

Покриваемостта зависи от качеството на латекса. Не знам какво имаш предвид за неравности...малки дупчици или голями кривини.  Ако са малки дупчици, взимате малко колор кит (не знам дали така се пише Blush) и можете сами да си ги шпакловате. Ние така направихме. Ако, обаче, стените са на вълни, трябва да ги покриете с нещо шарено. Колкото и да е добър латекса или тапета, ако е едноцветен ще изпъкват. Единствено може да направите едноцветен латекс минат отгоре с рошаво мече и да стане релефен, като външна боя. Но да знаеш, че после си остава завинаги релефна стената, а и дава много голям разход.

За цените на балконче, баня и т.н. изобщо не мога да те ориентирам...всичко си зависи от материалите. Общо взето майсторите определят цените според това, с което ще работят.

ПП. Забравих да напиша, че ние използвахме продуктите на Боро- латекс, оцветители, фугиращи смеси. Латекса покри добре, но оцветителите им ми се сториха слаби.

Общи условия

Активация на акаунт