Търси се алтернативен зъболекар. Озонова терапия.

  • 17 955
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 652
Търся зъболекар, който да практикува  доколкото е възможно с алтернативни методи. Например, от няколко години в Европа се практикува т.нар.озонова терапия, за която се твърди че има 80-100% успех със зъбния кариес. Не се пилят и пломбират зъбите, а се третира с озон, който убива бактерии, гъбички и микроорганизми. Третираният кариес повече не се развивал. Озонът също се използвал и за лечение на чувствителни зъби, декалцификация, пародонтит, терапия на корена на зъба, херпес, рани и т.н.

# 1
  • Мнения: 2 761

Видях я аз темата,ама не знам какво да ти кажа,не знам дали някой в Бг го работи,но мога да поразпитам.За Германия съ6то не знам как стои въпроса,но предполагам 4е е здраво "кихане" и си го спонсорира6 сам.Пo-добре пробвай да пожабури6 с няколко капки водороден прекис във водата за изплакбване,може да няма6 нужда от зъболекар.Ето ти една тема да 4ете6,то и аз 6те взема да си я припомня:

http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php/topic,2693.0.html

# 2
  • Мнения: 4 392
Аз съм чела, че този метод е доста скъп и даже на Запад малко хора си го позволяват. Трябвало да се работи  много внимателно с озона. Вкарва се  озон в дупката на зъба и  се прави капаче отгоре, за да не влизат хранителни остатъци вътре и дупката се затваря от само себе си. 
Това ми е останало в главата. .. Thinking

Би било чудесно, ако и в България някой работи по този метод, но със сигурност ще е достъпно само за единици. Whistling

Иначе с нетърпение очакваме брошурата на д-р Хамер за зъбите. Предполагам, че чрез някои познания могат да се избегнат проблеми  после.

П.П. Дано някой широко скроен зъболекар чете тук и се ориентира навреме.

# 3
  • Мнения: 2 761
Grace',намерих една страница за дистрибутори на дентална озонира6та техника.За контакти оба4е са посо4ени немски адрес и телефон.На страницата им твърдят,4е имат дистрибутори за БГ,освен да направи6 запитване по мейла да ти кажат кои са и така 6те стигне6 да съответните специалисти.

http://biozonix.evint.eu/bg/3.html

И тука има не6то,но не знам какво е то4но:
http://www.diamond-dent.biz/bg_innovations_ozone.html

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 12:41 от Omega

# 4
  • Мнения: 2 652
Omega, благодаря. Ще го разуча и ще пиша.

# 5
  • Мнения: 2 614
Grace', дали вече имаш някакво инфо по въпроса? Ще се радвам да споделиш!  Peace
Ходихме с детето на зъболекар - известна доцентка, в известна клиника. Направи ме на нищо, че си позволявам още да кърмя, и каза, че с това съм увредила зъбите на детето. Сега, ако последвам предписанието - 2 пъти на ден поне флуорна паста и много време пломби, третирания с какво ли не....
И това е причината да търся информация по въпроса и други варианти!

# 6
  • Мнения: 1 404
П.П. Дано някой широко скроен зъболекар чете тук и се ориентира навреме.
За ориентиране-отдавна съм се ориентирала,но джобът ми не е достатъно широк Mr. Green
правда_z ,естествено,че не кърменето е причинило проблема при вас,но по-важно е какво да правиш занапред.За съжаление все още у нас се работи само по традиционния начин,намери някой мил и внимателен специалист и заедно решете какво да предприемете Peace
По темата-аз лично не вярвам,че скоро ще има алтернативен зъболекар,в университетите все още четат за флуорнарна профилактика Confused

# 7
  • Мнения: 2 652
Правда, обаждах се на тези от Даймънд Дент. Обаче, правят само процедури за венци с този апарат. А в чужбинските сайтове си пише, че съвсем успешно се използва и при лека форма на кариес.

А първия линк на Омега за дистрибутора на такава апаратура още не съм го разчоплила, за да ме свържат с някои от клиентите си. Ако си на зор, можеш да им звъннеш. Разбрах, обаче, от близък зъболекар, че са адски скъпи апаратите, нещо като 50 000 евро ми спомена, без да гарантирам, че е вярно.

# 8
  • Мнения: 2 614
Благодаря ви, момичета! Ще видим какво ще ни се случи с лечението на зъбите!  Peace

# 9
  • EU
  • Мнения: 164
Ходихме с детето на зъболекар - известна доцентка, в известна клиника. Направи ме на нищо, че си позволявам още да кърмя, и каза, че с това съм увредила зъбите на детето. Сега, ако последвам предписанието - 2 пъти на ден поне флуорна паста и много време пломби, третирания с какво ли не....
И това е причината да търся информация по въпроса и други варианти!
[/quote]
 Shocked Дали ще кърмиш или ще пие мляко от шише newsm78, не е ли същото, за зъбите... Не знам каква е тзаи доцентка  Shocked
Проблема  се решава с конституционално хомеопатично лечение Wink
Весели празници

# 10
  • Мнения: 2 652
Сигурно е имала предвид нощно кърмене?..

# 11
  • Мнения: 690
Кърмя дъщеря си и нощно време- няма нито един кариес в устата. На 3г и 1мес. е.
Grace' 
Ходихме с детето на зъболекар - известна доцентка, в известна клиника. Направи ме на нищо, че си позволявам още да кърмя, и каза, че с това съм увредила зъбите на детето. Сега, ако последвам предписанието - 2 пъти на ден поне флуорна паста и много време пломби, третирания с какво ли не....
И това е причината да търся информация по въпроса и други варианти!
АбсолютЛИ не съм съгласна с "доцентката".
Масово зъболекарите в нашата държава прилагат зъболечение, което е адекватно на платежоспособността на пациента. При пулпит на млечен зъб, то включва умъртвяване на нерва на зъба с АРСЕН (ако е гангрена, арсен не се поставя). След  арсена се отстранява нерва доколкото е възможно и се поставя мумифициращо лекарство, което съдържа формалин, формалдехид, крезол, трикрезол формалин и йодоформ. Мумифициращото лекарство има за цел да предотврати процеса на гниене на останалата частично в зъба-пулпа и по този начин да предотврати възпаление. В пореднето посещение в кухината на зъбчето се поставя трайно мумифицираща паста, която служи, като депо на мумифициращите агенти и отделя непрекъснато в малки количества агентите. Така се цели постигането на по-траен и продължителен във времето процес на дезинекция на зъбчето. Върху пастата се поставя подложка, а върху подложката пломба.
 С времето медицината стигна до извода, че това лечение е вредно и опасно, особено при малки деца! По настоящем се прилага, защото качествената работа е изключителна скъпа и неприложима за доходите на българинът.
 Безопасния метод се използват инертни, биологично поносими материали, които нямат токсично действие спрямо около зъбните тъкани и целият организъм. Те включват:
1-анестезия
2-витална екстрепация (отстраняване на нерва)
3- поставяне на калциев хидрооксид в кореновия канал и след една до три седмици, пак под  анестезия се отстранява калциевия хидрооксид и каналите се запълват с МТА.(минерален триоксиден агрегат). След като се втвърди МТА, може да се постави композитна пломба на зъбчето.
Последното лечение касата не го заплаща, защото е изключително скъпо.

# 12
  • Мнения: 2 652
Xylometazolin, благодаря за инфото. Направо се отчайвам вече. И за пореден път се убеждавам, че винаги трябва да се разпитва подробно, дори за най-малкото нещо, и да се търси алтернатива.

# 13
  • Мнения: 690
Grace' , ако не е тайна, но какъв е проблемът при теб?
Ако искаш можеш и на лични.... Peace

# 14
  • Мнения: 700
Xylometazolin, благодаря за инфото. Направо се отчайвам вече. И за пореден път се убеждавам, че винаги трябва да се разпитва подробно, дори за най-малкото нещо, и да се търси алтернатива.


Grace' ,не се отчайвай Simple Smile.Алтернативи има за всичко,дори и все още озоновата терапия да не е развита у нас.Въпросът е да попаднеш на зъболекар,който да мисли по-алтернативно.Така може да се избегнат и живакът,и бисфенола в пломбите,също и така токсичното лечение на пулпата на детските зъби,както е писала Ксилометазолин.Не че стандартното кореново лечение на постоянните зъби е по-безопасно.Най-често се ползва арсен за омъртвяване и се запълва с паста на базата на формалдехид,който постоянно си се отделя в организма.Малко са хората в България,които се интересуват и биха поискали зъбът им да е запълнен с  гутаперка,която е инертна.
 Жалко,че в България стандарта на живот е нисък.Това определено не мотивира зъболекарите да закупят скъпа апаратура за озонова терапия.Но все пак мисля,че почти за всичко могат да се намерят нелоши алтернативи,дори и да не откриеш някой,който да прилага озонова терапия за цялостно зъболечение. Peace

# 15
  • Мнения: 690
Малко са хората в България,които се интересуват и биха поискали зъбът им да е запълнен с  гутаперка,която е инертна.
 Жалко,че в България стандарта на живот е нисък.Това определено не мотивира зъболекарите да закупят скъпа апаратура за озонова терапия.Но все пак мисля,че почти за всичко могат да се намерят нелоши алтернативи,дори и да не откриеш някой,който да прилага озонова терапия за цялостно зъболечение. Peace
Бунгичка, за съжаление си много права. Това е жалката действителност в България.
 И все пак, ендодонтското общество прави не малки усилия в тази област. Не малко стоматолози, които не са със специалност, се интересуват от най-новите и съвременни методи на лечение. Flutter
 

 

# 16
  • Мнения: 2 652
Имах предвид, че се отчайвам, защото за всяко нещо, за което съм се поинтересувала в дълбочина, се оказва, че е вредно. Това, например, с формалдехида и бисфенола не го знаех. Нямам кой знае какъв проблем засега (да чукна на дърво), но искам да съм информирана и подготвена предварително. Да знам какво да искам и да търся, когато ми се наложи.

Каква е тази гутаперка? Това ли се счита за сравнително най-безопасния вариант, ако говорим за обикновена пломба? В началото, като прочетох информацията за озоновата терапия, се обнадеждих, че може да се справи с кариес в начална фаза и няма да се налага пломба. Но явно не е така или поне в Бг засега. Питах и още един зъболекар, според него само венци и пародонтит могат да бъдат третирани с известен успех. Думите му бяха точно, че предпочитат бърза и ефективна манипулация (както и всички други лекари де), това очакват и самите пациенти, всъщност. А озоновата терапия е продължителна във времето и няма светкавични резултати.

# 17
  • Мнения: 690
Гутаперката е за лечение на коренови канали, след пулпит, периодонтит и инфектирана некроза. Представлява продукт с естествен растителен произход и за лечение на кариеси не се използва. Гутаперката и МТА, са едни от най-биологично поносимите материали за запълване на коренови канали.
 Пломба във всички случаи се налага, когато има кариес. Когато кариеса( нарушаване на твърдите зъбни тъкани) не е стигнал до пулпата на зъба, тогава не се налага ендодонтско лечение и не се ползва гутаперка и МТА. Кариеса е нелечим,не се лекува. Увредените твърди зъбни тъкани се премахват и се слага композит (пломба).
Тук няма да говоря за амалгамата и химиокомпозитите, които съвременната стоматология отдавна е отрекла.
 След премахването на кариеса е много важно зъба да бъде изолиран от оралните течности.
 Кофердама-Рубердама( платно, което изолира оперативното поле), гарантира необходимата чистота на зъба по време на работа и един от най-важните фактори за качественото свързване на твърдите зъбни тъкани с пломбата. Съвременните фотокомпозите и съвременните бонд свързващи системи осигуряват здравина на връзката между зъба и пломбата, достатъчна да издържи цикличните дъвкателни натоварвания.
 П.П. Това което ти е казал стоматолога за озона е абсолютно вярно! Peace

# 18
  • Мнения: 700
Grace' ,всъщност гутаперката е средство за запълване на кореновите канали след депулпиране на зъба.Добива се от млечния сок на гутаперковото растение и е материал подобен на каучука.Инертен е и не взаимодейства с тъканите.Съответно и зъба не се оцветява от нея.
 А кариеса в начална фаза е обратим и може да се самоизлекува,което зависи от възможността за реминерализация.Там емайловата база не е разрушена,липсват само минерали.Ако има разрушаване на емайла,тогава вече се налага слагане на пломба.Що се отнася до пломбите амалгамата според мен изобщо не трябва да се използва вече.Композитите имат в състава си полимер,който най-често е BisGMA (бисфенол А глицидил метакрилат).Така остават вставките,които могат да се изработят от материали,които са доказано инертни.
 
 Абе,отвори се една тема,която ми е голям проблем.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.Определено зъболекарите не са сред здравите хора,които познавам.Така,че съм в в търсене на алтернативи за всичко.
 
 П.П.Xylometazolin,тук нещо се дублирахме,но не видях,че си писала.

# 19
  • Мнения: 690
Ако сравним вставките с амалгамата те определено имат предимства.
1-изискват по-малко изпиляване на зъбът от амалгамата, като при металните ляти вставки е достатъчна по-малка дебелина, за да са здрави. Порцелановите вставки са много естетични и практически нетоксични за организма, но са по-твърди от зъбите и износват горните зъби.освен това предават дъвкателното натоварване нещадящо. Композитните вставки имат предимството пред фотополимерните пломби, че се изработват в лаборатория и така се намалява престоя на пациента на стоматологичния стол. С изработването на съвременните силанизиращи системи се подобрява залепването на порцелана за зъбът. По този начин порцелановите вставки и порцелановите фасети се залепват много по-трайно за зъбите, отколкото в миналото.
  Когато зъболекарят подготвя зъбът за директна композитна пломба той отнема само кариозната зъбна тъкан. След това с помоща на съвременните бонд системи, кариеса се запчатва с фото композит без да се налага ненужното отстраняване на здрави зъбни тъкани.
 Вставките изискват определен профил на изпиляване на зъба, който включва премахване на подкопаните участъци и осигуряването на минимална дебелина. Това е свързано с отнемане на здрави зъбни тъкани, тоест подхода се означава, като нещадящ тъканите на зъба. За да се изработи вставката се взима отпечатък, който може да съдържа вредни мономери в процеса на стягане. Залепването на всtавката изисква използването на композитни цименти, които могат да съдържат Bis-GMA.
Директните фотополимерни пломби върху  зъбите, засега са най-щадящия твърдите зъбни тъкани метод за лечение на кариес. При правилен режим на тяхната полимеризация и използването на надеждна изолация(кофердам), токсичността на вредните съставки, практически се свежда до минимум. Изпиляването на зъба за всякакви видове вставки и изработването на ретенции за металните и керамични вставки е крайно нещадящ твърдите зъбни тъкани на лечение. Всички видове вставки с изключение на композитните са по-твърди от зъбите и износват горните и съседни зъби. Композитните вставки изискват по-нещадящо изпиляване на зъбите, отколкото директните композитни пломби.

# 20
  • Мнения: 1 404
.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.
А вариянт с автоклав?
По темата-зъболечението си е необходимо зло...дали вставка или композит,все се стига до приказката "зъболекар да ти бръкне в устата,пък тогава да видиш Mr. Green"

# 21
  • Мнения: 700
 Xylometazolin,права си,не всеки случай е подходящ за вставка,например твърде малки дефекти.Аз мисля,че това обаче е по-безопасния и по-трайния във времето вариант.По въпроса за абразията,има керамики  с много близка износоустойчивост до тази на естествените зъби.От друга страна полимерните пломби пък имат по-голямо износване от това на емайла и се получава така,че един ден човек си "изяжда" пломбата в някаква степен.А при всички случаи се поглъща някакъв полимер.

.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.
А вариянт с автоклав?

Тук имам предвид триоксиметиленови,параформалдехидни и т.н. таблетки,които се поставят във всяко петри с инструменти,които преди това са автоклавирани.Вариант е да се ползват еднократни инструменти,което малко ще оскъпи лечението,но поне във въздуха няма да се носят пари.

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 22:59 от Бунгичка

# 22
  • Мнения: 700
 По въпроса за тези дилеми около встаките и композитите си мисля,че при добро проучване на пазара може да се намери някой композит с полимерна съставка,която да е безопасна,доколкото е възможно,защото наистина има нужда и от такива материали.Темата за бисфенола вече стана толкова масова,че предполагам има търсерност на алтернативи.Вероятно и в България може да се намират някакви подобни продукти.

# 23
  • Мнения: 1 404
 Бунгичка ,аз търсех подобни композити тази пролет преди да родя-май месец,но нищо подобно не намерих,а и не съм сигурна,че успяха да ме разберат търговците изобщо Confused

# 24
  • Мнения: 705
Грейс, в тази тема се споменава една стоматоложка с алтернативни разбирания:
http://emozdrave.info/forum/viewtopic.php?t=34

# 25
  • Мнения: 2 652
Ей, Мая, много ти благодаря. Ще се възползвам непременно.

# 26
  • Мнения: 348
И мен ме интересува тази тема. От 2 години  решавам здравословнитв си проблеми със системата за пранично лечение на Мастър Чоа Кок Сюи и нямам кариеси.
С едно малко изключение - при лечението на 3-ти зъб ( по отдавна), зъболекарят допря 2-ри с борчето и там сега има малко кариесче. То не се развива. На контролен преглед ( където установиха , че зъбите ми са здрави) ми казаха, че е рано за пломба. А аз и не искам пломба, сигурна съм, че ще се справя с алтернативни методи. Засега ползвам формули и изчистване с прана, успявам да стопирам процеса, но имам опит в други насоки с костна с-ма, който ми показва, че възможността за регенерация трябва да се уважава.

# 27
  • Мнения: 1 404
white soul ,можеш ли да обясниш малко по-подробно,ако обичаш...или да посочиш литература някаква,стана ми много интересно.Аз лично вярвам в реминерализацията на зъбите,прилагам отдавна конвенционални средства при пациентите си за целта,отскоро пробвам и алтернативни,но само на неколцина,тъй като там успехът зависи предимно от тях....но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

# 28
  • Мнения: 348
white soul ,можеш ли да обясниш малко по-подробно,ако обичаш...или да посочиш литература някаква,стана ми много интересно.Аз лично вярвам в реминерализацията на зъбите,прилагам отдавна конвенционални средства при пациентите си за целта,отскоро пробвам и алтернативни,но само на неколцина,тъй като там успехът зависи предимно от тях....но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

Работя по системата за пранично лечение на Мастер Чоа Кок Сюи и имам интересни наблюдения върху работа с костите, това ми дава право да мисля, че може да се случат неща , които досега не сме успявали да направим.
Единствената излязла книга на Мастер Чоа Кок Сюи на български е "Чудеса на лечението с прана".Това е само първото ниво -  съвсем  начални познания.  Пред печат е 2-рата книга. Методиката е известна в цял свят и може да се ползва литература на английски, немски, руски и др. езици.
Впрочем точно и единствено за зъбите тази методика няма разработени рецепти, затова и аз търся да съчетая или... въобще търся. Не ми се вярва единствено и само зъбите да са препъни-камък. ( Има за венците, те са чудесни за профилактика на зъбите.)
Тук има някои линкове,
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356131.0
 Мога да дам още инфо.

P.S. Bili, праничното лечение може да се съвмести с други, за предпочитане природни средства, на които да се усили ефектът. Затова те моля да ми препоръчаш такива -  всички възможности, за които знаеш, за да избера подходяща. Може и на ЛС.
Благодаря.

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 14:11 от white soul

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

какво е кавитация?
аз имах преди 2-3 години малко кариесче, зъболекарката ми в Бг го намери и каза, че е много малък за пломба, да съм го следяла.

скоро бях тук на зъболекар и го накарах обстойно да търси кариесчето,
но намери на съвсем друго място и каза, че там, където в Бг са ми го видели няма кариес.

незнам дали различно гледат, но ми се е случвало тялото ми да умъртви зъб ooooh!
даже никога не ме е болял.
махнаха ми коренети ей така, без да усетя, а не са ми слагали арсен... Rolling Eyes
зъболекарката ми ми каза, че се случвало, но рядко...

# 30
  • Мнения: 1 404
Кавитация е вече оформена дупка в зъба,непоправимо увредени са твърдите тъкани,лечението е единствено почистване до здраво и слагане на пломба.Ако зъболекарят в Бг е имал предвид някоя деминерализирана зона в емайла,това търпи обратно развитие...но има и друго-началните кариеси са малко субективни като преценка,например аз оцветени фисури рядко отварям за лечение,докато повечето зъболекари от предишното поколение си ги диагностицират като начален кариес и лекуват.Може от това да се е получило разминаването.
Самоумъртвяването на нерв не е толкова рядко явление,лошото е,че със или без арсен пак следва кореново лечение с всичките произтичащи от това негативи.

white soul ,ще пиша на лични,че имам познати колеги,които четат форума, още не съм подготвена за дискусия с тях Mr. Green

# 31
  • Мнения: 700
 Всъщност аз в нито един от алтернативните подходи не прочетох с какво точно се е запълнила регенерираната дупка в зъба.Поне жената в случая с ТЕС да беше поставила и снимката на детето.Специално за този случай си имам обясненеие как се е получило самоизграждането,но това е само при деца,при т.н. агресивен бързо развиващ се кариес.
 
 Нека да обясня малко за структурата на твърдите зъбни тъкани по-накратко,.за да ме разберете защо не си обяснявам самозапълването на повечето кариеси.
 
 Емайлът е най-здравата тъкан в човешкото тяло и обвива цялата външна част на здравия зъб.Емайлогенезата се извършва от клетки наречени амелобласти.Те образуват неговият органичен матрикс,който представлява "основата" и е всъщност един дълъг "израстък" на тези клетки.Самите клетки произвеждат и неорганичната съставка- минерали,които са в основата на много здравите апатитни кристали.Неорганичната част е в постоянен обмен със слюнката и състава е непостоянен,редовно настъпват процеси на минерализация и реминерализация,т.е. на това ниво нещата са обратими при подходящи условия.Не така седят нещата,обаче с "основата"-органичния компонент,поради простата причина,че след като поникне зъбът амелобласти вече няма,те няма от къде да се хранят.През зародишното развитие на зъба,докато е още в челюстта,амелобластите са се хранили от кръвоносните съдове,които го заобикалят,защото се разполагат повърхностно и така емайлът нараства отвътре-навън.Това няма как да става,когато зъбът е поникнал и заобиколен от слюнка,а не от кръвоносни съдове.Сам по себе си емайлът е мъртва тъкан (за разлика от костите,дентина,където регенерацията е обяснима),която за сметка на това е изключително здрава,съставаена в 90% от неорганична кристална структура.И това е сътворено от природата по най-добрия начин,както винаги,защото тази мъртва тъкан няма чувствителността на живата тъкан.какъвто е например дентина,който реагира със силни болки,когато е оголен и непокрит от емайла.

 Така,че изводът е,че регенерация на емайл в цялата му структура не може да има.Само при начален кариес (бяло или кафяво петно),когато е деминерализиран,но белтъчната структура се запази.На тази основа се раминерализира повторно.Това може да се наблюдава при начален кариес при възрастни и при агресивно протичане на множествен кариес,най-често при деца и младежи.Той се развива толкова бързо,че промените от деминерализация са добре видими на рентген,но бактериите все още не са успели да унищожат белтъчната структура.

 Ако се следят редовно зъбите за такива начални изменения,които при възрастни се случват доста по-бавно (приблизително 1-2 пъти годишно на профилактичен преглед),би могло с озонова терапия,ТЕС и др. алтернативни методи да се поддържат зъбите здрави.Но след като се е получил голям кавитет,за съжаление няма друг метод,освен запълването му с изкуствен материал.

 

# 32
  • Мнения: 348
Всъщност аз в нито един от алтернативните подходи не прочетох с какво точно се е запълнила регенерираната дупка в зъба.
Здравей , Бунгичка . Никъде не пише , че се е запълнила вече. Цитирам:
Аз - "... малко кариесче. То не се развива. ..Засега  успявам да стопирам процеса, ...  ...възможността за регенерация трябва да се уважава."
Bili пита - "как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението."
Съжалявам , ако ви разочаровам, но именно "би могла' . още не Е. Аз си експериментирам със себе си и честно казано , не очаквах да разбуня духовете. За моите нужди до този момент е достатъчно, че процесът е стопиран. Това е всекидневна работа и продължавам да я върша паралелно с всяко миене на зъби. Да си призная, понеже касаеше само мен, бях и малко непостоянна. Може би вие сега ми давате тласък.
Ако се получи запълване, наистина ще е революция. Ако не се получи, значи аз не съм намерила точните средства, точната дозировка, кой знае още какво. Сериозният учен никога не казва "не може", а " аз не можах този път". Примери от историята - много.
Праничното лечение се комбинира добре с други средства, особено ако са природни - то усилва действието им, а пречиства нежеланите странични ефекти. Вие ме подсетихте, че може да се действа и в тази насока, както и да подходя по-сериозно към себе си, за което ви благодаря.

# 33
  • Мнения: 1 404
white soul ,аз мисля,че Бунгичка нямаше твоя случай предвид,а по-отдавна коментираното в темата за ТЕС,но нека тя да си каже де Peace
Не си разбунила духовете,аз просто споделих как вижда нещата традиционната медицина,много бих се радвала,ако има други начини за лечение на кариес,макар да смятам,че хванат и излекуван в начална фаза е един вид безобиден проблем,сравнен с всички останали зъбни увреждания.
П.С писах ти на лични,но нещо стана с нета тогава,получи ли ми съобщението?

# 34
  • Мнения: 348
Bili, не съм го получила. Ще ми е приятно да си пишем, имам една хрумка.

Зъбни проблеми, свързани например с възпалителни процеси и обезболяване, със засилване / забавяне на растеж или кръвоснабдяване ... такива заболявания, които имат еквивалентни и в други части / органи на тялото, са решими. Праничното лечение засега не се занимава активно (или на мен не ми е известно) именно с емайла на зъба поради неговата специфична същност.

А аз не смятам да правя нещо революционно: простата мисловно-енергийна процедура в къщи ми отнема нулево време, за разлика от зъболекаря, когото и без това ми е рано да посетя... така започнаха нещата.



# 35
  • Мнения: 700
 white soul ,разбира се,че не съм имала предвид твоя случай. Simple Smile

Последна редакция: нд, 11 яну 2009, 19:16 от Бунгичка

# 36
  • София
  • Мнения: 2 249
Били, може ли и на мен Praynig Simple Smile? С Ради имахме много проблемни млечни зъби (още си носи резултатите), но поне вече няма такова масово кариесобразуване. Имам някакво обяснение с липса на вит.Д при него, понеже е бял и го "пазех" много от слънцето, а после имаше видим обрат, когато започнах да му давам рибено масло. Лошото е, че и при Дани забелявам някакво "изтриване" на долните първи 2 Sad. Не знам гените ли им са такива, аз ли съм ги увредила с някаква "недостатъчност" през бременността (лекарства не съм пила), но много гадно Sad.

# 37
  • Мнения: 12
Спокойно мога да Ви препоръчам страхотна клиника, където се занимават с озонова терапия. Доц. Димова е страхотен специалист. Специализирала е в Германия. Можеш да рискуваш да си запишеш час и тя ще ти обясни всичко. Телефонът е 953 23 66 / 0888 872 509  Grinning

# 38
v bulgaria ima 3 ma 4oveka koito se zanimavat s ozonova terapia v stomatologiata, ima po star metod koito samo vpraskva ozon i po nov koito ima mnogo polozitelni efekti i okolo 30 indikacii. pove4e info moze da se polu4i ot richydent@gmail.com
uspeh

# 39
  • София
  • Мнения: 5 184
Има ли някакъв напредък с озоновата терапия? Някой посети ли похвалените (без подробности обаче и от новорегистриран потребител) доц Димова и richydent@gmail.com ?

# 40
  • София
  • Мнения: 5 184
Питах - според стоматолог НЕпрактикуващ пълнене с гутаперка- един корен се "разширява" и пълни с гутаперка за ок 150 лв. Т.е. 4 корена по 150 лв. е 600 лв.! Което обяснява защо няма интерес за този инертен материал...

Нещо ново във вашите проучвания?

# 41
  • Мнения: 1 404
Питах - според стоматолог НЕпрактикуващ пълнене с гутаперка- един корен се "разширява" и пълни с гутаперка за ок 150 лв. Т.е. 4 корена по 150 лв. е 600 лв.! Което обяснява защо няма интерес за този инертен материал...

Нещо ново във вашите проучвания?
Малка корекция-не корен,а канал Simple SmileЦените са съвсем точни,просто себестойността на метода е висока..за съжаление малко хора могат да си го позволят Confused

# 42
  • София
  • Мнения: 5 184
...
Ходихме с детето на зъболекар - известна доцентка, в известна клиника. Направи ме на нищо, че си позволявам още да кърмя, и каза, че с това съм увредила зъбите на детето. Сега, ако последвам предписанието - 2 пъти на ден поне флуорна паста и много време пломби, третирания с какво ли не....

Отидохме при същата доцентка, много научни трудове, много нещо! Да уточня - може би си е ревизирала мнението, може би Правда не е разбрала тогава точно... Сега е на мнение, че в цял свят кърменето на заспиване разваля зъбите. Само на заспиване и нощното, разбира се.
Това била моята първа, фатална грешка...
Другата ми грешка била, че не съм мила с флуорна паста зъбите на  бебето.

Проблемът е - детето ми е на 2 годинки и за нула време се появиха мънички кафяви петънца на резците, които в момента са кариеси ("в емайла само"). Стандартно лечение доцентката не предлага, защото трябва детето да стане на 3 години. Аз да променя 2 неща - да не кърмя на заспиване (или да мия зъбите след това, което е истинска инквизиция) и да мия с флуорна паста поне вечер ( с мнение , че ще се усвои флуора директно от зъбите и с неопасение от поглъщане  системно на флуор....).

Моля ви за помощ! Пред очите ми зоните растат!

Това , което изпълних е доста отбиващо, но вече не заспива с кърмене (което означава драстично намяляване на кърменето), мием зъбите след всяко хранене с вода (четката е в чантата...), а вечер с Ненедент без флуор.

Какво друго да направя? (за Тоот Мус било рано или пък нямало да помогне-според различните зъболекари...)

# 43
  • Мнения: 302
Здравейте,

За тези, които не ме познават, аз не съм фен на флуора! Подкрепихме (заедно с Д-р Гълъбов и Д-р Таргова) варненските майки на пресконференцията с "бащата на флуорирането" в България - проф. Атанасов.

Съжалявам за проблема ти, ОП! За жалост, съвременната медицина е още твърде далеч от разкриването на интимните тайни на човешкия организъм. Все повече колеги осъзнават безсилието си и търсят алтернативни начини. за да помогнат на пациентите си. Ако пък не успеят, поне да не им навредят!

Аз съм отворен към всичко алтернативно! Peace С най-голямо удоволствие ще документирам БЕЗПЛАТНО случай на затваряне на кариозна лезия, засегнала дентин. Който има желание, нека се свърже с мен. Ще направим снимки преди и след, и всичко необходимо. Чел съм за такива случаи, но не съм видял нито един подобаващо документиран такъв, с интраорални снимки, рентген. Всичко това ще направя, повтарям - АБСОЛЮТНО БЕЗПЛАТНО! Нека повече хора, включително и лекарите по дентална медицина (вече така се зовем ;0) научат за това.

Подкрепям напълно коментарите на колегите ми по-горе.  Peace

П.П. Ще поддържаме връзка, ОП.


 

 

# 44
  • Мнения: 4 392
 Dr.Jend , браво на Вас!  bouquet  bouquet  bouquet Това би било от огромна полза за всички алтернативно мислещи/ а и не само/, майки.

Dr.Jend, знаете ли за такива начини?  Аз съм чела само за спонтанно зарастване чрез прилагане на хомеопатия/ не знам дали има връзка/ и чрез промяна на хранителен режим/ преминаване към суровоядство/. И за двата случая съм чела тук, във форума.

# 45
  • Мнения: 302

Не знам за такива начини, защото не съм виждал ДОКУМЕНТИРАНИ такива. Чел съм (и аз като вас) написаното в популярната литература, сайтове и т.н. Моите уважения към авторите на тези книги и публикации, но не съм видял НИТО ЕДИН проследен и документиран случай. За да повярват хората трябват реални доказателства, а не нещо от сорта: "Казаха ми, че..." или "Прочетох някъде, че..."

Споделям малко личен опит:

Имам кариеси (апроксимални, засегнали дентин) в устата си, които не са се развили/разширили в устата ми вече 12 години. Не са се и затворили! Следя ги редовно с рентгенова снимка. Фактът, че не се развиват ме устройва напълно на този етап!

Фен съм на суровоядството! Не съм от най-стриктните, но суровата храна е повече от 60% от общото количество. Другото хубаво е, че не трупам зъбен камък, откакто си промених начина на хранене. Не е бръмчал ултразвук вече 12 години в устата ми! Wink 

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
ОП ме помоли да пиша в темата това, което коментирахме на лични Simple Smile
За разлика от Бунгичка и Dr.Jend, не съм зъболекар, мога да се изкажа само по част от въпроса.

Наистина нямам мнение за озонова терапия  Confused не съм проучвала никога въпроса.
Но е сигурно, че НЯМА такава тенденция в световен мащаб да се вини кърменето! Това, което мога да ти кажа, е от мои проучвания във връзка със статия за кърмене и кариес, която обмислям точно заради такива постоянни тормози, но трябва да отчетеш, че не е професионално мнение. Ако искаш, мога и в темата да го напиша, но то е повече за причина за детския кариес, не за озонова терапия.

Тези промени в млечните зъби (ранен детски кариес, ECC) се дължат на някои липси през бременността, както и ген. При нормална хигиена, не би следвало кърменето да има отношение - бактериите на кариеса могат да попаднат от други възрастни в устата на детето (ако е над 40 дни), като се смята, че колкото по-късно са колонизирани зъбите със стрептококус мютанс (streptococcus mutans), толкова по-малко вероятно е да развият ранен кариес. Замисли се - човекът е само един от всичките бозайници, но е единственият с по-сериозни кариеси в сменяемите зъби, и нещо повече - домашните любимци-бозайници не страдат от кариеси на млечните зъби... а почти всички други бозайници също имат лактоза в кърмата си  Rolling Eyes (въпреки че и лактозата - млечната захар - няма отношение, тъй като тя се разгражда на глюкоза и галактоза най-вече в стомаха, дори да суче нощем бебето/детето.

Причинителите:
1. Прием на захар - основен причинител на кариес. Сок, каши, хляб, сушени плодове, подсладени лекарства... като по-важна е честотата на излагане, а не количествата.
2. Въвеждането и броя на бактерията-кариесообразувател в детската уста.
3. Сухота в устата (липса на приток слюнка)
4. Болест на или стрес на майката или плода по време на развитието.
5. Лоши хранителни навици на семейството.
6. Лоша орална или обща хигиена в семейството.
7. Фамилна генетика (има малък принос)

Ето този анализ на 29 проучвания за връзката между кърмене и ранен детски кариес ще даде добър поглед над нещата:

In light of the contradictory nature of the research findings, and the weak methodology found in this systematic  review, we conclude that the evidence remains equivocal. The evidence does not suggest a consistent and strong association between breastfeeding and the development of ECC. Thus practice recommendations related to breastfeeding promotion are:
• The current research examining the relationship between IFC and breastfeeding is equivocal.
• There is no right time to stop breastfeeding. Women should be encouraged to continue breastfeeding as long as they wish.

• Consistent public messages regarding breastfeeding and IFC need to be developed based on rigorous research studies.

*IFC - infant feeding caries, кариес, асоцииран с детското хранене, но в случая конкретно с кърмене. Проблемът с повечето проучвания е, че не правят разлика между кърмене и даване на шише, или че не разделят кърменето на изключително, преобладаващо, смесено, или че разчитат основно на спомените на родителите в интервюта, за да съберат данните, или че са правени сред различни групи и като така, не са достатъчно надеждни... такива неща.

# 47
  • София
  • Мнения: 5 184
Много благодаря на всички!
Надявам се да продължим тук с всичко алтернативно за зъбите.

# 48
  • Мнения: 1 161
А защо въобще ни трябва зъболекар? Знаете ли, че кариесът се лекува сам, когато възстановим минералния баланс в тялото. И че кариесът не се предизвиква от бактерии и лоша зъбна хигиена, а от дентопороза - костта става пореста, чуплива, заради липсата на минерали. И никакъв флуорид не може да оправи това, а ходенето при зъболекар само ще отложи разпадането на зъбите ви.

Да, на всички са ни казали, че сладкото разваля зъбите, че е достатъчно да ги мием често и да ходим на контролни прегледи при зъболекаря и всичко ще е наред.

Идеята, че зъбите се разваляли от микроби, които се хранят със сладко и скорбяла е мит.

Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

Изследванията на зъбите им дават удивителни, фантастични резултати -- кариесът сред тези хора, независимо дали са швейцарци, ескимоси или африканци, е ПОД 1%! Там кариесът е изключение, докато а при нас е рядкост да намериш здрав човек без кариеси. И това, забележете, са хора, които НЕ ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, НЕ си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

Според общоприетите разбирания за кариеса, зъбите на тези хора отдавна трябва да са изгнили. При все това, можете да ги видите на снимките в книгата му - най-хубавите и здрави зъби, които някога съм виждал. Факт е, че не само нямат кариес, но и зъбите им остават здрави до дълбока старост!

Изследванията му показват, че храненето на тези здрави хора варира -- някои се хранят с растителна, други с животинска храна.

 Но общото между тях е, че живеят природосъобразно, храната им е в естествен вид, богата на минерали и е добита в района в който живеят.

Наблюденията му също така показват, че в мига в който тези здрави хора се докоснат до западните рафинирани храни и беразборен начин на хранене, зъбите им катастрофално се развалят (снимките са потресаващи).

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене са причина за физически деформации и разваляне на зъбите.

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...

Във връзка с това ви предлагам да гледате няколко филмчета за него:

И накрая ще ви дам пример със Самуил, нашият син. Зъбите му бяха започнали да почерняват и да стават прозрачни. Започнахме да правим големи количества кълнове от слънчоглед и люцерна, които той яде с голямо удоволствие и също да купуваме козе мляко и да правим сирене. За половин година зъбите му се оправиха и станаха бели и плътни.

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 12:39 от Людмил

# 49
  • Мнения: 2 176
Тези промени в млечните зъби (ранен детски кариес, ECC) се дължат на някои липси през бременността, както и ген.
И аз това съм чела, а също, че постоянните зъби нямат този проблем, ако детето се храни здравословно.

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене са причина за физически деформации и разваляне на зъбите.

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...
Преди време изгледах филмчетата, благодаря.
Като водих детето, споделих със зъболекарката какво съм чела за за рафинираните храни.
Тя потвърди пред малката, че трябва да се избягват индустриалните храни и че храненето е много важно за зъбките. Много ми беше полезна.
Значи има и алтернативно мислещи зъболекари.. Wink

# 50
  • Мнения: 2 761
Понеже темата малко се измести,а се вклю4иха доста зъболекари,искам да попитам какво 6те ми кажете за Мисуак-а?Това са коренеите и клоните на растението Salvadora persica и служи за по4истване на зъбите като се дъв4e.Преди време си купих,но понеже пи6е,4е имал високо съдържание на флуорид,(8-22pp), не смея да пробвам. Thinking

# 51
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
въпрос към Людмил:
аз като веге, освен масло не ям черен дроб и костен бульон Rolling Eyes
какво да ям тогава за здрави зъби?

споменатите кълнове, козето сирене... какво още?

# 52
  • София
  • Мнения: 2 249
въпрос към Людмил:
аз като веге, освен масло не ям черен дроб и костен бульон Rolling Eyes
какво да ям тогава за здрави зъби?

споменатите кълнове, козето сирене... какво още?
рибено и ленено масло

# 53
  • Мнения: 554
Ей, Людмиле, супер си. Бях гледала това филмче преди време, но не запазих линка и тия дни пак го търсих безуспешно. Благодаря ти, че го постна. Бях си извадила нужните неща, които трябва да се ядат според д-р Прайс. Той казва и за чисто краве масло. Ха познайте дали някъде в София намерих такова масло, за което той говори... Въобще...  Ще търсим явно кълновете, за които говориш. Аз също знам, че не само зъбите, а много болести се пораждат от недостатъчен минерален баланс в организма. Имах даже списък някъде. Още веднъж ти благодаря за линка  Hug

# 54
  • Мнения: 1 161
Ей, Людмиле, супер си. Бях гледала това филмче преди време, но не запазих линка и тия дни пак го търсих безуспешно. Благодаря ти, че го постна. Бях си извадила нужните неща, които трябва да се ядат според д-р Прайс. Той казва и за чисто краве масло. Ха познайте дали някъде в София намерих такова масло, за което той говори... Въобще...  Ще търсим явно кълновете, за които говориш. Аз също знам, че не само зъбите, а много болести се пораждат от недостатъчен минерален баланс в организма. Имах даже списък някъде. Още веднъж ти благодаря за линка  Hug
Между другото американската машина за кълнове е непосилно скъпа за средния българин. Все пак кълновете (особено слънчогледовите) са истинско чудо (вижте сами  Simple Smile) и това ме подтикна да изобретя нашенски вариант на западната машина, съвсем по джоба на всеки, за да може и българина да се радва на пресни домашни кълнове.

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 16:35 от Людмил

# 55
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes

# 56
  • София
  • Мнения: 2 249

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile

# 57
  • Мнения: 4 392

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile
+ сусамено+ всякакви растителни храни, съдържащи калции.

# 58
  • Мнения: 2 652

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile
+ сусамено+ всякакви растителни храни, съдържащи калции.
+ меласа

# 59
  • Мнения: 1 404
ОП,съжалявам,че чак сега се включвам,не бях видяла съобщението ти...но и не мога да съм ти от полза за съжаление.
Официално в зъболечението друг метод за лечение на кариес няма,макар да съм чувала разни истории със затворени кавитети,нищо не съм виждала с очите си.
Дъщеря ми има няколко кариозни петна,засега само ги наблюдавам,визуализирам зъбките всеки ден като здрави и внимавам какво яде доколкото е възможно,защото понякога ходи на градина,а там е ясно за храната...подправям салатите с ленено и сусамено масло,яде много кълнове..
Аз лично не бих махнала вечерното кърмене,защото съм убедена,че не то е причинило кариеса,но ти си си преценила вече.Сигурно знаеш,че структурата на млечните зъби се оформя по време на бременността...какво е станало и защо се е появил дефицит вече няма смисъл да го мислиш,по-добре е да се концентрираш в изграждането на здрави и устойчиви постоянни зъбки,Людмил е дал чудесна идея с кълнове,като прибавиш ленено и сусамено масло,орехи,бадеми(накиснати)...
Пиши как се развиват нещата при вас Hug
Людмил,много ме заинтригува това с излекуването на кариозните петна при Самуил...познавам колегата,при който го водихте като се появиха петната...даже май бях там,не си спомням добре,но това е изумително просто!Може ли да го видя някога?А в какво количество дневно яде кълнове?Ние си взехме един уред за покълване,но е с много малък капацитет,това,което си постнал изглежда по-добре-ако има още,пиши на лични да се разберем Simple Smile

# 60
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Мерси за линковете, на мен също ми бяха от полза!
Само дето на мойто диване кълнове почти не мога да му пробутам  ooooh!

... кариесът се лекува сам, когато възстановим минералния баланс в тялото. ...Да, кариесите изчезват, гниенето престава. ...

Аз лично обаче съм скептична към това самолечение. Не виждам по какъв начин къриесът ще изчезне сам, т.е. ще се затвори.
Да, възможно е както  Dr.Jend  описва да спре развитието си, но пък да изчезне съвсем  newsm78

# 61
  • Мнения: 1 161
ОП,съжалявам,че чак сега се включвам,не бях видяла съобщението ти...но и не мога да съм ти от полза за съжаление.
.........
Людмил,много ме заинтригува това с излекуването на кариозните петна при Самуил...познавам колегата,при който го водихте като се появиха петната...даже май бях там,не си спомням добре,но това е изумително просто!Може ли да го видя някога?А в какво количество дневно яде кълнове?Ние си взехме един уред за покълване,но е с много малък капацитет,това,което си постнал изглежда по-добре-ако има още,пиши на лични да се разберем Simple Smile
Всеки ден две купички салата от зеле и кълнове или само кълнове. Слънчогледови и люцерна. Слагаме ленено семе, сусам и, ако има, ленено олио.

# 62
  • Мнения: 1 161
Мерси за линковете, на мен също ми бяха от полза!
Само дето на мойто диване кълнове почти не мога да му пробутам  ooooh!

... кариесът се лекува сам, когато възстановим минералния баланс в тялото. ...Да, кариесите изчезват, гниенето престава. ...

Аз лично обаче съм скептична към това самолечение. Не виждам по какъв начин къриесът ще изчезне сам, т.е. ще се затвори.
Да, възможно е както  Dr.Jend  описва да спре развитието си, но пък да изчезне съвсем  newsm78
Някъде в книгата на Уестън Прайс имаше такива случаи описани, с ренгенови снимки преди и след... Виж http://www.curetoothdecay.com/Tooth_Decay/toothache_remedies.htm

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 16:01 от Людмил

# 63
  • София
  • Мнения: 5 184
Bili , благодаря! Но моля ви, никакви лични съобщения за кълновете! Нали всички трябва "да покълнем"- рано или късно...

Обсъждахме пастите за зъби за деца- използвала бях досега Ненедент без флуор и Билка. Моите зъби обаче не се измиват с тях добре...
Купихме на Веледа с календула (има и мента, но много слабо се усеща, при бъдещо хомеопатично лечение не бих я спряла) и мие чудесно! Няма ник'во парабенче или друга вредност. Мием след всяко хранене.
(мие по-добре и от пастите за възрастни  на Д.р Тайс с Ехинацея и на Хималая....)

# 64
  • Мнения: 32
Добър  вечер , и аз страдам   от   пулпит  Sick  днеска беше 3-тия ден , от  посещението при  доктора , можете   ли да ми кажете ,  кое най-добро за запълване на каналите , днеска лично видях един   нерв които ми беше изваден Cry  и доктора ми  каза ,че  има още за вадене и били малко , колко нерва има този, горен шести някои  знае ли и ако си правя снимка дали ще видя  дали са извадени или не, че не ми се ходи  на повторни мъчения , съжалявам за простоватите въпроси Confused   но не съм наясно ХИЧ , ваобще има ли предпазване от това нещо  .

# 65
  • Мнения: 1 404
Людмил,само да ти кажа,че видях снимките с оздравелите зъби и съм изумена!Познавам много добре колегата,който е преглеждал Сами,обадих му се пак да го питам помни ли случая и той отново потвърди,че детето е било с начални кариеси по предните зъби.
Много жалко,че не е документирал случая,щеше да ми е по-лесно да го разпространявам....това си е просто революция в зъболечението!

# 66
  • Мнения: 1 161
Людмил,само да ти кажа,че видях снимките с оздравелите зъби и съм изумена!Познавам много добре колегата,който е преглеждал Сами,обадих му се пак да го питам помни ли случая и той отново потвърди,че детето е било с начални кариеси по предните зъби.
Много жалко,че не е документирал случая,щеше да ми е по-лесно да го разпространявам....това си е просто революция в зъболечението!
Иди и кажи същото тук, защото никой не вярва.

Прегледах семейния фотоархив и открих снимки в които се вижда как около 24-ти месец зъбите започват да покафеняват и се появяват петна по тях:

През 26-ти месец изобретих машина за домашно производство на кълнове и поници и започнахме да даваме на Самуил всеки ден салата от поникнал слънчоглед и люцерна + омега комплекс (ленено олио) + ядки + козе сирене.(както препоръчва Уестън Прайс). Водата, която пием у дома идва от кладенец.

Ето негова снимка 8 месеца след началото на "терапията".

За сведение - още не мием зъбите на Сами.

В крайна сметка нещата се прилагат на практика и тогава се разбира, кой е бил прав. Аз лично откривам, че  нещата са винаги по-прости, отколкото си мислим.


Последна редакция: ср, 07 окт 2009, 04:48 от Людмил

# 67
  • Мнения: 1 404
Писах,но едва ли ще повярват и на мен,по-скоро ще изкарат зъболекаря,който е гледал Сами, пиян,с лошо зрение,некадърен,но не и да приемат,че здравето на децата зависи до голяма степен от самите родители Confused

# 68
  • Мнения: 1 161
Писах,но едва ли ще повярват и на мен,по-скоро ще изкарат зъболекаря,който е гледал Сами, пиян,с лошо зрение,некадърен,но не и да приемат,че здравето на децата зависи до голяма степен от самите родители Confused
Хе-хе, права си. Странно явление наблюдавам в България - в лицето на фактите, да речем, че децата масово имат кариеси и развалени зъби, майките се надпреварват да се хвалят, че не лишавали децата си от вафли и захарни изделия, защото било "крайност".

Последна редакция: ср, 07 окт 2009, 10:14 от Людмил

# 69
  • Мнения: 348
Здравейте!
Пиша, за да поздравя Людмил!!!

Напоследък не остава време и бях съвсем забравила за своето малко петънце или начален кариес. По-скоро първото, защото наскоро ходих на контролен преглед ине ми казаха нищо за него.
Обаче и аз съм нередовна в обработката му. Просто имам да мисля за хиляди неща. Сега го погледнах - същото си е като преди половин година. ( описано на стр. 2 - 3 )
Дерзайте, ще ви следя.  bouquet
 А и аз ще се взема в ръце да си обръщам повече внимание.

# 70
  • Мнения: 1 161
Здравейте!
Пиша, за да поздравя Людмил!!!

Напоследък не остава време и бях съвсем забравила за своето малко петънце или начален кариес. По-скоро първото, защото наскоро ходих на контролен преглед ине ми казаха нищо за него.
Обаче и аз съм нередовна в обработката му. Просто имам да мисля за хиляди неща. Сега го погледнах - същото си е като преди половин година. ( описано на стр. 2 - 3 )
Дерзайте, ще ви следя.  bouquet
 А и аз ще се взема в ръце да си обръщам повече внимание.
Знаеш ли какво осъзнах току що: люцерната и слънчогледовите кълнове са супер комбинация - първата е истинска бомба от минерали и живи витамини, а другото - от протеин. Принципа е много прост - дай на тялото достатъчно строителен материал, то си знае как да направи здрави зъби... А, и не забравяй омега комплекса - ленено масло.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 724
Людмил, по други причини давам на големия си син /10о годишен/ кълнове от люцерна вече 3,4 години /има и махенични кутти на Биосетза производството им/, но истината е, че са доста странни и гадни на вкус, големият ги яде, защото разбира целта, но чудя се как да накарам малката ми дъщеря/2 годишна/ да опита... Би ли споделил опит, моля те.

# 72
  • Мнения: 1 161
Людмил, по други причини давам на големия си син /10о годишен/ кълнове от люцерна вече 3,4 години /има и махенични кутти на Биосетза производството им/, но истината е, че са доста странни и гадни на вкус, големият ги яде, защото разбира целта, но чудя се как да накарам малката ми дъщеря/2 годишна/ да опита... Би ли споделил опит, моля те.
Mного добре вървят с лимон, малко сусам вътре и зехтин. Ако можеш да си позволиш и авокадо става приказка.

Опитай следното - филия със сирене, кълнове от люцерна (може да ги накълцаш малко да не му се мотаят из устата) и босилек. Бас ловя, ще си оближе пръстите.

# 73
  • Мнения: 4 392
Людмил, по други причини давам на големия си син /10о годишен/ кълнове от люцерна вече 3,4 години /има и махенични кутти на Биосетза производството им/, но истината е, че са доста странни и гадни на вкус, големият ги яде, защото разбира целта, но чудя се как да накарам малката ми дъщеря/2 годишна/ да опита... Би ли споделил опит, моля те.

Първо, пожелавам ти синът ти наистина да доживее 100 години! Grinning  Hug

Като не му харесват на детето, защо не пробваш с други? Аз се влюбих в кълновете от елда, при все, че преди това само тези от люцерна признавах. А люцерновите първо ги слагам в купа с вода, разтърквам леко, за да паднат кафявите обвивки и изплаквам с много вода. И аз овкусявам с лимон и зехтин и свежи подправки/ магданоз, копър./
Освен в салата много ги обичам на филийка, намазана със сусамов тахан и домат. Можеш да направиш на детето нещо като здравословен хамбургер по примера на моята филийка Laughing .

# 74
  • София
  • Мнения: 1 724
Благодаря за съветите, ще опитам със сиренето и босилека първо. На лични ме питаха за биосета
ето линк http://biozona.eu/index.php?main_page=product_info&cPath=2&a … a89aa6c935c56f72d
Ако изглежда като реклама, модератора да го махне /да не отговарям по накълко пъти на лични/
Аз си го взех преди 6 години от Емилова, изключително съм доволна.

# 75
  • Мнения: 2 652
Значи люцерна, слънчоглед и ленено олио.. и козе сирене. Хм. Това трябва да се пасира всичкото с банан, за да го яде диването. Но ще работя по въпроса.

# 76
  • Мнения: 4 392
Значи люцерна, слънчоглед и ленено олио.. и козе сирене. Хм. Това трябва да се пасира всичкото с банан, за да го яде диването. Но ще работя по въпроса.
Това всичкото ако го сложиш, няма ли да стане манджа с грозде? Crazy Козе сирене и банан? Rolling Eyes Не го намирам за добра идея. По добре слагай или банана или сиренето. Веднъж ще имаш солен, веднъж сладък вкус.  Peace

А и всичкото това нещо не става ли ултра мазно? Тоеест мазнините не идват ли в повече?

# 77
  • Мнения: 2 028
много се впечатлих от написаното от Людмил за зъбките на Сами   bouquet

толкова много, че си купих уред за кълнове преди няколко дни и снощи похапнахме слънчогледови и житни кълнове  Peace  скоро ще добавим и люцерна в менюто, защото синът ми иска кълнове с листа (като на кутията на уреда)  Laughing

а се зачетох в темата, защото скоро забелязах, че на предното зъбче на големия ми син има бели петна... което според едно предаване, което гледах неотдавна, било начален етап на кариес... силно съм убедена, че хранителните навици са много важни за здравето на зъбите и идеята за кълновете е чудесна Peace



# 78
  • Мнения: 1 161
Ето три неща, които със сигурност ще подобрят здравето ви и качеството на живот. Ние ги използваме и да ви кажа, те са се изплатили дори само от факта, че престанахме да ходим на доктор и да купуваме лекарства.
  • Мелничка за зърно - преди 10 години купих ето тази. Мели зърното с камъни и е забавна за малчуганите. Оттогава забравихме за белия хляб, правим си пълнозърнест хляб без мая от ечемик, просо, ръж и царевица. Освен че е много по-евтин и няма консерванти, той има чудесни свойства - поддържа оптимално работата на храносмилателната система и съдържа всички полезни минерали.  Цената на един здравословен хляб 1 кг. е около 80 ст. Гореспоменатите зърна купуваме от фуражен магазин и всички ни се чудят, че не ги взимаме за животни, а за нас. Колко жалко е, че днес ечемика, просото и царевицата се дават само на животните. Да знаете само колко вкусни са ечемичените питки и палачинки! Приблизителна цена - 200 евро + 15 евро доставка.
  • Преса за олио - можете да си правите сами ленено, орехово, слънчогледово или каквото ви хрумне олио. Освен че е в пъти по-евтино, то винаги е прясно (не е окислено), студено пресовано и колкото ви трябва. Приблизителна цена - 75 евро с доставката. Цената на лененото олио е около 8 лв. за литър (за сравенение - в магазина е 24 лв).
  • Машина за кълнове - Кълновете са истинска здравословна бомба от минерали, протеини и витамини. Чисти, отгледани в домашни условия, те са най-близко до идеалната храна. Ползваме такава от 3 години, за ефекта й писах по-горе. Цената на машината е 500 лв. за американския вариант, около 180 лв. за българския. 400 грама слънчогледови кълнове излизат около 1 лв. (за сравнение в Метро струват 9.40 лв.)
|
Общо: 750 лв. Не е толкова много, ако сметнем парите, които ще спестим от доктори, зъболекари и лекарства. Всъщност, здравето няма цена.
Това сегашното поколение, с вафлите, колата и чипса, което уж "яде сладки неща и нищо му няма", но на 3 годинки е с кариеси, а на 8 - с диабет, ще се усети що е здравословно хранене един ден, като стане на 40-50 години и започне да пълни джобовете на армията от доктори и фармацевти. И тогава ще се питат, както и аз се питам днес - защо мамо, тате ми разрешавахте да ям тези боклуци? Толкова ли беше трудно да ме научите да живея здравословно?

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 05:51 от Людмил

# 79
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Людмил, искам рецептата, по която правите хляба. За първо време мога ли да ползвам блендер, с който да меля? Предполагам, че камъните по специален начин подготвят зърната и структурата им ще е различна от тези, смяни със стоманен нож, но все пак докато си набавя каменната мелница...

# 80
  • Мнения: 1 161
Людмил, искам рецептата, по която правите хляба. За първо време мога ли да ползвам блендер, с който да меля? Предполагам, че камъните по специален начин подготвят зърната и структурата им ще е различна от тези, смяни със стоманен нож, но все пак докато си набавя каменната мелница...
Най-добре пиши на лични на Мирена, тя ще ти даде рецептата.

# 81
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Страхотно, благодаря за бързия отговор.

# 82
  • Мнения: 5 592
Интересна тема  Peace

# 83
  • Мнения: 1 161
Между другото, събрал съм 4-ма човека кандидати да купим преси за олио, излизат по 65 евро. Има ли желаещи?

Последна редакция: сб, 24 окт 2009, 09:45 от Людмил

# 84
  • Мнения: 705
Аз искам преса за олио. Мъжът ми не иска, но мисля да взема една и да я ползвам, когато мога.

# 85
  • Мнения: 1 048
И аз да се включа.
А не може ли да е смляно леноно семе,смян слънчоглед и т.н.,задължително ли трябва да е олио?
И може ли някой от по-компетентните,тоест зъболекари да се изкаже по въпроса с вечерното и нощното
 кърмене?
ОП,вие не се ли кърмите вече за заспиване,а нощем?
Ние сме още малки,но кърменето е единствения начин,с който се приспиваме по което и да е време на деня,а нощем бебо сучи поне 2-3 пъти,особено когато никнат зъбки,а то е почти нон стоп?

# 86
  • София
  • Мнения: 5 184
Компетентно по въпроса за кърменето тук писа Бу, разрови за нейния пост!

А за моето кърмаче... не мога точно да отговоря  Simple Smile
Не съм за пример.

# 87
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Аз искам преса, но не знам кога ще мога да се включа, може би след седмица. Ако освен не е късно...

# 88
  • Мнения: 705
nor4y, притеснява те, че през нощта устата на детето няма да е чиста ли?

# 89
  • Мнения: 1 048
nor4y, притеснява те, че през нощта устата на детето няма да е чиста ли?
Ами,ако трябва да съм честна и аз не знам точно какво ме притеснява.По принцип ме притеснява устната хигиена на бебо,все още не чистим нищо,вече имаме 6 зъба.Нашата педиатърка казва да чистя с кърпичка с вода или кислородна вода,но моя сладур не дава да му се бърка в устата.Друг педиатър ми е казал,че докато не изникнат всички не е нужно нищо да се прави...знам ли.За зъболекар ми казват ,че сме малки...пък и знам ли вече какъв съвет и колко упреци ще получа.
Ние постоянно сучим,вода почти не пием,често заспива на гърда....вечер така заспива,нощем сучи,просто не знам как ще му чистя устата.
ОП мерси,намерих поста на Бу,но и тя по-запозната с кърменето ,затова исках да видя мнението на някой,който пък е по-запознат със зъбите и зъболекуването Simple Smile

# 90
  • Мнения: 705
Виждала съм деца с развалени зъби на 3 години, които били така от нощното ядене, според лекаря.
Нашият батко е почти на 5 и зъбите са му наред. При положение, че до 2 и половина пиеше мляко през нощта. Отказахме го насила. Никога не съм му мила зъбите. Баща му му ги мие от време на време, но аз гледам да ги разсейвам от това занимание.
И на бебето няма да мия зъбите.

# 91
  • Мнения: 700
 nor4i, повечето деца не дават да им мият зъбите с охота преди годинка и половина, а и да дадат, то и без това няма да е много качествено. по-добре разчитай на самопочистващия ефект на някои храни, като сурови плодове и зеленчуци. Избягвай кашести храни или ако даваш, завършвай с краставичка, морков, ябълка и др. Сиренето и суровите ядки също са полезни, защото стимулират повече производство на слюнка, а тя има почистващо за зъбите действие. Все пак предците на сегашните хора не са ползвали четки за зъби, но не са имали кариеси, защото са се хранели със сурова и необработена храна, а не са познавали и бялата захар Simple Smile
 Сега се сетих, че пасираните кълнове ще загубят част от полезните си свойства, тъй като те са много хрупкави и също имат ефект на механично почистване. Аз съм много доволна, че захраних синът си педагогически и нито веднъж не съм му пасирала храните. В резултат на това има много силни дъвкателни мускули, правилна захапка и няма кариеси, въпреки, че още суче за лека нощ.

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 23:09 от Бунгичка

# 92
  • Мнения: 1 048
Бунгичка,Мая+Души=Кирчо&Яна   Hug
Не смятам да спирам нощното похапване на бебока в никакъв случай,нито пък да мия зъби на сила,просто се притеснявам малко....и исках поне да мога да плакна устата или да я почиствам с вода Rolling EyesНо за сега се успокоих и ще поизчакам Simple Smile
Аз също захранвам педагогически(или по-скоро смесено),е има някои по-течни или пасирани храни,но защото ние ги ядем така PeaceЕ не предлагам и всичко сурово,но всички плодове и някои от зеленчуците,които са подходящи са сурови,с нетърпение чакам да стане достатъчно голям за изсяло сурови храни,кълнове,мед...

# 93
  • Мнения: 5 592
Моля,обяснете ми,защо сте против миенето на зъби?Интересно ми е,без лоши чувства  Hug

# 94
  • Мнения: 2 176
Сигурно трябва човек да си зададе въпроса "защо е нужна", какво очаква от пастата за зъби. 
Няма да коментирам съдържанието, известно е колко напълно излишни и дори вредни химикали съдържат повечето..  Confused

# 95
  • Мнения: 5 592
А за четките? Не съм се интересувала,но не може да няма някоя по-"био" паста.За сапуна за зъби ,май в тази тема четох.
Все пак някакси трябва да се почистват,до колко може да се разчита на очистващото действие на ябълка и морков?!
А състоянието на венците контролира ли се от зъболекар,дори и при здрави зъби може да има проблеми,заради непочистване на плаката.
Интересът ми е професионален,просто до сега не съм видяла немити здрави зъби и венци ,пък и е в противовес на всичко,което се учи ( това последното го преодолях-справка-боцни подписа Wink

# 96
  • София
  • Мнения: 5 184
За четките.... не съм открила още и една трохичка инф. за материала на четките.

Пасти има и по-по и най-най.

Един мнооого евтин вариант е пастата на dm - 1.70 лв. 125 мг. (с флуор е), докато тази на Веледа е 9 лв за 50 мл. а и свършва адски бързо.

# 97
  • Мнения: 2 176
А за четките? Не съм се интересувала,но не може да няма някоя по-"био" паста.За сапуна за зъби ,май в тази тема четох.
Все пак някакси трябва да се почистват,до колко може да се разчита на очистващото действие на ябълка и морков?!
А състоянието на венците контролира ли се от зъболекар,дори и при здрави зъби може да има проблеми,заради непочистване на плаката.
Интересът ми е професионален,просто до сега не съм видяла немити здрави зъби и венци ,пък и е в противовес на всичко,което се учи ( това последното го преодолях-справка-боцни подписа Wink

Четката има много малко общо с развалянето на зъбите. Назад в темата има коментари, които сигурно ще те шокират, но са факт. Зъбната плака (основно) се образува в количество, пропорционално на определени храни (и въздействието от тях). Употребата на определени сурови плодове и зеленчуци може да бъде много щадяща за детските зъбки, не само чисто физиологично. Месните храни предразполагат към агресия/конфликти (и нуждата от решаването им).

Дъщеря ми (на 11г.) от ок. година има проблеми със зъбите. Още не мога да намеря подходящ алтернативен зъболекар. Сменяеми зъби са ни проблем.  Confused


Общи условия

Активация на акаунт