Притеснения за името на бебчо

  • 3 601
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 292
аз не мислих да ти пиша повече по тази тема защото страшно много се афектираш , само да ти кажа че според мен детето ти ще се оправи много добре с името си и всичко и повечето хора изобщо няма да се занимават да мислят какво точно му е името, само където като те гледам как се притесняваш и се засягаш и как само възприемаш нещата е възможно ти да му насадиш комплекси за името.

а за умниците от бан - ами дай теорията да я преведа на немски и като срещна колежката си Андреа по коридора ще и кажа че името и е мъжко и че БАН са казали така. А теориите им може да са исторически правилно, но в настоящето и в интернационален мащаб могат да въведат 1-2 забележки  Wink
айде успех и не се връзвай толкова - повечето хора въобще не се замислят над имената на другите и не ги тъплкуват и не ходят до БАН   Wink ... само главоболия ще си създават
аз дълго се чудих как може някой даси кръсти момичето Гудрун ... ужасно ми звучи ама престанах да се чудя. И една индийка имаме все и викахме Пару което ми се виждаше ОК, а тя се оказа че се казва Парвати, а пък напук на всички тука дето си кръщават децара Райнер познавам един Реинер ... а да не ти казвам в какво чудо се видяха от името на приятелката ми Звезделина - е сега как да го изречем това ... но това е реакция само в първия момент, после интересен е човека а името се употребява автоматично. 

# 31
  • Мнения: 686
 Laughing Вече спретнахме цяла сага, но е хубаво, че тя е все пак в положителен и спокоен тон!  Simple Smile Първо искам да ти кажа, че на колежката ти Андреа няма нужда да превеждаш нищо (и ти го знаеш чудесно, но продължаваш да проявяваш сарказъм), защото Андрея е мъжко име в българската традиция. Както и по-горе споменаха други мами, ако не вярвяме на БАН, то поне можем да вярвяме на Димитър Талев, който има герой Андрея или на старото, добро българско кино, където например в "Пътят към София" единият от героите също е Андрея... Аз съм далеч от мисълта да доказвам някому, че името е мъжко, подчертавам, в българската традиция. Ако съм в Германия и ме питат, ще кажа, че Андрея в България се счита за традиционно мъжко име, макар в съвременността много хора да кръщават така и момичета. Разбира се, че всяка националност има своите традиции и, разбира се, че няма нужда да прилагаме нашите другаде. Наскоро говорих самата аз с една германка с име Андрея. Нали не мислиш, че съм я убеждавала, че името й е мъжко...
Извинявай, станах много дълга...
Ти си права, че се афектирам доста. Честно казано, повече ме афектира отношението ти към "умниците от БАН" - явно живееш в Германия и за теб тези хора не са авторитет. Ако ми позволиш, считам, че за теб авторитет е само "интернационалното", което, разбира се, е право на всеки човек, но в такъв случай да не забравяме, че в "интернационалното" се включват и италианците, така че забележката ти не е особено коректна. Извинявай, ако греша - и в никакъв случай не те нападам!
Иначе съм съгласна с нещата, които казваш. Ще си взема бележка и няма да се ядосвам толкова на реплики, че името звучи женско или че щом някъде другаде то е женско това има някакво значение тук.
Затова тази дискусия ми беше много ценна - разбрах, че, щом се каже - това е момче, името му е Андрея, хората не се учудват толкова и са склонни да го разберат.
Още веднъж благодаря на всички за това! Heart Eyes

# 32
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И на мен ми звучи, женско, аз първо като прочетох помислих, че сте си кръстили момиченцето така. Само да не се срамува от името си.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 632
Ами аз какво да кажа като съм Женя и в един мнооого сладък български филм един от главните герои се казваше Женя (мъж) - дебеличък с очила и пееше в хора,аааа ! Да не мислите,че съм се обиждала когато децата от улицата се опитваха да ме бъзикат  Simple Smile ,нищо подобно правех се ,че не ги чувам и това е,беше ми абсолютно безразлично,защото аз си харесвах името! Майка ми решила да ме кръсти така,но в родилното не са й разрешили,та баща ми се е намесил с връзки и оправил нещата.Ромео и Жулиета е искала майка ми да се казват децата й,когато е била малка и по-стечение на обстоятелствата аз съм Ж еня,а брат ми Р умен.Ох аз се увлякох.
Исках да ти кажа Мили,че едно име в България може да означава едно,а в друга страна друго,но ти си го написала доста добре, Андрея е мъжко име в Българската традиция.Името е много хубаво и когато обясниш на сина си,че означава мъжествен той мнооого ще си го хареса и ще се гордее с него.Както аз с моето,защото означава женствена.
Много уважавам това,че държиш на българското,на традицията.При нас нещата без да искаме се получиха доста руски,но не сме го правили умишлено -мама Женя,тати -Владимир и бебе Александра. Wink
Целувки от мен  Hug

# 34
  • Мнения: 2 292
сега ако се хвърлим в спор по повод умниците от бан ... направо ще избием рибата - познавам доста. моткаха ни се из университета и съм останала с впечатление че освен да измислят глупости, да се напиват и да се чудят каде и кой да мръдне на някой семинар в чужбина с друго нищо не се занимават ...
а че могат да ти изфилософстват доклад на всяка тема - спор няма ама до колко ще е съобразен с нормалния живот на хората ...

# 35
  • Мнения: 2 292
Ами аз какво да кажа като съм Женя и в един мнооого сладък български филм един от главните герои се казваше Женя (мъж) - дебеличък с очила и пееше в хора,аааа ! Да не мислите,че съм се обиждала когато децата от улицата се опитваха да ме бъзикат  Simple Smile ,нищо подобно правех се ,че не ги чувам и това е,беше ми абсолютно безразлично,защото аз си харесвах името! Майка ми решила да ме кръсти така,но в родилното не са й разрешили,та баща ми се е намесил с връзки и оправил нещата.Ромео и Жулиета е искала майка ми да се казват децата й,когато е била малка и по-стечение на обстоятелствата аз съм Ж еня,а брат ми Р умен.Ох аз се увлякох.
Исках да ти кажа Мили,че едно име в България може да означава едно,а в друга страна друго,но ти си го написала доста добре, Андрея е мъжко име в Българската традиция.Името е много хубаво и когато обясниш на сина си,че означава мъжествен той мнооого ще си го хареса и ще се гордее с него.Както аз с моето,защото означава женствена.
Много уважавам това,че държиш на българското,на традицията.При нас нещата без да искаме се получиха доста руски,но не сме го правили умишлено -мама Женя,тати -Владимир и бебе Александра. Wink
Целувки от мен  Hug


Еи моля ви не казвайте сега че Александра е руско име!!! Не може да бъде! Ние доста се бяхме замислили над него
А да видите един колега тук е физик и си е кръстил и трите момченца на известни физици.
А имаме един друг дето е фен на кратите имена и едното му се казва Тим а другото Сам  Wink
А този точно с който работя си кръсти сина Конрат с т на края и всички го питаха абе чакай сега името е Конрад и той като мили - питал сигурно в БАН защото каза че фактически немския вариант от време оно е Конрат  Wink е ми аз не съм чула коментари по името - всички си го питат как е Конрат и не им прави нещо впечатление  Wink

# 36
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Познавам двама братя Тервел и Борил.
Не съм чувала да имат проблеми с имената. На мен ми беше странно, когато чух за първи път, но сега много ми харесват и двете имена.

Според мен...въобще не го мисли. това е името на детето ви и точка. Името е хубаво и ако някой някога му направи проблем, значи толкова му е акъла.

# 37
  • Мнения: 686
И Александра, и Андрея, и купища други имена са от гръцки произход. Както ние сме ги взели от тях, така и немците, така и италианците, и всички други. Вече всеки народ слага своята традиция към корените на тези имена. Какво да правиш, че умниците от Германия кръщават своите жени "Мъжественка"... У нас, където четем многостранични енциплопедии на БАН, които нямат много общо с пияните работници на същата институция, считаме за мъжествени единствено мъжете си  Grinning

# 38
  • Мнения: 6 315
сега ако се хвърлим в спор по повод умниците от бан ... направо ще избием рибата - познавам доста. моткаха ни се из университета и съм останала с впечатление че освен да измислят глупости, да се напиват и да се чудят каде и кой да мръдне на някой семинар в чужбина с друго нищо не се занимават ...
а че могат да ти изфилософстват доклад на всяка тема - спор няма ама до колко ще е съобразен с нормалния живот на хората ...

Офф топик: Аз също познавам доста хора работещи в БАН и измислят доста умни неща да ти кажа. Недей да правиш такива генерални обобщения - грозно е.

# 39
  • Мнения: 2 292
сега ако се хвърлим в спор по повод умниците от бан ... направо ще избием рибата - познавам доста. моткаха ни се из университета и съм останала с впечатление че освен да измислят глупости, да се напиват и да се чудят каде и кой да мръдне на някой семинар в чужбина с друго нищо не се занимават ...
а че могат да ти изфилософстват доклад на всяка тема - спор няма ама до колко ще е съобразен с нормалния живот на хората ...

Офф топик: Аз също познавам доста хора работещи в БАН и измислят доста умни неща да ти кажа. Недей да правиш такива генерални обобщения - грозно е.

ей това пък ако не беше генерално обобщение в твоя постинг - здраве му кажи  Wink

# 40
  • Мнения: 1 329
Имам позната, която сама  измисли името на сина си - ИВИАН (на дядо си Иван). Със сигурност не сте го чували. Thinking
Името е уникално, но никой не му се подиграва на детето.
Дори на галено му казват Иви.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 632

Еи моля ви не казвайте сега че Александра е руско име!!! ...

О, не зная бе хора просто на мен така ми се струва.Ама руско,гръцко,немско какво значение има, важното е ти да си го харесваш.

# 42
  • Мнения: 4 629
Аз не бих кръстила сина си така, звъчи ми женствено.Но пък и не бих се връзвала на хора, които не харесват името му. Странно ми прозвуча като каза, че името може да бъде дадено само на мъж. Какво, ако имам дъщеря нама да ми разрешат да я запиша Андрея ли? Не ми се вярва някой да ме спре да кръстя детето си както си искам ooooh!

# 43
  • София
  • Мнения: 13 204
Margarita ако прочетеш отговорите на мили ще ти стане ясно.
А сега една смешна случка с едно традиционно женско име дадено на момиче в България  Wink
Ами една приятелка се казва Ваня - тя е хубаво момиче с име Ваня - до тук нищо странно нито момичето е станало момче нито нищо просто едни французи ни дойдоха на гости и ние им я представяме - това е Ваня и те много ама мног осе сконфузиха ...
Като пък ние им отидохме на гости се случи една реклама по телевизията за дамски превръзки и там какво да чуем - ваня и се оказа че Ваня на френски значи ами периода ...
Та от тогава и викаме Ванче Wink
Сега пък може възпитаниците на френската гимназия да ме коригират ако нещо не съм разбрала правилно


А така.. това не го знаех... Crazy То ако аз се запозная с тия французи и разберат, че освен такова странно име и ника ми е Vache  (крава на френски, иначе няма нищо общо с френската дума) Crazy Crazy Crazy

# 44
  • Мнения: 1 263
Андрея е мъжко име. При това много хубаво старинно мъжко име. Поздравления за избора!

Общи условия

Активация на акаунт