Да преправим старите мебели!

  • 421 043
  • 1 449
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 245
Идеята ми е  да сложа грунд върху шперплатовата табла на вратата и после дано има боя в някакъв перлен цвят. Отстрани первазите са дървени-мислячам и ще пробвам да сложа на тях от същия перлен лак, но да се вижда дървото.
Жалко, че не бях на Стройкото, за да не се разхождам по магазините и да търся. Ако някой знае подобен вид бои, моля да сподели.

# 511
  • Мнения: 2 270
ето го моя стар шкаф, който си купих за 500 лв; засега нищо няма да го правя, така си ми харесва, но някой ден вероятно ще преживее пълна промяна. Това шкафче обаче ми се иска да го направя подобно на големия; обаче шкафчето е байцвано, и дърводелецът ми каза, че трудно ще хване лак. Питането ми е, дали ако го ошкуря леко после има шанс да го лакирам успешно? Самото шкафче е чисто ново, от магазин за преоценени мебели, за 60 лв. Имам такъв  гардероб и ъглово шкафче за спалня, общо за 160 лв  Peace Скоро пак е търся
Или твоя дърводелец не чува петлите или ти не си разбрала нещо.Байца е по скоро боя и задължително е отгоре да се лакира.Трябва да махнеш лака,а не байца.Върху байца може да положиш още байц /стига да е по тъмен от първия/Той е на принципа на акварелните бои.Нещо светло може да го потъмниш но тъмното няма как да изсветлиш.
Както виждам големия шкаф е по тъмен -така,че смело шкури лака ,намери си байц в същия десен и готово

# 512
  • Мнения: 8 999
[
Каква според теб е разликата между байц и лак? И защо задължително байцваш?! Thinking
Чамът е мек, но е смолист.
Аз се мъчих най-много с една байцвана кантонерка от бук. Такова шкурене падна, че ми се е отщяло за доста години напред.

Разликата между байца и лака е огромна. Байцът е просто една боичка на водна основа /колкото повече разреждаш, толкова по-блед нюанс получаваш/, той служи за оцветяване на дървото, преди нанасяне на лака. Със същия ефект може да се използва оцветен лак. Но когато търсиш някакви специални ефекти, или специален цвят, дървото се минава с байц. После лакираш с безцветен лак, за да запазиш вече одобрения от теб цвят. Байцът не защитава дървото. Изобщо не е задължително да байцваш предварително, това е твой личен избор. Хубавите лакове са скъпи, а ако са оцветени, са още по-скъпи. Затова някои хора използват байц за цвят, а после покриват с безцветен скъп лак, за защита на дървото.
Трудно си обработила кантонерката, защото е била букова. Букът е много твърдо дърво и трудно се обработва /особено на ръка/, за разлика от чама.

Колкото до шперплатовите врати, ако текстурата на шперплата е хубава, не виждам защо да не се лакира с прозрачен /макар и цветен лак/ и да се добие добър ефект. Виждала съм колони, облицовани с шперплат, изглеждаше като масивно дърво.

Нямаше ли тема за магазини за втора употреба мебели? Ако няма може да си отвориш- със сигурност ще получиш много повече полезни адреси.



Имаше, но там се обсъждаха магазини, които предлагат по-скоро употребяван талашит/ПДЧ/МДФ, но не и дърво.

# 513
  • Мнения: 616
 newsm78 ами шкафчето изобщо не е лакирано; затова се бях засилила директно да го лакирам с лак череша, като дограмите; обаче дърводелеца, който ми прави кухнята в същото време, ме спря, и каза, че то било байцвано, и нямало да хване. Аз не твърдя, че правилно съм го разбрала, но кагато питах как да стане, той ми отговори, че няма смисъл да се занимавам, много труд, много шкурене, и нямало да стане нищо. Но аз съм тъпо и упорито, и днес/утре ще пробвам с тъмен байц, или с лак, ще видим какво ще се получи! Имам и една дървена масичка, ниска, толкова стара, че чак древна, която глася за детската стая и ще я обработя направо с цветен лак на водна основа, и ще покажа резултата!
Благодаря за информация за байцовете и лаковете, ще ми бъде от полза!

# 514
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Разликата между байца и лака е огромна. Байцът е просто една боичка на водна основа /колкото повече разреждаш, толкова по-блед нюанс получаваш/, той служи за оцветяване на дървото, преди нанасяне на лака. Със същия ефект може да се използва оцветен лак. Но когато търсиш някакви специални ефекти, или специален цвят, дървото се минава с байц. После лакираш с безцветен лак, за да запазиш вече одобрения от теб цвят. Байцът не защитава дървото. Изобщо не е задължително да байцваш предварително, това е твой личен избор. Хубавите лакове са скъпи, а ако са оцветени, са още по-скъпи. Затова някои хора използват байц за цвят, а после покриват с безцветен скъп лак, за защита на дървото.
Трудно си обработила кантонерката, защото е била букова. Букът е много твърдо дърво и трудно се обработва /особено на ръка/, за разлика от чама..


Е, явно знаеш каква е разликата, защото ми се видя странно, че байцваш задължително.
Аз разбрах, че жената иска да боядиса шкафа си с оцветен лак, който да нанесе върху байцваната повърхност и се съмнявам, че ще получи желания цвят без шкурене в дълбочина.

На кантонерката й махнах байца трудно, защото беше попил навътре и се наложи да повтарям шкуренето доста пъти.

Иначе аз байца въобще не го долюбвам и не го ползвам.

# 515
  • Мнения: 8 999
Е, явно знаеш каква е разликата, защото ми се видя странно, че байцваш задължително.

Байцвам задължително, защото не съм открила лак, който да има желания от мен цвят - тъмносиво-зеленикав /като медна патина/. Байцът подсилва ефекта на лака /дори и да са в един цвят/. Просто на мен така ми харесва, не е задължително да се байцва. Но пък не е задължително и да се лакира /особено след байц/ - дървото започва да старее и да си променя цвета, но вече има една линия, начертана от байца /оцветяването/. Един шкаф оставих така - без лак, само на байц. Става все по-тъмен, но, тъй като не съм положила равномерно байца, потъмнява повече в оцветените зони, а неоцветените - по-малко. И по този начин пак си остава шарен.

# 516
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
страхотна тема  Hug

нямам още стари мебели за реставрация, свеки ми предлага едни, масивни, стари, но няма къде да го сложа.
стоят при нея на съхранение....

та чета за байца...
преди 3 години си правихме един шкаф, от масив е.
незнам какво е дървото. аз харесвам тъмни мебели, мъжът ми - светли.
след като не успяхме да се споразумеем за цвета, то направих компромис.

купих нещо си специално за защита на дървото.
на маслена основа беше, смърдеше малко Mr. Green
та с това чудо намазах тънко (със стар чорапогащник) 3 пъти цялата повърност.
казаха ми, че след това мога да байцвам и да лакирам без да шкуря! (т.е. когато успея да надделея  Mr. Green)
сега дървото придоби леко мек, меден отенък.
много приятен цвят. Peace

за жалост не си спомням с какво съм мазала, а кутията не е тук...
но си беше безцветно, не оцветява дървото.
само го предпазва от гадини и от атм.влияния и влага...т.е. и байц не е..

# 517
  • Мнения: 311
Има масло за дърво за мебели в Бриколаж го продават много е хубаво,използва се вместо лак,но само на чисто дърво без да е лакирано или байцвано.Минах си кухнята с него  Peace.

# 518
  • Мнения: 1 849
didi mum, на коя фирма взе маслото за дърво и на каква цена? Че си търся за дървено детско креватче.
Байца освен това има и свойството да запази структурата на дървото, а и прониква в дълбочина за разлика от лака. В зависимост от какво е съставен байца се получава и различно оцветяване. Хубаво е леко да се овлажни повърхноста на дървото за да поеме равномерно. Ето нещо полезно за байца:
http://www.polezno.info/bajtsvane-na-drveni-ploskosti-63.html

# 519
  • Мнения: 311
liberon е фирмата -13.50лв.за шишенце може и едно да ти стигне за креватчето Peace.

# 520
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Боядисвала съм фурнир, включително и лакиран до огледален блясък, с обикновена блажна боя - още държи, а беше когато нямаше акрилатнни бои.
Тези латекси, които обсъждате много ми приличат на акрилатни бои. Бъркам или става изкривяване при превода не знам.
Боядисвала съм и блажна боя с акрилатна, както и метал с акрилатна. За мен това е новата блажна боя - гладка, без мирис и съхне бързо. Тонирах една от тях - много лесно и удобно.

И сега въпросът ми. Предстои ми пребоядисване на стари ПДЧ интериорни врат. Може да имат 10 ката блажна боя. Има релеф от боядисванията. Има и олющени леста на люспи - предполагам са били мазнички преди някоя от козметиките през годините.
Никак не ми се маха боя от няколко врати и каси. Предполагам ще е лепкаво, мирищешо и бавно. не съм решила чист семпъл и шаби шик ефект по-би ме устроил. По-лесно по-добре. Какви опции имам според вас?
Обмислям една нова боя и където се налага направо изрисуване за маскиране на дефектите, но пак си е голяма играчка.

Давайте идеи!

# 521
  • Мнения: 4 380
Не знам какво наричат акрилатна и каква е разликата с акрилна и латекс. Както виждам става дума за боя на водна основа. Странно е че се държи върху блажна.
Коя е пък тази блажна без мирис дето съхне бързо? Това противоречи на самата същност на блажната боя.

За врати с 10 ката блажна боя, която е даже с релеф от боядисванията, аз други варианти за приличен вид освен сваляне на боята, не се сещам.

# 522
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Акрилатната е с описаните качества и за мен тя е новата блажна боя - става за всичко, за което се използва блажна, но се държи много по-добре.
Да държи се върху блажна, врата е и се използва много - пипане, мокрене - супер е.

По моя казус, мерси за мнението. И аз така мисля, но се надявам на идея, защото мене чака и не ми харесва даже като идея...

# 523
  • Мнения: 4 380
Акрилатната е с описаните качества и за мен тя е новата блажна боя - става за всичко, за което се използва блажна, но се държи много по-добре.
Да държи се върху блажна, врата е и се използва много - пипане, мокрене - супер е.

По моя казус, мерси за мнението. И аз така мисля, но се надявам на идея, защото мене чака и не ми харесва даже като идея...

Аз съм пас, нямам никаква представа какво в България наричат акрилатна боя. Аз такъв вид бои не съм изучавала, нито тук съм срещала. Подозирам че няма нищо общо с блажна както от названието, така и като описани характеристики.

# 524
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Няма. Предполагам, че това е твоята акрилна в някакъв изчанчен превод, все пак корена е такъв. И дори това, на което казваш латекс може да е - по-лъскавите варианти.

Общи условия

Активация на акаунт