Отговори
# 1 350
  • София
  • Мнения: 6 248
Здравейте  Hug
Имам няколко въпроса, първо разяснения
1) Апартамента ни е купен през август 2011 с ипотечен кредит, имаме брак от 2006 година, под 35 години сме и т.н
2) Апартамента е и на двама ни на името
3) Ще отида да си подам декларацията в Нап по постоянен адрес(въпреки, че на личната ми карта адреса е друг). 
Като отида да си подам декларацията за доходите и в същото време подам молбата за данъчно облекчение, мога ли да подам само за моите доходи? Мъжът ми не е подавал никога такава декларация, досега само аз съм била "изрядна"? От агенцията по вписванията за двама ни поотделно ли  трябва бележка, че жилището е единствено? Трябва ли да се носят и вносни бележки от банката, с които удостоверявам, че съм плащала вноските през месеците от 2011г?
Ще съм ви много благодарна, ако ме упътите, попрочетох до колкото можах, но не успях да си отговоря на въпросите  Simple Smile

Постоянният адрес е този на личната ти карта, по него се водиш и в данъчните. От банката отиваш и искаш да ти дадат удостоверение за платените през 2011 г. лихви (има такса за това удостоверение, ДСК - 10 лв., Райфайзен - 30 лв., например). Попълваш си данъчната декларация, прилагаш това удостоверение и това е. В данъчната декларация е описано всичко, вкл. че съпругът ти няма да подава такава.
Не съм видяла изискване, че се иска и копие от свидетелството за сключен граждански брак.

Аз тази работа ще свърша в края на месеца, ще видим.

# 1 351
  • Sofia
  • Мнения: 1 693
Да, не е написано черно на бяло, но впоследствие го искат. По-добре едно копие, отколкото допълнително разкарване после, всеки сам си преценява, разбира се.
Аз и миналата година ви бях казала за Райфазен банк - вече трета година таксата за справката ни струваше 10 лева, явно си позволяват на доста места да злоупотребяват с 30 лева Shocked

# 1 352
  • Мнения: 128
До миналата година имаше случаи, в които банките издаваха служебна бележка за размер на целия кредит, независимо за каква сума е придобито жилището. Миналата година обаче от НАП ги "набраха", че трябва да се издава бележка само за сумата, съответстваща на сумата в НА за покупко-продажба   Rolling Eyes. Та по тази линия нашето облекчение вместо да е 500 лв е 130 лв.

Нещо, което ме изуми тази година - по принцип трябваше да ни възстановят около 145 лв, но си удъжаха някаква застраховка ли, данък ли, не можах да разбера и в крайна сметка ни изплатиха 130 лв. Има ли други такива случаи  newsm78

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 18:31 от kokona24

# 1 353
  • София
  • Мнения: 110
Аз и миналата година ви бях казала за Райфазен банк - вече трета година таксата за справката ни струваше 10 лева, явно си позволяват на доста места да злоупотребяват с 30 лева Shocked
Vesana, на мен за трета година ми взимат такса 30лв. Миналата година направих справка в техните тарифи, защото преди да платя на каса,служителките започнаха да се питат помежду си колко трябва да платя, та там пише че такса за издаване на банкова референция е 30лв.На теб какъв документ ти издават и в кой клон(ако искаш не го споменавай тук)?

# 1 354
  • Мнения: 3 869
Ммм, имат си достъп до данните на ЕСГРАОН, както и до тези на Агенцията по вписванията за имотите, затова от миналата година не искат копие от свидетелстово за брак и справка от агенцията... Никаква драма не е да имат достъп до данните на ЕСГРАОН, може да не е директна, но я има. В указанията на НАП за облекчението (последните) и в самата декларация не се изискват други документи освен този от банката; останалото е свободни съчинения на данъчните; аз писах по-напред как им исках писменот да ми обяснята какво им липсва и на какво основание ми искат допълнителни документи и вместо писмо, получих повикване да си подпиша акта за възстановяване... Добре е човек да се запознае с някои закони, че чиновниците понякога си превишават правата...

# 1 355
  • Мнения: 5 955
Ммм, имат си достъп до данните на ЕСГРАОН, както и до тези на Агенцията по вписванията за имотите, затова от миналата година не искат копие от свидетелстово за брак
точно него си го искат

# 1 356
  • Мнения: 17 934
До миналата година имаше случаи, в които банките издаваха служебна бележка за размер на целия кредит, независимо за каква сума е придобито жилището.

Честито на миналите метър, на нас още от първата година си пишат само частта на лихвите за придобиване, явно си зависи от самата банка.
Дано не се сетят със задна дата да се връщат неправомерно взетите суми   Mr. Green, че то това правителство....много дейно бе  Wink

# 1 357
  • София
  • Мнения: 110
Не само от банката зависи, а и от служителя, който разглежда после декларацията. Първата година от банката ни издадоха документ за цялата сума, но в последствие от НАП ни върнаха към банката за преизчисление на часта за покупка и оттогава вече в банката знаят.

# 1 358
  • Мнения: 3 869
"Данъчното облекчение се ползва с подаването на годишна данъчна декларация в срок до 2 май 2012 г. в офиса или териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес. Към декларацията задължително трябва да се приложи документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище."
от тук: http://www.nap.bg/page?id=245
същото пише и в самата декларация; към вдяко приложение на декларацията и към всяка част има описани какви документи се прилагат; а това, че някои сужители си превишават правата, изкисквайки от данъкоплатците допълнителни документи, до които имот достъп и по друг начин е проблем на системата; лично аз не го толерирам.

# 1 359
  • Мнения: 85
Здравейте!
Нашият проблем е следния-жилището няма акт 16 по вина на строителя Досега НАП ми връща данъка без проблем,но тази сутрин ми се обадиха че не било регистрирано в общината. Защо съм искала като нямам право. Когато започнаха тези връщания на данъка те излезнаха с писмо в което е описано следното :допустимо е да се ползва това облекчение,ако младото  семейство е придобило жилището преди акт 16"
Има ли някой друг с проблема който ни създават в момента?Какво мислите по този въпрос?

# 1 360
  • Мнения: 3 869
ееl, имаш ли копие от това писмо на НАП или от указанията им? Имаше пръвата година едно пространно окръжно на НАП, където се разясняваха много въпроси свързани с ползването на облекчението. Другото, което можеш да направиш, е да поискаш писмено да ти отговорят защо нямаш право да ползваш облекчението. За да изготвят писмен докумет за каквото и да е, трябва да се позоват на релевантната правна база; така най-вероятно самите те ще видят, че имате право да го ползвате, или пък ти ще имаш писмен документ по който мажеш да направиш възражение. На искания и обяснения по телефона хич не се хващайте; това са тълкувания на всеки служител, можа да са коректни, но може и да не са, а нямат правна стойност, т.е. не може по-късно да се опалчеш ,че някой нещо ти казал по телефона пък не било коректно... Само писмена кореспонденциа с/от НАП с входяки и изходящи номера може да хване дикиш...

# 1 361
  • Мнения: 85
Благодаря ти! Аз намерих това първо писмо на НАП. Естествено след като ми се обади отново ще поискам писменно да ми се отговори и ще обжалвам. Надявам се да не се стига до там.Обясняваше ми,че трябвало да ходя до Агенцията по вписванията за документите които искаха преди години. Аз му обясних че това си го взимат служебно и няма да го направя. Ще видим какво ще стане.

# 1 362
  • Мнения: 5 178
Ахх пак се ядосах с културното обслужване в Булбанк, приготвили ми справка, само дето ми отрязали лихвите за периода 20.12.2010 до 31.12.2010, които чинно съм платила на 20.01.2011
Питам защо - ами защото е за стар период, а защо тогава не сте ги писали за миналата година в справката и да си ги взема , ами защото не сте ги платили в 2010 .. Е сега кое последно

Та при вас как е ?

Аз ги оставих да мислят и съветват с шефа след като им припомних, че закона дава облекчения върху направените в съответната година плащания, а не върху дължимите за съответната година лихви
Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

# 1 363
  • Sofia
  • Мнения: 1 693
Ахх пак се ядосах с културното обслужване в Булбанк, приготвили ми справка, само дето ми отрязали лихвите за периода 20.12.2010 до 31.12.2010, които чинно съм платила на 20.01.2011
Питам защо - ами защото е за стар период, а защо тогава не сте ги писали за миналата година в справката и да си ги взема , ами защото не сте ги платили в 2010 .. Е сега кое последно

Та при вас как е ?

Аз ги оставих да мислят и съветват с шефа след като им припомних, че закона дава облекчения върху направените в съответната година плащания, а не върху дължимите за съответната година лихви
Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

При нас бяха за платените през съответната година, за декември също си има лихва. Но според мен зависи от датата за плащане - нашето плащане за декември не е в следващата календарна година.

# 1 364
  • Мнения: 128
Нещо, което ме изуми тази година - по принцип трябваше да ни възстановят около 145 лв, но си удъжаха някаква застраховка ли, данък ли, не можах да разбера и в крайна сметка ни изплатиха 130 лв. Има ли други такива случаи  newsm78
На никой ли не са удържали някаква сума върху сумата за възстановяване? Интересно ми е, т.к. до сега не съм срещала информация за такива удръжки, а инспекторката се е обадила на мъжа ми, който не е разпитал за подробности.

Общи условия

Активация на акаунт