Отговори
# 255
  • Мнения: 17 982
 Ние сме идеалния случай, отговаряме на условията, нямаме идеални или неидеални части, само заеми...Mr. Green Не знам защо обаче, пак ми се струва, че нещо няма да ни огрее. И друго- от това което четох, останах с впечатление, че ще се извърши нещо прихващане на това което ще ни върнат с това, което дължим за тази година. Така ли е или кеш ще ги върнат?

# 256
  • Мнения: 791
Ние сме идеалния случай, отговаряме на условията, нямаме идеални или неидеални части, само заеми...Mr. Green Не знам защо обаче, пак ми се струва, че нещо няма да ни огрее. И друго- от това което четох, останах с впечатление, че ще се извърши нещо прихващане на това което ще ни върнат с това, което дължим за тази година. Така ли е или кеш ще ги върнат?

Като попълваш данъчната декларация, посочваш банкова сметка. По нея в рамките на 1 месец трябва да ти изплатят сумата, която си надвнесла за предходната година (т.е. 10% от платените лихви).


Колкото до банките - доколкото знам, всички банки са получили указания по този закон и в момента всяка от тях "решава" какъв документ да издаде. Възможно е това да бъде и стандартна бланка за всички банки, но може и да е различна. Така или иначе в закона ясно е казано, че това трябва да е документ, където ясно и точно да се вижда ВНЕСЕНАТА лихва за предходната година. Погасителен план на НАП може би няма да им свърши работа, защото:
 * Може да не си си платил някои от вноските
 * Погасителният план може да е променян (ние например 2 пъти го променяхме през предходната година)

Моят съвет е: изчакайте още малко докато НАП и банките изяснят за самите себе си какво трябва да се прави и действайте тогава!

# 257
  • Банкя
  • Мнения: 823
Ние сме идеалния случай, отговаряме на условията, нямаме идеални или неидеални части, само заеми...Mr. Green Не знам защо обаче, пак ми се струва, че нещо няма да ни огрее. И друго- от това което четох, останах с впечатление, че ще се извърши нещо прихващане на това което ще ни върнат с това, което дължим за тази година. Така ли е или кеш ще ги върнат?
Какво имаш предвид с това, че ще ви прихванат това, което дължите (за 2009 или 2010).
Вие (ти и мъжът ти) ДОД за 2009 сте го заплатилаи (или ще платите последната сума, като ви платят декемврийската заплата) и точно от него ще ви върнат 10% от сумата на заплатената лихва.
Колко би ви бил ДОД за 2010г, никой не може да знае отсега, за да ви приспадне нещо. Peace

# 258
  • София
  • Мнения: 18 679
Боя се, че прихващане може да се направи с всякакви публични вземания - данъци от всякакъв род, осигуровки. Аз лично се надявам с прихващането да си платим данъка на колата, ако остане и за жилището - чудничко Wink

# 259
  • Банкя
  • Мнения: 823
belinda Ти имаш предвид, че ако примерно трябва да ти върнат 500 лв от лихвите по кредита, първо ще ти приспаднат това, което дължиш за колата и апартамента като данъци и след това ще ти преведат остатъка. Така ли е или аз не разбрах...
...защото не са ли данъкът за колата и за жилището към районните данъчни, а те нямат нищо общо с данък общ доход? newsm78 Нещо се обърках, извинете ме...

# 260
  • Мнения: 17 982
Да, Акси, точно това имах предвид, че първо ще си вземат дължимите за 2010 данъци и ако остане нещо, ще го преведат по посочената сметка. Все пак документите се изискват до края на април, дотогава данъците са излезли вече, а НАП си прибира всички данъци, няма значение района ми се струва. Нищо де, то и това си е нещо все пак

# 261
  • Банкя
  • Мнения: 823
По-горе прочетох това изказване ...
Данък сгради няма нищо общо с подаването на годишната данъчна декларация. Данък сгради се плаща в местни данъци и такси, което е към общината, а годишната данъчна декларация се подава в НАП.
... и затова ми се стори малко невъзможно. Все пак едното го плащаш към общината, а другото към държавата. Не ми се вярва, чак така да са синхронизирани нещата в нашата иначе "подредена" държава, че да направят подобна операция. Thinking Peace

# 262
  • София
  • Мнения: 18 679
Така е - местните данъци/ мпс, имоти/ се плащат на едно място, данъците върху доходите - на друго. Но по същността си са си все данъци и между тях могат да се правят прихващания. Дори не само с данъци. На моя позната преди 2-3 години й излезна данък за възстановяване, но й го прихванаха с дължими здравни осигуровки за минал период и не й върнаха нищо Confused
Сега - за 2010 примерно данъците върху доходите са неизчислими, докато не изтече данъчната година, така че с това не могат да ви направят прихващане. Но примерно данък сгради е готов докъм март, а за колите вече са си сметнати, така че с тези може да се направи прихващане.
Но какво ви пука всъщност? Дали ще ви ги преведат по сметка или ще погасят с тях ваши така или иначе изискуеми задължения - какво значение има?

# 263
  • Мнения: 734
Според мен сметката трябва да я правят в Данъчното. От банката трябва да си поискаш подпечатан погасителен план. Справката обикновено е за целия период, не вярвам някоя банка да дава извадка от погасителните планове за конкретна година. Thinking
По принцип, колкото пъти досега да съм си искала погасителен план от някой консултант Жилищно кредитиране в БПБ, никога не са ми отказвали или искали такси. Вярно, че не съм искала печат, но едва ли би било проблем. Peace

И нашият погасителен план е променян неколкократно през 2009-та. С него се променя и лихвата съответно и броя на погасителните вноски за целия период на кредита...Така че не знам как ще бъде... newsm78 Но пък е за изминал период, не за бъдещ..... newsm78

# 264
  • Мнения: 142
Вчера говорих със служителка на НАП,и ми стана ясно,че и двамата трябва да вадим декларация за имотно състояние,независимо от това кой ще подава даначната декларация.Другото което научих е,че закона още не ясен в края на другата седмици щели да имат яснота по въпроса за притежаването на идеални части от наследствен имот.Но пък аз си спомням,че когато теглихме кредита пак ни искаха такива декларации и тогава и на двамата с мъжа ми на декларациите не излезе никакъв имот на негово име въпреки че свекър ми е починал и той има някакъв дял от техния апартамент.Консултирах се и ми казаха че е възможно в такъв случай ако не е вадено удостоверение за наследници в тези справки да не излязат тези идеални част.
Но пък от друга страна той всяка година получава покана от данъчните за данъка който дължи по този имот.Много е объркано всичко.Остава ни само да чакаме повече яснота по въпроса.

А казаха ли нещо по въпроса с кредити, теглени преди брака?

# 265
  • Мнения: 734
звънях в НАП Стара Загора, майчинството не било доход за тях естествено, да ама в РУСО е доход и още как и заради него не вземам детски, че надвишаваме техния праг за доход със 17 лева, а ходи ги разбери нашата държава
е.. ти парадоксите сме


Това сега го видях. Не, че майчинството не е доход, а е необлагаем доход. От него не се удържа ДОД, а има условие, че се се връщат лихвите, но не повече от направените вноски по ДОД през годината.
Т.е., ако трябва да ти върнат 1000 лв от лихви, но през годината си платил 800лв. ДОД, ще ти бъдат изплатени 800лв. А тъй като по време на майчинството не се удържа този данък, няма да ти върнат нищо. (освен, ако нямаш и работни месеци през 2009-та) Но може декларация да подаде съпругът ти в този случай.

# 266
  • Мнения: 2 122
да де, но така директно ми го казаха хората
за НАП майчинството не е доход  Grinning

# 267
  • Бургас
  • Мнения: 703
да се запиша и аз

днес извадих документите,
от данъчната служба на двамата със съпруга ми (по 2 лв) носете данните от личната карта и може единия да ги вземе (удостоверение за декларирани данни- че е единствено жилище)
 и от банката( ДСК ) копие на погасителния план заверен, договора за ипотеката копиран и подпечатан и платих  (30лв)за удостоверение за внесени лихви през изминал период (за 2009 ) и ми казаха след три дни ще е готов.

# 268
  • Варна
  • Мнения: 10 788
30 лв за удостоверение?!?  Tired

# 269
  • Стара Загора
  • Мнения: 90
Това удостоверение за декларирани данни- че е единствено жилище откъде се взема?

Общи условия

Активация на акаунт