Отговори
# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Нареждам се и аз на опашката за облекчения.
Свекър ми(Бог да го прости) имаше селска къща на негово име, съответно сега мъжът ми е наследник(но това не е уредено документално), това означава ли, че ипотекираното ни жилище не е единствено?

Какво значи не е уредено документално? Ако свекърът ти е починал, то съпругът ти е наследник и се легитимира с Удостоверението за наследници - собственик е значи.
А що се отнася до "единствено жилище за семейството", вероятно тепърва ще се тълкува дали собствено жилище/част от жилище само на единия съпруг ще изключи семейството да ползва данъчното облекчение. (Аз си мисля, че да, съдейки от целта на облекчението).

# 151
  • София
  • Мнения: 1 817
Според мен ще го изключи. Което е малко нечестно (от моя гледна точка). Имам една малка част откъщата на родителите ми. Където живеят майка ми, баба ми и сестра ми с нейното семейство. Място за още едно семейство няма. Ние си купихме жилище, младо семейство сме, плащаме кредит и ако погледнем от морална гледна точка - не се различаваме по нищо от останалите млади смейства, които изплащат собствено жилище. Но държавата няма да ни помогне, защото имам съвсем малка част от съвсем малка къща.

# 152
  • Мнения: 3
Та значи, и аз се нареждам на същата тази опашка, касаеща облекчения за млади и съвсем не млади семейства. И аз с поредното питане, с надеждата, че някой ще успее да отговори на въпроса ми. А той е: титуляр на кредита съм аз, през данъчната година съм в платен отпуск по майчинство. Това нещо променя ли нещата при подаване на годишната данъчна декларация ?  newsm78

# 153
  • София
  • Мнения: 4 020
Не би трябвало, нали жилището е СИО. Трябва мъжът ти да подаде дан. декларация, защото не знам на обезщетението за майчинство плаща ли се данък изобщо. А и да се плаща , най-много 200 и няколко лв. да ти върнат.  Peace

# 154
  • Мнения: 2 891
Аз също ще чакам тълкувание за идеалните части от други имоти  Rolling Eyes

# 155
  • София
  • Мнения: 12 225
  Въпросче и от мен. Ако кредита е взет преди да са се оженили двойката това означава ли че и след подписването на брак, нямат право да ползват данъчното облекчение?

# 156
  • София
  • Мнения: 2 132
  Въпросче и от мен. Ако кредита е взет преди да са се оженили двойката това означава ли че и след подписването на брак, нямат право да ползват данъчното облекчение?
И мен това ме вълнува...

# 157
  • Мнения: 5 160
означава.

# 158
  • София
  • Мнения: 12 225
  Може ли да ми посочиш къде е указано в закона това или тълкуването му?

# 159
  • Мнения: 5 178
в закона ясно пише думите "семейство" и "съпруг", а не "бъдещо семейство" и "бъдещ съпруг" към сключването на договора  Blush

За майчето, което е в майчинство, ако мъжът ти няма 35 е добре той да подаде декларацията, за да ползвате пълния размер.. защото върху майчинството не знам дали ще ти върнат нещо.
Не е задължително титуляра на заема да е този, който подава декларацията, така или иначе ти си фиктивно титуляр, а съпруга е солидарен длъжник  Crazy, реално погасявате двамата и носите заедно отговорността

# 160
  • София
  • Мнения: 12 225
в закона ясно пише думите "семейство" и "съпруг", а не "бъдещо семейство" и "бъдещ съпруг" към сключването на договора  Blush
  Благодаря за това питах  Simple Smile
   П.П
   Това доколкото разбрах е стария закон.
§ 3. Създава се чл. 22а:
.Данъчно облекчение за млади семейства
Чл. 22а. Сумата от годишните данъчни ос-
нови по чл. 17 се намалява с напавените пез
годината лихвени плащания въху пъвите
100 000 лв. по ипотечен кедит, когато са нали-
це следните условия:
1. договоът за ипотечния кедит е склчен
от данъчно задълженото лице и/или от съпуг/а,
с който/която имат склчен гаждански бак;
2. данъчно задълженото лице и/или съпу-
гът/ата не са навъшили 35-годишна възаст
към датата на склчения догово за ипоте-
чен кедит;
3. ипотекианото жилище е единствено жи-
лище за семейството пез данъчната година..
§ 4. В чл. 23 се създава т. 5:
.5. копия от свидетелството за склчен гаж-
дански бак, спавка за имотното състояние на
кедитоискателите, догово за ипотечен кедит,
погасителен план, завеен от банката кедитоза-
емател, и документи, удостовеяващи напаве-
ните вноски -за данъчно облекчение по чл. 22а.

   Със сигурност не разбирам от тълкуване на закони, но не виждам никъде да са обвързани датата на сключване на договор за ипотечен заем и семейното положение.

Последна редакция: пт, 04 дек 2009, 19:20 от Aila

# 161
  • Мнения: 3
в закона ясно пише думите "семейство" и "съпруг", а не "бъдещо семейство" и "бъдещ съпруг" към сключването на договора  Blush

За майчето, което е в майчинство, ако мъжът ти няма 35 е добре той да подаде декларацията, за да ползвате пълния размер.. защото върху майчинството не знам дали ще ти върнат нещо.
Не е задължително титуляра на заема да е този, който подава декларацията, така или иначе ти си фиктивно титуляр, а съпруга е солидарен длъжник  Crazy, реално погасявате двамата и носите заедно отговорността

Момичета, благодаря ви за отговорите. Мъжът ми навърши 36 години тази година, но кредита е теглен преди 5 години. Незнам как точно би се тълкувало в този случай?!  newsm78 В случая кредита е теглен преди и двамата да сме навършили 35-тата си година.  newsm78 Точно поради тази причина си мисля, че аз е по-добре да подам данъчната декларация. Надявам се и тези неща да се уточнят, защото съм сигурна, че има много такива случаи като нашия.

# 162
  • София
  • Мнения: 2 132
Аила, и аз никъде не виждам да се споменава датата на сллючване на договора да трябва да е след брака. Ние имаме по 1/2 част от жилището, което изплащаме с кредит, младо семейство сме...Ще ходим скоро да питаме, въпреки че миналата година, когато плащах данъка питах и те нищо не знаеха...

# 163
  • София
  • Мнения: 1 817
dobri02, изрично попитах - условието е да нямате 35 години в момемнта на теглене на кредита.

# 164
  • София
  • Мнения: 12 225
 Geraldine, мерси, ще се радвам да споделиш ако ти отговорят  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт