Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 180
  • Мнения: 163
izvinete za latinicata pyrvo ,ama nesto mi se skapa PC -to
posledno ste go ima li tova oblek4enie ili ne, i ste podavame li deklaracii prez 2010 za nego ili ne 

# 181
  • Мнения: 5 178
izvinete za latinicata pyrvo ,ama nesto mi se skapa PC -to
posledno ste go ima li tova oblek4enie ili ne, i ste podavame li deklaracii prez 2010 za nego ili ne 
ДА, ДА, ДА

# 182
  • София
  • Мнения: 639
Ще следя темата, но засега нещо не са ми ясни нещата много, много  Tired

# 183
  • Варна
  • Мнения: 8 265
Къде точто се подават тези декларации и какви документи трябва да се носят още?

# 184
  • София
  • Мнения: 20 321
В страницата на НАП пише какви документи се искат.
Само не мога да разбера откъде да почна да събирам документите - от НОИ или от банката, или от работодателя?

Последна редакция: вт, 22 дек 2009, 14:22 от Дилянка

# 185
  • Мнения: 5 178
Може ли линк към списъка с  документите  Rolling Eyes

# 186
  • София
  • Мнения: 20 321
Съжалявам, подвела съм се!
На страницата на НАП намирам само това:

Данъчно облекчение за млади семейства, които плащат вноски по ипотечен кредит

                 Това ново данъчно облекчение ще се ползва с подаване на данъчна декларация през 2010 година. Това е така, защото законодателят предвиди, че сумата от годишните данъчни основи се намалява с направените през 2009 година лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит. От това облекчение през 2010 година ще могат да се възползват семейства, които имат сключен граждански брак и ипотечният кредит е сключен с един от двамата съпрузи. Допълнителни изисквания за ползване на облекчението е данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.

# 187
  • при моите деца .....
  • Мнения: 2 306
Ето какво намерих в нета
От одит.инфо
Със Закона за ДБ на Република България за 2010 г. / ДВ бр. 99/15.12.2009 г./ е променен ЗДДФЛ
в тази част :

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

(2) Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение по ал. 1 може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

(3) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 3 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.


Ползване на данъчните облекчения


Чл. 23. Данъчните облекчения се ползват с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, към която се прилагат:
..............................................
5. (нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище - за данъчното облекчение по чл. 22а.


-----------
От http://www.pariteni.bg/News/8f1fa0193ca2b5d2141b.html

Остава данъчното облекчение за младите семейства с ипотека
03.12.2009



Остава данъчното облекчение за младите семейства с ипотека. Това приеха депутатите при гласуването на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., предаде агенция „Фокус”.

В закона бе записано, че местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства като приспадат от сумата от годишната данъчна основа направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище. Това ще става при условие, че:

- договорът за ипотечен кредит е сключен от данъчно задълженото лице или съпругът (съпругата);

-данъчно задължените лица не са навършили 35 години към датата на сключването на договора за ипотечен кредит;

- ипотекираното жилище е единственото за семейството през данъчната година.

Депутатите решиха още физическо лице, което е задължено, но не декларира или декларира невярно информация за доходите си, да се наказва с глоба в размер на 10 на сто от декларираната сума. При повторно нарушение глобата е в размер на 15 на сто от декларираната сума.

# 188
  • Мнения: 3 453
 Боби, благодаря ти!Много полезна информация си дала   bouquet

# 189
  • Мнения: 2 676
Има ли тълкуване вече за идеалните части? Някой с прясно инфо?

# 190
  • Мнения: 5 578
побутвам темата да кажа, че аз задвижих въпроса.  Laughing
ходих да питам и в банката, и в нап - като цяло нищо конкретно, но и на двете места бяха много мили и казаха, че каквото трябва ще направят

# 191
  • Мнения: 577
Има ли тълкуване вече за идеалните части? Някой с прясно инфо?
Това ме притеснява и мен.

# 192
  • Мнения: 5 578
Момичета искам да ви питам, от къде се взема този документ, че жилището е единствено за семейството? От съда ли, от къде?

# 193
  • Мнения: 2 092
има ли смисъл да ходя да търся документи при условие, че през цялата изминала година съм по майчинство /максималото/, а стпруга ми се осигурява на МРЗ

# 194
  • София
  • Мнения: 18 329
Момичета искам да ви питам, от къде се взема този документ, че жилището е единствено за семейството? От съда ли, от къде?
И те не знаят, Верджи Confused Днес ходи мъж ми до данъчното да пита що за животно е тази "справка за имотното състояние" и му казали - ми и ние още не знаем ooooh! Ама иначе го има като изискуем документ Laughing Смешници!
По тв казаха, че щяло да е с декларация само, ноооо един Господ знае...

Общи условия

Активация на акаунт