Отговори
# 225
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 122
"Облекчението се ползва с подаването на данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица до 30 април 2010 г. в офиса на НАП по постоянен адрес. Към декларацията задължително трябва да приложите и копия от следните документи:


1. Акт за граждански брак

2. Справка за имотното състояние на ползващия облекчението. (Документът се издава от Агенцията по вписванията. Повече информация за издаването на справката прочетете на сайта на агенцията)

3. Договор за ипотечен кредит

4. Заверен от банката погасителен план, в който са описани месечните вноски, както и размерите на главницата и лихвите по кредита

5. Документи, удостоверяващи направените през 2009 г. вноски. Това могат да бъдат писмена справка, заверена от банката или копия от платежните нареждания.

Декларацията можете да подадете освен лично в офиса на НАП, но и по електронен път, ако имате електронен подпис.


Процедура по възстановяване на сумите

След като подадете декларацията за доходите си, служителите на НАП ще прегледат изчисленията в нея и приложените документи. Ако в резултат на това, че ползвате облекчението, се е получил надвнесен данък върху доходите, той ще ви бъде възстановен в 30 дневен срок от подаването на декларацията. Уверете се, че сте вписали коректно номера на банковата си сметка (на стр. 3 от основната част от декларацията), по която да ви бъдат преведени парите. Когато сумата за възстановяване е над 500 лв., служителите на НАП ще изготвят официален писмен документ – акт за прихващане или възстановяване. В него ще опишат размера на данъка за възстановяване и, ако имате, неплатените ви данъчни задължения. Сумата от облекчението се прихваща, ако имате дългове към бюджета или се възстановява по посочена банкова сметка  в случай, че нямате неплатени публични дългове. Актът за прихващане или връщане задължително се подписва от служителя на НАП и от лицето, ползващо облекчението. Когато документът е готов, ще бъдете потърсени по телефона, за да посетите офиса на приходната агенция и да подпишете акта.


Допълнителна информация за ползването на данъчното облекчение за млади семейства можете да получите на телефона на информационния център на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна."

Източник, а е още инфо
http://www.nap.bg/ospage?id=245

# 226
  • Мнения: 1 981
Много благодаря, *Боби*!  bouquet

# 227
  • София
  • Мнения: 18 679
Ха, отрязаха хората с идеални части от други имоти. Честито на печелившите!

# 228
  • Мнения: 62
Здравейте!
И аз след сензационните новини по БТВ се ровя цяля вечер в нета по въпроса.
Ето какво още открий, дано ви е полезно:
Често задавани въпроси


Пълната сума от платените лихви ще ми бъде възстановена?

Не. С платените от вас лихви се намалява данъчната основа, тоест сбора от всички доходи, които сте получили през годината.


Ако имам друг жилищен имот, например идеална част от вила, мога ли да ползвам облекчението

Ако имате друг жилищен имот или идеална част от имот, вие не можете да ползвате данъчното облекчение. То е предназначено единствено за млади семейства, които имат само едно жилище, за купуването на което са взели ипотечен кредит.


Ако единият от съпрузите е на възраст над 35 години, може ли облекчението да се ползва от другия?

Условието поне единият от двамата съпрузи да е навършил 35 год. не означава, че този който ги е навършил няма право да ползва данъчното облекчение. Няма пречка облекчението да се ползва дори от съпруга, който е навършил 35 години към датата на сключването на договора за ипотечен кредит.


Ако през 2009 г. съм работил/ла само на трудов договор, трябва ли да подам декларация, за да ползвам облекчението?

Да. Данъчното облекчение за млади семейства може да се ползва единствено с подаване на данъчната декларация. Това се отнася и за работещите единствено по трудови правоотношения, които не са задължени да подават данъчна декларация, ако работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишен размер на данъка за всичките им доходи от трудови правоотношения и пълният размер на дължимия данък е удържан до 31 януари 2010 г.


Трябва ли кредитът да е получен през 2009 г., за да ползвам облекчението?

Не. Допустимо е кредитът да е получен и преди 2009 г.

Това е извадка от страницата на НАП
  bouquet

# 229
  • Мнения: 577
Ха, отрязаха хората с идеални части от други имоти. Честито на печелившите!
Пфуууууу и аз,където имам една ``идеална част`` от вила на хънда-мънда  още от детските ми години   ooooh!

# 230
  • Мнения: 62
Отговора е прост - ние по-имотните май ще трябва да се оттървем от "златните идеални части", та да можем поне за другата година да се класираме Mr. Green

# 231
  • София
  • Мнения: 18 679
Сега ще почнат едни тълкувания е ли вилата жилищен имот или не е  Rolling Eyes Не се отчайвай, Жу, може и да минеш метър Mr. Green

# 232
  • Мнения: 734
Ако имам друг жилищен имот, например идеална част от вила, мога ли да ползвам облекчението

Ако имате друг жилищен имот или идеална част от имот, вие не можете да ползвате данъчното облекчение. То е предназначено единствено за млади семейства, които имат само едно жилище, за купуването на което са взели ипотечен кредит.

Да, но това не влиза ли в противоречие с изискването "жилището да е единствено за семейството през данъчната година"? Защото, ако някой от съпрузите има дял от имот, който е придобит преди брака, то този дял си е само негов, не е на семейството... newsm78 Особено пък, ако е в съсобственост с други хора (а не е единствен собственик)...

# 233
  • Банкя
  • Мнения: 823
Отговора е прост - ние по-имотните май ще трябва да се оттървем от "златните идеални части", та да можем поне за другата година да се класираме Mr. Green
То и това вече май няма как да стане, тъй като ако сега се "отървеш" от идеалната част, пак ще си я притежавала определен период от данъчната 2010 година, тоест жилището ви няма да е единствено за семейството. Peace

То и ние май отпадаме по тази точка, заради мъжа ми. Но пък като чета написаното от no_name, се замислих и ще проверя, кога му е прехвърлена идеалната част от апартамента. newsm78 Може пък това да е някаква вратичка, ще видим. Grinning

# 234
  • Мнения: 290
Аз пък разбрах че искат имотно състояние само на подаващия декларацията.По тази логика тъй като съпруга ми има иделани части от наследстевен имот той няма да я подава,ще я подам аз тъй като нямам нищо на мое име.Поне аз така го разбирам

# 235
  • Мнения: 679
Здравейте, ние със съпруга ми отговаряме на всички условия. Надяваме се да се възползваме от облекченията за млади семейства. Обаче ме притеснява факта, че сградата ни още няма акт16, т.е. не сме я декларирали в данъчното. Имаме нотариален акт на наше име, а кредита го изплащаме вече година и половина. Иначе нямаме други жилища, имоти и т.н. Мислите ли, че ще имаме проблем с липсата на въпросния акт16?

# 236
  • Мнения: 5 577
 Crazy какво пък означава идеална част, това не го разбирам грам?

# 237
  • Мнения: 5 160
Данъчни облекчения

Облекчението за млади семейства се ползва, когато едновременно са налице следните условия:
1. договорът за ипотечен кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак ;
2. поне единият от съпрузите не е навършил 35 години към датата на сключения договор за ипотечен кредит;
3. ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през 2009 г.

Данъчното облекчение за млади семейства се ползва като сумата от годишните данъчни основи се намали с направените през 2009 г. лихвени плащания върху първите 100 000 лв. от ипотечен кредит. 

Със сумата на лихвените плащания не се намалява дължимия данък, а сумата на годишните данъчни основи. След това се изчисляват общата годишна данъчна основа и дължимия данък. 

Пример: Ако например сте взели ипотечен кредит за 60 000 лв., за срок от 20 години, с лихва от 8%,  през първата година лихвените плащания по него ще възлизат на около 4 750 лв. Приемаме, че получавате по 1000 лв. месечно и това е доход по трудово правоотношение, а внесения през годината данък е в размер на 1044 лв.. В такъв случай след приспадане на дължимите осигурителни вноски сумата на годишните данъчни основи е 10 440 лв. (12х1000 лв. – 1560 лв. (лични осигурителни и здравни вноски).
От тази сума (10 440 лв.) трябва да извадите лихвените плащания, тоест 10 440 лв. – 4 750 лв. = 5690 лв. Или общата годишна данъчна основа става 5 690 лв. Това е сумата, върху която се изчислява и дължимия от вас данък. В случая той е 10% или 569 лв. за данък върху доходите на физическите лица. През годината обаче работодателят Ви е удържал общо 1044 лв. и НАП ще трябва да ви възстанови разликата от 475 лв. 

Облекчението за млади семейства се ползва само с подаване на данъчна декларация за доходи, получени през 2009 г. Тоест лицето получава доходи само по трудови правоотношения и иска да ползва облекчението – трябва да подаде данъчна декларация.

Към данъчната декларация се прилагат копия от:
1.   Свидетелството за сключен граждански брак,
2.   Справка за имотното състояние на кредитоискателите (от Агенцията по вписванията)
3.   Договор за ипотечен кредит,
4.   Погасителен план, заверен от банката
5.   Документи, удостоверяващи направените вноски (например вносни бележки)

Оттук:  НАП ще спести 40 млн. лв. на гражданите и фирмите от по-добро обслужване / 07 януари 2010
http://www.nap.bg/files/file_download.document?p_doc_id=2416

# 238
  • Банкя
  • Мнения: 823
Аз пък разбрах че искат имотно състояние само на подаващия декларацията.По тази логика тъй като съпруга ми има иделани части от наследстевен имот той няма да я подава,ще я подам аз тъй като нямам нищо на мое име.Поне аз така го разбирам

Би било много хубаво, ако е така, но както е написала lorenca
...
Към данъчната декларация се прилагат копия от:
1.   Свидетелството за сключен граждански брак,
2.   Справка за имотното състояние на кредитоискателите (от Агенцията по вписванията)
3.   Договор за ипотечен кредит,
4.   Погасителен план, заверен от банката
5.   Документи, удостоверяващи направените вноски (например вносни бележки)

Оттук:  НАП ще спести 40 млн. лв. на гражданите и фирмите от по-добро обслужване / 07 януари 2010
http://www.nap.bg/files/file_download.document?p_doc_id=2416
справката е за двата кредитоискатели, тоест и за мен, и за мъжа ми. Sad

# 239
  • Мнения: 62
да - точно така! Peace
Аз още миналата година изтеглих държавен вестник - декември 2008, когато закона беше приет от миналото правителство и снощи и ние се двоумяхме, дали е само на единия - който иска даначното облекчение или и двамата трябва да представят справки, в държавен вестник от 2008 пише и за двамата Confused
сега нещо пак анд има промяна - не знам newsm78

Общи условия

Активация на акаунт