Отговори
# 375
  • Мнения: 3 869
Данъчни деклараци се подават само лично, с пълномощно или по пощата с обратна разписка.

Справки от имотния регистър може да прави всеки и за всеки (стига да му има данните по ЛК)

# 376
  • Мнения: 224
Благодаря ти Мег точно за справката за имотно състояние питах, не за данъчна декларация-за нея ми е ясно. А ЛК дали искат, или само данните от нея???

# 377
  • Мнения: 3 869
Благодаря ти Мег точно за справката за имотно състояние питах, не за данъчна декларация-за нея ми е ясно. А ЛК дали искат, или само данните от нея???

Само данните трябва да се попълнят в искането за справката  Peace

# 378
  • Мнения: 224
10х
А 10 лв. ли е таксата за издаване на 1 лице?

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 13:34 от Dream

# 379
  • МИНДЕРА
  • Мнения: 304
И аз с няколко въпроса да се включа ако има запознати  по темата помагайте ,че съвсем не мога да бъда полезна на моята позната с информация и тя чула за този закон.Значи  живеят на семейни начела,нямат брак,мъжът е под 35 години,тя не работи...Жилището е купено с ипотка преди две години,единственото жилище ,което се води на името на мъжът с който живеят.Обхваща ли ги тях закона или не отговарят на изискванията?Благодаря предварително за помоща Ви.  bouquet  bouquet
А ако сключат брак ще отговорят ли на изискванията newsm78 newsm78

# 380
  • Мнения: 201
Здравейте всички пишещи тук! Искам и аз да споделя неволите си по тази тема. Ще Ви публикувам моята кореспонденция с НАП по повод казуса ми, може пък някой да намери своя отговор в него, но аз лично не го намерих:
"Здравейте!
Бих искала да получа информация относно данъчните облекчения за млади семейства и по конкретно по едно от условията за ползването им. Договора за заем е сключен през 2006 година, а брака през 2008 година. Значи ли това, че за 2009 година ние не сме младо семейство с ипотечен кредит? В публикуваните условия, не е конкретизирано, че брака трябва да е сключен към датата на договора за кредит, докато при условието за възраст е конкретизирано.

Очаквам бърз, кокретен и компетентен отговор, предврително благодаря!


На въпросното писмо ми беше даден следния отговор:

Уважаема госпожо Димитрова
В  информацията публикувана на сайта на НАП на следния адрес http://www.nap.bg/ospage?id=245  са записани условията на който трябва да отговаряте за да ползвате цитираното от Вас облекчение :

Условия

 Облекчението може да се ползва ако едновременно са изпълнени следните условия:

1. Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак;

2. Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. Ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

4. Облекчението може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

В сайта на НАП ще бъде публикувано Указание касаещо конкретното данъчно облекчение.

Успешен ден.
Nikolay Mishovski
Information Center Directorate
National Revenue Agency


Естествено този отговор не ми беше достатъчен и поставих по-конкретно въпроса:

Аз съм наясно принципно с условията, но ме интересува конкретния случай, тъй като цитирам:
 1. "Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен
 граждански брак" - не се споменава брака преди договора ли трябва да е сключен или да е сключен към годината, за която се изполва данъчното облекчение.
Докато за второто условие е конкретизирано, че трябва да е изпълнено към датата на сключване на договора за ипотечен кредит.
2. "Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към
 датата на сключване на договора за ипотечен кредит"
Приемайки, че брака е сключени преди договора- през 1990 г., а договора е сключени през 2004 г., когато лицето е било на 34 г., то към 2009 г. лицето ще е на 39 г.
В нашия случай договора е от 2006 г.,когато настоящият ми съпруг е бил на 29 г.,  а бракът от 2008 г. Според Вас кое ще е по-младото семейство с ипотечен кредит за данъчната 2009-та година?
Надявам се указанията, които споменавате да бъдат публикувани по-скоро и да разрешат посочения казус!


Сами се сещате, че пак не ми беше даден конкретен отговор, а още веднъж ми цитираха условията и ми казаха да изчакам въпросното Указание. В допълнение към моя казус бих добавила и това, че кредита е превалутиран след брака.
 В НАП явно още не са наясно как точно стоят нещата, защото и на посочения национален телефон за информация не ми беше отговорено еднозначно. Ако някой може да ми бъде полезен ще съм много благодарна!




# 381
  • Мнения: 157

mimidoni, имам усещането, че им се иска да върнат колкото може повече хора. Така са измислили правилата, че да засегнат минимален брой хора. В нашия град, точно в момента Агенцията по вписванията си сменя местоположението и набързо бяха отрязали мъжа ми, че няма да вземем нищо, щом имам 1/6 от друго жилище.  #2gunfire Аз още не мога да се примиря

П.П. Коте, имам усещането, че си имаме рожденици на една и съща дата Wink   bouquet

# 382
  • Стара Загора
  • Мнения: 90
Пак като са ви отговорили от НАП, защото на мен ми пращат едни писма в който ми обесняват ,че за да получа отговор на запитването трябва да имам ел.подпис и т.подобни глупости.

# 383
  • Мнения: 15
mimidoni, нашият случай е идентичен на вашия, аз също не мога да намеря информация по този казус. Дано скоро има яснота. Ще пиша, ако разбера нещо. Който има информация също нека сподели!

# 384
  • Мнения: 201
vili-vili, и на мен не ми отговориха на посочените имейли на нашето данъчно, казаха, че трябва да имам електронен подпис, но писах на PRD@nra.bg , оттам ми отговориха. Ако искаш пробвай и ти, но както виждаш отговорите не съдържат нищо конкретно. Успех!

# 385
  • Мнения: 201
От нашето НАП балговолоха да ме удостоят с отговор най-накрая. Но този отговор не ме устройва - казаха, че не може да се възползваме от облекчението като обосновка посочиха първото условие - договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчнозадълженото лице и /или от съпруг/а, с който/която имат сключен брак. Не съм съгласна и няма да оставя нещата така #2gunfire

# 386
  • Мнения: 85
А когато жилището има само акт 15-отговаряме ли на условията ? newsm78

# 387
  • София
  • Мнения: 2 132
mimidoni, моля ако имаш още информация за вбъдеще да споделиш. Това писмо все едно аз съм го писала. Съвпадат всичките години, чак и фамилията ми  Mr. Green

# 388
  • Мнения: 5 178
Доколкото разбрах гледат дали двамата съпрузи са съкредитоискатели, т.е имота е общ
Когато брака е сключен след покупката на жилището то не е семейно, а е придобито преди брака и е собственост само на единия и следователно облекчение не се ползва

# 389
  • Мнения: 201
КОТЕ, аз не съм съгласна с твоето твърдение - от момента на подписване на договора за ипотечен кредит жилището е на банката, едва след като се изплати кредита става собственост на кредитоискателя, т.е. в нашия случай жилището ще се изплати по време на брака следователно и тогава ще се придобие. Поправи ме ако греша. Успешен ден!

Общи условия

Активация на акаунт