Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 4 038
Не е така, разбира се. Жилището не е на банката, докато съда не обяви. Това става след като не си плащаш вноските по кредита, после следват разни процедури и чак след като съда постанови, банката може да се разпорежда с него. Щом е купено преди брака, то е собственост на единия партньор, а не СИО. Независимо дали има или няма кредит.  Peace

# 391
  • Мнения: 5 178
леля Ог  е обяснила, но битува такова поверие, че ипотекиран апартамент е на банката..  Crazy
Не апартамента е на ипотекарния длъжник, той му плаща данъците, той му плаща застраховки, дори има клауза в доворите, че ако цената на имота спадне банката има право да изиска допълнителен залог (друг имот) или да се погаси част от заема.

Имота по нотариален акт е ваша собственост ( в твоя случай на мъжът ти), можете да го продавате, може да прехвърлите ипотеката и в друга банка. Банката се интересува единствено, когато се осъществи продажбата или рефинансирането от друга банка, да се погаси кредита при нея.

Базирайки се на горното поверие започнаха да се появяват имоти на лизинг и фирмите убеждаваха хората, че практически е като при банка. Не не е като при банка, при лизинга имота 20 год е собственост/ актив на строителната фирма, ако фирмата за този период изчезне/ фалира може да се окаже, че сте живяли Н години на доста висок наем.  ooooh!

# 392
  • Мнения: 201
Сега вече като ми се обясни малко повечко съм съгласна Peace

# 393
  • София
  • Мнения: 971
Доколкото разбрах гледат дали двамата съпрузи са съкредитоискатели, т.е имота е общ
Когато брака е сключен след покупката на жилището то не е семейно, а е придобито преди брака и е собственост само на единия и следователно облекчение не се ползва

Не винаги е така
ние с моя приятел сме съкредитоискатели по договора за кредит и съсобственици, ако се оженим впоследствие ще им покрием критериите въпреки че не е купено по време на брака

# 394
  • Мнения: 515
Доколкото разбрах гледат дали двамата съпрузи са съкредитоискатели, т.е имота е общ
Когато брака е сключен след покупката на жилището то не е семейно, а е придобито преди брака и е собственост само на единия и следователно облекчение не се ползва

Не винаги е така
ние с моя приятел сме съкредитоискатели по договора за кредит и съсобственици, ако се оженим впоследствие ще им покрием критериите въпреки че не е купено по време на брака
съгласна съм с Finty мисля, че е така. След като се водят съсобственици на имота.. Ние също сме така, нямаме брак, но ако сключим им покриваме критериите.

# 395
  • Мнения: 5 178
Ставаше въпрос за случая на mimidoni, a във вашите случаи си нямам и на идея дали ще го признаят за СИО след като брака е в последствие  Thinking

# 396
  • София
  • Мнения: 12 228
  Ние също ще теглим креди съвсем скоро, но ще е от двамата и апартамента ще е на името на двамата. Единстсвено няма да сме женени все още. Скоро ще го направим, но определено в момента не ми се иска да се разбързам да се оженим специално за да сме женени приди тегленето на кредита, заради закон който може другата година да не е в сила. Така че и аз ще чакам с нетърпение тълкуването на подобен казус  Simple Smile

# 397
  • Мнения: 1 152
Aila , догодина това облекчение няма да го има. Може да се ползва само за 2009 година.

# 398
  • София
  • Мнения: 971
Наистина, нашият казус (заедно изтеглен кредит и съсобственост, все още без брак) е много често срещан и трябва да получи тълкуване още тази година. Чакаме с нетърпение

# 399
  • Мнения: 291
На националния тел.на НАП може да се обаждате и там казвате конкретно за вашия случай,дават ви се отговори от оператор конкретно за това което питате.Аз вече изясних това което ме интересуваше и се задеиствах да вадя документи,но както и очаквах за да получиш нещо от тази бедна държавица трябва да си скъсаш нервите и да платиш определена цена.
Например имотната справка е 10лв.,а справката от банката е 30лв.-нарича се банкова референция и само тя се води заверена от банката,могат да ти извадят и обикновенни справки,който не се заплащат,но не се знае дали те ще се признаят от НАП.
Дано ви бях полезна.

# 400
  • София
  • Мнения: 12 228
Aila , догодина това облекчение няма да го има. Може да се ползва само за 2009 година.
  И аз подозирах нещо подобно. Все пак не е мисля напълно сигурно, то и за тази година щеше да отпадне по принцип....
   Успех на всички  Simple Smile

# 401
  • Sofia
  • Мнения: 1 743
Aila , догодина това облекчение няма да го има. Може да се ползва само за 2009 година.
  И аз подозирах нещо подобно. Все пак не е мисля напълно сигурно, то и за тази година щеше да отпадне по принцип....
   Успех на всички  Simple Smile

За съжаление е сигурно, колкото и да ни се иска друго.

# 402
  • София
  • Мнения: 18 679
Aila , догодина това облекчение няма да го има. Може да се ползва само за 2009 година.
Така ли Rolling Eyes Аз доколкото разбрах, го оставиха.

# 403
  • Sofia
  • Мнения: 1 743
Не, отпада от 01.01.2010.

# 404
  • Мнения: 224
Аз мисля че не е отпаднало, или поне за 2010 мисля че със сигурнос пак ще се ползва Peace

Общи условия

Активация на акаунт