Отговори
# 555
  • Мнения: 223
Здравейте, danny, назад в темата беше питала какво е работното време на Агенцията, защото там никой не вдига телефоните. И аз се интересувам от това и  искам да попитам и още адресът на Агенцията ул. "Ел. Багряна" ли е (в кв. Гео Милев).  Можете ли да ме насочите и за някаква позната сграда в близост. Ще съм ви благодарна за отговора, защото смятам (трябва:) да ходя с детето и с градския транспорт, а в това време не ми се лута много.
*
Утре ще звънна и в НАП относно второ питане:
[i]"Справка за имотното състояние на ползващия облекчението. (Документът се издава от Агенцията по вписванията. Повече информация за издаването на справката прочетете на сайта на агенцията)"[/i]
Моята логика не достига да дефинирам "ползващия облекчението". Везните на желанието ми клонят, че това е единият от съпрузите, т.е. подаващият декларацията. От друга страна не ми е логично при положение, че става дума за семейно облекчение и може този "ползващ" да сме семейството. Но аз съм културолог по образование и ще тероря НАП.
*
Трета добавка от мен относно възможността да се взема по ел. път Удостоверение от Агенцията. В условията за ползване на тази услуга чета сега:
"5. Данните, получени при ползване на услугите чрез И-Кадастър, се предоставят на Клиента само за собствени нужди. Клиентите нямат право да използват получените данни с търговска цел и/или като част от собствени услуги, включващи предоставяне на тези данни на трети лица."[/i]
Ще питам и това

Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 00:53 от Тиги-Мигъл

# 556
  • Мнения: 1 152
Тиги-Мигъл , точно това е актуалният адрес на Агенцията по вписванията, Търговският регистър и Имотният регистър. В близост по Коперник има магазин Т Маркет и детска градина или училище. Логиката е, че никой от семейството не трябва да има друг имот, за това и ние подадохме заявление и за двама ни, въпреки че облекчението ще се ползва от единия. Удостоверенията минават през съдия и за това документ издаден от ел.регистър няма стойност /поне според мен/.

# 557
  • Мнения: 118
Здравейте дами!
И мен този казус ме вълнува. Преди малко говорих със служителка от Агенция по вписванията. Тя каза, че не знае дали НАП искат официален документ, удостоверяващ имотното състояние или просто справка. Ако е само справка за имотното състояние, то тя е безплатна. Ако е документ, тип удостоверение - то се заплаща 10лв. за всяко лице. На мен също не ми я ясно дали искат справка или удостоверение. Не ми се дават излишни 20лв., ако може да мине само със справка. От друга страна, държавата едва ли ще пропусне възможността да ти вземе пари за няма нищо.
И друго да ви попитам. Когато си попълвахте данъчната декларация описвахте ли доходите си през 2009г. , т.е. искахте ли служебна бележка от работодателя.

# 558
  • Мнения: 17 982
tzveta33, абсолютно си права, кого можем да питаме какъв трябва да е документа? И на мен не ми се дават, естествено

# 559
  • Мнения: 118
Сега попитах по телефона служителка от НАП - район Изгрев. Тя каза, че е необходима справка - в закона пишело справка и това е достатъчно. Аз нарочно изках да й обясня какво са ми казали от Агенцията по вписванията за разликата между справка и удостоверение. Тя ми повтори, че щом в закона пишело справка, тя ще ми приеме документите с две справки за имотното състояние - за мен и съпруга ми.
Така, че не давайте излишни пари.

# 560
  • Банкя
  • Мнения: 823
...И друго да ви попитам. Когато си попълвахте данъчната декларация описвахте ли доходите си през 2009г. , т.е. искахте ли служебна бележка от работодателя.
Трябва ти служебна бележка от работодателя, за да я приложиш към данъчната декларация. Peace

# 561
  • Мнения: 17 982
А за справката чака ли се пак 10 дни или веднага излиза? Кой знае какво ще ни удостоверят за 20 лв като нямам нищо друго на наше име? Празен лист с подпис     Mr. Green

# 562
  • Мнения: 17 982
Току що  разговарях със служителка от НАП-Разград, беше много любезна и разговорлива. Тя каза следното:
  - Удостоверение от Агенцията по вписванията, което вади само този, който подава декларацията / в нашия случий това е мъжът ми, без малко да ме убеди и аз да вадя Mr. Green
   - От мен- декларация свободен текст, че няма да ползавам данъчното облекчение за 2009 год.
Те сами си извършвал проверка, дали това е основно жилище за семейството.
Другото е ясно - копия от акта за граждански брак, от договора за ипотека, служ. бележка, и справка за направените вноски през годината.
Това на теория, като започнем да подаваме пак ще пиша, сега чакаме Удостоверението. Днес трябва да вземем справката от ОББ /10 лв/, да видим дали са включили всичко

# 563
  • Мнения: 291
Някой може ли да ми каже какво точно трябва да изисквам от работодателя-служебна бележка за какво.....

# 564
  • Мнения: 1 152
Някой може ли да ми каже какво точно трябва да изисквам от работодателя-служебна бележка за какво.....

За доходите ти за 2009 година по чл.45 ал.1 от ЗДДФЛ - стандартна бланка е.

# 565
  • Мнения: 223
Сасано, благодаря ти за упътването към Агенцията. Ще се пробвам пеша от Плиска да отидем или с трамвая по Шипченски проход.

И аз звънях в НАП.  
-  Удостоверение трябвало само от единият от съпрузите(подаващият декларацията).
- Потвърди опасенията, че, ако имам 1/8 от къщата на баща ми (и плащам данък за това), то това означавало, че апартаментът ни не е единствен и основен.

Тъй като той не направи разлика между единствен и основен си мисля, че ми направи волна интерпретация на Закона. Смятам, че при подаване на декларацията ще се разбере. Велика глупост е, че за три въпроса всеки дава различен отговор. Но тук ползваме въпросното облекчение и тук плащам данък за дома на татко, в който няма как да съм влязла във владение Sad
Човекът от телефона ми каза, че имало отдел Методология на Аксаков. Там да съм питала по-подробно. Работели от 2 до 4.
Аз лично ще действам според местното подразделение на НАП. Няма да даваме неверни данни и ще следваме указанията на местно ниво.

Tzveta33, аз си мисля, че прочетох за Удостоверение, но явно те си тълкуват. Действай според Изгрев-ската ситуация.   bouquet

 newsm78 Сега ми хрумва - къде прочетохме, че трябва Удостоверението да е за 10 години назад.

Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 17:06 от Тиги-Мигъл

# 566
  • Мнения: 118
Ама наистина голяма каша е с тези документи - много противоречиви отговори получаваме явно. Като подам документи и получа отговор дали минават, ще пиша.

# 567
  • Sofia
  • Мнения: 1 743

 newsm78 Сега ми хрумва - къде прочетохме, че трябва Удостоверението да е за 10 години назад.

Не сме прочели, просто Агенцията издава такъв тип удостоверение - 10, 15, 20... години назад. Пък едва ли ги интересува на кого откога му е ипотечния кредит - може да е от 2009, но може и да е от 2001 например. Просто справката им е за най-малко 10 години.

# 568
  • Мнения: 223
Vasana, мерси! Стана ми ясно сега
Успех на всички.
 Аз мисля, че пак е валидна поговорката - царят дава, пъдарят не дава и колкото по-малко въпроси към некомпетентни лица от НАП по места, толкова повече шанс имаме: )
 LaughingВеднъж (за мой срам Embarassed) попитах в Данъчното как е по-добре: да "забравя" подаването на декларация за доходите на физически лица(не дължах нищо) или да я подам късно и категорично да ме глобят. Не можаха да повярват, че питам това. И аз сега не мога  Joy

# 569
  • Мнения: 157
Тиги-Мигъл, преди няколко години платих 20 лв глоба(!!!) за това, че не си подадох данъчната декларация навреме. Имаха да ми връщат 100-тина лв. Вместо да ми благодарят, че съм им разрешила да разполагат с парите ми още 2-3 месеца...

Иначе - и аз заради тази 1/6 идеална част май няма и да подавам документи. И все пак не спирам да следя темата със скрита надежда да променят условията...

Общи условия

Активация на акаунт