Отговори
# 630
  • Мнения: 452
Влизаш в http://www.icadastre.bg/index.aspx, регистрираш се и искаш справка за Справка за лице от персоналната партида за избрана СВ. като влезеш с потребител и парола избираш справка по физическо лице-въвеждаш си ЕГН /твоето или на съпруга ти/ , но предварително трябва да си заплатила 1 лв по посочената сметка и да си сканирала и изпратила по имейл посочен там /не го помня сори, но всичко е описаноподробно/ и те ти връщат отговор , че имаш зареден кредит и си отваряш тази справка и я принтираш, на мен от НАП ми я приеха, понеже отдолу на листа излиза дата и сайта, от където си я изтеглила тази справка. Надявам се да съм успяла да помогна  Grinning

# 631
  • Мнения: 463
Някой ентусиаст не иска ли да напише всички необходими документи за пред НАП, и да се сложат на 1 страница?  Crazy

Чочко, би ли написала ти какво точно си подала като документи?

Аз подадох следните документи:

1. Копие от договора за кредит
2.Копие от акт за брак
3. Копие на служебна бележка за доходи - само за мен защото аз изплащам кредита и аз подавам декларацията. В този смисъл не смятам, че ще възстановят данък и на двамата съпрузи, какъвто въпрос има поставен във форума,  освен ако и двамата едновременно не изплащат кредита като съкредитоискатели. В този случай всеки съпруг би следвало да подаде декларация за доходите си и в зависимост от индивидуалните плащания, които е направил всеки ще му се приспаднат лихвите от доходите и евентуално възстанови данък. 
4. Справка за имотно състояние -  за  мен и съпруга ми ( както вече писах си ги изпринтих от сайта на агенция по вписването и кадастъра за по 1 лев всяка)
5. Заверен от банката погасителен план - в оригинал
6.Разпечатка от движението по кредитната ми сметка, на която кредитната имспекторка се е подписала и сложила печат - в оригинал.                                                 

# 632
  • Мнения: 3 869
Някой ентусиаст не иска ли да напише всички необходими документи за пред НАП, и да се сложат на 1 страница?  Crazy

Не е нужно, подробно са изброени в инструкцията на НАП, която е на сайта им...

# 633
  • Мнения: 452
Ами да аз съм съкредитоискател, можеби затова ми казаха и аз да си подам декларация,  newsm78 , съпруга ми е кредитоискател,оф незнам вече ще си покаже дали и на двама ни ще възстановят данъка. Дано всички имат късмет и Държава ни даде поне малко облекчение, защото това са смешни пари, за които си говорим.

# 634
  • Мнения: 463
Ами да аз съм съкредитоискател, можеби затова ми казаха и аз да си подам декларация,  newsm78 , съпруга ми е кредитоискател,оф незнам вече ще си покаже дали и на двама ни ще възстановят данъка. Дано всички имат късмет и Държава ни даде поне малко облекчение, защото това са смешни пари, за които си говорим.

Ако не си правила плащания по кредита, няма за какво да подаваш декларацията, нзависимо от това, че си съкредитоискател.

# 635
  • Мнения: 1 267
не мога да намеря назад,
та кратък въпрос.
все още нямаме акт 16,
мога да подам документи или?
благодаря!

# 636
  • София
  • Мнения: 4 141
Влизаш в http://www.icadastre.bg/index.aspx, регистрираш се и искаш справка за Справка за лице от персоналната партида за избрана СВ. като влезеш с потребител и парола избираш справка по физическо лице-въвеждаш си ЕГН /твоето или на съпруга ти/ , но предварително трябва да си заплатила 1 лв по посочената сметка и да си сканирала и изпратила по имейл посочен там /не го помня сори, но всичко е описаноподробно/ и те ти връщат отговор , че имаш зареден кредит и си отваряш тази справка и я принтираш, на мен от НАП ми я приеха, понеже отдолу на листа излиза дата и сайта, от където си я изтеглила тази справка. Надявам се да съм успяла да помогна  Grinning

Много благодаря   bouquet

# 637
  • Мнения: 452
не мога да намеря назад,
та кратък въпрос.
все още нямаме акт 16,
мога да подам документи или?
благодаря!
Допустимо е да се ползва данъчното облекчение, ако младото семейство е придобило ипотекираното жилище преди решението на Държавната приемателна комисия за използване на имота по предназначение (Протокол - образец 16: приложение № 16 към чл. 7, ал. 3, т. 16 от Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството - обн. ДВ бр. 72/2003 г.). Достатъчно е това жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година, за да се приложи нормата на чл. 22а от ЗДДФЛ, разбира се при кумулативното наличие на условията за това.
Това би следвало да ти отговори на въпроса, дано да съм помогнала.
А относно плащанията по нашия кредит, всичко е на интернет банкиране и от извелечението, което банката ми даде е описано от къде и по колно суми са внасяни. Моята и неговата заплата отиват други /рлазплащателни сметки/, а от там аз ги превалутирам в сметката за кредита, внасяме почти на равно, аз внасям малко по-малко, защото имам и потребителски кредит в същата банка , но пък и заплатата ми е малко по-висока от на съпруга ми. От всичко, което сте написали, значи следва и аз да мога да възстановя данък, дано сте прави, ааз вярвам в това, защото повечето от вас знаят повече, от колкото служителите в НАП  bouquet

# 638
  • Мнения: 3 869
Eто пак връзка към Инструкциите на НАП по повод това облекчение: http://portal.nap.bg/files/file_download.pubdocument?p_doc_id=2450

В сайта на НАП може да се намери по следната пътечка:
 
Начало > ДАНЪЦИ > Законодателство > Становища и указания
В полето под Закони избирате "Закон за данък върху доходите на физически лица"
В спискъ, който ще се появи, Инструкцията е вторият запис - 
 " Указание № 91-00-41/29.01.10 относно прилагането на чл.22а от ЗДДФЛ при облагане на физическите лица с данък върху общата годишна данъчна основа за 2009 г."
от 29.01.2010 г.

# 639
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Искам да питам тези, които вече са подали документи в НАП:

Каво точно пише на удостоверението, което ви издадоха от Агенцията по вписванията?

На нашите само следният текст: Служба по вписванията в гр. варна едостоверява, че за лицето: ХХХХХ с ЕГН: ХХХХХХ През периода от 01,01,2009 г до 01,01,2010 г няма вписвания, отбелязвания и заличавания.



Това достатъчно ли е ?!?!
 newsm78

# 640
  • Мнения: 5 178
Kissa, като цяло това удостоверение въобще- ама въобще не им върши работа. Те после си питат лицата X i Y каква собственост има..
Аз пуснах за по -дълъг период и единствената разлика с твоето, е че се вижда покупката на жилището през 2005

# 641
  • Мнения: 3 869
Таксата, която се плаща за справката (удостоверението) от Агенцията по вписванията е една и съща независимо дали периода е 1 г. или 10 г. назад, над 10 г. има допълнителна такса за всеки 10 г...
Добре е от справката да е видно кога е закупено жилището и кога и в полза на коя банка е направена ипотеката върху него - така се прави директна съпоствака с другите изискуеми документи. Но ако баба ми е приписала апартамента си когато съм била на 3 г. ,това няма да излезе в справката нито за 20 нито за 30 г. назад Wink Та, не ми е много ясно защо изобщо искат справка по лице. Много по-лесно е да поискат информация от служба МТД към съответната община по регистрация за дължимите/платените данък сгради и такса смет - оттам става пределно ясно колко жилищни имота и какви части от тях има човек към 2009 г. примерно...

# 642
  • Варна
  • Мнения: 10 789
И сега какво, наистина ли не е това, което изискват?  Shocked Мъжът ми е обяснил за какво му е нужна въпросната справка, това са му издали... и той се зачудил като е видял какво му дават... ooooh!

# 643
  • Мнения: 5 178
Даваш декларацията така, а те после си пускат запитване и пълна проверка на имотното състояние  #Crazy

# 644
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Даваш декларацията така, а те после си пускат запитване и пълна проверка на имотното състояние  #Crazy

Тази твоя информация сигурна ли е? Ти подала ли си вече?  Thinking Ако наистина  после ще проверяват - няма проблем, голи сме като църковни мишки.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт