Отговори
# 675
  • Мнения: 86
Извинете ме за може би тъпия въпрос, но нямам време да изчета всичко...

Купихме през 2005 г. апартамент с ипотека, но същевременно аз имам селска къщурка на свое име от 1996 г., а съпругът ми идеална част от къща. Имаме ли шанс да ползваме облекчението или изобщо няма смисъл при наличието на толкова "имоти" на наше име?

Благодаря ви предварително за отговорите и извинявайте, ако това е обсъждано вече  bouquet

# 676
  • Мнения: 3 869
Eвита, при тези обстоятелства, няма да ви се признае за единствено жилище и няма да може да ползвате облекчението.

# 677
  • Мнения: 133
Щом има възможност двамата със съпруга ми да подадем декларации поотделно как стои въпроса с документите? Погасителния план, който ми дадоха от банката в един или в два екземпляра трябва да е? А също така другите документи ксерокопие може ли да са?

# 678
  • Мнения: 86
Eвита, при тези обстоятелства, няма да ви се признае за единствено жилище и няма да може да ползвате облекчението.

Благодаря Meg!   bouquet

# 679
  • Мнения: 3 869
Сиситаня, изискват се копия на докумните, не оригинали! Т.е. и двамата със супрга ти може да подадете декларация като приложите копия на всички изискуеми документи.

# 680
  • Мнения: 133
Благодаря. Но нали погасителния план трябва да е заверен от банката. Може ли да му направя ксерокопие?

# 681
  • Мнения: 452
Сиситаня, изискват се копия на докумните, не оригинали! Т.е. и двамата със супрга ти може да подадете декларация като приложите копия на всички изискуеми документи.
Като допълнение само да кажа, че погасителния план единствено трябва да бъде заверен от банката с мокър печат, т.е. другите документи са ксерокопие, а само той е в оригинал и за двете декларации.

# 682
  • Мнения: 3 869
Благодаря. Но нали погасителния план трябва да е заверен от банката. Може ли да му направя ксерокопие?
Да, трябва да е зеверен от банката, а на копието да е видна тази заверка - т.е. може да представиш ксерокопие и ти, и съпругът ти. Същото важи и за справките от Агенцията по вписванията, за договора с банката, за нотариалният акт за ипотеката и за свидетелството за гр. брак, както и за документите за платени лихви.

# 683
  • Мнения: 133
Благодаря. Но от последните два отговора съвсем се обърках. Някой пробвал ли е с ксерокопие? Притеснявам се да не ме върнат, защото там опашките саголеми, а аз чакам с малката.

# 684
  • Sofia
  • Мнения: 1 746
Погасителният план трябва да е заверен от банката с печат и да е прикрепен за справката-оригинал за платените лихви.

# 685
  • София
  • Мнения: 888
Момичета привет, една бърза питанка newsm78
Декларацията от единият съпруг, че се отказва от облекчението в полза на другия свободен текст ли се пише или има образец на НАП, за сега никъде не намерих такъв Thinking

# 686
  • Мнения: 452
Мацки докладвам веднага след срещата си с НАП Русе, та моят данък ще го възстановят, защото доходът и съответн оДОД е по-висок от този на съпруга ми, неговата декларация я отхвърлиха, защото само аз мога да си възстановя ДОД.
1.Лихви за 2009-та внесени 4604,55 лв
2.Доход -данъчна основа -5325,12 моят
3.на съпруга ми дохода /данъчна основа/е 4994,38
От написаното/ малко объркващо/ следва че се приспада направените лихвени плащания от данъчната основа и немогат да ви върнат повече от данъка, който сте внесли вие.Ако само на единия съпруг е достатъчен дохода недейте да подавате и друга декларация . Това е, казаха да си чакам парите до седмица.

# 687
  • Мнения: 463
Много ми е интересно каква ще е реакцията на НАП ако се окаже, че обявените доходи са по-малки от платените лихви.

# 688
  • Мнения: 2 891
Хехе, да му мислят тези с не реалните доходи, обявени пред банката кредитор или пък тези, дето се осигуряват на минимална заплата, а са минали със служебна бележка за реалните си доходи пред кредитния консултант.

# 689
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Много ми е интересно каква ще е реакцията на НАП ако се окаже, че обявените доходи са по-малки от платените лихви.

Нали кредитът не се изплаща само от единия член на семейството (предполагам), а само единият ще предостави бележка за доходите си....

Общи условия

Активация на акаунт