Отговори
# 915
  • Мнения: 1 208
Благодаря ти за информацията. Дано да се преборим и с банката и с НАП.

# 916
  • Мнения: 153
Момичета, имам следният въпрос. На 23 април подадох документи за ползване на облекчението по чл. 50, ал. 2. Преди 2 седмици звъннах в НАП да се поинтересувам защо все още никой не ми се обажда да отида да подпиша заповедта за възстановяване на част от лихвите, които сме платили по кредита ни. Казаха ми, ще проверим, и естествено никой не се обади.. Днес, отидох на място (нали само така можеш да свършиш работа в България) и се оказа, че документите ни не са придвижени, тъй като в нотариалния акт е записано, че сме закупили, жилищен имот с прилежащ склад и гараж. Според служителката облекчението се ползва само за жилището и по тази причина от него трябва да ни "извадят" лихвите, които сме платили за гаража и склада. Обясних, че под склад трябва да разбират мазе и съответно казах, че така или иначе малко апартаменти се купуват без мазе, та съм доста озадачена от това им решение.. служителката ме гледаше тъпо. После каза, ок, но тогава ще трябва да ви преизчислим, сумата която трябва да ви върнем, тъй като сте закупили и гараж. И аз изпаднах в размисъл.. ясно ми е, че целта на упражнението е да се върнат пари на колко се може по-малко хора и да възстановят колкото се може по-малки суми, но въпреки това.. наистина ли се налага такова преизчисляване? Когато закупихме апартамента той се продаваше с гараж и съответно кредита, който сме теглили е един.. Досега си мислех, че всичко това, което сме закупили се води един имот, но явно съм в грешка. Ако има някой друг с подобен случай ще съм много благодарна да сподели как са се развили нещата.

# 917
  • Мнения: 5 178
Гаража е друг обект от сградата, освен ако не е паркомясто.
Той трябва да е вписан дори в отделен нотариален акт, а какво пише върху кое е ипотеката... Върху апартамента и гаража или само върху апартамента.

# 918
  • Мнения: 1 267
вече два месеца и половина никакви вести.
имаше ли някакъв универсален телефон?
мерси!
  bouquet

# 919
  • Мнения: 86
вече два месеца и половина никакви вести.
имаше ли някакъв универсален телефон?
мерси!
  bouquet

И при мен така  Confused Звъннах на този общия 0700 ... дрън-дрън и ми казаха, че не могат да ми дадат информация, да съм ходела там, където е подадена декларацията  Sad Само че нямам възможност сега и ще остане за по-натам... Rolling Eyes

# 920
  • Мнения: 562
Здравейте!
Първоначално писах в друга тема (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=494889.795), тъй като не можах да открия тази, но сега я намерих.

Като Ви чета, ми възниква допълнителен въпрос. На вас трябва да ви връщат пари, защото жилището е закупено преди, но ако ние закупим жилище сега, когато законът е в сила, то тогава няма да ни връщат пари, а директно просто няма да ни начислят лихвата във вноските, които ще трябва да заплащаме системно, нали така?

А сега копирам поста си от другата тема:
"Здравейте!
Убедена съм, че въпросът, който ще ви задам, вече е разсикван, но не мога да намеря къде и ще се радвам, ако сте наясно да ми отговорите, а ако не - да ме насочите къде да потърся отговор.
Става въпрос за т. нар. жилищни кредити за млади семейства - отговаряме на условията, тъй като нямаме 35 години (и двамата при това) и имаме слкючен граждански брак. Доколкото съм наясно, такива семейства се освобождават от лихвата??? И от банките ли? Как става това?
Освен това има един малък проблем. Съпругът ми има на свое име половин апартамент - наследствен (починали родители). Другата половина се води на името на сестра му, а има едно такова допълнение: "Допълнителни изисквания за ползване на облекчението е данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.” На практика това жилище не е на семейството ни. Като допълнителна информация: ние не живеем в него и то му е приписано преди да сключим гражданския брак. В такъв случай това пречка ли е и противоречи ли на изискванията, за да получим данъчните облекчения? И коя е данъчната година, за която жилището трябва да е единствено - 2009-та или 2010-та???
Освен това аз имам на мое име около 0, 5 дка градина (само празна, незастроена обработваема земя) в едно от селата ми. Тя не би трябвало да е проблем за получаването на данъчно облекчение, нали така?
Благодаря предварително, че ме изчетохте и за отговорите, които ще получа!   bouquet
Поздрави и лек ден, изпълнен със слънчеви усмувки!!!    Simple Smile

П. С. Знам, че най-добре е да попитам специалист, но все още не сме взели окончателно решение и първо опипваме почвата, за да сме наясно поне малко преди изобщо да се престрашим на тази крачка.   Blush"

# 921
  • Мнения: 33
На нас ни върнаха парите, точно колкото си бяхме изчислили  Grinning . Нот. акт е за апартамент и паркомясто. Не са преизчислявали нищо.

Ане, при нас ста на доста бавно. Най-добре е да намериш координатите на данъчната, която отговаря за декларацията. Нашата беше я в болнични, я отпуска... но като се свързахме с нея се разработи. Успех  Peace

pudding нещо не те разбирам, всичко е обяснено в темата до тук.  До 30.04 се подаваха декларации за 2009г. 

# 922
  • Мнения: 562
Имам предвид, че ние все още не сме изтеглили кредит. Значи трябва първо да изтеглим кредит и да закупим жилището, а след това (в случая при нас ще бъде през 2011 г. да подадем декларация за 2010 г.???) от НАП ще ни дадат парите за лихвите? Така ли да разбирам?

Извинете, че съм така "отвеяна"  Simple Smile , но не съм наясно, защото тепърва започваме да обмисляме този вариант. Помислих си, че вие говорите за жилища, закупени преди да влезе в сила законът и че при вас нещата стоят по-различно  Embarassed  и заради това си формулирах въпросите така.  Blush

# 923
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
Този половин апартамент на съпруга ти е пречка, твоята земеделска земя - не. Тоест няма да можете да ползвате облекчение догодина.

# 924
  • Мнения: 33
Е сега разбрах  Hug Да, половината апартамент е пречка, не може ли да се прехвърли на някой близък...
Иначе нещата са като при нас. Като дойде време догодина за подаване на данъчни декларации си подаваш твоята, заедно с удостоверението от банката за начислената лихва - плана, служебна бележка ect. Формулата по която се изчислява е същата. Парите си ги получаваш по сметката  Simple Smile

# 925
  • Мнения: 562
Ясно. Аз също си мислех за временно прехвърляне на някой близък, но тогава няма ли да е пречка, че го е имал през половината 2010-та година (защото вече сме в началото на юли)??? Или е достатъчно това, че няма да го има отсега нататък?

А получаваш парите за лихвата за всички години на изплащане, а не само за 1-та година, която си изплатил, нали така?

Благодаря ви много за отговорите, момичета!  Hug

Последна редакция: пт, 02 юли 2010, 19:07 от pudding

# 926
  • Мнения: 4 916
Не получаваш парите за лихвите, а ползваш данъчно облекчение - годишната ти данъчна основа се намаля с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. от кредита.

# 927
  • София
  • Мнения: 714
Гаража е друг обект от сградата, освен ако не е паркомясто.
Той трябва да е вписан дори в отделен нотариален акт, ...

Изобщо не съм съгласна с това. В един нотариален акт може да се впишат много обекти, като апартамент, гараж, мазе, паркомясто, таван и земя, щом продавача и купувача са едни и същи и всичко се продава заедно. Дори обектите да са в различни УПИ.

# 928
  • Мнения: 562
Не получаваш парите за лихвите, а ползваш данъчно облекчение - годишната ти данъчна основа се намаля с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. от кредита.

Т. е. почти не ти помагат с нищо? ...  Tired

# 929
  • Мнения: 4 916
Не е нищо. С тези пари повечето хора си плащат поне местните данъци и такси.

Общи условия

Активация на акаунт