Отговори
# 1 335
  • Мнения: 17 982
Добре де, а нашия като е за закупуване и ремонт, защо ни приспадат лихвите само да придобиването?

# 1 336
  • Мнения: 0
защото смятат само покупката за жалост! И ние скоро ще сме по същия начин като тебл И да попитам къде беше описано как се смята облекчението?

# 1 337
  • Мнения: 17 982
защото смятат само покупката за жалост! И ние скоро ще сме по същия начин като тебл И да попитам къде беше описано как се смята облекчението?

Да, това ми е ясно, но щом заема е преобразуван в такъв за ремонт, както при Валенцето /нищо лично Вале, само питам  Heart Eyes/ не е ли логично вече да не счита за такъв за придобиване  newsm78

# 1 338
  • София
  • Мнения: 9 856
 Grinning Ами не знам , за мен е логично да се приема заема като кредит за закупуване, защото е точно това- закупили сме апартамент срещу ипотека. Тази част , която си е за закупуване си е използвана именно за тази цел- за закупуване.

# 1 339
  • Мнения: 17 982
А де, и аз не съм чула за ипотечен кредит за ремонт  Shocked ама...моя от тях излезе, поне 2/3 от него  Mr. Green

# 1 340
  • София
  • Мнения: 9 856
Ние купихме жилището отдавна, преди 9 години, при ниските цени още. Та и кредита не е кой знае какъв, но понеже нямахме никакви пари, теглихме ипотечен и потребителски. И на другата година искахме да върнем потребителския, затова преизтеглихме ипотечния. Crazy Ни ремонт сме правили тогава, ни нищо Laughing.

# 1 341
  • Мнения: 5 178
Рая, в договора е вписано колко % от кредита е за покупка и колко за ремонт, вероятно това е защото сте изповядвали на данъчна оценка и така 2/3 от сумата е писана за ремонт.. Ами спестили сте от данъците тогава.
Към кредита на Валенцето вероятно е писан анекс, в който е посочена "доизтеглената" сума за ремонт, а другата си е за покупката

# 1 342
  • Мнения: 17 982
Рая, в договора е вписано колко % от кредита е за покупка и колко за ремонт, вероятно това е защото сте изповядвали на данъчна оценка и така 2/3 от сумата е писана за ремонт.. Ами спестили сте от данъците тогава.
Към кредита на Валенцето вероятно е писан анекс, в който е посочена "доизтеглената" сума за ремонт, а другата си е за покупката

Сигурно, имало е някаква далавера, не помня вече   Laughing
Тогава го нямаше това облекчение, иначе щях да смятам кое ще е по- изгодно  Mr. Green

# 1 343
  • Мнения: 3 869
Ипотечен е всеки кредит при който обезпечението е ипотека върху недвижима собственост. Може да се ползва такъв за закупуването на собственост като ипотеката е връху закупувания или връху друг имот; но може да се ползва и за ремонт или за каквото друго иска човек, достатъчно е обезпечението е да имот; лихвите вероятно варират според предназначението. Преди години една банка предлагаше ипотечни кредити за каквото му хрумне на човек. Единственото условие беше да ипотекира собствено жилище, а парите можеше да си ги ползва за каквото иска и както иска...

Фиктивното разделяне на кредите за закупуване на жилище на част за закупуване и част за ремонт се правеше точно за спестяване от данъци (2-3 хиляди от местни такси при прехвърлянето), защото данъчните оценки бяха 2-3 пъти по-ниски от пазарните стойности и ако договорът се сключеше на данъчна оценка, местни данъци се плащаха върху нея.

# 1 344
  • Мнения: 17 982
Оле...аз сега плащам 3 пъти повече данък от колежките си, не знам колко щях да плащам, ако не беше тая "далавера"  Shocked

# 1 345
  • София
  • Мнения: 604
Здравейте  Hug
Имам няколко въпроса, първо разяснения
1) Апартамента ни е купен през август 2011 с ипотечен кредит, имаме брак от 2006 година, под 35 години сме и т.н
2) Апартамента е и на двама ни на името
3) Ще отида да си подам декларацията в Нап по постоянен адрес(въпреки, че на личната ми карта адреса е друг). 
Като отида да си подам декларацията за доходите и в същото време подам молбата за данъчно облекчение, мога ли да подам само за моите доходи? Мъжът ми не е подавал никога такава декларация, досега само аз съм била "изрядна"? От агенцията по вписванията за двама ни поотделно ли  трябва бележка, че жилището е единствено? Трябва ли да се носят и вносни бележки от банката, с които удостоверявам, че съм плащала вноските през месеците от 2011г?
Ще съм ви много благодарна, ако ме упътите, попрочетох до колкото можах, но не успях да си отговоря на въпросите  Simple Smile

# 1 346
  • Мнения: 3 869
Самата данъчна декларация съдържа поле за данъчното облекчение за млади семейства. Необходимо е само съпругът да се разпише в декларацията под под това поле, за да потвърди, че няма да ползва облекчението той. Необходим е също декумент от банката за платените през 2011 г. лихви по ипотечния кредит. Вносни бележки и документ от агенцията по вписванията не са небоходими. Всички необходими документи, които трябва да се приложат към декларацията са описани в самата декларация. За другото справки си прави НАП.

# 1 347
  • Мнения: 5 996
Dilirium вчера най -накрая подадохме декларацията,дамата в НАП ни попита защо сме си давали парите за справка от Агенцията по вписванията след като те от миналата година сами си правели справката ,така че провери дали и там където ще подаваш не е така.
Иначе на справката доста се посмях беше за периода от 1912 г . до 2012 г .

# 1 348
  • София
  • Мнения: 604
благодаря ви много за бързите пояснения  Peace

# 1 349
  • Sofia
  • Мнения: 1 746
Само да добавя - копие от свидетелството за брак - нямат как по електронен път да проверят това, че в Есграон са още в каменната ера Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт