Париж

  • 119 519
  • 734
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 9 963
Да добавя към списъка няколко неща, които много ми харесаха
1. Консиержери
2. Сен Шапел - изключителни стъклописи (така ли се казват)
3. Place de Vosges - приятен площад, да поседиш на слънце или да закусиш кафе с кроасани - слюнкоотделям само като го пиша  Crazy
4. Сен Жермен де Пре - най-старата парижка църква.
5. Сен Жермен л'Оксероа - не я видяh отвътре, но много ми хареса фасадата.
6. Сен Йосташ - също красива църква.
7. Остров Сен Луи също е приятен за разходка.

За съжаление за следващия път остана абатството Сен Дени. Аз си падам по замъци и бих отишла до Венсан, Фонтенбло и Рамбуйе

# 46
  • UK
  • Мнения: 1 334
Също е приятно,особено,ако имате повече време:
1. Терасата на покрива на магазин Printemps-предлага страхотна гледка на 360 градуса (е,почти) и има заведение.
2. La Defence-също приятна гледка от новата арка
3.Кафето от едната страна на пирамидата на Лувъра
4. Да повървите пеша от Лувъра до Триумфалната Арка:) (ако сте с деца в Тюйлери има забавления за тях)
5. Операта Гарние
6. Пикник пред Айфеловата кула
7.Разходка с лодка по канала St Martin до Бастилията
Също, ако си търсите сравнително евтин хотел,но пак с  гледка в Монмартър има Timhotel,точно до студиото където е живял Пикасо.Стаите на 5 етаж-519,520 предлагат страхотна такава, включително на Айфеловата кула. Ако извадите късмет това може да ви струва 75 евро.

# 47
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 626
Това е моят град Simple Smile
Имах щастието да живея там 5 години, вече съм в предградията, но пак ходя там поне веднъж месечно Simple Smile. Харесвам го, незвисимо, че е пренаселен, понякога доста мръсен и че всички тичат в метрото  Laughing
За първо посещение препоръчвам основно разходки, но не и шопинг (освен ако не е много наложително или ако имате време за убиване Wink) и по възможност избягвайте райоина на Chatelet-Les HallesGrinning. Ако те интересува, имам изпитан примерен маршрут за два дни.

Поздрав за всички парижофили  Wink.
ЗАЩО какво имаш предвид моля обясни ми Роца

Аз лично този район не го обичам  Peace. Това е мястото, където навремето е бил пазар на открито за пресни храни (Халите, демек), който 1974-та е прехвърлен в едно далечно предградие. На неговото място е изграден голям търговски център (ето и сайта му), и една гара, която е един от основните транспортни възли в Париж (събират се 5 линии на метрото и 3 линии на електричките, които свързват Париж с предградията). Съответно, в събота и неделя, в този район се изспиват всички младежи от близките и по-далечни предградия (особено тези, ползващи се с неособено добра слава  Grinning) и е населено и шумно. Какво си заслужава да се види в райоина - църквата Saint-Eustache, и центърът Жорж Помпиду (по-известен като "Бобура"). От Chatelet тръгва и фамозната улица Сен-Дени (с каките и секс-шоповете Simple Smile). От другата страна на Chatelet тръгва rue de Rivoli - в частта й преди да стигне до Лувъра, са струпани доста големи и известни магазини - Zara, H&M, май и Mango имаше, Yves Rocher, L'Occitane, Bata...
Разпродажбите текат в момента и са до 10 февруари (5 седмици). Освен посоченият търговски център на Chatelet, има и един голям, на последната спирка на линия 1 на метрото в посока La Defense - Les 4 temps. Можеш да посетиш и Galeries Lafayette (или до Монпарнас, или на линия 9 на метрото, спирка Havre-Caumartin или Chaussée d'Antin-Lafayette - там един до друг са Galeries Lafayette и Printemps). Друг голям магазин е - Le Bon Marche (не се лъжете по името, не е от най-евтините Wink) - на линия 12 на метрото, спирка Sèvres-Babylone.

За забележителностите (по питането на Samsara) - от многобройни развеждания на близки и приятели, съставих един примерен маршрут, който обхваща голяма част от най-туристическите места, без магазини и музеи (за тях се предвижда отделно време Laughing) и който бях писала веднъж:
Първи ден - тръгва се от Айфеловата кула, пресича се моста (Pont d'Iena), минава се през Trocadero, после по avenue Клебер се стига до Триумфалната арка (за по-бързо може и с метрото - линия 6 от Трокадеро). Трумфалната арка -> Шанз-Елизе -> place de la Concorde -> Тюйлери -> Лувъра -> надолу по rue de Rivoli (или покрай Сена) до Hôtel de ville (Кметството). После пресичате Сена (надясно) -> Стигате до Notre-Dame (Парижката Света Богородица). В момента сте на острова Ile de la Cité. Ако искате - влизате малко навътре - може да видите Съдебната палата, (встрани е La Concièregerie, където е била затворена Мария-Антоанета) и Sainte-Chapelle. От Съдебната Палата пресичате пак Сена (наляво като сте с лице към палатата) и стигате до Place Saint-Michel с фонтана. Другият вариант е от Notre-Dame да пресечете Сена и да стигнете до Saint-Michel през малките улички - rue de la Huchette (пълна с ресторанти). От фонтана на Сен-Мишел влизате в малките улички надясно - rue de Saint-André-des-Arts - rue de Buci - rue Dauphine. Пак стигате до Сена. Тръгвате по кейовете на Сена (надясно, като сте с лице към нея) и вървите, докато се върнете на Айфелoвата кула. Вече е тъмно и може да седнете на тревата на Champs-de-Mars (в дъното е Военното училище) и да гледате как кулата свети с хиляди светлини на всеки кръгъл час в продължение на 10 минути. Друг вариант - от rue de Buci пресичате boulevard Saint-Germain, тръгвате по малките улички към църквата Saint-Sulpice (добила голяма популярност напоследък покрай "Шифъра на леонардо"  Laughing), връщате се на boulevard Saint-Germain, свивате по rue de Saints-Pères и излизате на Сена до Musée d'Orsay. Тръгвате покрай Сена, докато стигнете до Айфеловата кула.
Втори ден - Монмартър и Операта- > rue de la Paix- Place Vendôme или Монмартър и le Marais с Place des Vosges и площада на Бастилията (от която не е останало нищо, не я търсете  Laughing).

# 48
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Някой може ли да препоръча апартамент в Париж за 4 човека?

# 49
  • Мнения: 2 480
Мадлената, Александровият мост, Гранд опера, Новата опера
На английски отговарят, няма проблеми. Ако обаче искате да Ви отговорят на немски-това е голям проблем.
Все пак и 3-те езика-немски, френски и английски са международни, колкото и да ни втълпяват напоследък, че само английският е международен. Вярно, че той има превес пред немски и френски, но  засега и те си остават като международни.
А в предградията могат да се намерят същите сувенири, но на половин цена.
 

# 50
  • София
  • Мнения: 6 999
Все пак и 3-те езика-немски, френски и английски са международни...

Ъ? Какво ще да рече това словосъчетание 'международни езици"?  newsm78 ... а испанския? ... а китайския? Определено доста повече хора в света говорят испански или китайски отколкото немски или френски.

# 51
  • Мнения: 13 512
Все пак и 3-те езика-немски, френски и английски са международни...

Ъ? Какво ще да рече това словосъчетание 'международни езици"?  newsm78 ... а испанския? ... а китайския? Определено доста повече хора в света говорят испански или китайски отколкото немски или френски.
но се говорят само в 1-2 държави. Испанският, да, определено спада към тези " международни езици". Фrenският и английският са официални езици в десетки страни, заеднос испанския и арабския.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 999
Монда, в склучая зависи кое е по-важно броя хора, които го говорят или в колко държави се говори.  Вярно по география имам 5-ца, но освен за Гермния, Австрия и една част от Швейцария... къде ли другаде говорят на немски?  newsm78 /моите уважение иначе към този език, че ми е първия след българския/...
До колкото помня обаче испанския е говорения от най-много хора по света.

Всъщност единственият международен език е есперанто. Всички други обсъждани са "най-разпространени", "най-популярни", но международни - нъц.

П.С. Сори, че забравих арабския - определено много по-нужен, използваем и полезен и от немския и от френския.  Wink

# 53
  • София
  • Мнения: 3 880
Монда, в склучая зависи кое е по-важно броя хора, които го говорят или в колко държави се говори.  Вярно по география имам 5-ца, но освен за Гермния, Австрия и една част от Швейцария... къде ли другаде говорят на немски?  newsm78 /моите уважение иначе към този език, че ми е първия след българския/...
До колкото помня обаче испанския е говорения от най-много хора по света.

Всъщност единственият международен език е есперанто. Всички други обсъждани са "най-разпространени", "най-популярни", но международни - нъц.

П.С. Сори, че забравих арабския - определено много по-нужен, използваем и полезен и от немския и от френския.  Wink

стана ми интересно и питам съвсем добронамерено - защо арабският е по използваем и полезен от немския и френския?

# 54
  • Мнения: 13 512
Монда, в склучая зависи кое е по-важно броя хора, които го говорят или в колко държави се говори.  Вярно по география имам 5-ца, но освен за Гермния, Австрия и една част от Швейцария... къде ли другаде говорят на немски?  newsm78 /моите уважение иначе към този език, че ми е първия след българския/...
До колкото помня обаче испанския е говорения от най-много хора по света.

Всъщност единственият международен език е есперанто. Всички други обсъждани са "най-разпространени", "най-популярни", но международни - нъц.

П.С. Сори, че забравих арабския - определено много по-нужен, използваем и полезен и от немския и от френския.  Wink

стана ми интересно и питам съвсем добронамерено - защо арабският е по използваем и полезен от немския и френския?
няма държава в света, където да няма такава общност, която е и много лесно за намиране. Влизаш в първия арабски ресторант и те упътват. Хайде намери немскоговорящ в Париж или италоговорящ в Гърция. Абсурд! Тях и по много други белези можеш да ги разпознаеш  . Което е полезно, ако се нуждаеш от помощ в чужда държава.

# 55
  • София
  • Мнения: 6 999
А какво става като им заговориш на арабски... разтапят се просто.  Grinning

# 56
  • Мнения: 2 480
Все пак и 3-те езика-немски, френски и английски са международни...

Ъ? Какво ще да рече това словосъчетание 'международни езици"?  newsm78 ... а испанския? ... а китайския? Определено доста повече хора в света говорят испански или китайски отколкото немски или френски.
Да, китайският и испанският ги говорят милиони, даже милиарди хора, но не са международни. За да бъде 1език международен, причините са малко по-различни от тези колко народ го говори като роден. Напр. в Испания и Италия говорят като международен френски, освен английски. В Генуа пък е лесно да намериш да ти отговорят и на френски и на английски, че дори и на немски! А Генуа е близо до Франция. Като че ли преобладаващият междун. език там е френски, а не английски. В Солун и Кавала доста хора отговарят на английски, но някои на немски. В Холандия и Белгия са направо полиглоти. Почти вс. знае и 3-те езика или поне 2. В Унгария пък като че ли повече знаят немски, отколкото английски. В Румъния също може да се разговаря и на немски и на английски, разбира се и на френски. В Чехия-също. Така че дали 1език е международен или не е-показателното е колко други националности го използуват при положение, че той не е техният роден език. Освен китайския и испанския, не виждам напр. как биха могли да станат международни португалският и италианският. Въпреки, че доста народ от Португалия и Бразилия говори португалски. Че дори и португалските колонии в Африка. А немски като роден език се говори освен в Германия Австрия и Швейцария, също и в Люксембург и Южен Тирол-Италия. Есперанто са го планирали да стане международен за цял свят, но не се е получило.
Намирали сме в Париж и немскоговорещи, но много трудно.
Ясно е, че причините 1 език да бъде международен са най-разнообразни-политически, икономически и др. Срещали сме японци, говорещи английски. Обаче много по-учудващо беше, че срещнахме и немско и френско говорещи. Същото може да се каже и за китайците.
Така че поне тук в Европа, аз се съмнявам че в различните държави много хора знаят испански и ще ни отговорят, ако ги попитаме на него.
Забравих за руския и турския! И тези езици ги говорят милиони, но не станаха международни. Впрочем за руския употребиха големи усилия,  да го направят такъв, но не се получи! А наши сънародници, когато преди години са посещавали Унгария, Чехия, Полша са оставали изумени, че не им отговарят на руски и ги гледат много накриво! Смятали, че той се е утвърдил като международен и всички от източния блок са длъжни да го използуват. Впоследствие и на Запад...

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 02:40 от vl

# 57
  • София
  • Мнения: 6 999
vl, в Южен Тирол говорят немски, като първи език, защото им е майчин, а не защото е международен.
Никой не е определил английския или който и да било друг език като международен език. Няма такова нещо - това ми беше основната идея. Това къде какъв втори, трети или н-ти език се говори /или може да се говори/ не прави дадения език международен. Никоя уважаваща себе си държава или група от държави, не би признала даден език за 'международен'. В ЕС всеки документ се превежда на всички езици на държавите членки например. Ако имаше 'международни' езици би било много по-лесно да се ползват само те. Но няма. Нещо повече - дуржавите членки отказаха изрично да се съгласят някои от документите /по-незначителните/ да се превеждат на 4-5 основни езика.
По отношение на испанския и колко хора го говорят пък си тотално в грешка, ама тотално.
Руски не говорят в Унгария, Полша или Чехия, не защото не го разбират и говорят хората, а по съвсем различна политическа причина.

# 58
  • Мнения: 2 480
Можеш ли да ми посочиш държави в Европа, където да се разберем на испански? Испания я изключваме разбира се.  Чехите, поляците, унгарците не желаят да говорят руски-това е всеизвестен факт. Навремето и аз го учих с особено нежелание. В Южен Тирол живеят австрийци и техният роден език разбира се е немски. Задължени са да учат и италиански, понеже са включени в Италия след 1-та световна война. Надписите на населените места там са на 2-та езика. Но в Генуа защо говорят и немски според теб? (когато говорят с чужденци, а не помежду си,  естествено)
Вярно е, че няма спогодби, определящи някои езици като международни. Въпреки това английски, немски и френски са се утвърдили като такива поради различни причини, както обясних. Но колко хора ги говорят като родни, това не е основната причина, за да се превърнат в международни. И напоследък английският се наложи малко над останалите 2.

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 14:22 от vl

# 59
  • Мнения: 2 480
Забравих да ви попитам дали сте чували за изпразването на Лувъра през 2012г.?

Общи условия

Активация на акаунт