Почистване на бебешко носле

  • 38 350
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Аз съм мама на двумесечно бебенце. Често ни се образуват сополчета в нослето но за сега почиствам само външната част на нослето с бебешки клечки с памуче. Чувам различни мнения по темата за почистване с физиологичен разтвор и аспираторче.
Моля дайте съвет кога мога да започна с такова почистване, трябва ли да го правя профилактично и колко често.

# 1
  • Мнения: 1 919
Аз пръсках и пръскам СТЕРИМАР още от раждането-почиства засъхналата секреция като я втечнява.

# 2
  • Мнения: 2 448
Аз ползвах помпичка за изсмукване на секретите, а този разтвор се наложи да впръсквам още на десетия ден, понеже имаше запушен слъзен канал и след 2 - 3 напръсквания със Стеримар се отпуши.
Разтвора е безвреден, можеш да си го ползваш профилактично от време на време, колко често според това дали има секрети. Излишно няма нужда да чистиш нослето.

# 3
  • Мнения: 577
пръскам физиологичен когато се сетя от самото раждане. гледам поне 5 пъти на ден да съм пръснала. Ако има някое сополче правя фитилче от памук и бъркам в нослето завъртам и всичко се лепи по памука.

# 4
  • Мнения: 27 524
Много интересни мнения  Crazy Какви са тези сополчета и редовни пръскания с физиологичен без нужда  ooooh! Соплочета има, ако бебето има хрема. Иначе подобни секрети не са нормални и принципно ги няма   Peace

# 5
  • Мнения: 7 723
Блонди, как да няма?
В твоя нос не се ли образуват цифки и без да си болна и хремава?

Аз пръсках физ. разтвор, само, като се наложи.
Ама чак по пет пъти на ден за профилактика не съм го правела...

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Нищо не пръскам.Само при храма и то не Стеримар,а едно спрейче (хомеопатично).

# 7
  • Мнения: 89
Бебко не е хремав. Но след като е плакал например му се образуват секрети - кога повече, кога по-малко. Получих съвет от педиатъра да прочиствам нослето профилактично със разтворче и помпичка поне веднъж в седмицата. Но пък някъде прочетох че честото третиране на нослето водило до изсушаване на лигавицата.  Thinking А една прияателка ми каза даже да капя по една капка кърма в ноздричките от време на време без да аспирирам и да оставя бебко да си прочиства сам нослето като киха.
А аз предпочитам да се позаслушам в опита и на други мами така да се каже  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 273
Четох някъде, че будистите никога нямат хрема, защото всяка сутрин и вечер, си правят промивки със солена вода. На друго, място го четох като един от начините за предпазване от грип. Лично аз промивам нослето на детето, когато усетя, че почва да се запушва или вече се е запушил. Когато е бил с много силна хрема ми се е случвало да го промивам и на всеки час-и ефект наистина има  Peace
Колкото до това с кърмата, те съветвам изобщо да не го правиш.

# 9
  • Мнения: 27 524
Блонди, как да няма?
В твоя нос не се ли образуват цифки и без да си болна и хремава?

Уф, не знам какво са цифки, да ти кажа честно  Embarassed Но знам, че ако нямам хрема, нямам нищо в носа си  Flutter

Синът ми като бебе имаше веднъж сополки от настинка и имаше секрети, да. Но иначе - нищо  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 89
Ани ПВ
като капнеш разтворче аспирираш ли след това или оставяш бебенцето да го изкиха самичко. Да си кажа честно мене малко ме е страх да я ползвам тая помпичка в малкото носленце  Grinning

# 11
  • Мнения: 544
Почиствам само с клечка за уши отвреме навреме. Нищо не пръскам. Струва ми се излишно пръскане на каквото и да е на здраво дете. Все едно аз да си пръскам всеки ден нещо в носа...

# 12
  • Мнения: 7 723
Блонди, как да няма?
В твоя нос не се ли образуват цифки и без да си болна и хремава?

Уф, не знам какво са цифки, да ти кажа честно  Embarassed ...
Трета опция Whistling

....или казано по- просто- сопол, готов за направата на топчета  Wink Joy Whistling

Последна редакция: пт, 02 яну 2009, 19:46 от Руска

# 13
  • Мнения: 1 273
Ани ПВ
като капнеш разтворче аспирираш ли след това или оставяш бебенцето да го изкиха самичко. Да си кажа честно мене малко ме е страх да я ползвам тая помпичка в малкото носленце  Grinning

Честно да ти кажа аз помпа никога не съм ползвала. Опитах веднъж и ми се стори ужасно, а и не видях да има ефект. Общо взето изчаквам и след това го почиствам с тампонче. Когато беше бебе съм го обръщала по коремче и пак е имало ефект. Но много зависи за какъв вид хрема става въпрос, дали е засъхнали секрети или течнообразни  (ох, това  последното не съм сигурна, че го написах разбираемо  Crazy)

# 14
  • Мнения: 27 524

А, сополки  Simple Smile Не, ако не съм или не сме хремави (поне в нашето семейство) нямаме никакви секрети в носа, които да се нуждаят от ежедневно третиране с физиологичен разтвор. Бебетата пък още по-малко  Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 1 998
Рускеее, уби ма!  Joy
А по темата - капя физиологичен разтвор, когато му се запуши нослето. Не ползвам клечки, памуци и т.н.

# 16
  • Мнения: 89


Честно да ти кажа аз помпа никога не съм ползвала. Опитах веднъж и ми се стори ужасно, а и не видях да има ефект. Общо взето изчаквам и след това го почиствам с тампонче. Когато беше бебе съм го обръщала по коремче и пак е имало ефект. Но много зависи за какъв вид хрема става въпрос, дали е засъхнали секрети или течнообразни  (ох, това  последното не съм сигурна, че го написах разбираемо  Crazy)

Бебко не е хремав просто понякога има засъхнали секрети, понякога по мекички. Аз ги обирам с клечки с памуче но понякога се виждат и навътре. Честно казано не знам от какво му се образуват  newsm78 Но наи често се появяват като плаче или като се приберем от разходка. У дома въздуха е много сух заради парното предполагам и може би има смисъл да му впръсквам от време на време физиологичен разтвор.

# 17
  • Мнения: 27 524
У дома въздуха е много сух заради парното предполагам и може би има смисъл да му впръсквам от време на време физиологичен разтвор.

Не, няма  Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 6 011
Всеки ден от раждането му почиствам носа с физ. разтвор. Капвам по 1-2 капки, изчаквам малко и вадя с клечка за уши. Винаги има какво да се извади.
Физ. разтвор е напълно безвреден - има състава на сълзите.

# 19
  • Мнения: 2 448
Е, Блонди винаги си много категорична, изхождайки само и единствено от твоето дете. Как реши, че няма нужда като не си виждала бебето на авторката?  Rolling Eyes

Моето бебе си имаше секрети и съм пръскала и не е било заради болест. И до сега си му пръскам профилактично от време на време за прочистване на носа. Дори и на себе си пръскам. И да, дори и да съм здрава сутрин си чистя носа.   Wink

# 20
  • Мнения: 822
Пръскам физиологичен разтвор и ако има сополче го махам с клечка за уши.

# 21
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
Пръскам физиологичен разтвор и ако има сополче го махам с клечка за уши.
И аз така smile3521

# 22
  • Мнения: 27 524
Е, Блонди винаги си много категорична, изхождайки само и единствено от твоето дете. Как реши, че няма нужда като не си виждала бебето на авторката?  Rolling Eyes

Няма нужда да виждам бебето на когото и да е. Принципно няма практика да се пръска ей така без нужда физ. разтвор в носа на бебе, това е  Simple Smile
И как така винаги съм категорична? Обикновено винаги защитавам верните позиции и те невинаги важат за моето дете, със сигурност  Peace

# 23
  • Мнения: 2 219
Принципно няма практика да се пръска ей така без нужда физ. разтвор в носа на бебе, това е  Simple Smile
И как така винаги съм категорична? Обикновено винаги защитавам верните позиции и те невинаги важат за моето дете, със сигурност  Peace
Браво, Блонди!!!Супер си!   bouquet
И аз съм на същото мнение!!!

# 24
  • Мнения: 860
Пръскам физиологичен разтвор и ако има сополче го махам с клечка за уши.

И аз така правя, но той захитрява и вече знае като капна какво следва и се бори против мен и пада голяма борба за съдържанието в носа му Grinning

# 25
  • Мнения: 2 448

Няма нужда да виждам бебето на когото и да е. Принципно няма практика да се пръска ей така без нужда физ. разтвор в носа на бебе, това е  Simple Smile


Какво значи без нужда, засъхнали секрети, които иначе рискуваш с махане с клечка да разраниш носа на бебето според теб нужда или без нужда е?  Rolling Eyes
Едва ли някоя майка ще седне да рови в носа на бебето си, ако носа му е абсолютно сух и чист.

# 26
  • Мнения: 1 554
дърпах с помичка единствено вечер след баня,ако има нещо да  излезе Peace

# 27
  • Мнения: 5 393
Ползвах физ. разтвор и аспиратор .Иво от бебе е с проблемен нос и нямаше  друг начин да му облекча дишането.

# 28
  • Мнения: 1 512
Пръскам със Стеримар само когато е със  запушено носленце и в краен случай прибягвам до аспиратора.

# 29
  • Мнения: 1 372
Ако се случи да има сополки ползвам физиологичен разтвор или спрей Стеримар и аспиратор. Да се пръскат заради сух въздух както е упоменато по - долу, не смятам за правилно.  По-удачно е да се сложи съд с вода върху радиаторите или да се купи овлажнител за въздух.

# 30
  • Мнения: 2 910
Капя физиологичен разтвор и след това почиствам с клечка за уши, когато има нужда.

# 31
  • Мнения: 4 290
Ама разбира се, че секрети може да има и без да е болно детето.  Носът може да се запушва и от сух въздух (примерно), тогава категорично трябва да се почиства с нещо, защото дразни. Има спрейчета, които са за ежедневна употреба, за почистване и овлажняване на носната лигавица.
Аз за дъщеря ми ползвам Тетрисал, защото е по-удобно за впръскване за малки бебета. Абсолютно съм против ползването на клечки - пръскам, изправям и чакам да кихне. Ако не кихне я обръщам по корем и всичко си изтича. Така процедирах и със сина ми.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 185
Почиствам с физиологичен разтвор и фитилче от памук!

# 33
  • Мнения: 2 374
Почиствам нослето със Стеримар.

# 34
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Когато дъщеря ми беше толкова малка всяка вечер пръсках физиологичен разтвор и почиставх с клечки

# 35
  • Мнения: 961
Капя физиологичен разтвор и след това почиствам с клечка за уши, когато има нужда.
Peace

# 36
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
не почиствам бе3 нужда...не виждам смисьл....

# 37
  • Мнения: 535
Слагах в нослето кремче "Низита"   Peace
Педиатърката ми каза, че струята на Стеримара е много силна за малко бебе - и аз така мисля  Peace
Сега вече пръскам, защото е по-лесно  Embarassed

# 38
  • у нас
  • Мнения: 5 696
Почиствам с физиологичен разтвор и фитилче от памук!

и аз  Peace

# 39
  • Мнения: 577
носът е филтър и когато излезнем на вън от мръсния въздух носът събира секрет като коричка същото е и когато въздухът в къщи е сух се получава запушване на нослето и пресъхване на гърлото за тази цел има овлажнители за въздуха и физ.разтвори за нослето. На бебето детето ще му е по конфортно когато лигавицата на нослето е влажна а не суха и дразнеща. Аз всяка сутрин и вечер си пръскам физиологичен. Моят син с голямо удовоствие стои за да му пръсна даже сам си взима флакона и си го слага в нослето.

# 40
  • Мнения: 373
не почиствам бе3 нужда...не виждам смисьл....
Peace

# 41
  • Мнения: 27
Нослето го почиствам вечер след къпане с фитилчета от памук ( не с клечки за уши, защото може да се разрани нослето!)

Стеримар и помпичката използвам само когато е с хрема Peace

# 42
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Използвам само физиологичен разтвор ако е запушено нослето,иначе сух памук.Не мисля,че има нужда от помпички,спрейове и т.н.

# 43
  • BG
  • Мнения: 1 900
Когато се налага и аз пръскам със Стеримар.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Почиствам, вечер след баня, с тампончета, ако има нужда.

# 45
  • Мнения: 264
Дори и да не е болно детето, в нослето почти винаги има секрети, които почиствам с клекчи. Някой път впръсквам и Стеримар.

# 46
  • Мнения: 514
Дори и да не е болно детето, в нослето почти винаги има секрети, които почиствам с клекчи. Някой път впръсквам и Стеримар.
Също! Peace Peace Peace

# 47
  • Мнения: 1 447
И при двете си деца ползвах Стеримар и аспиратор за издърпване на секретите.

# 48
  • Мнения: 315
У дома въздуха е много сух заради парното предполагам и може би има смисъл да му впръсквам от време на време физиологичен разтвор.

Не, няма  Simple Smile
Блонди ти лекар ли си??? Аз със няколко педиатъра съм говорила по тази тема и са ми казвали, че ПОВЕЧЕТО бебенца им се образуват такива секретчета и е хубаво да се пръска Стеримар или някъкъв друг подобен.И това без да са болни  Peace

# 49
  • Мнения: 315
носът е филтър и когато излезнем на вън от мръсния въздух носът събира секрет като коричка същото е и когато въздухът в къщи е сух се получава запушване на нослето и пресъхване на гърлото за тази цел има овлажнители за въздуха и физ.разтвори за нослето. На бебето детето ще му е по конфортно когато лигавицата на нослето е влажна а не суха и дразнеща. Аз всяка сутрин и вечер си пръскам физиологичен. Моят син с голямо удовоствие стои за да му пръсна даже сам си взима флакона и си го слага в нослето.

 Peace Peace

# 50
  • Мнения: 367
Когато се наложи ползвам помпичка за изсмукване на секретите.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 834
Със Стеримар и клечици,ако е необходимо.С помпичка не ми дава изобщо.

# 52
  • Мнения: 1 310
Всяка вечер, след като си изкъпех бебето му почиствах нослето с физиологичен разтвор. При нас е доста прашно и просто се налагаше. Peace

# 53
  • Мнения: 316
Когато й е затруднено дишането на Беба, почиствам нослето като капя по една капчица физ. разтвор и след ок 3-4 мин. изсмуквам с помпичка.

# 54
  • Мнения: 6 274
Много интересни мнения  Crazy Какви са тези сополчета и редовни пръскания с физиологичен без нужда  ooooh! Соплочета има, ако бебето има хрема. Иначе подобни секрети не са нормални и принципно ги няма   Peace
Подкрепям...  Peace
Абсолютно ненужно е да се прави нещо, без да има причина за това...

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 17:51 от Джуличка

# 55
  • Мнения: 2 334
Само когато има секрет съм слагала физиологичен разтвор ,инче мисля че е ненужно профилактично да се слага Peace

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Почиствам с физиологичен разтвор и фитилче от памук!

и аз  Peace

Така правя и аз, когато се налага да почистя нослето.
Моята педиатърка ми предписа физиологичен разтвор и на рецептата написа да се ползва всяка вечер. Понеже моето бебе не обича да й пръскам в носа, започнах да го правя само когато има нужда.

# 57
  • Мнения: 6 711
Не пръскам физ. разтвор всеки ден, само ако е със запушен нос.  Чистя само с клечка и понякога намокрям фитилчето с физ. разтвор Peace

# 58
  • Мнения: 1 006
Само когато има секрет съм слагала физиологичен разтвор ,инче мисля че е ненужно профилактично да се слага Peace

 Peaceтова беше и моята практика Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 3 789
Много интересни мнения  Crazy Какви са тези сополчета и редовни пръскания с физиологичен без нужда  ooooh! Соплочета има, ако бебето има хрема. Иначе подобни секрети не са нормални и принципно ги няма   Peace
Ти т'ва верно ли го пишеш? newsm78 Party
На теб не ти ли се образуват секрети/сополчета и без да си хремава? newsm78


На Алекс й ги почиствам като впръсквам с физиолог. разтвор, за да ги втечни повече и после с една тъничка клечка за уши обирам с леко въртеливо движение каквото има в нослето. Почиства се много добре! Peace

# 60
  • Мнения: 27
Блонди, как да няма?
В твоя нос не се ли образуват цифки и без да си болна и хремава?

Уф, не знам какво са цифки, да ти кажа честно  Embarassed Но знам, че ако нямам хрема, нямам нищо в носа си  Flutter

Синът ми като бебе имаше веднъж сополки от настинка и имаше секрети, да. Но иначе - нищо  Simple Smile

Сополите не винаги са признак за настинка... има достатъчно инфо по темата...
 Аз почиствам нослето със Стеримар или Тетрисал (и той е физиологичен разтвор) и използвам помпичка ... в някой случай клечка с памуче...
 Сега покрай зъбките ми се налага по - честичко

# 61
  • Мнения: 941
можеш още от сега да почистваш със физиологичен разтвор, за стеримар ви  е още рано, моята педиатърка казва че силата е силна а капилярите в нослето на бебето са много слаби все още. Така че физиологичен разтвор и клечки за уши няколко пъти на ден, когато видиш че има нужда  Peace

# 62
  • Мнения: 2 374
можеш още от сега да почистваш със физиологичен разтвор, за стеримар ви  е още рано, моята педиатърка казва че силата е силна а капилярите в нослето на бебето са много слаби все още. Така че физиологичен разтвор и клечки за уши няколко пъти на ден, когато видиш че има нужда  Peace
Да само дето физиологичния разтвор въобще не върши никаква работа,това си е вода.

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Капвала съм няколко капки физиологичен разтвор и след това с фитилче от памук съм почиствала нослето.

# 64
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Почиствам носа с клечка за уши, когато има нужда.

Общи условия

Активация на акаунт