така ли се започва?

  • 1 378
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Сина ми е на почти 4 години. Проговори към годинката - мама, баба, тати и т.н. И към година и 9-10 месеца знаеше доста думички, които се опитваше на навързва...На 2 години и 3-4 месеца правеще прости изречения от по 3-4 думи. На 2 години и 10 месеца научи първото си коледно стихче от 4 реда! Към момента знае 4 стихотворения, едното от които е доста дълго и 2 песни. Никога не е имал проблем с ...незнам как да го нарека...мисловно-речевата дейност. Освен буквата Р която изговаря френско, друг проблем няма. От около 1 седмица започва почти всяко изречение с многократно повтаряне на първата сричка на думата с която започва - "Ма,ма,ма,ма,ма,ма мооооооо , след което изречението може да се състои и от 100 думи, като абсолютно всяка изговаря без проблем и затруднения." "Ис,ис,ис,ис,ис,искам да ми дадеш да играя с...еди какво си......." Понякога прави така когато е развълнуван, в еуфория и бърза да ми каже нещо или много неща , тогава е ясно. Педи преди много време още като започваше да говори ми обясни този момент. Че децата понякога "запелтечват" когато нямат търпение да кажат нещо. Е точно на това прилича, само че е напълно спокоен. Притесних се и понеже изчетох много неща в нета, основно пише че може би е от стрес. Той е от 21-ми декември в къщи защото градините почиват.....освен безброй подаръци от дядо коледа и хубави емоции, друго не е имало ! Аз си го гледам основно.....свекърва ми не помни да е имало проблем с нещо....а и той си е само в къщи...примерно да се е стреснал от нещо на улицата и т.н. - не е .Помислих че може би има някакъв проблем и рещих да пробвам дали си помни най-дългото стихотворение, което не е казвал от около месец. Днес ме помоли да му чета книжка и аз му казах да ми го каже и тогава. Той си пое дъх и запона и свърши от раз, без да сбърка, без да се затрудни и абе все едно няма нищо.  Защо тогава повечето неща през деня ги започва с повтаряне на първата сричка..??? Повтарям не всички изречения, но повечето.На сън даже бълнуваше че не иска да ходи градина....нормално говореше, понякога като се е заиграл , си говори там нещо си нормално, а току що го чувам че казва "е тука има един, един , един, един гаааааден герой......."
Позволих си да пусна темата и в здравния форум, както и в родените през 2005, защото там има само майки на "наборчета" и целта ми е да получа максимално много отговори. С педи сега немога да се свържа, тъй като се лекува някъде, а логопед в нащия град нямаме. Има вероятно в по-голям областен град, а ние неможем да пътуваме често....така че ще се налага в краен случай, затова искам да събера повече мнения.

# 1
  • Мнения: 317
Заглавието на темата навява доста пос-страшни мисли, да ти кажа:)) Не мога много да помогна конкретно, но по принцип немалко деца имат проблем със заекване, което поотшумява към 6-тата година. Доколкото съм чувала, често става дума за деца, при които мисълта изпреварва говора. При моята дъщеря заекването се появи вследствие на уплаха, но примерно когато си играеше и говореше с куклите, не заекваше. Обикновено детето се води на логопед и логопедът след оценка на състоянието (точно къде заеква, дали на определени звукове и т.н.) казва дали трябва да се предприеме логопедична терапия или да се изчака, защото ще си отшуми (има и такива случаи). Мога да ти изпратя координати на логопеди в София. Добре е обаче да не се фиксираш: откакто започнаха проблемите на дъщеря ми непрекъснато явно слушам с изострено внимание всички деца и за всяко второ си казвам "Това дете заеква" Confused

# 2
  • Мнения: X
Всъщност ние със свекърва ми говорихме преди малко пак, понеже тя е "леличка" в градината в която ходи сина ми, чудехме се от там ли може да е дошъл проблема. Но той по принцип все си измисля нещо да го боли или да му има, щото не иска да ходи на градина , та си викам дали пък не му е дошъл стреса много.....Обаче там така се забавлялва и играе, и спи и яде че като си дойде в къщи е изтощен, неможе да смогне да ми казва какво са правили, какво са пяли и учили и на какво са играли, което явно е нормално за всички деца ! Трудно тръгват и после искат "още малко".
 И свекърва ми ми каза нещо, за което не се бях замисляла и майще излезе права, незнам дали е за добро или лошо, всъщност по-добре че май така е станало...в смисъл от там да идват нещата....понеже малкия говори много! И постоянно трябва нещо да каже и обикновено е все когато гледаме нещо и примерно се получава :" Ма...."шт, тихо!"....ма.....шт, тихо!"....Ма...."шт, тихо!"....и все пак се изказва по средата на нещо интересно което искаме да чуем, но следващото изречение което очаквам да чуя спокойно от него се получава като :" Ма, ма, ма, ма.........еди какво си..."
Дано всичко отшуми и е наред......аз за себе си естествено повече няма да повторя подобно отношение, но все пак след като така и така се получи...ще се радвам ако причината съм аз, а не нещо по-сериозно!

# 3
  • София
  • Мнения: 4 883
Моят син беше започнал много да заеква, когато го пуснах в една нова детска градина. Не можеше да каже една дума нормално, ядосваше се от това, дразнеше се, а аз много се притеснявах. Лятото замина на село и там без никаква терапия спря да заеква. А тъкмо планирах как есента ще го пращам на логопед, за да му помогне с тоя проблем.
Мисля, че темата ти не е точно за тоя подфорум. Ако искаш, помоли модераторите да я преместят, за да получиш повече отговори.

# 4
  • Мнения: X
Дано и при нас отшуми. Честно казано...не мисля че има сериозен проблем......въпроса е да не се задълбочи и да намерим източника на проблема за да се опитам поне аз да му помогна адекватно.  Сега започнах да се съобразявам с всичко което аз говоря и начина по който го говоря. Дори умишлено говоря по-бавно.

# 5
  • Мнения: 137
Големият ми син е на 5год. Преди около година също  понякога повтаряше първата сричка от думата, но мисля че беше, защото той  много говори и мисълта му изпреварваше говора. И друго - понякога като се разсее и докато се сети какво е искал да ми каже, повтаря първата дума докато му дойде пак мисълта. Смятам, че ще го израстат това и не е проблем.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 074
Аз пък смятам, че проблема май е повече при теб, отколкото в детето.
Няма ме, не търси миличка под вола теле. Успокой се, потърси си някакво приятно занимание, не мисли за странни и страшни неща, които никога няма да ти се случат.
Остави детето да расте и лудее и всичко ще си дойде на мястото.
Наистина темата не е за този форум, където майките имат много  по-големи проблеми

# 7
  • Мнения: X
И друго - понякога като се разсее и докато се сети какво е искал да ми каже, повтаря първата дума докато му дойде пак мисълта.

И на мене точно това ми се струва.....обърне се към мене започне да казва нещо, отнася се с това което дават по телевизора и продължава да си повтаря думичката докато се сети....

Хули...

Нека модераторите ако преценят да изтрият темата ми. Незнам за къде е , защото незнам има ли проблем....
Преди малко например толкова дълго повтаряше една сричка, че се нацупи и се отказа. И нищо не каза.....

# 8
  • Мнения: 155
Здравей, на ена моя колежка сина и така започна да заеква малко преди да започне първи клас и така продължи до втори клас, като тя чакаше от самосебеси  да се оправи. Накрая детето взе да се притеснява от отзи си проблем и тя реши го заведе на логопед. Води го редовно и за два месеца детето се оправи има много голям напредък.

# 9
  • Мнения: X
За сега ще изчакам тъй като са минали едва 1-2 седмици откакто започна. А след известно време ако проблема се задълбочи или не изчезне, разбирасе ще ида на логопед.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 351
niama_me, видя ли тази, и тази тема.Там трябваше да си зададеш питането, мисля  Wink

От личен опит ти казвам - при дъщеря ми този проблем отшумя след като аз си промених поведението спрямо нея.По скоро беше нещо от сорта - ниско самочувствие, липса на увереност и страх насадени и от мен  Embarassed.Точно тогава се откри диагнозата на братчето и, и никой нямаше време да се занимава с нея и да я изслушва  Sad.Когато отново започнах да и обръщам внимание , тя се успокои, и проблема изчезна.

# 11
  • Мнения: X
Аз също мисля, че при нас проблема е от неизслушване и вече работя върху поведението си:( Въпреки че максимално се старая да отделям внимание за всичко, явно не е достатъчно.
Аз намерих тема 1 и 2 за консултациите с логопед, които бяха в архив. Не съм видяла че има и тема 3 затова зададох въпроса тук. Извинявам се. Нека бъде преместена или изтрита темата ми, ако е нужно.

Общи условия

Активация на акаунт