Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Колко дни за болничен за гледане на дете

  • 191 442
  • 522
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 19
Кодът за гледане и придружаване на дете до 18 години е 26. Вътре диагнозата е с код B01.9 (за варицела).
А този болничен влиза ли в общите 40 за година, т.к. причината е пак 26? Не следва лид а е 12?

# 511
  • Мнения: 45
Здравейте, имам бебче на 3 месеца и преди 2 седмици се наложи да ми направят операция. Питахме личната лекарка може ли бащата да си вземе болничен за гледане на детето, тъй като аз няма да имам възможност за определено време след операцията. Тя само ни каза, че било много сложно и повечето родители се отказвали и така и не ни обясни какво точно трябва да се направи. Някой ползвал ли е такъв болничен, ако може да сподели.

# 512
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 34 381
отдавна беше, но при мен не беше болничен за член от семейството за гледане на детето, а прехвърлих майчинството.
аз бях в болничен. но операцията беше сложна, бях месец в болница и се знаеше, че ще съм мин 6 месеца болничен.

# 513
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 19 235
Здравейте, имам бебче на 3 месеца и преди 2 седмици се наложи да ми направят операция. Питахме личната лекарка може ли бащата да си вземе болничен за гледане на детето, тъй като аз няма да имам възможност за определено време след операцията. Тя само ни каза, че било много сложно и повечето родители се отказвали и така и не ни обясни какво точно трябва да се направи. Някой ползвал ли е такъв болничен, ако може да сподели.

Бащата може да вземе БЛ за гледане на болен член от семейството, т.е. Вас. Няма как БЛ за гледане на дете, като то не е болно. Отпускът за бременност и раждане, в часта след 135-тия ден може да се прехвърли на бащата чак след като детето стане на 6 месеца. Иначе Вие може да прекъснете този вид отпуск и да сте в болничен, но това е малко безпредметно, защото ще вземате същата сума като обезщетение.

# 514
  • Мнения: 45
Благодаря. Идеята е той да вземе болничен докато се възстановя (най много месец). Но по думите на личната лекарка останах с впечатлението, че болничния е за гледане на дете и затова така съм писала. Не съм запозната.

# 515
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 19 235
Благодаря. Идеята е той да вземе болничен докато се възстановя (най много месец). Но по думите на личната лекарка останах с впечатлението, че болничния е за гледане на дете и затова така съм писала. Не съм запозната.

Не, за детето не може. За гледане на болен член от семейството е.

# 516
  • Мнения: 147
Здравейте!
Съгласно КСО чл. 45 (Парично обезщетение ... за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за гледане .... на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;).
Правилно ли разбирам, че независимо колко деца имаш за "придружаване и гледане на болен до 18-годишна възраст" са все 60 дни за една календарна година? И не разбирам всеки един от родителите има право на 60 или общо двамата имат 60 за календарна година?
Има ли някой запознат?

# 517
  • София
  • Мнения: 8 731
Здравейте!
Съгласно КСО чл. 45 (Парично обезщетение ... за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за гледане .... на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;).
Правилно ли разбирам, че независимо колко деца имаш за "придружаване и гледане на болен до 18-годишна възраст" са все 60 дни за една календарна година? И не разбирам всеки един от родителите има право на 60 или общо двамата имат 60 за календарна година?
Има ли някой запознат?
Да, независимо от броя на децата това са дните платен болничен, който се полага на двамата родители общо.

# 518
  • Мнения: 87
Здравейте, моля да ми потвърдите дали правилно съм разбрала.
Имам право на 40 дни болничен за мне самата и оше 60 дни болничен за гледане на блни ( дано не се налага често ) дечица до 9 г.
Благодаря.

# 519
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 34 381
прочети само един пост по-горе. Sad
помагам.

Здравейте!
Съгласно КСО чл. 45 (Парично обезщетение ... за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за гледане .... на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;).
Правилно ли разбирам, че независимо колко деца имаш за "придружаване и гледане на болен до 18-годишна възраст" са все 60 дни за една календарна година? И не разбирам всеки един от родителите има право на 60 или общо двамата имат 60 за календарна година?
Има ли някой запознат?
Да, независимо от броя на децата това са дните платен болничен, който се полага на двамата родители общо.

# 520
  • София
  • Мнения: 591
Здравейте, моля да ми потвърдите дали правилно съм разбрала.
Имам право на 40 дни болничен за мне самата и оше 60 дни болничен за гледане на блни ( дано не се налага често ) дечица до 9 г.
Благодаря.
не е така.

# 521
  • Мнения: 87
dyndla , а може ли да ме редактираш с вярното Simple Smile
Благодаря Simple Smile

# 522
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 34 381
ама голямо четене пада! а са само два постанад въпроса. Sad

... общо двамата имат 60 за календарна година...... независимо от броя на децата това са дните платен болничен, който се полага на двамата родители общо.

Общи условия

Активация на акаунт