Фотографията, като зряла жена на 33

  • 19 499
  • 454
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 630
Хапке, много интересно
Това къде в Родопите е?

# 316
  • Мнения: 6 243
КАтерино, не си винаги права. Сега не ми се рови сега, ама за Утробата в повечето източници сочат пролетното равноднствие, а тук пъс се твърди, че само януари - нач на февруари лъчът достига до олтара. Факт е, че траките почти винаги свързват култовите си места с движението на слънцето, защото повечето мегалити са и календари, но дали е равноденствие, дали слънцестоене...-все ги е кефело. Пример:
Лятното слънцестоене - Бащин Камък, Бузовград
Зимно слънцестоене - Староселска могила.
Нали знаеш, че ги обикалям тез камъни  Grinning Вчера стигнахме в 15 и кусур и нямаше и помен от слънце.

Рали, Утробата е над хижа Боровица. Преди Кърджали се хваща за Дъждовница и Пъдарци. На 1 км след хижата почва пътеката. Ако решите да ходите, ще ти пратя GPS координати.

# 317
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
О, миналата есен и аз ходих на Утробата, много беше интересно.
Снимките ги качих ето тук
http://picasaweb.google.com/firebird18/Utrobata#
В един друг форум влязохме в спор, щото на някои им се вижда странно, дали е възможно пещерата да се запази доста повече от 2000 години, макар че то си е пещера, що да не се запази.
Относно деня с лъча, този, който е намерил пещерата, твърди, че го е снимал, но не помни кога е било, заснето било с любителска камера. Май има запис, а няма дата.
Пещерата дълго време е била скрита от дива череша, растяща на входа. Сега черешата е отсечена и преработена в стълба, иначе би било доста трудно да се влезе вътре.
Според учените около 16 м от пещерата били естествени, а до 22 м е издълбана от хора и оформена точно като маточна шийка и прочее подробности от анатомията. Има едно място, където ако се тропне с крак, или се извика, кънти и има особена акустика.
И... намерих вътре перца, които смятам, че са от бухал, така че си ги пазя.
Пещерата е на около час път от шосето, пътя не е труден, само накрая става малко стръмно.
Бях с група, екскурзия от туристическа фирма и другите бяха по-зле от мен, така че ходех напред и снимах на спокойствие, особено на връщане.
Там под снимките съм писала какво ни разказва екскурзоводката.
В същия акаунт имам от Перперикон, Татул и Каменната сватба.

Това за кадрирането без апарат го знам от любимия ми фотограф, когато се разхождахме, той затваряше нещо с длани и казваше "погледни"... и така остана като на игра, да снимам мислено, за жалост тия снимки са далеч напред от тотова, което щракам реално... Но човек се учи, докато е жив.

Lois, според едни колега съм не пате, а chatе, щото клавиатурата ми прави трака-тракатрак от чата Simple Smile

# 318
  • Мнения: 1 117
брей, по какви интересни места ходите. тази част от страната ми е съвсем непозната. само веднъж ми се случи да мина с кола от доспат през странджа до варвара на морето, и много хубаво си го спомням, невероятни места. жалко, че тогава не бях започнала отново да снимам. сега като се замисля, на толкова места не съм била изобщо... дори само в бг. например на дунава - само в русе два-три пъти, имах една либов, там беше в казарма....нали се сещате колко съм го видяла дунава  Joy
а надолу към кърджали ми е голям мерак, и перперикон искам да видя, и вила армира, ама на.
абе това старозагорци сте много облагодетелствани откъм местоположение - всичко ви е наблизо.
кате-чате, отивам да ти гледам в пикаса снимките.

ааа и да ви покажа една галерия, не лоши неща, от много страни.
цък-цък

# 319
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Позволявам си да се изкажа по темата "Снимките на Хера" понеже и следя отблизо развитието  Grinning
Макар и с лошо кадриране, макар и с липса на идеи... не мога да не отбележа, че е няколко крачки напред.
Прави сте, че човек за да твори добри фотографии просто трябва да гледа на света като през обектив. Но не забравяйте, че това изисква време и практика. Каква файда да има ясна идея какво иска да постигне и как да изглежда кадъра, ако не знае как точно да го постигне.
Смятам, че опознаването на техниката е първото нещо, което трябва да направи един начинаещ фотограф.
И Ван Гог е рисувал мацортии, че и обекта му все е в центъра, но е знаел как да държи четката Wink

Не искам да съм и защитник, нито знам какъв е "момента на темата". Нямам нищо против критиките и не си падам по "ауу, миличка, прекрасно е!!! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes"
Обаче някои от горните изказвания ми направиха лошо впечатление.
Критиката е полезна, когато е конструктивна и смислена, а не когато ти казва "Абе... липсва ти нещо..."
Сега може и да липсва кадриране, но има фокус.
Утре ще има фокус и кадриране, но ще липсва идея.
А на следващия ден...

Често си спомням думите на учителя ми по рисуване "За да станеш художник ти трябват 2% талант и 98% труд"
Така е и с фотографията!

Действай, Херко!  Grinning

# 320
  • Мнения: 0
Ето малко снимки и от "учителя". То един учител ...
Още се фокусираме върху техническата част на снимането - композицията и предаването на емоция са "висш пилотаж" за нас.
Аз за момента композицията на снимките я правя с кроп на снимката когато позволява  Mr. Green
Ще се радвам на коментари.

P.S. Много се радвам, че кукерите стигнаха и до нашия град... ама ги хванах като се разотиваха вече и щраках колкото да имам някоя снимка.

# 321
  • Мнения: 405
Често си спомням думите на учителя ми по рисуване "За да станеш художник ти трябват 2% талант и 98% труд"

Ха! Моят професор по пиано ми казваше същото, само че "1%талант  и 99% труд"
Явно е искал да ме сплаши  hahaha

# 322
  • Мнения: 2 109
Джейд, не си спомням от кога следиш темата, но сигурно си забелязала, че тонът на Лоис е доста типичен и обикновено не се засягаме. мога да си представя аз как ще те впечатля Hug
момента на темата е такъв, че преди около страничка и половина се изяснихме, че пускаме снимки за критика и обсъждане на идеи как нещата да станат по-добре. друга традиция в темата е да пуснем нещо с нова техника (като панирането, което Рали показа наскоро). изяснихме се, че тук не е най-захарното място.

аз лично си имам списък с хора, чиито снимки не коментирам, защото знам, че няма смисъл. защо да губя времето си в мислене и споделяне на опит, идеи и емоция, ако ще срещна огорчение, неразбиране, нападки или оправдания как не можело еди-как-си и снимката просто ей-тъй. мойте "ей-тъй" си ги държа на харда и им се радвам. най-хубавата част е да ги погледна след няколко месеца и да си кажа" Малллеее... това е трагично !" И аз леко се засягах в началото като не ми харесваха снимките, но свикнах. а сега виждам, че са били прави девойките. това не ме прави кофти човек или лош фотограф, напротив, мноо съм дОбра Simple Smile

за по-целенасочена и градивна критика и многократно сме се разбирали да се пускат КОНКРЕТНИ снимки, а не просто линк към група снимки (освен ако целта не е да не се сравнят, тандури беше пускала едни много снимки на една и съща торта с различно осветление и фон).  иначе рискуваме и тук да започнем да си общуваме с "++++++" и "уууу" или сладурско !!!!!!!

на много места в нета се обсъжда фото, но друго такова място не съм намерила и много го ценя.

учителю, ти търпиш ли критика?

колкото до 2% талант.... може би все пак е говорел човека за техника на рисуване, и е искал да ви насърчи да се занимавате с нещо скучно, но полезно. той колко изложби е имал? Joy 

учителите всъщност са готови да изрекат всякаква щуротия, стига да постигнат своето. аз какви работи разправям, докато преподавам ... маллеее..... ама .... съм много добра, ххааа

# 323
  • Мнения: 0
учителю, ти търпиш ли критика?

Хахаха, давай!
Явно и аз не съм чел правилата на темата, за другия път обещавам... Wink

# 324
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
От скоро следя темата, дори "следя" е силно казано.
Всъщност откакто се разделих трагично със старата си Н9-ка, нещо ми се пречупи за фотографията. Сега имам в ръцете си страхотна техника и почти никакво желание да я използвам.
Но това е една друга тема...

Не ви познавам и не знам на кой какъв тон му е привичен, но като страничен наблюдател мога да кажа, че звучите доста... нетолерантно.
Както казах критиките са полезни, когато са смислени и насочват критикувания. Като коментарите на Вечерницата във Фликр примерно, но тук тонът е някак... пресилено критичен. Ясно е, че когато си снимал системано 2-3-5 години си много над средното ниво, но да не забравяме, че всички започваме от нулата... или от 2-та процента  Wink
И няма нищо лошо наред с критиката да отбележим и добрите страни на начинаещия. Такива винаги има, но са малко по-трудни за откриване от грешките  Mr. Green

А точно този същия учител по рисуване ми казваше "Живе, Живе, ако разчиташ само на таланта си, до никъде няма да я докараш!". И беше много прав... До никъде не я докарах, защото гаджетата и купоните ми бяха много по-интересни от гоненето на цели 98% труд в изобразителното изкуство.
Но този човек ме накара да разбера, че мога и че ставам... и не само с хилядите си критики, а и с моментите в които ми показваше къде съм била точна и кое съм направила добре.

# 325
  • Мнения: 2 109
Джейд, ние доста си се харесваме, да ти кажа ..... този форум е голям и необятен, и се радвам, че има място и за по-различен тон от често срещания и този, с който си свикнала. а на който му идва пресилена критиката, просто не я търси.
благодаря, че сподели мнението си, все пак.

# 326
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
Момичета да ме захаросвате не искам Mr. Green Но все пак все още свиквам с апарата.
Напълно съзнавам, че като новак в тази тема...ама наистина новак ви поизнервям....но това е...или ме търпите...или просто не ми обръщате внимание Crazy

# 327
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
благодаря, че сподели мнението си, все пак.
Моля, моля... от мен мнения да искаш, пък колко теории имам...  Embarassed Joy
И много си ги харесвам, ама пусто, малко хора ми ги разбират Grinning

# 328
  • Мнения: 2
Извинявам се за нахлуването.

Какво искаш да ни покажеш? просто зелени листа, пържени картофки, чичко на пейка.

Следя темата от повече от година. Познавам ви стила на критика, обикновено ви се радвам. И на този на Лоис също. Но това ми се струва малко обидно.
Може аз да не съм я разбрала, но защо да не се покаже всичко в една сесия?

# 329
  • Мнения: 2 109
в композирането на картина, кадър, каквото и да е, е важно да имаш обект. важно е той така да е погледнат, представен, и изолиран от останалите неща около него, че погледът сравнително лесно да разбере кой е този предмет, с какво е по-интересен от заобикалящия го свят и как се вписва в него. с какво тези картофи с отрязана до никъде вилица са интересни, красиви, шокиращи , някакви.... ясно, че няма да ги докараме като на лоис, тя е рядък талант, повече от 2%.
не е проблема колко са нещата, стига да имат акцент.
Знаеш ли, че вчера със Слави ходихме тя да тества един обектив. Не да прави красиви снимки. Карахме ок 60 км в търсене на Акцент за пейзажа, който искаше да направи. Понеже тя мисли технично и държи на 98%. аз съм шматка и ако не си намеря акцент, не си вадя камерата. тоест, не мога да търся, мързи ме. за това ис водя детето с мен, то ми ооправя и пейзажа, и гледната точка, само с фокуса ми създава трудности Joy щот много диво.

а моя коментар да се пускат снимите по отделно е защото сме забелязали, че като са на кило снимките, дискусията се разводнява и е трудно човек да се концентрира. изгражда си едно общо мнение, но не се заглежда в детайли.
като на пълна маса... от толкова ядене ти се отяжда.

хера, а на теб какво ти е трудното във фотоапарата?
с какво снимаше до сега и пак ли ти беше трудно?

Общи условия

Активация на акаунт