нужда от съвет - 2ро или 5то училище в Бъкстон

  • 22 677
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте мами,

току що се регистрирах във форума. Тази година ще имам първокласник и съм решила да избера между двете квартални училища 5то и 2ро ОУ. Много ще съмблагодарна ако споделите мнения за тях.
Лека вечер!

# 1
  • Мнения: 258
Здравейте мами,

току що се регистрирах във форума. Тази година ще имам първокласник и съм решила да избера между двете квартални училища 5то и 2ро ОУ. Много ще съмблагодарна ако споделите мнения за тях.
Лека вечер!
2, като че ли е по-добро! Поне докато Кастрева му бе директор! Но нямам пресни впечатления! Ако не ви е далече помислете за 73 СОУ- то сега има слава на добро! Успех в първи клас![smilie=smile3529.gif]

# 2
  • София
  • Мнения: 11 692
Ако трябва да записвам моето дете в едно от двете училища ще избера 2-ро.5-то училище от доста време има по-лоша слава от двете.
Когато синът ми тръгваше на училище директорката на 5-то беше дошла на финалното им тържество за да набира деца.Явно не можеха да си запълнят паралелките.
Успех! Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 403
Не бих избрала нито едно от двете, въпреки че съм завършила 5-то преди доста години и тогава беше експериментално и едно от най-добрите основни училища.

# 4
  • Мнения: 567
Имам позната, чието дете е във 2-ро и не е особено доволна. Наела е следобяд жена да учи в къщи с детето и казва, че ако не е тя на нищо не ги научавали в училището.

# 5
  • Мнения: 65
  2-ро!!!
За 1-4 клас...зависи от учителят, но след 4-ти клас е много хубаво, разбира се ако детето учи!
И с новата директорка (г-жа Габровска) не е чак толкова зле. Направи навес на стълбищата, нови столове за учителите, асфлатиран е задният ни двор, а скоро се очакват и нови чинове  Mr. Green !

# 6
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 562
2 -ро.
Тук има списък на най-желаните у-ща в София.  /от 2008 година е/
Не ми се получи с линка, затова го копирам

ТОП 15 на най-желаните училища в столицата:

 7-о СОУ "Свети Седмочисленици"
  133-о СОУ "A. С. Пушкин"
  6-о ОУ "Граф Игнатиев"
  20-о ОУ "Тодор Минков"
  22-ро СОУ "Г. С. Раковски"
  31-во СОУ "Иван Вазов"
  32-ро СОУ "Св. Климент Охридски"
  18-о СОУ "Уилям Гладстон"
  1-во СОУ "Пенчо Славейков"
  73-о СОУ "Владислав Граматик"
  134-о СОУ (Еврейското училище)
  35-о СОУ "Добри Войников"
  2-ро СОУ "Академик Емилиян Станев"
  54-о СОУ "Св. Иван Рилски"
  23-о СОУ "Фредерик-Жолио Кюри"

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 18:07 от скубиду

# 7
  • София
  • Мнения: 403
Аз разчитам на собствени наблюдения. Всички хулиганчета от детската градина в квартала се записаха във 2-ро. Май писах някъде - живея съвсем близо до второ и не си записах детето там.

# 8
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 562
Е, по мое време хулиганчетата от квартала се записваха в 5-то.  Laughing Определено 2-ро беше по-добро, а май и сега е така. Тъй като моите лични впечатления, не са пресни, затова копирах този списък, не искам да споря, само - да помогна на потребителката.

# 9
  • София
  • Мнения: 403
Ако изборът е само между тези двете действително 2-ро е по-добро, поне в момента, но аз бих потърсила трети вариант.

А по мое време 2-ро още го нямаше.... Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 2 262
margo98, а ти в кое училище записа твоето дете?
"Направи навес на стълбищата, нови столове за учителите, асфлатиран е задният ни двор, а скоро се очакват и нови чинове " -  а това не е кой знае каква реклама за мен, а един голям майтап, всякаш предпочитам сина ми да стои на пребоядисан по-старичък чин, но да му преподават симпатични учители и да го учат на нещо........

# 11
  • София
  • Мнения: 11 692
Живея между 2 и 5 у-ще.Не записах детето си в нито едно от тях.И не съжалявам!
Лично за мен вариантът 5 у-ще не е съществувал никога.
Ако трябва да се избира между двете определено 2 у-ще е по-добрия избор и това е така от край време.Не че 2-ро няма трески за дялане като всяко училище...

# 12
  • София
  • Мнения: 403
И аз живея между 2-ро и 5-то и записах детето си в 6-то в центъра. Доволна съм до момента. Училището тези дни става на 110 г., има добри традиции, спокойно е.
Няма 8-ми клас, защото повечето деца след 7-ми клас ги приемат в елитни гимназии - цитирам думите на госпожата.

# 13
  • Мнения: 65
margo98, а ти в кое училище записа твоето дете?
"Направи навес на стълбищата, нови столове за учителите, асфлатиран е задният ни двор, а скоро се очакват и нови чинове " -  а това не е кой знае каква реклама за мен, а един голям майтап, всякаш предпочитам сина ми да стои на пребоядисан по-старичък чин, но да му преподават симпатични учители и да го учат на нещо........


Това не е реклама...в момента уча там...от първи клас, а в момента съм 7ми...Ако искате и като реклама го приемайте  newsm62 все едно...ако не вярвате елате за 5минути да го разгледаде

# 14
От първи клас уча във второ СОУ и го препоръчвам ^^
 
margo98, а ти в кое училище записа твоето дете?
"Направи навес на стълбищата, нови столове за учителите, асфлатиран е задният ни двор, а скоро се очакват и нови чинове " -  а това не е кой знае каква реклама за мен, а един голям майтап, всякаш предпочитам сина ми да стои на пребоядисан по-старичък чин, но да му преподават симпатични учители и да го учат на нещо........
Феномена "симпатични учители и да го учат на нещо" доста често се среща в нашето училище (За пример мога да дам и имена , но едва ли ще има смисъл). Мога да ви уверя , че дисциплината се затяга и се прави всичко възможно за успешното възприемане на знанията които ни предоставят учителите
Второ може да има и недостатъци , но няма да съжалявате ако го изберете пред 5то

# 15
  • Мнения: 106
Катето, наистина помисли и други варианти. не са само 2-ро и 5-то в района. слава богу около нас има избор. освен тези 2 училища, не много далеч са и 142-ро, 34-то и 36-то. та в тази посока дилемата  2-ро или 142-ро. за себе си съм 99 % решила. ние ще сме ученици чак есен 2010. но пък се двоумя дали да не го пусна в предучилищна в уилище.

# 16
  • Мнения: 2 401
Нямам лични впечатления, дори не знам къзе се намира 5-то. Обаче от учителката на сина ми, която е преподавала там разбрах, че 5-то било най-добро в района.

# 17
  • Мнения: 65
Нямам лични впечатления, дори не знам къзе се намира 5-то. Обаче от учителката на сина ми, която е преподавала там разбрах, че 5-то било най-добро в района.


Това са пълни глупости....5то е било по-добро преди 30 години...буквално

# 18
  • Мнения: 2 110
Нямам лични впечатления имам приятелки в района и те предпочитат 2-ро. И са много категорични.

# 19
  • София
  • Мнения: 11 692
Нямам лични впечатления, дори не знам къзе се намира 5-то. Обаче от учителката на сина ми, която е преподавала там разбрах, че 5-то било най-добро в района.

Винаги съм живяла в този район и до 7 клас съм учила във 2-ро.През последните 20-25 години почти не съм чула положителни отзиви за 5-то пред 2-ро.
Ако има плюс според мен,то той е че е основно училище и няма големи ученици.Но имаше период,в който в неговата сграда се помещаваше 157 училище /испанско/,дефакто пак имаше големи ученици.
А защо две училища са били в една сграда като тя не е чак толкова голяма  newsm78?Най-вероятно в 5-то е нямало достатъчно ученици,но това си е мое мнение.
Живея на 2 минути от 5-то и на 4 минути от 2-ро пеша.Не избрах нито едно от двете за голямото си дете.
Ако трябва да избирам за малкото между тези две у-ща,то изборът ми ще падне върху 2-ро.

# 20
  • Мнения: 2
Здравейте,

чак сега виждам колко много мами са миписали. Много ви благодаря!

Интересното е, че повечето мнения са в полза на 2-ро училище, но нямаше чак толкова много конкретни аргументи. А моя позната си записа детето в 5-то, като казваше, че във 2-ро има големи деца и шанса да тормозят малките е по-голям. А и няколко деца от градината на сина ми, също са се записали в 5 - то. НО все пак не съм решила. Явно ще трябва да си взема половин ден отпуск и да ходя да се срещам с учителки, тъй кат овсички казват, чеучителките са най-важни в 1те години:)



# 21
Никога 5 цилище то е пародия.Нищо не им е на никакво ниво.това училище трябва да се закрие.Учителките на подгответата са един малък одврат.Особено Шопова.Тя н знае защо е там и какво прави въобще

# 22
  • Мнения: 29
И трите ми деца са в 5то.Училището е много по-спокойно от 2ро,учителите са добри и новата директорка се старае да работи за развитието на училището,а не като старата за закриването му.Относно госпожа Шопова мога да изкажа само думи на благодарност. Тя  е изключително раздаващ се преподавател.От опит знам,че подготвя децата за първи клас много добре и всичко това го прави с непресторена  любов към учениците си.За съжаление в квартала продължава да се разнася лошата слава на училището,но откакто се смени старата директорка нещата много се промениха.Тази година училището спечели финансиране на проект свързан с извънкласните дейности(нещо като кръжоците по наше време),също така се възобнови и сътрудничеството с читалището,което се намира в двора на училището. Аз като родител направих избора си между 5то и 2ро преди пет години и не съжалявам.         

# 23
  • Мнения: 214
Знае ли някоя от вас, кои са учителките, които ще поемат тази година първолаците в 5-то?
Изправена съм пред същата дилема - 5-то или 2-ро. Доколкото знам в 5-то има занималня за учениците от 1 до 4 кл.,
а второ няма или не е за препоръчване. Напоследък чувам добри отзиви за 5-то от майки, чиито деца го посещават.
А 2-ро си носи старата слава, аз също съм учила там, но пък децата са много и всякакви възрасти...
Голямо чудене, голямо колебание. ooooh!

# 24
  • Мнения: 106
Emiliika, наскоро чух абсолютно същото мнение, че в последните години на 2-ро му е останала само славата от едно време, докато 5-то е дръпнало много напред. учителите били добри и се занмимавали доста с децата.
дано направиш правилния избор  Peace

# 25
  • Мнения: 214
sofia68, благодаря! Надявам се да попадна на добра учителка, която да даде основата, пък училището не е толкова важно все пак. Децата в класа също има значение какви са, дано имаме късмет просто.  Praynig

# 26
  • Мнения: 29
Emiliika,здравей!Както съм писала по преди децата ми са в 5-то.Двете госпожи,които ще поемат новите първи класове са госпожа Георгиева( в нейния клас е голямото ми дете,а най-малкото тази година ще е първокласник пак при нея) и госпожа Мирчева.Моите деца не ходят на занималня,тъй че нямам преки впечатления от занималнята.Ние ходим на футбол ,а децата от занималнята ги взима треньор и играят или в салона или на изкуствената трева в двора на училището.Има и английски език пак следобедно в сградата на училището,който се посещава от деца в занималнята.Това всичко е със заплащане.Не се плаща хореографията,рисуването(три пъти седмично x час и половина),клуба"Млад литератор" и  мисля,че имаше и клуб "Млад еколог".Те са от типа на кръжоците и според мен са много хубаво начинание.А ако имаш възможност винаги може да се разходиш и да се запознаеш с учителите и да видиш обстановката.Успех от мен!

# 27
  • Мнения: 214
лина 12 даваш ми много ценна информация, благодаря ти! В градината имаше среща с учителки от 2-ро, 5-то и 26-то, на която ходи мъжът ми /аз бях на работа и не успях да присъствам/. Той каза, че Мирчева му е направила впечатление като най-уравновесена, но аз трябва да се вдигна и да се видя с тях на място в училището.
А какви са сроковете за записване, знаеш ли отсега? Wink

# 28
  • Мнения: 29
Незнам ,но в  понеделник ще проверя и ще ти кажа.

# 29
  • Мнения: 29
Еmilika,здравей!Проверих и предполагам,че датите са за официалното записване във всички училища.Подаване на молби от 1.04.10 до 31.05.10.Сформиране на паралелки-3.06.10.Записване-от 3.06.10 до 11.06.10(с оргинал на удостоверение за завършена подготвителна група).Това ми е информацията от училището.

# 30
  • Мнения: 214
лина 12 много съм ти благодарна за бързия отговор!   bouquet

# 31
  • Мнения: 29
Забравих да ти кажа,че молбите се взимат от канцеларията , а не са в свободен текст.

# 32
  • Мнения: 524
лина 12 даваш ми много ценна информация, благодаря ти! В градината имаше среща с учителки от 2-ро, 5-то и 26-то, на която ходи мъжът ми /аз бях на работа и не успях да присъствам/. Той каза, че Мирчева му е направила впечатление като най-уравновесена, но аз трябва да се вдигна и да се видя с тях на място в училището.
А какви са сроковете за записване, знаеш ли отсега? Wink

Емилика, мисля, че съпругът ти е направил много точна преценка! И двете учителки, които ще приемат първите класове са чудесни- едната създава впечатление на по-строга, а другата на по-уравновесена, но уверявам те (от лични впечатления), че и двете са много отговорни и лично ангажирани учители. Тази година те ще изпратят четвъртокласници, които са грамотни, дисциплинирани  и креативни. Друг важен момент е , че в 5-то у-ще всички преподаватели са изключително комуникативни, отворни към проблемите на децата и техните семейства. Винаги можеш спокойно да разговаряш с учителките и да получиш реална информация за детето си.
 
Градските легенди за "хулиганите", които се записват в училището са мит. Честно казано трудно разбирам определенията на някои съфорумки за деца -хулитани. Та нали семейството е изключително отговорно за първите седем години?! Embarassed

И така- предимствата: малко училище; по-малко на брой ученици в класове; изключително ангажирани преподаватели;  директор, която е в непрекъсната  връзка с родители и оказваща контрол над работата  на учителите.

Желая ти успех при избора!   bouquet

П.С. В 5-то у-ще ще има и ден на отворените врати- това означава, че всеки, който се интересува, може да дойде и да влезе свободно в който клас и  в който час пожелае. За точните дни ще пиша допълнително.

Бъдете здрави, спокойни и щастливи!

# 33
  • Мнения: 214
Страхотни сте момичета!  Hug

# 34
Аз предпочитам 5то ОУ ,,Иван Вазов" , защото има много добър учителски колектив.Имам приятели,които учат във 2ро СОУ и не са доволни от начина на преподаване. Flutter

# 35
  • Мнения: 66
И  в ъв 2-ро ще има ден на отворените врати.Замислено е от учениците от 12 клас.Допълнително ще се раздават брошури със информация.

# 36
  • Мнения: 524
Здравейте, мами!

Според обещаното преди време....

Искам да похваля и споделя инициативата на 5- то ОУ "Иван Вазов", кв. Павлово.
 Тази седмица училищната колегия е обявила Седмицана отворените врати. Това означава, че всеки, който се интересува или е просто любопитен, може да посети училището, даден клас или час, учител, човек от администрацията... във времето от 8.00ч. до 12.30 ч.

# 37
  • Мнения: 214
ЗлатоПерка  Peace
Писах ти на лични, но и тук ще кажа, че ходихме в 5-то, запознахме се с учителките, разгледахме училището. Хареса ни атмосферата, нямаше викове, тичане, блъскане по коридорите. Децата усмихнати, спокойни, знаещи. Влизахме в часове на 4-ти класове по математика и история - "Човек и общество", почти всички вдигаха ръка и отговаряха. Имат много извънкласни занимания, различни клубове по интереси, издават собствен вестник, който самите ученици списват. Наистина базата е поостаряла, но все пак училището прави 90 г. наесен. Ще отида и във 2-ро, но то като че ли е по-добро за горните класове, отколкото за началните, знам ли.

# 38
  • Мнения: 58
Моя близка също е ходила на откритите врати в 5-то. Останала е очарована. Децата и в междучастието ходили под строй да закусват. Нямало блъскане и тичане по коридорите включително и голямите се движили спокойно по коридорите. Децата много знаели и били възпитани. В часовете които тя посетила свършили много задачи. Преподавали им по всички предмети в компютърни кабинети като на всеки етаж си имало по един заедно с интернет. Часът по немски бил като игра сигурно е малко нагласена работа и децата много знаели. Пишели на немски на компютрите. Тя си е взела молба за записване в 5-то.

# 39
  • Мнения: 65
Ще следя темата с интерес.

# 40
  • Мнения: 3 268
Синът ми учеше във 2-ро по времето на Кастрева.Тя го направи със много добра база и самото у-ще е супер.Сега дъщеря ми е там първокласничка,много съм доволна,дори след великденската ваканция са сложили нови врати от дърво на класните стаи.има охрана,стол,книжарница и е много чисто.5-то направо е руина

# 41
  • Мнения: 58
Утре е родителската среща на 5 у-ше. Ще отидете и ще видите дали е руина. Не е важно външното лустро. Ще си изберете система на преподаване, ще си изберете учителки и НАЙ-НАКРАЯ  ще избирате база. Доколкото разбирам има конкуренция между 5 и 2 у-ще, както между 104 и 73. Като чета форума, а и не само от форума, разбирам, че 5-то у-ще е набрало доста напред и сигурно привлича повече ученици от 2-ро у-ще.
 

# 42
  • Мнения: 65
Днес на родителската среща видях, че училището не е развалина.

# 43
  • Мнения: 84
Бях на родителската среща в 5- то уч. Много ми хареса. Предлагат една обещаваща програма на учене и имат много разнообразни дейности. Децата били малко в паралелките. Това говори и за добра подготовка. Вратите са също нови от дърво. Явно във всяко училище правят еднакви ремонти. Има и охрана. Ато има ли някъде училище без охрана? Има и стол, а в мъжките тоалетни има и писуари. Навсякъде има топла вода. В класните стаи има чешми, за да си мият ръцете децата.

# 44
  • Мнения: 214
Аз също бях на родителската среща. За мен, освен образованието и подготовката, има значение и че от 1 до 4 клас са само първа смяна, имат стол с топла/готвена храна, осигуряват престой и занимания за децата до 18 - 18.30 ч. на всички работещи родители, училището изглежда много спокойно място. Имат две компютърни зали - за учениците от 1 до 4 кл. и за тези от 5 до 7 кл. Не съм си и помисляла, че ще пратя детето си в 5-то, но в последните години /от идването на новата директорка/ наистина има промяна към добро. А и 2-ро е твърде пренаселено според моите представи.

# 45
  • Мнения: 65
Emilika, ти кое училище избра за твоето дете?

# 46
  • Мнения: 214
5-то избрах.

# 47
  • Мнения: 65
    Emilika, на родителската среща казаха, че децата от 1 до 7 клас учат на едносменен режим. Децата до 4 клас учат по 40 минути на час, а големите по 45 минути на час, при положение, че във всички училища учат по 40 мин. Това, че учат всички на едносменен режим дава възможност на големите да се увеличи времетраенето на часа, което никак не е лошо според мен. Това би довело до приемане на повече знания, може би.

# 48
  • Мнения: 84
Аз още се двоумя. Единственото нещо което ме спира във 5 - то у-ще е че учат задължително народни танци? Всички деца не са музикални и танцьори. В танците ли е бъдещето? Всеки се интересува сега от езици и математика. Е поне аз.

# 49
  • Мнения: 214
Единственото нещо което ме спира във 5 - то у-ще е че учат задължително народни танци
Доколкото съм разбрала правилно - имат по един час на седмица хореография, което не е народни танци. Когато ни показваха залата по хореография, различна от салона по физическо, ни казаха, че им пускат разнообразна музика и децата общо взето се разтоварват в този час. Останах с впечатлението, че няма нищо прекалено и изискващо.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 845
A има ли там и подготвителен клас?

# 51
  • Мнения: 479
добре е ако можете добре да проучите кои ще са учителките на първолаците и в двете школа, така по-лесно ще изберете

Последна редакция: пт, 30 апр 2010, 20:09 от oxyjenia

# 52
  • Мнения: 29
Marissha,има подготвителна група и учителките са много добри.Моето дете е при госпожа Шопова. Сртога е когато трябва,има много креативни идеи и децата много я обичат.Тя научи сина ми  да чете.

# 53
  • Мнения: 65
   Обиколих много училища, видях различни учителки. Убедих се, че учителките на 5-то училище са интелегентни, облечени изискано и подобаващо. Не е важно облеклото, човек би приел и кич, стига учителката да е добра.
    На подготвителните класове са Балчева и Шопова, а на първите класове са Мирчева и Георгиева. Много хубави отзиви има и за двете от подготвителните класове. Моя близка си записа детето при госпожа Шопова и е безкрайно доволна.
   Няма смисъл да коментирам качествата на учителките от първите класове, защото класовете са им вече препълнени. Сега би трябвало да ни информират кой ще поеме третата /а може би и четвъртата/
паралелка. На родителската среща директорката каза, че ще приеме всички деца, които са подали молби.

# 54
  • Мнения: 84
    Много благодаря за отговорите, които ми дадохте.
    Относно избора на училище смятам, че с новите хигиенни изисквания за класните стаи и най-вече за брой на ученици в едно училище 5-то у-ще печели по много показатели. Обсъждаха този въпрос по медиите и споменаха, че с новите европейски критерии едно училище не бива да надминава 700 ученика. А във 2-ро са над 1200 доколкото знам. Колко ученика има в 5-то?

# 55
  • Мнения: 524
    Колко ученика има в 5-то?

Мисля, че около 230-250 ученика.
Аз още се двоумя. Единственото нещо което ме спира във 5 - то у-ще е че учат задължително народни танци? Всички деца не са музикални и танцьори. В танците ли е бъдещето? Всеки се интересува сега от езици и математика. Е поне аз.
Знаеш ли колко дисциплинира това?  Hug А пък и преподавателите, които се занимават с тях  много фино и нежно ги държат на границата на забавата и сериозното... Толкова са хубави мъниците в тъмните клинове и бели чорапи облечени за репетиции...

Не е страшно, музикалността и танцови умения се развиват, както и математическите и езикови умения.... Представяш ли си детето си, страхотен математик на световно ниво, да не може поне една нашенска ръценица да тропне?  Laughing

РазБира се, уважавам колебанията ти, и прощавай, ако с нещо моят пост те е засегнал..., че то форума не е като общуването face-to-face   Peace

# 56
  • Мнения: 56
Мами,
От това, което чета, разбирам, че всички с преки впечатления, препоръчват училището , от което имат такива.
Така че изглежда и двете не са лоши.
Аз лично подадох молба само във 2ро, тъй като по мое време 5то нямаше много добра слава- едно старо забито малко такова.
Но това, което чета сега за него звучи много добре. В крайна сметка за какво ти трябва някаква масова история, при която фокуса върху много неща се губи.
Така или иначе вече сме подали във 2ро
Имате ли информация за добра учителка, която ще поеме 1ви клас ?
В идеалния случай човек с призвание - знаете за какво говоря, може би, за тези няколко % хора, упражняващи тази професия, за които тя е призвание, а не наказание....
Чист късмет си е да попаднеш на такава...
Е, ако не знаете такава, то поне учителка, която да държи на дисциплината и на знанията.

# 57
  • Мнения: 58
NoID, ти можеш да си подадеш молби в колкото училища искаш. Проучи къде има добри учители, които ще поемат първи клас. Чувала съм за Мирчева от 5-то, че била изключително добра. Може би и други ще дадат информация за Мирчева.

# 58
  • Мнения: 56
dinastia, благодаря ти !

# 59
  • Мнения: 65
NoID, учителките, които ще поемот първи клас в 5-о училище са Георгиево и Мирчева. И двете са иключително добри. Затова и класовете са им вече препълнени. Ако решиш да подадеш молба и в 5-о, което Закона за народна просвета ти позволява, отбележи в молбата си писмено предпочетанието си за учител. Съветвам те даже да поговориш за това и с директорката. Тя е много разбрана и работи в интерес на родителите. В противен случай има вероятност да попаднеш в някой от следващите класове.

# 60
  • Мнения: 56
Благодаря ви още веднъж !

# 61
  • Мнения: 65
NoID, забравих да уточня, че срокът за подаване на молби за записване в първи клас е  края на май. Споменава се в постовете, че 5-то училище било малко. Според мен това е най-голямото му предимство. Рисковете от нараняване и тормоз от големите  над малките ученици ще са по-малки. Учителките ще имат време да обърнат внимание на повечето ученици при наличието на малък брой деца.

# 62
  • Мнения: 65
Приемането на молбите вече приключи. Аз отдавна си подадох молба само в 5-то училище. Обиколих много училища и накрая избрах пето, въпреки че живея близко до 142 училище. 2 СОУ ми е по-близко даже, но аз реших, че всяка сутрин ще го подминаваме на път за 5-то, защото то предлага много екстри. Хареса ми това, че всички включително и горните класове учат само сутрин. Обещават много разнообразни дейности, включително и учене на два чужди езика от първи клас. Това го има само в частните училища, но там таксата е много висока. Ходих и в 73 СОУ, но там учат само немски и въобще не учат английски език. А без английски вече не можеш да си намериш работа. Всички дейности в пето са безплатни, само танците се плащат, но кой се интересува сега от танци.
 Училището е малко неугледно отвън, но вътре са му направили добър ремонт. Има даже и нови пердета в коридорите и щори в класните стаи.

# 63
  • София
  • Мнения: 11 692
klementina всичко,което разказваш звучи чудесно.Вероятно и затова си се регистрирала,да споделиш.
А за немския не си въвсем права.Ако детето започне от първи клас да учи немски,след това английския му е много по-лесен.Немският,който безспорно е по-труден език се явява много добра основа Peace
Успешен избор! Peace

# 64
  • Мнения: 65
Ali&Meli, може би не си разбрала, но само в 5-о училище единствено в района предлагат изучаване на немски език още от първи клас. Той е по желание на родителите и в зависимост от потенциала на детето /защото се предлага като втори чужд език/ и се изучава още от първи клас.

# 65
  • Мнения: 65
   Ali&Meli напълно подкрепям твоето мнение. Съгласна съм, че първо трябва да се учи френски или немски и чак тогава да се започне с английския.

# 66
  • Мнения: 3
моето дете учи във 2-ро у-ще и съм доволна от нивото,изискванията са големи,държи се на реда и дисциплината

# 67
  • Мнения: 3 268
Детето най-напред трябва да научи български и тогава да му се пълни главата с чужди езици.Дъщеря ми учи английски само в училище.В първи клас е и съм доволна,че до сега нещата са напълно съобразени с възрастта на децата.Учат буквите и лесни думички.

# 68
  • София
  • Мнения: 11 692
Детето най-напред трябва да научи български и тогава да му се пълни главата с чужди езици.Дъщеря ми учи английски само в училище.В първи клас е и съм доволна,че до сега нещата са напълно съобразени с възрастта на децата.Учат буквите и лесни думички.

Права си,че детето трябва да научи първо българския. Peace
Обаче моето дете учи от първи клас и български и немски /интензивно/ и чуждият език по никакъв начин не е попречил на родния.
Да не говорим за лекотата,с която усвоява английския след немския.

# 69
  • Мнения: 524
Темата обаче не е колко и какви езици да учат децата и от кога...  Wink

# 70
  • София
  • Мнения: 268
използвам темата да попитам за мнения за двете училища за 5-7 клас - ниво на подготовка, учители, какви езици се изучават, спортни занимания и пр.

# 71
  • Мнения: 11
В 5 е много супер и много знаем. но това е нищо, там има много празници и има игрище. Там е много яко и има маскетбали и концерти и директорката е много яка. Peace Всички много я харесваме.

# 72
  • Мнения: 56
  prokibar, 5-о училище има добър учителски колектив и предлага разнообразни дейности. Подготовката на децата е отлична, защото всички деца, кандидатствали след 7 кл. са приети в езикови, матем. гимназии и др. специализирани училища.  Предлага разнообразни дейности като клубове по интереси /графичен дизайн, "Млад журналист", екология, хореография, "Млад историк"/, спортни секции: волейбол, футбол, бойни изкуства, плуване/то е платено/, участия  в районни и градски първенства, английски, немски език, допълнително изучаване на математика под форма на СИП. Най-голямото му предимство е, че са малко деца, както повечетоевропейски училища, и се учи само сутрин.

# 73
  • Мнения: 11
prokibar, ние не разгаваряхме ли за предимствата на 5-то училище пред второ у-ще?

# 74
  • Мнения: 3 268
dragonoo,прочети добре заглавието на темата,то определено не е това,дето ти си мислиш.Няколко потребителки превърнахте темата в плюене по 2-ро и превъзнасяне на 5-то.Пълно е с новорегистрирани,просто изумително как всички кацнаха тук.От ясно по-ясно е,че сте учителки там,ама май прекалихте. Искрено се радвам,че детето ми учи именно във Второ,защото там няма толкова злобни и нападателни даскалици.Ужас!

Последна редакция: чт, 27 май 2010, 14:20 от stefani6

# 75
  • Мнения: 524
Искрено се радвам,че детето ми учи именно във Второ,защото там няма толкова злобни и нападателни даскалици.Ужас!

Стефани,
и аз се радвам, че детето ти се чуства доволно и спокойно там, където и ти се чустваш спокойна...  Peace

Само не видях къде в темата има има злобни и нападателни потребители, пък били те и даскалици?!  Rolling Eyes

# 76
  • София
  • Мнения: 403
Аз пък като възпитаник на 5-то училище се радвам, че училището си е върнало поне малко от старата слава. На времето беше най-доброто училище в квартала. А както чувам от доста родители, и те и децата са доволни, нивото се вдига и съответно се повишава и интереса към училището. В което не виждам нищо странно или обидно към 2-ро училище.

Последна редакция: пт, 28 май 2010, 10:27 от margo98

# 77
  • Мнения: 65
stefani6, гроздето е високо, затова е кисело.

# 78
  • София
  • Мнения: 403
 fight Вместо да се радвате, че в квартала има две добри училища, вие се чудите как да оплюете другото. Ама нали сме българи, няма как да е иначе.
Успех на първолаците! Според мен и в едното и в другото да си запишете детето няма да сбъркате.

# 79
  • Мнения: 3 268
stefani6, гроздето е високо, затова е кисело.
Ето едно злобно изказване,някой питаше къде са.И извинете не говорим за Кембридж,а за едно порутено квартално училище.Вие нещо изтрещяхте вече.

# 80
  • Мнения: 524
stefani6, гроздето е високо, затова е кисело.
Ето едно злобно изказване,някой питаше къде са.И извинете не говорим за Кембридж,а за едно порутено квартално училище.Вие нещо изтрещяхте вече.

Този някай съм аз - само преди пет поста - на същата страница... Embarassed

Заради подобна липса на отношение мод-ките затварят теми! Да не нарушаваме добрия тон!

Винаги съм смятала и заявявала дори тук, че уважавам всяко мнение на родителите и  съм сигурна, че каквото и да предприемат, то е в името на доброто на децата им.

Така че ти се успокой!

# 81
# 82
  • Мнения: 84
   Не може да се каже за  една сграда, построена от качествена тухла и още по-качествен бетон, а не от панелни модули, че е порутена. Занимавам се в областта на проектирането и знам как се е строело седемдесетте и осемдесетте години на миналия век.
    От изказвания като по-горните постове биха загубили много и двете училища.
    А сега по-същество. Разбрах, че 5-то у-ще има добра подготвителна подготовка. Ще има ли списъци на приетите ученици за подготвителен клас? И ако има кога ще бъде обявен?
   Другото ми питане е относно възрастта на децата за започване на 5 години училище. Детето ми е на 5 год. Ако го пусна сега подготве, ще бъде ли задължително догодина да е първокласник?

# 83
  • Мнения: 3 268
Тази година Второ училище навърши 35 години,т.е е строено точно през 70-те.През 2006 година Пето у-ще навърши 100 години,сами си направете изводите за каква сграда говорим.Няма какво повече да кажа по темата,жалко е,че стана такава гадна накрая.

# 84
  • Мнения: 524
Тази година Второ училище навърши 35 години,т.е е строено точно през 70-те.През 2006 година Пето у-ще навърши 100 години,сами си направете изводите за каква сграда говорим.Няма какво повече да кажа по темата,жалко е,че стана такава гадна накрая.

   Стефани, правиш ли изобщо разлика между училището като институция и сграден фонд?!  Rolling Eyes
През 2011г. 5 ОУ ще навърши 9о години, като в началните си години се е помещавало в съвсем различна сграда... В тази си сграда училището се помещава от 1948-50 година!
   Става въпрос за традиции и гордост почти като тези в Кембридж  Wink (обяснявам на тези, които не са ме разбрали - емотиконката означава намигване, закачка и самоирония, за да не кажа ирония към изказването:"И извинете не говорим за Кембридж,а за едно порутено квартално училище.Вие нещо изтрещяхте вече.")
Другото ми питане е относно възрастта на децата за започване на 5 години училище. Детето ми е на 5 год. Ако го пусна сега подготве, ще бъде ли задължително догодина да е първокласник?
Нищо още не е прието. Дори в законопроекта, който се обсъжда не е казано, че е задължително да тръгват от шест на училище. Все още е оставено в компетенцията на родителите да преценят... Има не един и два случаи на деца карали подготвителна група в училището по две години...

Все пак за по- сигурно говори с директорката...

# 85
  • Мнения: 3 268
Разрових се и намерих ето тази историческа справка за 5 училище.Основано е през 1921г.Уточнявам го,защото една госпожа хвалеше строителството от 70-те,а 1921 е доста далеч във времето от този период.В това училище гласуваме и много добре знам как изглежда,отвън и отвътре.Признавам,че беше много по-зле,сега нещата се оправят постепенно,благодарение на новата директорка.Но въпреки всичко има още много какво да се желае като мотериална база.
http://ouivanvazov.dir.bg/_wm/diary/diary.php?did=487998&df= … a16b7a476c543f895

# 86
  • Мнения: 29
ОУ"ИВАН ВАЗОВ"-СИМЕОНОВГРАД???В темата се обсъжда друго училище,намиращо се в София.

# 87
  • София
  • Мнения: 403
Разрових се и намерих ето тази историческа справка за 5 училище.Основано е през 1921г.Уточнявам го,защото една госпожа хвалеше строителството от 70-те,а 1921 е доста далеч във времето от този период.В това училище гласуваме и много добре знам как изглежда,отвън и отвътре.Признавам,че беше много по-зле,сега нещата се оправят постепенно,благодарение на новата директорка.Но въпреки всичко има още много какво да се желае като мотериална база.
http://ouivanvazov.dir.bg/_wm/diary/diary.php?did=487998&df= … a16b7a476c543f895

Хайде стига плю, не се спря. Аман от пришълци в квартала. В това училище е учил и дядо ми и баща ми и аз и повярвай ми, първоначалната сграда не е тази, за която говориш. Ама ако беше от квартала, сигурно щеше да си наясно.  Crossing Arms Синът ми учи в 120-годишно училище, което е пъти по-добро от 2-ро. Не сградата прави училището, а атмосферата и традициите. А хулиганчетата от 2-ро ги гледам всеки ден пред блока да пият и пушат и да се чудят каква глупост да измислят. И преди го бях писала, най-големите калпазани от детската градина се записаха в това училище.

# 88
  • Мнения: 56
   margo98, в 5 училище са учили както Вашият баща и дядо, така и други много бележити хора. Вие можете да бъдете горда от факта, че сте завършили училището, което с отличие завършват Негово височество княз Никита Лобанов - Ростовски /наследник на руския престол/, Негово височество граф Платон Чумаченко, Негово преосвещенство митрополит Николай, Негово височество граф Иван Йоновски /потомък на полски граф/, Любомир Левчев, Даниел Спасов, но май трябва да спра до тук. Няма дете на кореняци павловци, което да не е било азбукарче в това школо. Ще се запомнят старателните ученици на павловските родове Сомлеви, Фаслеви, Стоичкови, Трайкови, Бързеви, "Гърците" и много, много други включително и Вашият род.
   В пето училище учат децата на много учителки от 2 СОУ "Емилиян Станев", а по-точно: Дете на Камелия Янева - учителка от 2 СОУ "Емилиян Станев",  децата на Елка Миткова - учителка от 2 СОУ "Емилиян Станев", децата на Юлия Пейчева - учителка от 2 СОУ "Емилиян Станев", на Спасова и др. учителки от 2 СОУ "Емилиян Станев".   
   Училището се открива на 18.09.1921 г. и насъбралите се павловци решават то да носи името на наскоро починалия поет Иван Вазов. Сградата, в която се помещава училището, открива врати на 24.01 1949 г., а не 1906 г., както смята Стефани. А колко то е руина, порутено и със злобни даскалици, смятам, че всеки с малък потенциал даже може да прецени дали е така. Извинявам се за архаичния и приповдигнат тон, но аз съм на преклонна възраст и ме вълнува, ако някой хули училището, което павловци сами изграждат върху собствените си имоти.

# 89
  • Мнения: 3 268
Дами,напускам ВАШАТА тема.Тук никой няма право на различно мнение.Всичко добро и ако претенциите ви за супер училище се покриват с 5 ОУ,това си е ваше право.Моите са по-големи.

# 90
  • Мнения: 84
    Стефани, не напускай темата. Ти си ме обиждала, наричаш ме госпожа, а аз съм господин, не разбираш какво пиша като смяташ, че харесвам панелното строителство от втората половина на  миналия век, но въпрени всичко това те моля да поддържаш духа и да защитаваш твоята клауза.
    Кога ще излязат списъците на приетите деца подготвителна група в 5 училище?

# 91
  • Мнения: 7 821
Тази тема отдавна излезе от добрия тон.

Общи условия

Активация на акаунт