Имате ли близки с болест на Паркинсон ?

  • 172 489
  • 612
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 5
Здравейте!
Диагностицираха майка ми с Паркинсон преди няколко месеца. Както всички тук присъстващи могат да си представят, тя и цялото семейство бяха известно време в шок. Междувременно нещата се стабилизираха, но тя забеляза, че това, което наистина помага, са разговори с други засегнати от болестта хора. Затова мислим да организираме среща за обмяна на опит на живо. Има ли заинтересовани сред вас?  Мислите ли , че вашите близки биха имали интерес?  

Здравейте момичета първите две от упражненията които Мая е изпратила само съвпадат. Имаме един уред за крака и с него си движи краката нагоре надолу. Упражненията бяха показани от рехабилитатор който дойде у дома. Още да Ви споделя че му правим масаж на гърба ръцете и краката. Идваше едно момиче преди  у дома и взимаше 10 лева за масаж. Но сега майка се опитва сама с магнезиево олио да го масажира всяка вечер. Рехабилитация, масаж и движение им трябва имаче заседят ли се не е добре.

Здравейте! Можете ли да препоръчате конкретен рехабилитатор или масажист? за кой град става дума?

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 16:16 от AnMary

# 436
  • София
  • Мнения: 472
Здравейте!
Диагностицираха майка ми с Паркинсон преди няколко месеца. Както всички тук присъстващи могат да си представят, тя и цялото семейство бяха известно време в шок. Междувременно нещата се стабилизираха, но тя забеляза, че това, което наистина помага, са разговори с други засегнати от болестта хора. Затова мислим да организираме среща за обмяна на опит на живо. Има ли заинтересовани сред вас?  Мислите ли , че вашите близки биха имали интерес?   
Aз съм от близо година диагностицирана с Паркинсон. Понеже съм в самото начало, живея нормално, ходя и на работа. И на мен ми се иска да имаме някакъв вид срещи, но не знам как. Има сдружение на болните от паркинсон- и за него не знам какво е. В къщи не се отнасят с мен като към болен - гледам активно и внуците /на 3 и 5 години/ и ми се иска така да е и занапред. Засега освен  лекарствата /Прамипексол и сагилия/ и гимнастика, но не редовно, друго не правя. А, сама открих, че имам недостиг на вит. Б12 и Д, та и тях взимам.Понякога си правя масажи с магнезиев гел. От известно време имам отоци в глезените - пих фурантрил без особен ефект. Другата седмица ще ходя на лекар, че и лекарствата трябва да ми изписват.
Стана малко дълго, а и аз съм добре в сравнение с тези с напреднал Паркинсон. Надеждата ми е този период да продължи колкото може по-дълго. Чета постоянно за новости и ще се радвам ако имам информация и от вас.

# 437
  • Мнения: 5
Благодаря ви за бързия отговор и за споделения опит, Maya!
На мен също ми се струва много важно, човек да се старае да бъде активен. Не мога да преценя майка ми точно в кои стадий се намира, но с лекарствата, които взима сега се чувства доста добре. Тя също много се занимава с внуците Simple Smile
Аз се опитах да се свържа с "Национална организация на болните от късен Паркинсон“ , но за сега без успех. Затова решиме с майка ми ние да инициираме поне една такава среща. Когато фиксираме датата и мястото ще пиша подробности и тук. За сега имаме една група във фейсбук  "Паркинсон - група за обмяна на опит".  Надявам се с времето да се съберат заинтересовани хора.   

# 438
  • Мнения: 6 529
Днес разбрах, че можем да извикаме комисия /ТЕЛК/ у дома за болен от Паркинсон, който не може да се движи, както и че в зависимост от степента на подвижност и факта, че не може без чужда помощ, болният получава социална помощ до 280 лв. Някой запознат ли е с това?

# 439
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Комисия на ТЕЛК може да посети дома на неподвижен болен, независимо от диагнозата. Ние сега подготвяме документи майка ми да получи чужда помощ. За паричните добавки не съм запозната. Мисля че за чужда помощ е около 50 лв към пенсията. Сега майка ми взема 230 лв пенсия и 80 лв от социалните.

# 440
  • Мнения: 6 529
Комисия на ТЕЛК може да посети дома на неподвижен болен, независимо от диагнозата. Ние сега подготвяме документи майка ми да получи чужда помощ. За паричните добавки не съм запозната. Мисля че за чужда помощ е около 50 лв към пенсията. Сега майка ми взема 230 лв пенсия и 80 лв от социалните.

Тези 80 лв от социалните, свързани ли са с решение на ТЕЛК, защото като се обадих на личната лекарка, тя ме препрати при невролога да изготви документите за зелени карти. Много сложно било...Close Трябвало протокол от невролог и кардиолог. Все едно не знае за състоянието на баща ми. По мое настояване, каза, че ще подготви документите, но голямо пухтене беше. И при вас ли е такова отношението на личния лекар към болния? Потресена съм

# 441
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Добавката от социалните зависи от решението на ТЕЛК. Честно казано досега майка ми и помощницата и движиха документите и не съм съвсем запозната.

# 442
  • Мнения: 6 529
В последно време баща ми загуби апетит. Възможно ли е да е свързано с болестта? При вашите близки как е?

# 443
  • Мнения: 3 720
Татко отдавна е така, няма апетит, не знам дали е от болестта или от лекарствата. по едно време беше отказал да се храни, с караници хапваше по малко, татко казва ,че не усеща никакви аромати отдавна, при вас така ли е, може и това да им се отразява

# 444
  • Мнения: 6 529
Татко отдавна е така, няма апетит, не знам дали е от болестта или от лекарствата. по едно време беше отказал да се храни, с караници хапваше по малко, татко казва ,че не усеща никакви аромати отдавна, при вас така ли е, може и това да им се отразява

На колко години е и от колко време е диагностициран?

# 445
  • Мнения: 3 720
На 66 години е и от 10 години е с диагнозата, мисля че по-рано се разви болестта

# 446
  • Мнения: 6 529
На 66 години е и от 10 години е с диагнозата, мисля че по-рано се разви болестта


Баща ми вече почти не може да се движи. Краката му от коляното надолу са вдървени

# 447
  • Мнения: 3 720
Никакви  ли моменти на освобождаване от сковаването няма

# 448
  • Мнения: 1 334
Баща ми от няколко години е с помпа Дуодопа, имаше огромно подобрение. Никакво сковаване, тремори и т.н. Обаче пък разви полиневропатия и почти не си чувства ръцете и краката.

# 449
  • Мнения: 6 529
Никакви  ли моменти на освобождаване от сковаването няма

От време на време го отпуска. Най-зле е сутрин и през нощта. Но тъй като спря да се движи положението се влоши

Общи условия

Активация на акаунт