Help! Смучем си палеца, ама мноооого!

  • 2 094
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте,
Искам да ви питам на какво може да се дължи смукането на палеца. Таня е на почти 9 месеца и от 10-тина дни толкова настървено го смуче този палец, че както казва баща и "пие сок от нокти" . Като беше съвсем малка на около 2 месеца пак си го смучеше, но успях да я отуча. Слагах ръкавички, вадих и го непрекъснато от устата и тя престана. Смучеше го само понякога преди да заспи. Но сега е ужас - не мога да и го изкарам от устата - дори докато я храня в промеждутъка между двете лъжици и палеца е пъхнат отново . Има само 2 зъбчета долу, дали ако и пробива някое горно зъбче и я сърби може така настървено да смуче пръстчето? Взех от време на време да я мажа с Дентинокс, но пръстчето пак е в устата. Играя си с нея, а тя пак си го смучи тоя палец - значи не е от скука. Ох, незнам вече какво да измисля - биберонът не и е от най-любимите неща, тя го държи за гумата, а си гризка пластмасата. Има много играчки за гризане, но като пробвам да и дам някоя като и извада пръста от устата, тя се сърди и я хвърля.
Дайте някъкви съвети и идеи защо става така и какво да правя

# 1
  • Мнения: 3 042
Пробвала ли си с чесалките за зъби? Те са по-твърдички- щом предпочита пластмасата Simple Smile , има и такива които се охлаждат в хладилника.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
Да, имаме много такива и от тези, които се изстудяват в хладилник, но не ги иска  Sad

# 3
  • Мнения: 299
Продават едни 4етки за зъби в кутийката са 3 . Едното представлява боздуган4е и е подходящо когато венците са подути и сърбят. Аз на моя звяр му връчвам тази четка и той сам си чеше венеца, иначе за другите чесалки за венци хич не иска и да чуе. Втората четка е с малки гумени връхчета и била преход към истинска 4етка за зъби. Мисля че са на Safety 1st  струва комплекта около 6лв. А Дентинокса оправя положението за не повече от 20 минути.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 679
Ще видя за тези четки, благодаря ти Simple Smile дано ни помогнат. Обаче аз не съм сигурна, че е от зъби, а май просто си смуче палеца. И незнам как да я отуча. Sad Просто зъбите са един от вариантите, ама дали е това?!? Rolling Eyes

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
не мога да помогна много, но мога да покажа къде могат да се видят тези комплекти, за които стана дума.

http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=74_80&products_id=470

# 6
много фотогенично детенце- поздравявам те за него
моето мнение е , че действително не става въпрос за сърбеж на венците , а детенце просто обича да си смуче палеца - на този етап е доста трудно да отвикне и да замени вкуса и удоволствието от пръсчето с гумата на биберона.
бабешкия начин за отучване от това е :
намазмане на пръста с неща - лютиво или кисело и ли др. неприятно от храните , които не предпочита- ако си твърдо решена да отучиш детенце от този навик - просто приложи този метод
но ако имаш търпение и упорство и имаш на разположение  деня през , който се занимаваш с нея/ако не ходиш на работа / - продължавай да я убеждаваш да маха пръста от устата и така може би до към годинка и нещо -/ само при упорство от твоя страна/ може да разбере , че това е лошо, защото сега си мисли , че я лишаваш от най- прекрасното изживяване..... Laughing  Laughing  Laughing

# 7
  • Мнения: 8 163
Ще преведа няколко реда от Secrets of the Baby Whisperer на T. Hogg. Дано не съм ви омръзнала с цитатите от тая книга. Ама само в нея намирам логичнообосновани отговори на практическите си въпроси за бебешкото развитие.
Та,

"Възхвала на смученето на палеца
Смученето на пръстите е важен метод за орална стимулация и самоуспокояване. Дори бебетата в майчината утроба сучат палците си. Щом се роди, през нощта бебето смуче палеца си или някой друг пръст, най-често когато няма кой да забележи. Проблемът е, че вашето собствени отрицателни асоциации ви пречат. Може би сте били наказвани като дете заради смукане на палец. Може би някой от родителите ви (или друг човек) са ви плеснали през ръката за това с думите "Лошо дете!" или са казали, че сте "отвратителни", задето си смучете палеца. Чувала съм за родители, които или покриват ръцете на децата си с ръкавици, или ги мажат с неприятна на вкус смес. Някои дори връзват ръцете на децата си. И всичко това, за да се прекрати смукането на палеца.
Истината е, че дори да не ви допада, бебета  сучат. Всъщност трябва да поощряваме това им поведение. Бъдете обективни. Спомнете си, че това е един от първите начини, чрез които бебето ви добива контрол над тялото и емоциите си. Когато открие, че си има палец и смукането му може да доведе до облекчение, бебето ви изпитва удовлетворение - постигнало е ниво на самоконтрол. Биберонът върши същата работа, но е под контрола на възрастните и може да бъде загубен. Докато палецът е винаги "под ръка" и може да бъде пъхнат в устата или изваден от нея тогава, когато бебето ви пожелае. Гарантирам ви, че бебето ви ще се откаже от смукането на палеца само, когато се почувства готово за това. Също като моята Софи."
(Софи, с течение на времето е започнала да смуче палеца си само преди заспиване. Отказала се е сама на 6 години. Без поражения върху захапката.)

Аз лично имах доста съмнения и се борих много със себе си, докато се реша да "изчезна" бибите на Аля. На мен ми се бяха карали, бяха ми слагали гнусна ръкавица и пр. Но нито едно от тези неща не помогнаха. Сама се отказах на около 5. И зъбите ми са съвсем в ред.

Аля свикна без биби. Сега си хапе пръстите. И тя отказва всякакви чесалки на този етап. Понякога си цока палеца, но никой вкъщи не й се кара затова.

Защо просто не оставиш бебе да си мине през тоя етап?

# 8
  • София
  • Мнения: 3 679
Ами аз се притеснявам, защото майка ми си е смукала палеца до 4 годиники и сега и е деформиран  Sad Затова искам да предпазя Таня от това.
Но явно ще се надявам сама да се откаже, че тези методи с люто на пръстчето хич не ми се нравят, особено пък за нейната възраст. За по-голямо дете може би става, незнам и аз.
Благодаря ви за мненията.

# 9
  • Мнения: 8 163
Още нещо, което можеш да направиш. Поне при нас върши работа.

Купих на Аля дългокрака играчка-мишка на Bebe Confort (има ги в "Малечко"), която е толкова занимателна, че замести (поне при Аля) нуждата от други методи за самоуспокоение. В началото щерчето цокаше палците на Миши, а сега го гняви, подмята и гушка.

А мазането с люто и за мен е грубо. Да не говорим, че може да увреди нежната лигавица на бебешкото стомахче!

# 10
  • София
  • Мнения: 3 679
И Таня има една играчка, която вече от толкова дърпане и дъвкане незнам как е оцеляла, но май пръстчето е най-сладко  Simple Smile Обаче тази сутрин е по-добре - няма зъбче, проверих, но като се събуди и отидох при нея беше си хванала една играчка и и говореше нещо. Дано е било някакъв период само Rolling Eyes
Поздрави на всички!

# 11
  • Мнения: 7 831
Здравейте,
И аз решех да оставя Дани да си смуче палеца. Просто ми се струва невъзможно да го отуча точно сега (преди дни му изби първия зъб и е тръгнал втория). Освен това ми прави впечатление, че колкото повече му го вадя толкова повече го смуче. Все едно ми казва – „Ето виж пак е в устата ми!”, или решава че си играем някаква игра на махни-сложи палеца в устата. Той не може още да разбере, защо му го махам, а ми се струва крайно да го мажа с нещо гадно. В това ми решение има и нещо егоистично  Embarassed , нощем не ми се налага въобще да ставам, като преминава от един сън в друг просто си захапва палеца смуче го минута две и после като се отпусне той сам излиза от устата му. С баткото докато не се научи сам да си слага биберона в устата, а и след това докато не я изхвърлихме съм ставала по 2,3 пъти на нощ. А и после ако не отидеш да я извадиш от устата му може да стои часове в устата му, което според мен е по-вредно.

Лошо е, че сега ми се налага да споря с бабите и таткото, защото те са категорично против палеца  Grinning  Grinning .

# 12
  • София
  • Мнения: 3 679
Цитат на: Ellypr
Здравейте,
Лошо е, че сега ми се налага да споря с бабите и таткото, защото те са категорично против палеца  Grinning  Grinning .

Ох, хубаво, че са далече бабите, че то с тях трудно се излиза на глава.  Grinning Таткото е по-лесен  Grinning

# 13
  • Мнения: 7 831
Цитат на: jutoo
Grinning Таткото е по-лесен  Grinning


Вярно, но ме гледа с един такъв поглед - "Един ден като не можем да го отучим, не ме търси!"  Grinning  Grinning

# 14
  • Мнения: 2 693
Нямам време да изчета всичко, бегло мернах, че говорите и за садистичния вариант с лютото пръстче. Радвам се, че сте го отхвърлили. Grinning Та, не знам от личен опит, но съм чувала от по-щадящи-внучето-баби, че става и с обикновен пелин. Ама трябва да е много горчив. Иначе може да му хареса... #Silly

# 15
  • София
  • Мнения: 3 679
Цитат на: bobolenta
Та, не знам от личен опит, но съм чувала от по-щадящи-внучето-баби, че става и с обикновен пелин. Ама трябва да е много горчив. Иначе може да му хареса... #Silly

Ами ако вземе да хареса и много горчив пелин Drunk  Grinning  Grinning  Grinning  Тогава вече ще трябва да се боря не само с палеца  Grinning

# 16
priveti ot nas
 nie si smuchem prascheto pichti ot rajdaneto i pri vsichki opiti koito sam pravila  efekt niama, paleca e v ustata pri tova niama znachenie koi ot dvata shte lapnem. no v posledno vreme zabeliazvam che kogato e gladna ili i se spi ili kogato e sama i ie skuchno go lapa. obiknovenno v takiva situacii i davam soletka i paleca izliza ot ustata neznam dali e pravilno no ot vreme na vreme niama da i navredi. chetoh v edna mnogo stara kniga za bebeta che vseki opit za otkazvane ot paleca vodi do zatvargdavane na navika. a i macheniata na koito se podlaga deteto ???  a za mazaneto s luto i kiselo i tn mislia che e oshte rano mojebi kak dve tri godishna vazrast e po podhodiashto niakak si togava deteto moje da razbere kakvo stava.
 neznam dali shte sam ti polezna no moiat savet e da ia ostavish da si smuche paleca tova e instinkt koito ne vseki go ima a i se kazva che dete koeto si smuche paleca e budno i dosta dobre orientirano v sredata.
 celuvki za malkata krasavica

# 17
  • Мнения: 8 163
Затова съм съгласна с Драганов, който казва че "от бабите по-опасно нещо за детето няма" - ще го изнежат, ще го омажат с люти чушки, ще го гонят с лъжицата и ще го тъпчат до пръсване...
Ох, колко ни е добре, че сме си самостоятелни!!! dance

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: Abadjieva
Затова съм съгласна с Драганов, който казва че "от бабите по-опасно нещо за детето няма" - ще го изнежат, ще го омажат с люти чушки, ще го гонят с лъжицата и ще го тъпчат до пръсване...
Ох, колко ни е добре, че сме си самостоятелни!!! dance



не съм чела темата подробно, но на отговор на твоя пост, - ти защо мислиш, че съм си сложила точно този подпис?

Общи условия

Активация на акаунт