Да научим многоезичните деца (от смесени бракове) да четат и пишат на български

  • 152 139
  • 376
  •   1
Отговори
# 360
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 070
Здравейте,
Пфф сложно.. Дано всичко се подреди..
Никак не е сложно, а се иска постоянство и упоритост. Английския го оставете, детето ще го научи успоредно с другите, живеете в англоезична среда. Нека всеки говори на неговия си език, така детето възприема езика като даденост и не се налага да го учи по-късно. Ти си говори на български навсякъде, бащата на румънски, дори и сред англичани, казваш и след това превеждаш на англичаните какво си казала. Като сте двамата заедно пак всеки си говори на своя език, така ти много бързо ще научиш румънски, а мъжа ти български. В момента е важно детето да ви възприема като българско говоряща, а бащата ако държи на румънския, да говори на румънски.
Имам приятелка в същото положение, но дойдоха тук когато децата бяха на 4 и 8 години, знаеха български, но тя все им говореше на английски, сега нито български, занемариха румънския, почна да съжалява, но изпусна момента, когато и трите езика можеха да са на едно ниво.
Желая ти успех.

# 361
  • Мнения: 290
Здравейте,
Пфф сложно.. Дано всичко се подреди..
Никак не е сложно, а се иска постоянство и упоритост. Английския го оставете, детето ще го научи успоредно с другите, живеете в англоезична среда. Нека всеки говори на неговия си език, така детето възприема езика като даденост и не се налага да го учи по-късно. Ти си говори на български навсякъде, бащата на румънски, дори и сред англичани, казваш и след това превеждаш на англичаните какво си казала. Като сте двамата заедно пак всеки си говори на своя език, така ти много бързо ще научиш румънски, а мъжа ти български. В момента е важно детето да ви възприема като българско говоряща, а бащата ако държи на румънския, да говори на румънски.
Имам приятелка в същото положение, но дойдоха тук когато децата бяха на 4 и 8 години, знаеха български, но тя все им говореше на английски, сега нито български, занемариха румънския, почна да съжалява, но изпусна момента, когато и трите езика можеха да са на едно ниво.
Желая ти успех.


Благодаря за бърЗия отговор.. Колкото и да чета това е явно най-правилния подход.. Само още един въпрос имам,когато сме заедно-аз,детето и бащата на какъв език трябва да се говори,мн интересно Simple Smile)
Благодаря ви

# 362
  • Мнения: 4 871
А ти и бащата не искате ли да научите взаимно езиците си? Така ще можете да говорите и на двата езика в присъствието на детето и да се разбирате.

# 363
  • Мнения: 290
Аз искам и съм в процес даже,той не.. Даже снощи се заговорохме и ми каза че нямал проблем детето да говори само английски,аз му казах при положение че е българин и ще има второ румънски граждансвто без да знае езиците си е адски глупаво.. Ако той не иска да му говори да се оправя.. В крайна сметка с неговото семейство няма да разховаря не с моето.. Аз ще се постарая да знае български със сигурност..

# 364
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 070
Ralexandru с детето САМО на български навсякъде, и пред бащата и пред англичаните. В началото ще тие малко странно, но ще свикнеш. Англичаните са свикнали всеки да си говори на собствения език. А бащата като не иска да го учи детето това си е за негова сметка. Английския го остави за градината, или му пущаш филмчета, от там научават много. Не мисля, че ти или таткото ще научите детето на правилен английски, колкото и да ви е добър. Може и това да е оправданието да попритиснеш мъжа ти да започне да говори на детето на румънски, още един език е сголямо богатство.
И не се притеснявай за детето, когато то те приема като българка говореща на български е едно, друго е да се опитваш да го учиш след време на български като чужд език.
С моята дъщеря говорим  само на български, ако и отговоря на английски даже не ме забелязва. Като малка си играеше на преводач, аз и казвам нещо на български, отива при баща си казва го на английски, идва при мен и ми отговаря на български. Сега мъжа ми вече след толкова години почна да разбира български, ръси понякога някой бисер на български, но те англичаните са си мързеливи с ученето на езиците, иначе досега да е научил български.

# 365
  • Мнения: 683
Нещо никой не се вясва тук. Направих група във фейсбук Многоезични деца. Заповядайте там, дано там потръгне

# 366
  • FRANCE
  • Мнения: 2 206
Линкче може ли? Мразя фейсбук но с каката активно почнахме бг граматика. Мъка. Не мога да и обесня добре и се чудя с какви учебници. Да речем тя е на ниво първи клас втория срок.

# 367
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 070
Линкче може ли? Мразя фейсбук но с каката активно почнахме бг граматика. Мъка. Не мога да и обесня добре и се чудя с какви учебници. Да речем тя е на ниво първи клас втория срок.
Ще погледна какво се учеше като граматика в първи клас.
Аз миналата година като си бях в България имаше в нашия град панаир на книгата и от там купих две книжки със синтезирана цялата граматика. Много полезни.

# 368
  • Мнения: 3 743
А коя точно част от граматиката те затруднява да я обясниш?

# 369
  • Мнения: 9 894
Децата нямат нужда от сложни обяснения, всяко нещо трябва да може да го обясните в до две изречения. И оттам нататък - прости примери.
От друга страна, трябва да сте сигурни в себе си и своя правопис...

# 370
# 371
  • FRANCE
  • Мнения: 2 206
Благодаря за включването. Значи в момента се боря със звучни и безвучни съгласни (тук горе долу), ударение на думата и как да проверява напр дали е а или ъ, о или у.... Cold Sweat

# 372
  • Мнения: 3 743
Труден материал, но дори и с граматично обяснение, пак най-сигурния начин е учене на думата Wink
Аз съм обяснила, че няма думи, които завършват на "ъ" Simple Smile
За звучните и беззвучните, например град, градове ли казваш или гратове
Също така я карам да мисли за основата на думата
Но с практика, повече четене, писане, повтаряне, всичко се научава Simple Smile

# 373
  • FRANCE
  • Мнения: 2 206
Благодаря. А да знаете някои сайчета с упражнения он лайн? Мисля вече сериозно са се заемем. Хваща ме яд, девойката говори много добре но тръгне ли да пише е кошмар и то с елементарни думи. Мисля и с малката да почваме да учим буквите. Като за начала за първи път това лято говори на български (освен с мен и сестра и, аз говоря винаги на български тя ми отговаря на френски ).

# 374
  • Мнения: 3
живеем във чужбина и се опитвам да науча дъщеря ми на български език .НА 2год.ненавършени някакви съвети освен четене на приказки

Общи условия

Активация на акаунт