За смяната на зъби

  • 12 339
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Явно нещата са много индивидуални, кога порастват първите зъбчета и кога и как падат.
На синът първото зъбче му изби към 9ти месец. Първи зъб му падна към 7 години, сега е на 12 и преди 2 седмици му падна поредният зъб, още не е сменил всичките  ooooh! Като падне зъбчето и обикновено отдолу прозира новото или ако не прозира, то до седмица поне вече става видимо.
Аз тъкмо мислех да го водя на зъболекар, защото последният паднал зъб се клати няколко месеца и с времето ставаше все по-зле и повече го болеше. Хем знаех, че трябва да го смени, но от друга страна се притеснявах, да не би пък да има проблем с венците, че толкова дълъг и мъчителен беше процеса  Rolling Eyes

Много не на място се чувствам в тази тема с тинейджър сменящ млечните си зъби, но ми е актуален проблемът и се чудя, кога ще ги смени всичките  Joy

# 31
  • Мнения: 542
на моята дъщеря първия и зъб падна на 4 години ,сами падаха или по точно тя взе ги буташе с език и паднаха!но проблема е че сегашните зъби,които излизат са ужасно криви ,защото няма достатъчно място за тях,явно много рано започна да ги сменя!

# 32
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Двата долни ги сменихме. Първият сам си падна (баба му помогна) и новото изникна след няколко седмици, а втория се клати доста време и случайно видях, че се е показал долния и ходихме на зъболекар да го извади. И двата в момента са на криво.
Иначе беше на 4 месеца, когато се показаха точно тези два долни зъба.

Моите кучешките се бяха показали новите, а старите не мърдаха. Спомням си че сама ходих на зъболекар да ми ги извади. После и шини носих, за да се приберат.

# 33
  • Мнения: 1 507
И моето момиче смени двете долни зъбчета преди няколко месеца.
Когато разбрах, че първото млечно зъбче се клати, се чудех дали да я заведа на зъболекар или не. Тя обаче не искаше и ме посъветваха да не я водя против желанието й. Накрая зъбето вече почти не се държеше, аз само го пипнах и то падна.
Второто зъбче тя сама извадила в градината Peace.
Събираме ги в една малка кутийка, а феята на зъбките й оставя по монета за всяко зъбе - за да са здрави.
Струва ми се, че няма да е зле същата фея да й носи и по една линийка, за да са прави Laughing, защото в момента новите са доста далече от това определение. Успокоявам се обаче, че ще си намерят място Simple Smile

# 34
  • Мнения: 15
На моята дъщеря и поникнаха първите зъбчета на 5 месеца и снощи много ме изненада като ми каза че и се клати зъбчето отдолу,а още нямаме 5 годинки, на 1август ще навърши 5г.Но вече сме подсигурени с един много интересен гердан под формата на зъбче което се отваря и е за колекция на зъбките Simple Smile.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
Знам, че по принцип има връзка падането с поникването. Тоест би трябвало ако са поникнали рано, да паднат рано. Идеята е, че кореновото развитие завършва 2 години след поникване и резорбцията започва 2 години след това. Т.е ако резеца е поникнал на 5 месеца примерно , но 5 годинки някъде би трябвало да падне. Корена се завършва на 2.5 години, а резорбцията започва на 4.5 години. Но това си има и отклонения. По тази логика ние вече трябва да имаме зъби, които се клатят, а нямаме. Даже правихме панорамна снимка скоро и са ни далече още зъбките. И това намерих:
1) Наследственост- често, ако родителите са имали ранен или късен пробив на зъбите, това се наблюдава и при децата им ; ако временните зъби пробиват по-рано или по-късно, то и постоянните ще пробият по съответния начин.

2) Влияние на майката- при патологична бременност, усложнения по време на раждането може да има отклонения в пробива на зъбите.

3) Здравословно състояние на детето- при сериозни здравословни проблеми в детска възраст може да има отклонения в пробива на зъбите.

4) Стоматологични заболявания- при ранно изваждане на временни зъби често се забавя пробива на постоянните, влияние имат и травмите и хроничните периодонтити на временните зъби.
5) Акцелерация-наблюдава се по-ранно израстване на младото поколение и увеличаване на параметри като ръст, тегло, гръдна и черепна обиколка, по-ранен пробив на зъбите, по-ранен пубертет и съзряване.
При нас 4 точка има влияние. Сега оправихме зъбките, защото в Бургас беше мисия невъзможна. И точно това се видя на снимката. Където е имало хронични увреждания на зъбите, зародишите са по - нагоре. Което си е логично, иначе и те биха се увредили. Да е жива и здрава майката природа, че го е направила така.

# 36
  • Мнения: 93
Нашите две, долни зъбчета сменихме на 6г и няколко месеца, скоро навършваме 7, а другите не са и чули. Laughing
Като бебе, първото поникна също късно, явно при нас е така Joy Joy
Но при баткото нещата стоят другояче, на 4месеца първото зъбче, на 5г. почти всичките Joy Joy

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Понеже вече съм забравила, на 7 м. първо поникнало зъбче рано ли е, или късно?

# 38
  • София
  • Мнения: 39 754
Тъкмо се зачудих какво бистрите в тема от април месец.
При Дияна статистиката за ранно избиване на млечни зъби и ранна смяна не важи.
1вият и зъб изби на 6м. Започна да сменя зъби малко преди 7г.
Моят 1ви зъб е избил на 1,4г. Млечни зъби сменях преди у-ще, най-вероятно в предучилищна възраст.

# 39
  • Мнения: 156
Каката вече е сменила 8 зъбчета, а сега направи 7 години. Първото млечно падна на 4 годинки. В началото като видях, че се клати реших че го е ударила някъде, но като падна отдолу се виждаше новото. Малката е на 5 годинки и е сменила 2 зъбчета.
А първите зъбчета избиха около 6 месец и при двете.

# 40
  • Мнения: 1 520
Вчера ни падна зъбче. Хвана ме неподготвена, не се бях замисляла, че момчето вече е голямо и...

та влизам да чета, да се успокоя, че ни е време. След месец става на 6 г. позабравила съм кога падат. Но като гледам коментарите сме  май точно в кюпа.

отдолу видях, че се е показал другия.

той милия нищо не усетил, даже си го е и глънал. Хрупаше едни пуканки и когато по-късно погледнах  - оп, дупчица.

Обяснихме, разбрахме - доволен е, че падат, значи пораства.  Wink

Успокойте ме, моля, нали ни е време. Аз все ми се струва, че е рано.

# 41
  • Мнения: 774
Знам от зъболекар,че няма значение кога са изникнали млечните зъби,а кога излизат кътниците/шестгодиници ги водят/.
Когато изникнат кътниците тогава започват да се сменят зъбките.
На синът ми първото зъбче излезе на 10 м.,а дъщеря ми на 5 м. и двамата започнаха да сменят зъби на 5 г. и 6-7 м.

# 42
  • софия
  • Мнения: 2 542
Няма сменен на 5.8 месеца.Записвам се да следя, че ни идва времето.

# 43
  • Мнения: 46 508
1 зъб на 6.5 м.
1 паднал (същия се уцели Laughing) на 5 г.

...
Успокойте ме, моля, нали ни е време. Аз все ми се струва, че е рано.

И аз си мислех, че се сменят в 1 клас, но явно днешните деца са по-различни  Mr. Green
Спокойно, нормално е, съвсем навреме  Simple Smile

На София започна да се клати долно зъбче на 4г. и 10 месеца. На 5-тия й рожден ден видяхме, че новото зъбче е избило, доста назад обаче  Confused заведохме я на зъболекар и той го извади, каза, че по принцип се наместват, но е рано да се каже дали няма да има нужда и от намеса ...

# 44
  • Мнения: 1 520
Днес видяx, че се клати и съседното. Тия дни значи може би ще сме щърби с два зъба. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт