Колко е важно да бъдеш посредствен...

  • 8 229
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
"Някои хора се раждат посредствени, други постигат посредственост, на трети посредствеността се налага отвън"

(откъс от книга, няма да уточнявам коя, достатъчно известна и четена и препрочитана)
Как мислите, това третото как се случва, кой е този, който го налага? Чувствате ли се посредствени? Винаги, никога или само понякога? Какво е това, което ви прави посредствен? Всички посредствени еднакви ли са или са посредствени по свой уникален начин?
Като чета повечето теми, си мисля, че всеки в собствените си очи е нещо изключително и най-вече положително, всичко глупаво, просташко и некласово е плод на чуждите мисли и дейтвия, а субектът е съдник, размхващ пръст и сочещ- този е сноб, онзи глупак, онзи пък простак, а ако пръстът се насочи към нас и светлината блесне в лицето ни, толкова ли съвършени и безпогрешни ще бъдем, ще се различим ли от масата, сочещи с пръст или просто ще сме онези оттенъци сиво между черното и бялото?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Първите две неща, които ми идват на ум за налагане отвън, е религията - създадена да подчинява и уеднаквява мисленето, както и комунизма, както се беше развил, не като идея, който се стремеше подобно на религията да ни уеднакви и направи равни и посредствени.
На някои им е добре да са посредствени, не им се занимава с постигане и гонене на цели, но и не дърпат надолу, просто си стоят на едно място.
За първото, че някои се раждат посредствени, не мога да се съглася.

# 2
  • Мнения: 899
Посредствена съм по много причини. Защото е по-удобно, защото е по-лесно, защото делника не ми позволява винаги да бъда задълбочена. Повърхностна съм, защото като всеки човек се уморявам и ми се иска да бъда лековата, да ми мине живота като издишване. Предполагам най-вече съм посредствена, заради липсата на кой знае каква воля. И никак, никак не ми е зле, честно да си кажа  Grinning .

# 3
  • Мнения: 3 405
Не разбирам въпроса. Важно ли е да бъдеш посредствен?

Умбра, тъкмо те писах в Липсите Simple Smile

# 4
  • Мнения: X
Не знам дали е важно, но при мен посредсвеността винаги е улеснявала нещата. Отделно забелязвам, че хората, които не претендират за уникалност, в едни други общества, различни от нашето, ми изглеждат някак много симпатично и непосредствено именно в ненатрапващата си посредственост. Според мен посредствеността е плод именно на безграничната амбиция да си непременно по-различен, по-забележим и изобщо нещо "по", независимо какво.

# 5
  • Мнения: 118
Много е важно.Ако искаш бързо да напреднеш...

# 6
  • Мнения: 12 662
Не се научих да бъда посредствена. Слава Богу, не ми се е налагало. Изключителна съм, аз съм си.
Но не съм и съдник. Виждам всички цветове - всеки си има своята красота. Ще помисля аз какъв цвят съм.

# 7
  • Мнения: 3 405
Според мен посредствеността е плод именно на безграничната амбиция да си непременно по-различен, по-забележим и изобщо нещо "по", независимо какво.

Има хора, коита са си такива. Без амбиция да го постигнат, даденост е при тях Simple Smile

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Според мен пък посредствеността незаслужено е набедена за отрицателно качество. Няма нищо лошо в това да си обикновен, с времето стигам все по-близо до това мислене. Желанието за непременна изключителност ми идва малко пуберско. Хеле пък напънът за такава.

# 9
  • Мнения: X
Според мен посредствеността е плод именно на безграничната амбиция да си непременно по-различен, по-забележим и изобщо нещо "по", независимо какво.

Има хора, коита са си такива. Без амбиция да го постигнат, даденост е при тях Simple Smile
Да, има, ние обаче говорим не за Шанел, а за имитациите, не за Моцарт, а за Салиери.

# 10
  • Мнения: 3 405
Говориш за парфюма, нали?

# 11
  • Мнения: 4 806
"Посредствен" вероятно идва от там, че притежаваното е някъде по средата. Има хора изключително способни, други изключително не-способни. Посредственият е някъде там - в полето между гениалността и идиотията. Ами ... ако бяхме гениални - нямаше да сме точно тук, но и не сме пълни идиоти, защото не бихме могли да пуснем компа.
Но, има едно "но" (както винаги) - компотът от посредствености на един човек е уникален. В това си малко по-, в друго си малко по- ... и се получава една единственост, която понякога и много често разпознаваме даже тук, даже под сменен ник ...
Дали е важно да си посредствен? Почти е неотменно и да, важно. За да не си гений или кръгъл идиот. Да живей посредствеността!

Лиляна, и как стигна до пронизващия извод, че религията е източник на посредственост?  newsm78

# 12
  • Мнения: X
Говориш за парфюма, нали?
За парфюма, за Моцарт, за всичко. За това как можем да загубим себе си в опитите си да сме като нещо друго, което ни кефи.
Мен думичката посредствен ме кефи обаче, хубава думичка, отричайки я човек не е много наясно какво точно отрича, по-посредствен, по-малко посредствен, най-посредствен също май никак не звучи. Само дето докато я напиша всеки път всеки път я бъркам  Laughing

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Естествено, че всеки се изкарва по-добър, по-надарен, по-умен и изобщо всичко по- в своя полза. Това е нормалното състояние на човека. Не говоря за бодряшкото аз съм по-по-най, а за вроденото ни желание да се представим в по-добра светлина пред себе си и околните. Обратното е кофти за личността. Според проведени масови изследвания на хората,  с различни професии професия, образование, пол и възраст, почти 70% от тях да се поставили на ниво над средното. Човещинка, какво да се прави.

За налагането на посредственост не мога да кажа, че се прави, по-скоро има въздействие в посока да не се излиза извън нормата. Например, скромността краси човека или соченето с пръст, ако някой реши "да се прави на нещо повече от другите".

# 14
  • Мнения: 984
Андариел, това за което говориш е всъщност "социална желателност". Аз разбирам, че Буниски пита колко е "добре" да си "посредствен".

За мнозинството хора е добре да са посредствени, защото това удовлетворява инстинкта им да са част от група /групова принадлежност/, да са значими според групата /емоционална принадлежност/, да са анонимни /да има хиляди други такива като тях - най-удобната позиция за самозащита - ти нищо не правиш - прави го тълпата/.
Посредствеността се шири и разпространява по следните начини: групов натиск, фамилна обремененост, емоционална нечувствителност /която пък е неврологично обусловена, защото възбудната и задръжната реакция на събития и среда е функция на висшата нервна дейност, уникална за всеки човек/.

Общи условия

Активация на акаунт