Костенурките в домашни условия

  • 26 687
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Бих искала да пусна тази тема, защото си имаме костенурки и искам да сондирам мнение за това как се отглеждат - съвети и препоръки и какво е най доброто за тях? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 471
вашите котенурки какви са - сухоземни или водни ?  Grinning

# 2
  • Мнения: 471
Аз имах 2 сухоземни и ги хранех с домати,трева,краставици - зеленчуци ,но научих за сухоземните ,че не трябва да ходят по асфалт или цимент, защото това причинява рани по крачетата им и не е хубаво , в домашни условия не можеш да и предоставиш нужните влага, треви и жизнено пространство  Peace
и ги пуснах в гората Mr. Green  Peace

А за Водната костенурка - хищник и в природата се храни с попови лъжички, рибки, хайвер, червейчета и всякаква друга жива храна, каквато може да докопа. Можеш да пробваш да купиш тубифекс или дъждовни червеи от някой зоомагазин и да й пускаш по няколко бучки на ден. Също така би трябвало да яде кайма. Никое животно не се отказва от яйчен жълтък. Можеш да пробваш с някой сварен жълтък.  Peace

Успех!  bouquet

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 43
Пък мойта водна костенурка яде и морковче, но най-много обича чернодробка.

# 4
  • Мнения: 72
Аз имам водна костенурка която е вече на 8г. Храня я вече само с сурово месо, понякога и купувам и живи рибки за стръв. Тогава настава голямо ловуване Laughing

# 5
  • Мнения: 2 237
Не е ли незаконно да се отглеждат сухоземни костенурки у дома ? Наскоро едни познати така ги хванаха /съсед ги издал/ и ги осъдиха .

# 6
  • Мнения: 454
http://forum.zoomania.org/viewforum.php?f=91&sid=07b178a5cb4 … 9faa663eada216d45 - eто тук има чудесен подфорум за костенурки  Hug

# 7
  • Мнения: 65
Здравейте,

Преди време баща ми като отивал на село замалко да блъсне една костенурка на пътя. Но спрял и си я взел. Вече 6 години тя живее в двора на баба и дядо. Храни се със всичко, каквото има в градината -  краставички, чушки, морковчета, зеле, дори със паднали от дърветата черешки и сливки. Наесен се заравя под земята и напролет отново се показва. Много е сладка.
Чувала съм, че не е хубаво да са на цимент, а на пръст и пясък. Затова е в двора на баба и дядо.

# 8
  • София
  • Мнения: 746
Искам да попитам нещо,преди седмица си купихме водна костенурка,много малка,взехме и нагревател,казаха ни температурата на водата  да е между 22 и 27 градуса,храниме я по веднъж на ден,сменяваме водата през 4-5 дни,но от два дни нещо и става,преди плуваше постоянно,от най-малкия шум се стряскаше,а сега,седи на едно място,не може да се качи на островчето в аквариума,едва мърда и седи на една страна Rolling Eyes,не знам какво и става,даже днес помислих че е умряла,но като бръкнах в аквариума,тя се скри,после пак си остана на повърхността,все едно няма сили да се движи.Дайте някаква идея какво да я правя.

# 9
  • Мнения: 454
С какво я храните ? Изнеси аквариума малко на слънце - да се попече животинката

# 10
  • Мнения: 0
Благодаря на всички за съветите и отговорите!  Hug
Нашите костенурки са червенобузестите, които продават, ако не се лъжа, във всеки зоомагазин. Взехме ги преди година и нещо и много им се радваме Simple Smile когато малкия ги видя за първи път и каза: колата, колата дай ми, мамо, колата..." Simple Smile - беше на 2 годинки. Сега си ги храним сутрин, като се старая да разнообразявам храната и освен това което има в зоомагазина експериментирам с почти всичко от нашата храна Simple Smile - понякога им давам и печено пиле и те много го харесват, даже се надпреварват коя повечко да хапне Simple Smile . Пробвам и с зеленчуци каквото ми хрумне.
Чух, от приятелка, че някои видове били забранени да се отглеждат в домашни условия, но не е сигурна кои и защо. И "близначе" пише за същото, което ме учуди и изненада. Но защо са забранени, би ли могъл някой да ми каже. Ние много обичаме животните и когато решихме да си вземем костенурки, умишлено взехме 2, за да се забавляват една друга Simple Smile и ми се струва, че за самите животни е по хуманно да са с поне още един екземпляр от техния вид. Иска ми се да се чувстват добре с нас и се интересувам, както с това кое е най здравословно за тях, така и кое ги прави щастливи Simple Smile , ако мога така да се изразя, и ако въобще някой човек може да знае, за едно животно, подобно нещо Simple Smile .

Последна редакция: нд, 10 май 2009, 01:12 от Harmaqni

# 11
  • Мнения: 0
Намерих тази информация за тях в Интернет и ако някой има проблем с костенурките си може да сравни с последния коментар, защото има много ценна информация за червенобузестите костенурки, за отглеждането им и болестите им, както и за адекватното им лечение:
http://viki-best.mylivepage.com/forum/904/663

# 12
  • Мнения: 25 568
Чух, от приятелка, че някои видове били забранени да се отглеждат в домашни условия, но не е сигурна кои и защо. И "близначе" пише за същото, което ме учуди и изненада. Но защо са забранени, би ли могъл някой да ми каже.

Защото са защитени! Защото трябва да си живеят в природата и да се размножават на воля, за да не изчезнат като толкова много други видове.

От Уикипедия:

И двата представителя на рода, срещащи се на територията на България (шипобедрена и шипоопашата костенурка), са защитени от закона. Опасност за оцеляването им е вярването, че кръвта им помага за лечението на различни болести, както и употребата им за храна от някои етнически малцинства и народи. Въпреки популярния мит относно лечебните свойства на кръвта от костенурка, научните факти свидетелстват, че консумацията ѝ може да причини множество инфекциозни заболявания.

# 13
  • Мнения: 0
Признавам, че не бях чувала до скоро, че са защитени, но до колкото разбирам става въпрос за сухоземните, а не за червенобузестите, които са водни и са в изобилие в зоомагазините? Затова и питам, ако съм в състояние да допринеса с нещо за развитието им и популацията. В този ред на мисли, ако са гледани година в домашни условия биха ли могли да оцелеят на свобода в природата, дали не са се изнежили и биха ли се адаптирали в реална среда и преживели една зима например, както и могат ли да ловуват след като са гледани в терариум с храна на готово?
Лично аз когато гледам животинче искам да му създам максимално близка до естествената среда и се интересувам много, за да може да е щастливо и то с нас. Вярвам, че човек трябва да е заобиколен с животинки и да живее и той в по естествена среда, а не да се огражда с бетон Simple Smile и да бяга от същността си. Много обичам животните и си ги гледам с любов, затова интересувам от мнението на останалите, ако със съвет им помагам да са максимално добре Simple Smile .

# 14
  • Мнения: 25 568
Само това липсваше - да пускате червенобузи костенурки в природата!  Shocked
Отдавна се говори, че изобщо вносът им трябва да бъде забранен!
Те са хищници и пуснати в природата, създават екологична катастрофа! Не случайно преди време в Софийския зоопарк прибираха омръзналите любимци на недобросъвестни стопани - именно за да не ги пускат безразборно сред природата. За жалост, чух, че вече са преустановили тази практика - даже те нямало къде вече да ги гледат...
Хубаво отглеждате животинки разни, ама да бяхте се поинтересували малко що за твари са това? Не е като да нямате интернет, а Гугъл знае всичко.

Общи условия

Активация на акаунт