Как да съхраним Босилек?

  • 22 864
  • 109
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 208
Здравейте

на скоро си купих Босилек в саксийка. Но съм на диета, и нямам възможност да консумирам падналите листенца. Тези, които са на стъблото , не са проблем, но падналите ми  е жал да ги хвърлям. Дайте идея какво мога да направя с тях. Да ги суша ли, песто ли да си направя, стига да трае няколко месеца, че мазно не се очертава да ям близките 2-3 месеца.
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 5 001
Доматена салата не ядеш ли?....Щото върви с босилек и моцарела(или сиренце...

Ако не-суши ги...Аз си имам посят на балкона в саксийка и като порастне много голямо храстче си отрязвам и си суша....
Аромата е страхотен....А и за илач става(за кашлица)

# 2
  • Варна
  • Мнения: 208
А ям  Mr. Green Обаче заради Дюкан, домата не ми върви в момента, особено с моцарелата и зехтина. Но постно доматче със босилек не съм се сетила да пробвам.
Благодаря.

# 3
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Замрази ги във фризера.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
според мен замразен босилекът си губи аромата.
сушен е по-добре.

защо не си го слагаш на пилешкото месо?
върви много и с извара Peace

# 5
  • Мнения: 352
Да се изкажа и аз Simple Smile : замразен босилек не е хубав - в момента, в който го извадиш, листенцата се спаружват и дори покафеняват, да не говорим, че ароматът съвсем изчезва. Можеш обаче за ефект да го сложиш на някое ястие, но като се има предвид, че идва лято и ще имаш пресен, няма смисъл.
Само с доматки е супер, хапвай го.  Wink И ако все пак изхвърлиш някое листенце, не се коси, босилекът трябва да се къса, за да расте. (Нали знаеш как да го късаш?)

# 6
  • Мнения: 5 001
. (Нали знаеш как да го късаш?)
Как?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 208
И ако все пак изхвърлиш някое листенце, не се коси, босилекът трябва да се къса, за да расте. (Нали знаеш как да го късаш?)

Ами купих си една книжка от Рийдърс-а за цветята в саксии. И там пише, че му се късат връхчетата, за да растат листенцата  Wink Предполагам, това имаш в предвид. Още нищо не съм откъснала, че ми е жал, а го имам от 2 седмици  Rolling Eyes
Мисълта ми е, че сушен мога и да си купя. Дали не мога да си го направя като компотче в буркан?
А идеите за пилето и за изварата задължително ще изпробвам  Peace

# 8
  • Мнения: 352
Да, точно връхчетата се късат. Simple Smile Листенцата растат по двойки, късаш двойката като е пораснала достатъчно и така освобождаваш място за други две двойки листенца. Сама ще видиш как в основата на това, което ще откъснеш, вече растат две нови. Такъв е принципът и така босилекът става като малко храстче и ще имаш по-голяма реколта.  Laughing  Иначе ще си останат два-три дълги стръка с по 5-6 листа.

# 9
  • Мнения: 751
Ние го сушим.И в повечето случаи го ползваме за чай,бил много полезен при кашлица. Peace

# 10
  • Мнения: 5 001
Да, точно връхчетата се късат. Simple Smile Листенцата растат по двойки, късаш двойката като е пораснала достатъчно и така освобождаваш място за други две двойки листенца. Сама ще видиш как в основата на това, което ще откъснеш, вече растат две нови. Такъв е принципът и така босилекът става като малко храстче и ще имаш по-голяма реколта.  Laughing  Иначе ще си останат два-три дълги стръка с по 5-6 листа.
Аха,ясно....Благодаря за пояснението... Hug   bouquet

Аз се чудя защо ми стана храстче миналата година на балкона,пък то що било  Laughing Laughing Laughing
Аз го пощипвах най- редовно  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 117
А да питам и аз нещо...От къде си взе болисек в саксия?!Лесно ли се гледа?Как изглежда на размери?Ние много обичаме босилек и все купуваме листа,който сваршват много бързо и идеята да си го отглеждам много ми допада. Мерси предварително    bouquet

# 12
  • Мнения: 5 001
А да питам и аз нещо...От къде си взе болисек в саксия?!Лесно ли се гледа?Как изглежда на размери?Ние много обичаме босилек и все купуваме листа,който сваршват много бързо и идеята да си го отглеждам много ми допада. Мерси предварително    bouquet
Продават саксийки в Била,Пикадили,по пазарите....А може и да си купиш семенца от магазините за семена(от рода на "Сортови семена") и да си засееш в сандъче на балкона....

# 13
  • София
  • Мнения: 117
Идеята много ми допада и ще си купя в най-скоро време! Мерси   chef

# 14
  • София
  • Мнения: 7 854
Ми едно време бабите си сушеха босилека за зимата досущ като джоджена и чубриката.

Общи условия

Активация на акаунт