Мухъл в пералнята

  • 33 976
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 999
Е, добре де, аз пера само на ниска температура с прах за пране, но за цветно. Не използвам прах за бяло. Би следвало също да се образува мухъл. Обаче нямам. Не мирише и не се забелязва. Така е от десет години.
Да не би самото помещение, в което е пералнята да е влажно и непроветриво?

# 16
  • Мнения: 1 410
Цитат
Да не би самото помещение, в което е пералнята да е влажно и непроветриво?
Пералнята ми е в кухнята ,до прозореца ! Naughty

# 17
  • Мнения: 2 054
И моята мирише на неприятно. Вече се реших че ще я пусна празна с белина на 90 градуса, но някой знае ли колко белина да сложа. Явно това с белината ще трябва до го правя по-често.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 133
По статиите пише да не се слага директно белина, а прах с белина

# 19
  • Мнения: 2 054
Благодаря malina_m. Така ще направя. Само още се чудя литър белина много ли е или малко. При моята пералня няма такива черни петна по гумата като на снимката, но вътре в барабана ми мирише неприятно.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Имах предвид да се сложи прах, на който пише, че съдържа белина/избелващи вещества (за бяло пране)

# 21
  • Мнения: 5 207
По-горе подробно е описано как се прави почистването.
Слага се прах за бяло пране 2/3 от препоръчаната доза, за да не се образува много пяна.
В никакъв случай не се слага течна белина от рода на Аче (на хлорна основа), още повече да се смесва прах за пране с течна белина.

# 22
  • Мнения: 353
Аз имам подобен проблем с пералнята, но моята е с горно зареждане. Прането не мирише на лошо, по скоро има някакво образувание върху гумата и се налага често миене и почистване. Моята пералня нямам възможност да я държа дълго време отворена, а понякога нямам възможност въобще след пране да я оставя да изсъхне. Безкрайно неудобна ми е, така съм и се ядосала че с нетърпение чакам да се изнесем за да я заменя. Когато я купувахме взехме такава поради липса на място, обаче хич не съм доволна от нея.

# 23
  • Мнения: 1 410
Напръсках отделението за прах с препарат против мухъл,а частта ,която се вади накиснах още вчера в Доместос.Със спрея напръсках и гумата на барабана и малко вътре пръснах.Затворих за малко.След това пуснах пране на 60 градуса ,с Доместос.Всичко ,което беше с мухъл светна и не ми мирише ,ама то всичко мирише на Доместос.Ще изчакам да видя след следващите пранета как ще е .

# 24
  • Мнения: 8 999
Благодаря malina_m. Така ще направя. Само още се чудя литър белина много ли е или малко. При моята пералня няма такива черни петна по гумата като на снимката, но вътре в барабана ми мирише неприятно.

Как литър, бе жена! Сложи колкото омекотител слагаш - една капачка.
Няма никакъв проблем да се сложи директно белина от рода на Аче, на по-старите модели перални /каквато е моята/ дори си има специално отделение за белина и специална програма, която пуска вода през това отделение, за да избели допълнително дрехите.
В модерните прахове избелващите съставки не са белина. А именно тя трепе мухъла.

# 25
  • Мнения: 5 207
Как литър, бе жена! Сложи колкото омекотител слагаш - една капачка.
Няма никакъв проблем да се сложи директно белина от рода на Аче, на по-старите модели перални /каквато е моята/ дори си има специално отделение за белина и специална програма, която пуска вода през това отделение, за да избели допълнително дрехите.
В модерните прахове избелващите съставки не са белина. А именно тя трепе мухъла.

Погледни какво пише на шишето белина - да не се употребява върху гума и метал. В пералните има гума и метал. Като използваш белина в пералнята, рискуваш много.
Никога в праховете за пране не е имало белина на хлорна основа. Още от 1907 година в праховете се използват веществата перборат и силикат (а днес се ползват и пероксиди, напр. калциев карбонат пероксид), които отделят активен кислород (т.нар. избелващи вещества на кислородна основа). Те също трепят мухъла. Единственото, което отличава модерните от не толкова модерните прахове, е, че в модерните се ползва катализатор, позволяващ отделянето на активен кислород при по-ниски температури (≈40°), а в тези без катализатор активен кислород се отделя при около 60°. Е, и други неща ги отличават, но в тази област е това.

# 26
  • Мнения: 802
[quote author=Дива ирландска пешеходка (LSD) link=topic=398442.msg11283412#msg11283412 date=124285617
Не става въпрос за мухлясване на чекмеджето за праха, въпреки че и там се случва, а вътре в казана на пералнята и на уплътнението на вратичката. От там идва и лошата миризма на изпраните дрехи, а не от чекмеджето.
... лоша миризма на прането обаче няма. То стои на вид като мухъл, обаче на допир като твърдо и релефно... не знам как да го обясня (може би като котлен камък, в цвят на мухъл newsm78) Не се изчиства и това си е! Преди бях с друга марка пералня - нямаше такова нещо... обясних си го с материала на гумата... Откакто го забелязах, проветрявам редовно (т.е. държа вратичката отворена), търках с всичко дето се сетих, пусках с литър белина ... не, седи си и даже май се увеличава...ще следя с интерес темата, дано чуя нещо непробвано. Пералнята е Аристон [/quote]

И моята пералня е Аристон - на една година е и имам същия проблем .
 Вътрешната гума е в мухъл .
 Пръсках с препарат - оправи се , но само временно ...

# 27
  • Мнения: 1 085
Уплътнението почиствам периодично с доместос. Във всички перални и ютии се завъждат плесени, това е неизбежно. Освен периодично да се почистват, аз не виждам друг изход.

# 28
  • Мнения: 762
Днес пуснах пералнята на 90 градуса с прах за бяло. От гумата мухала не се махна . Трябва да имате в предвид, че  следващото пране цялото беше полепнало с парченца от черни люспи. Сега ме е страх да пусна друго. щото ако и то е омазано не знам. Някой можели да сподели да ли и при него е било така

# 29
  • Мнения: 803
Има един немски спрей против мухъл. Без хлор е/не е белина/, подходящ е за метал, гума, дори хартия / за тапети/
Казва се Schimmel Clean, зелена бутилка 750 мл, около 7-8 лева е цената.
Потърси го в специализираните магазинчета и опитай с него, има инструкция за приложение.

Общи условия

Активация на акаунт