Отговори
# 15
  • Мнения: 62
Аз също имам един въпрос относно платеният отпуск.
Искам да попитам, ако реша да напусна, фирмата задължена ли е да ми изплати отпуската за 2007, 2008 и 2009 или я губя.
Благодаря ви мног предварително.

задължени са да ти изплатят целия неизползван платен отпуск до момента на напускането ти

Благодаря ти за бързият отоговор

# 16
  • Мнения: 4
Да разкажа какво се случи с моят платен годишен отпуск.След като ми бе отказан/първоначалната ми молба за отпуск бе за 2006,2007, 2008 и 2009г./пуснах повторно молба за отпуск за 2006 и 2007г., на която също получих отказ, след което на основание,чл.59,ал.3 от ЗДСЛ и въз основа на отказа, пуснах Уведомление, че ще ползвам отпуска си за 2006 и 2007г., който съгласно ЗДСЛ, няма как да бъде отказан.Т.к. съм държавен служител не можах да се възползвам и за2008г., поради това, че не е изтекла 2009г.

# 17
  • Мнения: 418
Да разкажа какво се случи с моят платен годишен отпуск.След като ми бе отказан/първоначалната ми молба за отпуск бе за 2006,2007, 2008 и 2009г./пуснах повторно молба за отпуск за 2006 и 2007г., на която също получих отказ, след което на основание,чл.59,ал.3 от ЗДСЛ и въз основа на отказа, пуснах Уведомление, че ще ползвам отпуска си за 2006 и 2007г., който съгласно ЗДСЛ, няма как да бъде отказан.Т.к. съм държавен служител не можах да се възползвам и за2008г., поради това, че не е изтекла 2009г.


напиши нещо повече..къде го пускаш това уведомление ..до прекия началник или до директора?

# 18
  • Мнения: 4
За Уведомлението.Зависи от това в каква структура работиш и каква е административната организация.В моят случай отговарям конкретно, до Главния секретар на министерството, т.к. работя в министерство и Главния секретар отговаря за административната организация на ведомството.Има и нещо друго впрочем, дирекцията в която работя няма назначен директор и заради това не съм пускала молба за отпуск за съгласуване с диретор, а директно към Главния секретар.Може би в общия случай трябва да се пусне за съгласува  към прекия началник и след това според йерархията към лицето което отговаря за административната организация на ведомството и разрешава отпуска.

# 19
В кой нормативен акт е посочено, че трябва да са 10 дни? И какви са те работни или календарни?
Защото в ЗДСл е посочено, че в 7 дневен срок следва до уведомиш ръководителя си за промяната на обстоятелствата.

Здравейте, аз също съм в МВР и на 9 август ми изтичат 415 дни платено майчинство.Смятам да се върна на работа и ще си пусна всички натрупани отпуски за годините. Въпроса ми е за колко дни трябва да се върна на работа, за да ми се актуализира заплатата, защото в момента заплатата ми  трябва да е повече от тази , която съм взимала преди да изляза в майчинство. Благодаря предварително.

Трябват ти 10 работни дни в един календарен месец, предхождащ месеца на отпуска.

# 20
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
10-те работни дни са от значение за изчисляване на обезщетението.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако заплатата  се актуализирана "по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя " няма нужда да се отработват 10 дни в предходен месец, за да се ползва отпуск на по-висока база.
чл.21 ал.2 от НСОРЗ http://lex.bg/laws/ldoc/2135542406

# 22
  • Мнения: 382
Аз работя в училище и имам много дни отпуск,но заради делегирания бюджет,шефката ми каза,че през уч.време е абсурд да плаща на двама души за една и съща длъжностТака че септември като тръгне беба на ясла,аз не мога да си пусна платен отпуск,защото уч.година също започва.

И на мен също ми отказват след 15.09. ползването на платен годишен отпуск, макар да имам натрупан от 2007,2008 и 2009г. Причина- делегираният бюджет не позволява да се плаща на двама души.
Въпросът ми, обаче, е друг: Дъщеричката ми навърши 1 година на 26 юни. Ползвах майчинство до 7 юли и пуснах молба за прекратяване на майчинството и заявих, че се връщам на работа. Аз съм учител. Имам натрупан платен годишен отпуск. Работодателят ми заяви, че не е необходимо да работя 10 дни за актуализиране на заплатата- ставало автоматично и ме пусна в платен  отпуск до започване на учебната година. В същото време, колежка от друго училище, също след майчинство, в момента работи 10 дни. Моля ви кажете, трябва ли да се работи 10 дни, за да ти актуализират заплатата? Четох много по въпроса, но досега не съм получила яснота- мненията са противоречиви.
Ако не можете да ми отговорите, ще съм благодарна поне да ми кажете към кой компетентен орган да се обърна?

# 23
  • Мнения: 382
И още нещо да попитам. Казаха ми, че със заплатата ще получавам 50% от майчинството. Трябва ли да се подава някаква молба за това или автоматично НОИ ще почне да ми го изплаща, защото четох някъде, че една мама имала проблем, защото не била подала необходимите документи.

# 24
  • Мнения: 288
Аз работя в училище и имам много дни отпуск,но заради делегирания бюджет,шефката ми каза,че през уч.време е абсурд да плаща на двама души за една и съща длъжностТака че септември като тръгне беба на ясла,аз не мога да си пусна платен отпуск,защото уч.година също започва.

И на мен също ми отказват след 15.09. ползването на платен годишен отпуск, макар да имам натрупан от 2007,2008 и 2009г. Причина- делегираният бюджет не позволява да се плаща на двама души.
Въпросът ми, обаче, е друг: Дъщеричката ми навърши 1 година на 26 юни. Ползвах майчинство до 7 юли и пуснах молба за прекратяване на майчинството и заявих, че се връщам на работа. Аз съм учител. Имам натрупан платен годишен отпуск. Работодателят ми заяви, че не е необходимо да работя 10 дни за актуализиране на заплатата- ставало автоматично и ме пусна в платен  отпуск до започване на учебната година. В същото време, колежка от друго училище, също след майчинство, в момента работи 10 дни. Моля ви кажете, трябва ли да се работи 10 дни, за да ти актуализират заплатата? Четох много по въпроса, но досега не съм получила яснота- мненията са противоречиви.
Ако не можете да ми отговорите, ще съм благодарна поне да ми кажете към кой компетентен орган да се обърна?





Боже , боже , наистина е голяма каша в това образование  Shocked Аз също съм учителка и при мен нещата протекоха по съвсем друг начин . Имах натрупана отпуска за 2006 , 2007 и 2008 год . Детенцето  ми навърши 2 год  през март . Моят директор се съгласи да ми даде натрупаната отпуска , но на база на старата заплата по договора от 2005 год. , а не според преизчислената такава . Казах , че искам да се върна на работа за 10 дни , какъвто знам , че е законовия срок , за да ми се актуализира заплатата и да мога да си взема натрупаната отпуска . Той в началото не се съгласи , но аз настоявах , че имам това право и след консултация с Региоланлия инспекторат се споразумяхме .Директорът настоя обаче да отработя 1 календарен месец , което в последствие се оказа в мой интерес , както ми разясниха мамите от съседния форум ( Бъдещи и настоящи ) , защото платената отпуска се изчислява на базата на предходния месец и заплатата се оказа , че ще ми бъде почти като старата от 2005 . А след консултация с мой познат юрист се оказа , че отработване не е задължително да има , ако двете страни се съгласят на това . И основното - отделен Трудов кодекс за учители НЯМА !!!Така че , по закон може да си вземете натрупаната отпуска по време на учебната година , защото тя е след майчинство .Аз в момента съм в платен отпуск до началото на учебната година , т.е. събират ми се 5 месеца от отработеното през март до септември . Така че , основният проблем е в желанието на директора и в информираността и на двете страни .
Мариса , а ти защо искаш да отработваш 10 дни след като работодателят се е съгласил автоматично да ти актуализира заплатата ?Но ако държиш се обърни към Регионалния инспекторат за консултация , там има юрист на щат .

# 25
  • Мнения: 52
Здравейте! Моят въпрос е малко по различен - на колко дни платен годишен отпуск имам право след изтичане на отпуска по майчинство? Понеже работя в държавно предприятие и преди ползвах и допълнителен отпуск за ненормиран работен ден. В нета открих това http://www.ivanovalawyers.com/%D1%8E%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1% … %D0%A2%D0%95/439/ , но изчетох закона и никъде не го видях написано така..... Embarassed

# 26
zdraveite!!mnogo shte vi buda blagodarna,ako mi pomognete.
problemut mi e slednia:maichinstvoto mi izticha na 26 april 2010,a ot sredata na mart iskam da zapochna nova rabota i se nalaga da napusna ot starata,ot kudeto sum v maichinstvo.mojete li da mi kajete kakvi otpuski trqbva da mi budat izplateni i dali mi se polagat tezi 2 meseca platen otpusk sled iztichane na maichinstvoto,ako napusna 1 mesec predi iztichaneto mu.
po moite smetki trqbva da mi platqt:
za 2007- 10 dni(poneje togava sum polzvala samo 10,dokato o6te raboteh)
za 2008- 20 dni
za 2009- 20 dni
za 2010- ??
kakto i 2 meseca sled 26.04.2010(imam li pravo na tqh,ako napusna 1 mesec predi iztichane na maichinstvoto?)
prava li sum ili gre6a?
blagodarq vi predvaritelno Simple Smile

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
zdraveite!!mnogo shte vi buda blagodarna,ako mi pomognete.
problemut mi e slednia:maichinstvoto mi izticha na 26 april 2010,a ot sredata na mart iskam da zapochna nova rabota i se nalaga da napusna ot starata,ot kudeto sum v maichinstvo.mojete li da mi kajete kakvi otpuski trqbva da mi budat izplateni i dali mi se polagat tezi 2 meseca platen otpusk sled iztichane na maichinstvoto,ako napusna 1 mesec predi iztichaneto mu.
po moite smetki trqbva da mi platqt:
za 2007- 10 dni(poneje togava sum polzvala samo 10,dokato o6te raboteh)
za 2008- 20 dni
za 2009- 20 dni
za 2010- ??
kakto i 2 meseca sled 26.04.2010(imam li pravo na tqh,ako napusna 1 mesec predi iztichane na maichinstvoto?)
prava li sum ili gre6a?
blagodarq vi predvaritelno Simple Smile
Тези два месеца след майчинството, за които питате, не са нищо друго освен отпускът за 2008 и 2009г. Peace Ако напуснете, трябва да Ви изплатят тези 50 дни от 2007-2009г. и за 2010 дните, които Ви се полагат до прекратяване на трудовото правоотношение - смятат се по 1,7 дни за месец / ако напуснете в края на март са 3 месеца х 1,7 дни - 5 дни/

# 28
  • Мнения: 10
Здравейте!В момента съм в платен отпуск по майчинство,който изтича на 16.01.2011г.Имам неизползван годишен отпуск за 2006,2007,2008,2009 и евентуално 2010г.Вчера по телевизията се говореше че ако не използваме платения си отпуск за съответната година ще го загубим.Това важи ли и за мен тъй като няма как да излезна в отпуск през 2010г.?ще си изгубя ли отпуската или ще мога да си я взема след изтичане на втората година майчинство?

# 29
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Здравейте!В момента съм в платен отпуск по майчинство,който изтича на 16.01.2011г.Имам неизползван годишен отпуск за 2006,2007,2008,2009 и евентуално 2010г.Вчера по телевизията се говореше че ако не използваме платения си отпуск за съответната година ще го загубим.Това важи ли и за мен тъй като няма как да излезна в отпуск през 2010г.?ще си изгубя ли отпуската или ще мога да си я взема след изтичане на втората година майчинство?

Още нищо не е ясно. Засега било само предложение. Да видим дали и евентуално какви промени в нормативната уредба ще има.

Общи условия

Активация на акаунт