Съвет относно кафене в жилищна кооперация

  • 4 936
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 77
Здравейте, моля за малко помощ и мнения по следния въпрос. Живеем на първи жилищен етаж в нова кооперация, под нас има помещение, което собствениците възнамеряват да превърнат в кафене. За целта им е необходимо да променят предназначението и в момента ни убеждават да им разрешим (нотариално). Не искам да им правим спънки на хората, но ми се струва, че не е съвсем безобидно. На първо време се сещам, че там ще се пуши, дали ще се качва и у нас дим? Вероятно лятото ще извадят масички или поне ще свалят прозорците, значи ще има и шум, дали има някакви ограничения за работното време? Може да се окаже, че имат мощни климатици, които да създават вибрации. Изобщо все такива неща ми се въртят из главата, а имаме две малки деца и последното, което ми е необходимо е шум и цигарен дим. Бихте ли споделили опит, ако имате такъв, благодаря!

# 1
  • Мнения: 46 508
Никога не бих се съгласила, ако е мое жилището. 1 година живяхме на квартира над кафене, не издържахме и се махнахме. Шумът е адски - влачене на столове, викове, музика, токчета ...

# 2
  • Мнения: 1 897
Хич да не ви е хрумнало да подписвате!  Naughty
Ако за да получат разрешително им е необходимо вашето съгласие - недейте, при никакви обстоятелства. Колкото и да ви убеждават.
Живея на първи етаж в жилищна кооперация над бистро и, вярвай ми, шума от разговорите и цигарения дим може да се окажат най-малките ти проблеми.
Иначе работното време на такъв тип заведения обикновенно е до 23.00 часа. Официално.

# 3
  • Мнения: 7 474
Не подписвайте, ако искате да спите после  ooooh!

# 4
  • Мнения: X
От двете ни страни има пицарии.И дим, и аромат на печено ,на кафе,всичко влиза през прозорците.
Да не говорим за шума.Сега през лятото,от 6.30 започват да вадят масите,столове...Като насядат клиентите и разговори слушаш...
Отдавна се замисляме за продажба и да ходим някъде на село ,на спокойствие...просто чакаме и малкия да порасне достатъчно,да пътува сам...

# 5
  • Мнения: 1 749
Изобщо не си помисляй да подписваш!Послушай съветите на препатилите.

# 6
  • Мнения: 562
Ако търсите спокойствие - не подписвайте. Не мислете за това, че ги спъвате, а помислете за семейството си. Това е ваше морално и законово право!  Peace

# 7
  • Мнения: 1 897
Честно казано, мисля, че е най-добре да се забрани съществуването и функционирането на такъв тип заведения в партерните етажи на жилищните кооперации.
За съжаление не ми се вярва да стане. Или поне не в обозримо бъдеще.

# 8
  • Мнения: 77
Благодаря на всички за мненията и ние май натам клоним, да не говорим, че веднъж като се съгласим да се промени предназначението, не се знае след това какъв акъл ще им дойде.

# 9
  • Мнения: 359
Моето мнение е от "обратната страна на барикадата". Имаме 2 бирарии (във вътрешни дворове и, слава богу, никакви проблеми с комшиите, благодарение на двустранни компромиси), предстои ни да отворим и кафе като вашето.
1. Никой на този свят не може да направи каквато и да било промяна без ваше съгласие, така че, ако се колебаете просто не подписвайте!
2. Преди да им издадат разрешителното, от ХЕИ ще дойдат да мерят шума и вибрациите на климатиците ВЪВ ВАШИЯ АПАРТАМЕНТ, така че спокойно в това отношение. Шумът трябва да е в норма. Ако не е, вие сте в правото си да поискате повторно, трето, четвърто и пр. замерване и ако не отговарят на изискванията може да ги затворят. Тук рушвети не вървят - това беше едно време.
3. Пушенето ще бъде забранено от 1 юли догодина. Толкова за цигарения дим.
4. За да изнесат маси навън ще трябва да искат допълнителни разрешителни от общината. Не може всеки както и когато реши да си слага масите по тротоарите. Ако пространството наоколо е собственост на блока - тогава разрешението трябва да е от вас.
5. (най-важно) Работното време за ВСИЧКИ заведения в жилищни райони по новата наредба е до 23 ч. (сутрин от 10, ако не се лъжа). Нито минута по-късно. В 23,10 вече можете да викнете полиция и на другия ден да пуснете жалба в общината. На третата подобна жалба ще ги затворят. Същото важи за наднормен шум - идват и правят измервания. Компромиси вече няма - изпитали сме го на гърба си, дори рушвет не помага (а и колко рувет може да даде едно квартално кафе?!). Нашият ресторант, смея да кажа, е доста голям, с просторна градина, която генерира основната ни печалба през лятото. И въпреки това в 22 ч. градината е празна. Не смеем да рискуваме с комшиите, защото едно удължено на своя глава работно време ще ни донесе повече ядове, отколкото ползи. Мисля, че повечето ресторантьори започват да го осъзнават това нещо.
Успех, каквото и да решите!

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Ние сме над магазинче за хранителни стоки, в който продават и алкохол. Шумът е постоянно и спокойствие няма -  събират се разни хора на разпивка пред магазина, вкл. и работници от строежите наоколо, освен това непрекъснато спират коли и бусове за зареждане /паркират където им падне, най-вече пред входа/, постоянна върволица от хора и шумът е постоянно - от 7 сутринта до 10 - 11 вечерта. Ако някой се оплаче от нещо, идват, глобяват ги, те си плащат глобата и после пак тая. Никога не се навивай на подобен вариант, ако искаш спокойствие, направо е кошмарно шумно и мръсно. А веднъж подпишеш ли, после отърваване няма.

# 11
  • Мнения: 1 897
 kotkovo, с огромно удоволствие изчетох поста ти, но за съжаление повечето ресторантьори не са толкова съобразителни и тактични като вас. За болшинството печалбата е по-важна и хич не ги е еня за обществения ред и живущите наоколо. Радвам се, че във ваше лице виждам изключения.
Понеже виждам, че си добре запозната с номенклатурните разпоредби имам конкретни питания към теб.
 Има ли как да се обадя в ХЕИ в 23.30 примерно и да се отзоват на момента да направят замерване на шума в апартамента ми, защото ако дойдат в 10.00 сутринта на другия ден, проверката им ще е абсолютно безполезна.
Тези три жалби до Общината за които говориш, трябва ли да са придружени от някакъв протокол, издаден от полицията или от подписите на живущите в кооперацията? Струва ми се, че иначе биха биле прекалено голословни, а проблема засяга живущите на първите етажи и не касае толкова останалите съседи. Освен това, ако се инициира проверка по подадените жалби от Общината (както ми се струва, че е редно), то и тя не би свършила работа в случай, че не е в малките часове на нощта, тогава когато е подаден сигнала, а два дни по-късно примерно.
 Освен това, до колко и кога тези жалби имат санкциониращ ефект, т.к. имам опасения, че цялото ми ходене по мъките, за да извоювам спокойствието и съня за семейството си нощем може да се увенчае само с предписания към заведението-нарушител.
  В заключение искам да кажа, че си права за това, че има разпоредби и правилници, които да гарантират спазването на обществения ред и спокойствието на живущите в жилищните кооперации, но няма механизъм който стриктно да регулира тяхното спазване. Или поне моя опит сочи това.
Ако собствениците на заведенията в партерните етажи нямат добрата воля и самосъзнанието да ги спазват, борбата да ги принудиш да го сторят е като битка с вятърни мелници.

# 12
  • Мнения: 800
Ulia е права. Свекърва ми вече 3 години обикаля инстанциите за такива замервания на шум, дим и т.н. На техния партерен етаж има нощен бар, който работи до към 3 ч. през нощта, те са на 4 етаж, но димът/парфюмите/шума, който влиза като отвориш прозореца е страшен. Оказа се, че не е точно така както си мислехме и както вие казвате - "затварят ги след толкова оплаквания" и "рушвети не се приемат" - продължава да си функционира въпросния гей-бар и това си е. Така че и моят съвет е - не подписвайте!

# 13
  • Мнения: 0
Категорично НЕ! Независимо дали ще кафене, кръчма или каквото и да било друго заведение, в което има голям човекопоток. Не може да се спи, не можеш да си чуеш дори мислите понякога. А когато пуснат музиката... Хо-хо, ела да видиш какво става. Футболен мач? Пфу, живееш с отбора и неговите проблеми. Никой не обича да влиза в конфликт със съседи. Направете едно събрание и дружно решете, че няма да стане.

# 14
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Радвайте се, че им се налага да сменят предназначение и нещата са във ваши ръце. Защото ако по нотариален акт предназначението беше за кафене, тогава щяхте да видите зор.

Общи условия

Активация на акаунт