Майчински! Молби???

  • 3 837
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 38
на мен също ми взвха оригинала на акта за раждане и ми казха от социалните,че ще ми го върнат след като си получа еднократната помощ.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: sv_bobo
на мен също ми взвха оригинала на акта за раждане и ми казха от социалните,че ще ми го върнат след като си получа еднократната помощ.


Когато става дума за еднократната помощ при раждане наистина го искат /така е посочено и в Правилника .../, но не би трябвало да го изискват за помощите за отглеждане на дете до 1г.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 38
за помощите за отглеждане на дете до 1 година ми искаха копие на акта и оригинала за справка.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: sv_bobo
за помощите за отглеждане на дете до 1 година ми искаха копие на акта и оригинала за справка.


Така де! Аз затова се учудвам, че на loreena са й взели и акта за раждане.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 38
ами те и на мен ми го взеха, докато си получа тези 200лв еднократна помощ, но не разбрах защо

# 35
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: sv_bobo
ами те и на мен ми го взеха, докато си получа тези 200лв еднократна помощ, но не разбрах защо


Ами не ми е ясно за какво им е бил оригинала, но поне са имали законово основание - в Павилника за прилагане ЗСПД пише:

"Чл.11. (1) Еднократна помощ при раждане на живо дете се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;"
,

но това не важи, когато става дума за 100 лв всеки месец - тогава не би трябвало да взимат оригинала! Ето какво пише пак там:

"МЕСЕЧНИ ПОМОЩИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО НАВЪРШВАНЕ НА ЕДНА ГОДИНА
Чл.25. (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година се отпускат въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията по ал.1 се прилагат следните документи:
1. ...
2. копие от удостоверението за раждане на детето;

# 36
  • София
  • Мнения: 3 659
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.

# 37
  • Мнения: 3 200
Цитат на: asa
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.


Сериозно!?  Shocked
Нямах представа, ама ми се струва глупаво! Shocked
Цял живот детето ще ходи с акт за раждане, на гърба на който има следа за получена еднократна помощ!?  Shocked

# 38
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: evpraksia
Цитат на: asa
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.


Сериозно!?  Shocked
Нямах представа, ама ми се струва глупаво! Shocked
Цял живот детето ще ходи с акт за раждане, на гърба на който има следа за получена еднократна помощ!?  Shocked

Сигурно ги е страх да не се вземе помощта и от друго място!!!

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 38
не се сетих,че го пишат отзад.Сега погледнах акта за рааждане на мъжа ми,т.к. той ми е под ръка и на гърба му има печат, с който  се удостоверява, че е изплатена еднократна помощ, така че той си ходи с този печат вече 28 години.

Общи условия

Активация на акаунт