фиброаденом и кърмене

  • 4 912
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте, искам да попитам дали има проблем да се кърми при наличие на фиброаденом на дясната гърда. Това може ли да повлияе на кърмата и според вас вярно ли е, че фиброаденома може да изчезне ако жената кърми????

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Аз съм с фиброаденом. ЦЕдя се, нямам проблем. Макар че ми се струва, че кърмата от тази гърда е малко по-малко. Но не съм много убедена. По-скоро като че ли тече от по-малко каналчета. А за изчезването - много се надявам да намалее , ако не изчезне. Не знам дали е възможно обаче.

# 2
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейте.

Няма проблем да се кърми, когато има фиброаденом, дори се препоръчва. Смята се, че фиброаденомът се повлиява добре при продължително кърмене.

Добре е обаче, да се следи и периодично да се прави преглед. При някои жени се наблюдава уголемяване на фиброаденома по време на бременност и кърмене, което само по себе си не е притеснително. Това се дължи на хормоналните нива, които му влияят и обикновено след като приключи кърменето, размерът намалява.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
А дали мога да отида на УЗ докато кърмя?

# 4
  • Мнения: 147
А дали мога да отида на УЗ докато кърмя?


Ти само се цедиш и му даваш в шише ли, или и го кърмиш. Каква помпа ползваш и как ти е по-удобно - с кърменето или с цеденето????Колко време преди да му дадеш да яде се цедиш????? Много ми станаха въпросите, извинявай, но това ми е ново и се чувствам несигурна!!! Grinning

# 5
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
desive78, не би следвало да има проблеми с ултра звука и кърменето. Въпросът е какво точно ще успее да се види, тъй като при лактиращата гърда нещата изглеждат различно. Най-добре ще е да се консултираш с лекар и той ще ти каже дали е възможно или не.

# 6
  • Мнения: 1 691
И аз съм с фиброаденом. Откакто започна да разбира повечко, синът ми предпочита другата гърда, вероятно пуска повече newsm78 Лично аз също се надявам да се е повлиял положително от кърменето, но ще изчакам с изследването до няколко месеца след отбиването (за да е реалистично, иначе УЗ няма как да навреди, според мен).

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
merilin9 само с цедене я караме. Просто бебо все ми спеше на гърдата като мъничък и не се наяждаше. Освен това кърмата ми хич я нямаше, едвам едвам. В началото мъчих от гърда, после давах шише, но ставаше хаос, не знаех суче ли, не суче ли. ТАка че вече изобщо не давам гърда, освен за успокоение или ако не му е стигнало да си довърши евентуално. Иначе се цедя по 6-7 пъти на ден и това не е свърано с това, кога яде бебо. Слагам в хладилника и вземам съответното шише като дойде време.
А колкото кое е по-удобно - то отговора е ясен - кърменето естествено! Цеденето си е мъчение за мен и голям стрес - всеки път мисля дали ще стигне за следващото хранене. Не изцеждам достатъчно почти никога. Спасяваме само това, че от време на време прави едно хранене по-малко на ден и така една дажба остава като резерва.
Помпата е Авент.

# 8
  • Мнения: 147
merilin9 само с цедене я караме. Просто бебо все ми спеше на гърдата като мъничък и не се наяждаше. Освен това кърмата ми хич я нямаше, едвам едвам. В началото мъчих от гърда, после давах шише, но ставаше хаос, не знаех суче ли, не суче ли. ТАка че вече изобщо не давам гърда, освен за успокоение или ако не му е стигнало да си довърши евентуално. Иначе се цедя по 6-7 пъти на ден и това не е свърано с това, кога яде бебо. Слагам в хладилника и вземам съответното шише като дойде време.
А колкото кое е по-удобно - то отговора е ясен - кърменето естествено! Цеденето си е мъчение за мен и голям стрес - всеки път мисля дали ще стигне за следващото хранене. Не изцеждам достатъчно почти никога. Спасяваме само това, че от време на време прави едно хранене по-малко на ден и така една дажба остава като резерва.
Помпата е Авент.


Благодаря за полезната информация!!!! Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 6 674
Кърмя 2,6 г. с фиброаденом в едната гърда, няма проблем за това. Пуска малко по-малко от другата, но не зная дали е заради фиброаденома. Няма проблем да се ходи на преглед с ултразвук - аз ходя на 6 м. именно заради този фиброаденом - няма промяна в размера му, доколкото ми е казвал мамолога ми.

# 10
  • Мнения: 12
Момичета, знаехте ли за фиброаденома си преди да забременеете? На мен също ми откриха преди една година, наблюдавам га не расте, но и не мога да събера смелост да го махна, а планираме забременяване.Наистина не зная дали ще издържа психически по време на бремеността като знам, че имам нещо  в гърдата, което може да се изроди?

# 11
  • София
  • Мнения: 6 674
Знаех, но го наблюдавах /и все още го наблюдвам/ много внимателно - на 6 м. ходя на мамолог. Не съм си мислила да го махам - мамолога ми каза, че може, ако искам, но не е проблем да остане, ако се наблюдава внимателно.

# 12
  • Мнения: 92
Здравейте!  Доста е стара темата,но искам да попитам ,тъй като с е намирам в същата ситуация.Имама фиброаденом около 2см ,зарадинсъздалатансе ситуация скоро няма да с е оперирам ,а ми се иска да забременея втори път.
Първото си дете кърмих 2год .

Общи условия

Активация на акаунт