Майчинството - счетоводно - 22

  • 32 701
  • 688
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 35
Здравейте момичета, бихте ли ми казали по време на болничен имам ли право на 1/2 от майчинството си имам предвид половината от 240 лв?


да,имаш право

Благодаря ти Elfita, за отговора  bouquet Би ли ми казала на основание на КСО, или наредба просто от кой източник да науча подробности защото счетоводителката казва че имам право, а главната че нямам и аз незнам кое е вярно....

# 31
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте момичета, бихте ли ми казали по време на болничен имам ли право на 1/2 от майчинството си имам предвид половината от 240 лв?


да,имаш право

Благодаря ти Elfita, за отговора  bouquet Би ли ми казала на основание на КСО, или наредба просто от кой източник да науча подробности защото счетоводителката казва че имам право, а главната че нямам и аз незнам кое е вярно....
чл.54 КСО.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря ти Elfita, за отговора  bouquet Би ли ми казала на основание на КСО, или наредба просто от кой източник да науча подробности защото счетоводителката казва че имам право, а главната че нямам и аз незнам кое е вярно....

С болничният прекъсваш отпуска за гледане на дете и и маш право на 50 процента до навършване на 2 години на детето

КСО

Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете

Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006г.)  Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или е осигурено за своя сметка за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. доп. ДВ бр. 89/2008 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

# 33
  • София
  • Мнения: 35
Благодаря ти Elfita, за отговора  bouquet Би ли ми казала на основание на КСО, или наредба просто от кой източник да науча подробности защото счетоводителката казва че имам право, а главната че нямам и аз незнам кое е вярно....

С болничният прекъсваш отпуска за гледане на дете и и маш право на 50 процента до навършване на 2 години на детето

КСО

Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете

Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006г.)  Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или е осигурено за своя сметка за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. доп. ДВ бр. 89/2008 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

Благодаря Ви Elfita  и Ала-Бала и на двете за отговора  bouquet

# 34
  • Търговище
  • Мнения: 18
Здравейте момичета бях ви писала, че ще получавам % от оборота от този месец по граждански договор бихте ли ме посъветвали по какъв начин да прехвърля тези пари за да се включат в майчинството  Confused: по-добре ли ще е да ги получавам на моята фирма пък да се самоосигурявам повече пари за да ми влезнат в майчинството  Confused: или пък да ги получавам като бонус( незнам как стои въпроса с облагането на бонусите)
А сега погледна и видях че в ООД-то не се осигурявам за ОЗМ а само за ЗОВ, ДЗПО и Пенсия, доколкото четох за ОЗМ  тази година немога да се осигурявам в ООД-то.Така ли е   Confused: Задължително ли трябва да внасям вноски за ОЗМ В ООД-тослед като внасям вноски за ОЗМ по трудовия си договор Confused:
Благодаря ви Предварително  smile3525

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 13:15 от Усмивка

# 35
  • Мнения: 38
Здравейте!

Имам следния въпрос: В болничен съм до края на бременността, което прави около 6 месеца. На каква база ще ми се изчисляват майчинските след това: това, което са ме осигурявали преди да изляза в болничен или ще се засекат последните 6 месеца от работата ми и 6-те месеца болничен. Благодаря предварително.

# 36
  • Мнения: 109
Здравейте! Отново имам нужда от вашата помощ. Първият(45 дни) и вторият болничен(42 дни) са издадени през август - тъй като родих по-рано. Така че през септември очаквам да получа първото майчинство. В нашата фирма заплати се изплащат до 10. Опитах се да проверя статуса на болничните през Справка за приети документи, изчислени и/или изплатени обезщетения и помощи от ДОО - линка, който е даден на първа страница, но няма никакъв отразен болничен. А в справката Справка за социално осигуряване - актуално състояние се вижда, че за август осигурителният доход е 0.00 лв, т.е. е подадена информация. Имате ли предства колко време минава докато отразят болничните в тази справка, и означава ли това, че ще забавят плащането от Нои? А колко време след подаване на болничния да очаквам плащане по принцип?

# 37
  • Мнения: 4 249
Здравейте,
Една приятелка ми зададе следния въпрос и обещах да питам във форума ,тъй като сте много информирани и точни.
Ето го случая: Момичето е учило и работило по време на бременността си и преди това и иска да продължи да учи магистратура (редовна форма) по време на майчинството.
Има ли право на редовна форма обучение ако е в майчинство ?
Ще може ли да кандидаства за помощите за студенти в случай ,в който са я приели преди да излезе в майчинство ,но е в болничен ,заради рискова бременност?
Предварително благодаря.

# 38
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здравейте момичета бях ви писала, че ще получавам % от оборота от този месец по граждански договор бихте ли ме посъветвали по какъв начин да прехвърля тези пари за да се включат в майчинството  Confused: по-добре ли ще е да ги получавам на моята фирма пък да се самоосигурявам повече пари за да ми влезнат в майчинството  Confused: или пък да ги получавам като бонус( незнам как стои въпроса с облагането на бонусите)
А сега погледна и видях че в ООД-то не се осигурявам за ОЗМ а само за ЗОВ, ДЗПО и Пенсия, доколкото четох за ОЗМ  тази година немога да се осигурявам в ООД-то.Така ли е   Confused: Задължително ли трябва да внасям вноски за ОЗМ В ООД-тослед като внасям вноски за ОЗМ по трудовия си договор Confused:
Благодаря ви Предварително  smile3525

Ако реализираш приход в ООД-те това само ти увеличава печалбата на дружеството, а не осигурителния доход на управителя. Това, че там не се осигуряваш и за ОЗМ, означава, че за осиг. доход там няма да вземаш обезщетение по време на болничен. Единствен начин е да си включиш тези хонорари като бонус / доплащане / към трудовото възнаграждение, като за сумата ще се дължат всички осигурителни вноски + плосък данък.

Здравейте!

Имам следния въпрос: В болничен съм до края на бременността, което прави около 6 месеца. На каква база ще ми се изчисляват майчинските след това: това, което са ме осигурявали преди да изляза в болничен или ще се засекат последните 6 месеца от работата ми и 6-те месеца болничен. Благодаря предварително.

Момичета най-искрено ви моля да прочетете първия пост на темата, преди да попитате. Много от въпросите имат отговори там. Не е нужно да пълним темата с едни и същи въпроси и отговори.  Peace
Как се изчисляват болнични?

Дневното парично обезщетение се намира като се сравнят
От една страна
- за обикновен болничен - 80% от среднодневното брутно (СДБ) трудово възнаграждение шест месеца преди настъпването на неработоспособността или
- за болничен за бременност и раждане - 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение дванадесет месеца преди настъпването на неработоспособността
И
среднодневно нетното (СДН) възнаграждение за периода

По-малкото е дневното обезщетение, което ще ви преведат от НОИ.

Какво става, когато сте ползвали болничен през периода на дванадесетте базови месеци за бременност и раждане?
За дните в болнични за база се взима осигурителният доход, от който е изчислено обезщетението. А не сумата, която са ви превели.

Здравейте! Отново имам нужда от вашата помощ. Първият(45 дни) и вторият болничен(42 дни) са издадени през август - тъй като родих по-рано. Така че през септември очаквам да получа първото майчинство. В нашата фирма заплати се изплащат до 10. Опитах се да проверя статуса на болничните през Справка за приети документи, изчислени и/или изплатени обезщетения и помощи от ДОО - линка, който е даден на първа страница, но няма никакъв отразен болничен. А в справката Справка за социално осигуряване - актуално състояние се вижда, че за август осигурителният доход е 0.00 лв, т.е. е подадена информация. Имате ли предства колко време минава докато отразят болничните в тази справка, и означава ли това, че ще забавят плащането от Нои? А колко време след подаване на болничния да очаквам плащане по принцип?[/b]

Болничните листове се отразяват незабавно /почти / след предаването им, което в твоя случай означава най-късно на 14.09. рябва да са предадени. в срок от 15 раб. сни от предаването чакай плащане от НОИ. Това, че на осиг. доход ти стои 0.00 означава, че не са представени данни за обр. 1, защото там трябва да стои доходът, от който е изчислено обезщетението ти, а не нула.

Здравейте,
Една приятелка ми зададе следния въпрос и обещах да питам във форума ,тъй като сте много информирани и точни.
Ето го случая: Момичето е учило и работило по време на бременността си и преди това и иска да продължи да учи магистратура (редовна форма) по време на майчинството.
Има ли право на редовна форма обучение ако е в майчинство ?
Ще може ли да кандидаства за помощите за студенти в случай ,в който са я приели преди да излезе в майчинство ,но е в болничен ,заради рискова бременност?
Предварително благодаря.

Няма проблем да е редовен студент и да е в болничен. Има право на помощта, независимо, че работи и че ползва болничен за рискова бременност.

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 20:36 от AnMary

# 39
  • Мнения: 128
Момичета,предстои ми да изляза в 45 дневен болничен,който знам,че се представя на работодателя.Работя по трудов договор.Освен него други документи подат ли се при работодателя и НОИ ?
Благодаря предварително!!

# 40
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Момичета,предстои ми да изляза в 45 дневен болничен,който знам,че се представя на работодателя.Работя по трудов договор.Освен него други документи подат ли се при работодателя и НОИ ?
Благодаря предварително!!


Приложение 7 за номера на банковата ти сметка, а до сега не си получавала обезщетения от НОИ.

# 41
  • Мнения: 109
Здравейте! Отново имам нужда от вашата помощ. Първият(45 дни) и вторият болничен(42 дни) са издадени през август - тъй като родих по-рано. Така че през септември очаквам да получа първото майчинство. В нашата фирма заплати се изплащат до 10. Опитах се да проверя статуса на болничните през Справка за приети документи, изчислени и/или изплатени обезщетения и помощи от ДОО - линка, който е даден на първа страница, но няма никакъв отразен болничен. А в справката Справка за социално осигуряване - актуално състояние се вижда, че за август осигурителният доход е 0.00 лв, т.е. е подадена информация. Имате ли предства колко време минава докато отразят болничните в тази справка, и означава ли това, че ще забавят плащането от Нои? А колко време след подаване на болничния да очаквам плащане по принцип?[/b]

Болничните листове се отразяват незабавно /почти / след предаването им, което в твоя случай означава най-късно на 14.09. рябва да са предадени. в срок от 15 раб. сни от предаването чакай плащане от НОИ. Това, че на осиг. доход ти стои 0.00 означава, че не са представени данни за обр. 1, защото там трябва да стои доходът, от който е изчислено обезщетението ти, а не нула.
Образец 1 трабва да се подаде от работодалетя, нали така? Т.е. излиза, че болничните листи не са предадени още или ако са преданени, не са ги отразили в системата. Ще изчакам ден-два и ще звъня в счетоводството.

# 42
  • Мнения: 71
Момичета здравейте! Влизам да следя темата, защото преди една седмица разбрах че съм бременна. Правена ми е конизация на шийката на матката преди около година и съответно ще се наложи да изляза в болнични още към края на третия месец от бременността. При това положение как ще ми изчислят после болничния който започва 45 дни преди раждането,пък и следващите. Извинявайте ако ми е малко объркан въпроса, но знам само че този болничен се изчислява на база на дохода една година назад, а пък аз през половината от този период ще съм била в болнични newsm78
Ако някой може да ми отговори ще съм му много благодарна!

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета здравейте! Влизам да следя темата, защото преди една седмица разбрах че съм бременна. Правена ми е конизация на шийката на матката преди около година и съответно ще се наложи да изляза в болнични още към края на третия месец от бременността. При това положение как ще ми изчислят после болничния който започва 45 дни преди раждането,пък и следващите. Извинявайте ако ми е малко объркан въпроса, но знам само че този болничен се изчислява на база на дохода една година назад, а пък аз през половината от този период ще съм била в болнични newsm78
Ако някой може да ми отговори ще съм му много благодарна!

45 дневния се изчислява като се вземе база 1 година назад.За месеците в болничине ще се смята не самият болничен,а дохода от който е изчислен.Т.е това,че си в болничи няма да те ощети финансово.
Сега болничният,който ще вземеш ще е за Общо заболяване и ще се вземе база 6 м назад.

# 44
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Да се включа в ролята на питаща. Казусът е следния:

Майка на 1,8г. дете е напуснала предходната си работа, като последните 2 месеца е получавала обезщетение по чл.54. Започва при нов работодател (правят й услуга) и от втория ден излиза в отпуск за отглеждане на дете до 2г., като счетоводителят (външна фирма) подава от нейно име съответното заявление за обезщетение. Последното е отказано от НОИ, като един от аргументите е, че липсва декларация за промяна на обстоятелствата. Подозирам, че човекът не е знаел, че предходното обезщетение е било по чл.54.
Питането ми е някой има ли представа (за предпочитане от опит) колко е глобата за неподадена в срок декларация за промяна на обстоятелствата и дали изобщо има смисъл такава да се подава със задна дата в конкретния случай?  

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 23:11 от gargamela

Общи условия

Активация на акаунт