Майчинството - счетоводно - 22

  • 32 683
  • 688
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 406
Здравейте отново! Искам да попитам имате ли представа до кога би трябвало да се отрази предаден болничен в системата на НОИ. Става въпрос за третия ми болничен (изравнителния), който от счетоводството твърдят че са го предали още на 8 септември, а до сега не е отразено да е представен.

# 46
  • Мнения: 71
Момичета здравейте! Влизам да следя темата, защото преди една седмица разбрах че съм бременна. Правена ми е конизация на шийката на матката преди около година и съответно ще се наложи да изляза в болнични още към края на третия месец от бременността. При това положение как ще ми изчислят после болничния който започва 45 дни преди раждането,пък и следващите. Извинявайте ако ми е малко объркан въпроса, но знам само че този болничен се изчислява на база на дохода една година назад, а пък аз през половината от този период ще съм била в болнични newsm78
Ако някой може да ми отговори ще съм му много благодарна!

45 дневния се изчислява като се вземе база 1 година назад.За месеците в болничине ще се смята не самият болничен,а дохода от който е изчислен.Т.е това,че си в болничи няма да те ощети финансово.
Сега болничният,който ще вземеш ще е за Общо заболяване и ще се вземе база 6 м назад.

Elfita, благодаря ти за бързия отговор  bouquet
Аз самата въобще не съм наясно с тези неща, но сега определено вече ми е по-спокойно!

# 47
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Здравейте отново! Искам да попитам имате ли представа до кога би трябвало да се отрази предаден болничен в системата на НОИ. Става въпрос за третия ми болничен (изравнителния), който от счетоводството твърдят че са го предали още на 8 септември, а до сега не е отразено да е представен.

Няма определен срок, но по принцип, плащането е до 15 раб.дни след подаване, понякога го отразяват 1-2 дни преди плащането

# 48
  • На плажа
  • Мнения: 1 104
Добро утро,искам да попитам третия болничен лист от тези 135 дни при бременност кой го издава и с каква дата.Първият ми лист за 45 дни преди раждане е с дата 04.07-18.08,но родих на 5 август,затова вторият лист е с дата 05.08-16.09.Третият с каква дата трябва да е.Предварително благодаря

# 49
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Добро утро,искам да попитам третия болничен лист от тези 135 дни при бременност кой го издава и с каква дата.Първият ми лист за 45 дни преди раждане е с дата 04.07-18.08,но родих на 5 август,затова вторият лист е с дата 05.08-16.09.Третият с каква дата трябва да е.Предварително благодаря

Издава го личният лекар на бебето. Във Вашия случай ще е с дата 16.9. и ще изравни дните от трите болнични до 135.

# 50
  • София
  • Мнения: 209
Здравейте!
За целия си живот имам 2 години 4 месеца непрекъснат трудов стаж. Не работя от 1 година и 7 месеца. Бременна съм в 5-ти месец
На какво имам право след 4 месеца живот и здраве? Платено майчинство или социална помощ? Embarassed
Благодаря!

# 51
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Здравейте!
За целия си живот имам 2 години 4 месеца непрекъснат трудов стаж. Не работя от 1 година и 7 месеца. Бременна съм в 5-ти месец
На какво имам право след 4 месеца живот и здраве? Платено майчинство или социална помощ? Embarassed
Благодаря!
Социална помощ, ако отговаряте на изискванията.

# 52
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Да се включа в ролята на питаща. Казусът е следния:

Майка на 1,8г. дете е напуснала предходната си работа, като последните 2 месеца е получавала обезщетение по чл.54. Започва при нов работодател (правят й услуга) и от втория ден излиза в отпуск за отглеждане на дете до 2г., като счетоводителят (външна фирма) подава от нейно име съответното заявление за обезщетение. Последното е отказано от НОИ, като един от аргументите е, че липсва декларация за промяна на обстоятелствата. Подозирам, че човекът не е знаел, че предходното обезщетение е било по чл.54.
Питането ми е някой има ли представа (за предпочитане от опит) колко е глобата за неподадена в срок декларация за промяна на обстоятелствата и дали изобщо има смисъл такава да се подава със задна дата в конкретния случай?  

Аз си мисля, че декларацията за промяна на пбстоятелствата е трябвало да се подаде от предходния работодател при прекратяване на договора, защото с неговото прекратяване майката гиби право на обезщетението по чл. 54. За глобата - не знам колко е.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
За целия си живот имам 2 години 4 месеца непрекъснат трудов стаж. Не работя от 1 година и 7 месеца. Бременна съм в 5-ти месец
На какво имам право след 4 месеца живот и здраве? Платено майчинство или социална помощ? Embarassed
Благодаря!

малко преди издаването на 45 дневния болничен започни фиктивно работа.Така ще имаш право на майчинство 2 години.

# 54
  • Мнения: 1 208
Здравейте!
Моя въпрос е следния..... Голямата ми дъщеря е на годинка и седем месеца а малката на  два месеца. Сега получавам цяло майчинство за малката и 50% за голямата.Каката ни ще тръгва на ясли.Трябва ли да уведомявам НОИ за това и да ми прекратят и 50- то % или пак ще си ги получавам до навършване на 2г.
Благодаря ви предварително.

# 55
  • Русе
  • Мнения: 223
здравейте, бихте ли ми помогнали? случката е следната,ако не е за тук въпроса ми моля да ме извините и да бъде преместен където трябва. Confused
 в началото на всеки месец ми се превежда заплата на която се осигурявам по ведомост,работодателят ми ме осигурява на 325 лева, и ми превеждат чисто 256 лв по сметка в банка (понеже имам кредит и сключихме споразумение с банката за тези преводи),а когато шефката изчислява заплатите в края на всеки месеца,счита тези 256 лева които са по банка ,като аванс за месеца - надявам се да ме разберете,малко е объркано, дано стане ясно.
Сега в началото на септември ми бе преведена заплатата ,която всъщност е заплата за август (по ведомост),а шефката ми го счита като аванс за септември.Наложи ми се да вляза в болница (понеже съм бременна и имах леки проблеми) за няколко дни и ми дадоха болничен от 34 дни.И аз септември почти не съм ходила на работа ,само до 5.09.Сега шефката ми ми се обажда и ми казва че трябва да й върна тази заплата която са ми превели от 256 лв.,която всъщност не е трябвало да ми превеждат,понеже нямам работено септември месец освен 5 дена които щяла да ми ги плати на ръка.
Искам да попитам дали тя е права,и какво мога да направя аз в този момент.аз няма да се връщам на работа там тъй като следващия ми болничен е 45 дни преди термина ми.
Дано сте ме разбрали,благодаря ви предварително !

# 56
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Здравейте!
Моя въпрос е следния..... Голямата ми дъщеря е на годинка и седем месеца а малката на  два месеца. Сега получавам цяло майчинство за малката и 50% за голямата.Каката ни ще тръгва на ясли.Трябва ли да уведомявам НОИ за това и да ми прекратят и 50- то % или пак ще си ги получавам до навършване на 2г.
Благодаря ви предварително.

Не трябва да уведомяваш НОИ за нищо. Имаш право на 1/2 от обезщетението за гледане на голямото дете, докато стане на 2 години.

здравейте, бихте ли ми помогнали? случката е следната,ако не е за тук въпроса ми моля да ме извините и да бъде преместен където трябва. Confused
 в началото на всеки месец ми се превежда заплата на която се осигурявам по ведомост,работодателят ми ме осигурява на 325 лева, и ми превеждат чисто 256 лв по сметка в банка (понеже имам кредит и сключихме споразумение с банката за тези преводи),а когато шефката изчислява заплатите в края на всеки месеца,счита тези 256 лева които са по банка ,като аванс за месеца - надявам се да ме разберете,малко е объркано, дано стане ясно.
Сега в началото на септември ми бе преведена заплатата ,която всъщност е заплата за август (по ведомост),а шефката ми го счита като аванс за септември.Наложи ми се да вляза в болница (понеже съм бременна и имах леки проблеми) за няколко дни и ми дадоха болничен от 34 дни.И аз септември почти не съм ходила на работа ,само до 5.09.Сега шефката ми ми се обажда и ми казва че трябва да й върна тази заплата която са ми превели от 256 лв.,която всъщност не е трябвало да ми превеждат,понеже нямам работено септември месец освен 5 дена които щяла да ми ги плати на ръка.
Искам да попитам дали тя е права,и какво мога да направя аз в този момент.аз няма да се връщам на работа там тъй като следващия ми болничен е 45 дни преди термина ми.
Дано сте ме разбрали,благодаря ви предварително !

Ако наистина това е аванс за м. 09.2009, то шефката ти е права. Трябва само да се приспадне сумата за отработените дни и остатъка наистина е недължимо получен от теб и трябва да се върне.

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 20:38 от AnMary

# 57
  • Русе
  • Мнения: 223
здравейте, бихте ли ми помогнали? случката е следната,ако не е за тук въпроса ми моля да ме извините и да бъде преместен където трябва. Confused
 в началото на всеки месец ми се превежда заплата на която се осигурявам по ведомост,работодателят ми ме осигурява на 325 лева, и ми превеждат чисто 256 лв по сметка в банка (понеже имам кредит и сключихме споразумение с банката за тези преводи),а когато шефката изчислява заплатите в края на всеки месеца,счита тези 256 лева които са по банка ,като аванс за месеца - надявам се да ме разберете,малко е объркано, дано стане ясно.
Сега в началото на септември ми бе преведена заплатата ,която всъщност е заплата за август (по ведомост),а шефката ми го счита като аванс за септември.Наложи ми се да вляза в болница (понеже съм бременна и имах леки проблеми) за няколко дни и ми дадоха болничен от 34 дни.И аз септември почти не съм ходила на работа ,само до 5.09.Сега шефката ми ми се обажда и ми казва че трябва да й върна тази заплата която са ми превели от 256 лв.,която всъщност не е трябвало да ми превеждат,понеже нямам работено септември месец освен 5 дена които щяла да ми ги плати на ръка.
Искам да попитам дали тя е права,и какво мога да направя аз в този момент.аз няма да се връщам на работа там тъй като следващия ми болничен е 45 дни преди термина ми.
Дано сте ме разбрали,благодаря ви предварително !

Ако наистина това е аванс за м. 09.2009, то шефката ти е права. Трябва само да се приспадне сумата за отработените дни и остатъка наистина е недължимо получен от теб и трябва да се върне.

Да ,тя така го смята -като аванс за септември,тя неиска да приспадне сумата от отработените дни а иска да й върна цялата сума,все едно съм я ограбила.Ще й върна парите малко по малко,като започнат да ми изплащат болничните другия месец.А знаете ли горе-долу колко ще бъде болничния ми.на базата на последните 6 месеца ли се изчислява или на базата 1 година назад?
Благодаря са бързия отговор

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
maya_20 ,45 дневния се изчислява на база 12 м назад

# 59
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
maya_20 ,45 дневния се изчислява на база 12 м назад

А за общо заболяване - на база 6 предходни  Peace

Общи условия

Активация на акаунт