Майчинството - счетоводно - 22

  • 32 697
  • 688
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 1 715
Извинете за питането, но не намерих отговор на въпроса.
Значи, планирам втора бременност, но не знам на каква база се изчислява майчинството Embarassed
До преди да забременея първия път, съм осигурявана на 300лв.
В болничен бях месец и половина преди 45-дневния болничен за бременност и раждане.
След изтичане на 2г платено майчинство излязох в 8-месечен неплатен отпуск (стандартен, не за отглеждане на дете до 8г).
Не ми е ясно доходът от кои 12 месеца се взема при формиране на второ майчинство Embarassed
Базата включва 12 последователни месеца, преди месеца на издаване на болничният лист.

Благодаря  bouquetА ако се върна за няколко месеца на работа?

# 676
  • Мнения: 102
Здравейте, и аз имам важен въпрос:
от януари 2009 работя като ЕТ и се осигурявам
и за майчинство. Проблема е, че термина ми е на 20
януари 2010, което означава, че няма да мога да направя
цяла година като ЕТ и незнам дали ще взимам майчинството
за което съм се осигурявала досега.
Моля мамите в подобно положение или с някакви познания
по въпроса да помагат.

А това ли ти е всичкият осигурителен стаж през живота?
Имам трудов стаж (около 1 година), но на друго място с по-малка
заплата пък и имах прекъсване от 7 месеца преди да направя ЕТ.

# 677
  • София
  • Мнения: 76
И при мен беше така (ама тогава още не беше влезнал  закона за едната година)-взеха ми данните за осигуровките от предишната работа за месеците,които не достигат.Като е по- малко просто ще ти падне майчинството малко заради средно аритметичното на старите и новите ти осигуровки. (извинявай ако не можеш да ме разбереш- НЕ МЕ БИВА В ОБЯСНЕНИЯТА)

# 678
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Извинете за питането, но не намерих отговор на въпроса.
Значи, планирам втора бременност, но не знам на каква база се изчислява майчинството Embarassed
До преди да забременея първия път, съм осигурявана на 300лв.
В болничен бях месец и половина преди 45-дневния болничен за бременност и раждане.
След изтичане на 2г платено майчинство излязох в 8-месечен неплатен отпуск (стандартен, не за отглеждане на дете до 8г).
Не ми е ясно доходът от кои 12 месеца се взема при формиране на второ майчинство Embarassed
Базата включва 12 последователни месеца, преди месеца на издаване на болничният лист.

Благодаря  bouquetА ако се върна за няколко месеца на работа?
Колко няколко...по-добре е разбира се, увеличава се базата. Защото за месеците в неплатен отпуск за база се взима МРЗ за страната.

# 679
  • Мнения: 102
И при мен беше така (ама тогава още не беше влезнал  закона за едната година)-взеха ми данните за осигуровките от предишната работа за месеците,които не достигат.Като е по- малко просто ще ти падне майчинството малко заради средно аритметичното на старите и новите ти осигуровки. (извинявай ако не можеш да ме разбереш- НЕ МЕ БИВА В ОБЯСНЕНИЯТА)
На мен не ми достига месец и половина няма ли да ми ги опростят?
А и аз съм си внесла осигуровките до края на годината, т.е. до края
на годината съм осигурена на тези пари.

# 680
  • Мнения: 7
Здравейте момичета, аз виждам, че пише много неща по въпроса с майчинството и осигуровките, но не разбирах, по колко трябва да плащам на месец, за да взимам по-високо майчинство? И ако примерно както ми казаха по-рано, че може да започна работа малко преди да изляза в 45 дневният болничен преди термина на раждане и платя осигурновка от 200 лева какво майчинство ще взимам? Дали го казах както трябва не знам, но хич не съм наясно с тази терминология.

Благодаря на всички, че помагате!

# 681
  • На острова
  • Мнения: 1 271
А знаете ли как става регистрацията, така че да получавам SMS за изплатените обезщетения?
От сайта на НОИ не ми става ясно, на посоченият телефон съответно никой не ми отговаря?
На място ли трябва да отида?

https://benefitsclients.nssi.bg/
Справки- Въвеждане/промяна на координати за получаване на съобщения

Мерси за отговора!

Забавянето на парите от болничния не идва от НОИ, а от банката...Просто при изкарване на "удостоверение за банкова сметка" ми дали сметката на кредита, а не сметката на дебитната карта специално издадена за майчинството. Изрично ги помолих да внимават какво ми дават, ама нейсе/...  ooooh!

Та новият ми въпрос е - къде да си занеса новото удостоверение за банкова сметка (там където искам да ми идва майчинството)?
Някъде в НОИ или на счетоводителя на фирмата и той ще го праща?
Или пък да изчакам да родя, живот и здраве, и със следващия болничен да си занеса и новото удостоверение за банковата сметка?

# 682
  • Мнения: 3 835
в счетоводството
и ще попълниш ново Приложение 7 за банковата сметка

Здравейте момичета, аз виждам, че пише много неща по въпроса с майчинството и осигуровките, но не разбирах, по колко трябва да плащам на месец, за да взимам по-високо майчинство? И ако примерно както ми казаха по-рано, че може да започна работа малко преди да изляза в 45 дневният болничен преди термина на раждане и платя осигурновка от 200 лева какво майчинство ще взимам? Дали го казах както трябва не знам, но хич не съм наясно с тази терминология.

Благодаря на всички, че помагате!

Това зависи от договореното с работодателя.
За сумата на осигуровките може да ползваш калкулатора на КиК - има линк в първото мнение.

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 21:27 от AnMary

# 683
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Забавянето на парите от болничния не идва от НОИ, а от банката...Просто при изкарване на "удостоверение за банкова сметка" ми дали сметката на кредита, а не сметката на дебитната карта специално издадена за майчинството. Изрично ги помолих да внимават какво ми дават, ама нейсе/...  ooooh!
Та новият ми въпрос е - къде да си занеса новото удостоверение за банкова сметка (там където искам да ми идва майчинството)?
Някъде в НОИ или на счетоводителя на фирмата и той ще го праща?
Или пък да изчакам да родя, живот и здраве, и със следващия болничен да си занеса и новото удостоверение за банковата сметка?
Според мен най добре с болничния да занесеш нова декларация за банковата сметка и счетоводителката ще ги предаде в НОИ Peace

# 684
  • София
  • Мнения: 167
Здравейте,
Много се извинявам,ако не съм пуснала темата на място,нова съм и отчаяна.
Проблема е следния,от нова година излезе,че за да имаш по-голямо майчинство трябва да имаш високи осигоровки 1г назад и така аз започнах помолих тогавашния ми работодател да ме осигорява на по-голяма сума и да си доплащам,за моя радост се сагласи.Проблема е сега,че се налага да си сменя работата,а незнам новия работодател дали ще е склонен на това.Аз не съм бремена в момента,но с моя приятел вече сме готови за деца,а с по-ниски осигоровки и съответно майчинство няма да се справим.
Въпроса ми е следния:Има ли начин да се самоосигорявам допълнително+тези осигоровки които ми плаща работодателя и да си запазя досегашните високи осигоровки?
Предварително ви благодаря за оказаната помощ  bouquet

С евентуален допълнителен трудов договор на 4ч., ако не противоречи на условията на основния работодател.



И аз си мислих за това.В какво може да се състои противоречието на основния работодател?Някаде напред в темата четох,че трябва да имаш 1г за да получаваш майчинство и не е задължително да са последователни.Вазможно ли е да си избера месеците в които са ме осигорявали най-високи осигоровки и тях да ползвам?Съжелявам ако въпроса ми е глупав,но искам да съм наяснио как да постъпя .








Последна редакция: чт, 15 окт 2009, 20:18 от tanyalv

# 685
  • Мнения: 7
Благодаря много за отговора, сега вече знам как стоят нещата Simple Smile

# 686
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386


И аз си мислих за това.В какво може да се състои противоречието на основния работодател?

има противоречие,когато в договора ти е записано,че не може да сключваш други трудови договори или че работодателят трябва да ти разреши,или че трябва да го уведомиш

прочети си договора

# 687
  • София
  • Мнения: 167
Благодаря много,аз сега си търся работа,но като намеря ще прегледам договора внимателно,значи ако няма такава клауза мога да намеря някаде да ме осигоряват на 4ч допълнително.

Здравейте момичета, аз виждам, че пише много неща по въпроса с майчинството и осигуровките, но не разбирах, по колко трябва да плащам на месец, за да взимам по-високо майчинство? И ако примерно както ми казаха по-рано, че може да започна работа малко преди да изляза в 45 дневният болничен преди термина на раждане и платя осигурновка от 200 лева какво майчинство ще взимам? Дали го казах както трябва не знам, но хич не съм наясно с тази терминология.

Благодаря на всички, че помагате!
Аз плащах по 185лв за да ме осигоряват на 800лв,за 900лв се плаща по-220лв,т.е аз си доплащах разликата,работодателя ме осигоряваше на минималната,аз плащах разликата до 800лв.Ако теб те осигоряват на повече още по-добре.На мен ми бяха казали,че на 800лв осигорвки трбвало да взема към 700лв майчинство.

Последна редакция: чт, 15 окт 2009, 22:23 от AnMary

# 688

Общи условия

Активация на акаунт