Откога се дава риба и каква?

  • 24 463
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 312
...хек и мерлуза са най-подходящите.
newsm10И аз такива съм направила,педито ги препоръчва  costumed050

# 16
  • Мнения: 5 713
А да питам за сьомгата аз- може ли не може ли? Не съм дала още риба. Има в камерата замразена, ама пък по-напред 4етох, 4е трябва да е прясна. Да я давам ли, може ли сьомга? newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 15 219
Преди доста време в "Майките" Туфи беше писала, че е добре да се дават риби, които не са хищни. Беше обяснила и защо.... Беше изброила и кои от нашите риби са хищни и кои не. Обаче изобщо не си спомням подробностите. Дано тя се включи по тази тема.

# 18
  • Мнения: 3 146
мисля, че хек и мерлуза са най-подходящите. Аз приготвям пюрета от 11 м. възраст почти през 3-4 дни.
ради много ги харесва.
Доколкото съм чела някъде нетрябва да се дава черноморска риба, поне до 3 год.възраст. Ако ме питате защо?- незнам.
Защото водата е доста замърсена!

А защо давате рибата чак от 10-11 месец?
Аз мисля преди месото да дам риба(след 1-2 седмици) - нали е по-лека...


Риба спокойно може да се дава от 6 месец.Теди умираше за рибите на Семпер.

# 19
  • UK
  • Мнения: 1 334
тук препоръчват сьомгата като първа риба,заедно със скумрията,треската, сардините и рибата тон. в повечето книги за захранване се препоръчва риба от 6-7 месец в зависимост от това кога е започнало захранването.

# 20
  • Мнения: 5 713
Преди доста време в "Майките" Туфи беше писала, че е добре да се дават риби, които не са хищни. Беше обяснила и защо.... Беше изброила и кои от нашите риби са хищни и кои не. Обаче изобщо не си спомням подробностите. Дано тя се включи по тази тема.
Аз намерих това, което Туфи навремето е писала копнато при мен, ама като няма кой да провери преди да пита:
Ето го:

И така, мирни риби са:
кефал, хамсия, шаран, каракуда, червеноперка,лин, платика, толстолоб, бял амур, цаца, сафрид, скумрия.
А хищници са (все вкусни рибки ):
костур, бяла риба, пъстърва, акула, речен кефал, сом, щука, распер, мъздруга, сивен, есетра, карагьоз (ама адски вкусна!), морска котка, чига, паламуд, писия, мерлуза (хек).
Повече риби няма да изброявам, че не всички ги има на пазара.
Аз вече съм опитвала на дъщеря си (1г1м) да давам и ролчета от раци, и миди, и някои други дарове от морето. Много й допадат, макар да давам по малко, защото са по-тежички.
Необходимото количество за 24 часа за дете от 1-3г от: месо е 50-60г, риба - 6-10 г, яйца-1/2 (според "Здраво дете" на "Хомо Футурус под научната редакция на д-р Петър Илинов).

# 21
  • Мнения: 1 464
Аз още на 6 месеца дадох пюре с риба но реакцията беше SickМиналия месец правих супа с хек и я хареса,но от тогава не съм правила newsm78щото аз не обичам риба

# 22
Аз дадох на Ети от шарана сготвен на фурна със сос от моркови, лук и домати когато беше на 11м., но преди това/още в 9 месец/ бях и давала по малко от пастърва,пържена на тиган /разбира се всичко много добре изчистено и двойно проверено за кости/. Много и харесаха и двата варианта. Не сме имали алергични реакции.

# 23
  • Мнения: 1 446
След 6 месец ето и моята рецепта с риба(хек,пъстърва или мелуза)
1 средно голям картоф
1 морков 50-50г. риба малко масло и вода
Всичкото се вари до разваряване на картофите и пасираш.
Давам 1 път седмично или на 2 седмици.

Успех и без притеснение!

# 24
  • Мнения: 882
А да питам за сьомгата аз- може ли не може ли? Не съм дала още риба. Има в камерата замразена, ама пък по-напред 4етох, 4е трябва да е прясна. Да я давам ли, може ли сьомга? newsm78

Сьомгата е тлъста риба. Като за начало е по-добре да опитате като че ли с бяла риба, макар, че сега виждам, че тя пък била хищна риба.
мисля си, че трябва да се внимава и с *прясната риба*. Като ги гледам в метро в какви води плуват........и колко са живи. Това разбира се е мое мнение.

# 25
  • Мнения: 397
Нашето педи каза риба от 8-ми месец, а в книгата на Лиляна Трифонова пише от 7-ми
Според нея подходящи са пресните или замразени нетлъсти бели риби. Не биве да се дава солена или пушена риба.
Прясната риба се почиства от вътрешностите и хрилете, измива се и се подсушава с кърпа. В лед или хладилник се съхранява до няколко дни. Замразената риба е опасна само ако е държана постоянно при ниска температура и се е размразявала, при което започва разлагане и образуване на токсични вещества.
Прясната риба е твърда, без неприятна миризма. Очите са прозрачни, лъскави изпъкнали, хрилете имат свеж червен цвят. Люспите са лъскави и се отделят трудно, костите при почистване също се отделят трудно. Поставена в вода прясната риба потъва.
Непрясната риба е лигава и мека. При поставяне в вода тя изплева на повърхността. Люспите са тъмни и при пипане лесно падат. Костите на корема се показват. Очите са мътни и тъмни Хрилете са сивкави. При почистване вътрешностите лесно се разкъсват.

Това е според Лиляна Трифонова.... Wink

# 26
  • София
  • Мнения: 2 958
От 7-я месец въведох рибата в менюто на сина ми.И досега му готвя 1 път седмично хек или акула-филе.

# 27
  • Мнения: 3 394
аз започнах с рибата от 8 месец-всяка божа неделя, без пропуск!
Първо й дадох бяла риба, сега сме на сьомга със спанак (+паста)! Обожава риба, а и аз самата много обичам всичко що е морско, речно или друго плуващо (не знам за жаба Sick)

# 28
  • Мнения: 3 394
само да уточня,че всичката риба досега е била само от готови пюрета, не смея да й готвя сама.

Но пък знам ,че сьомгата е лека риба и тук е предпочитана от всички храна-особено пушена.

# 29
  • Мнения: 1 645
А да питам за сьомгата аз- може ли не може ли? Не съм дала още риба. Има в камерата замразена, ама пък по-напред 4етох, 4е трябва да е прясна. Да я давам ли, може ли сьомга? newsm78

Аз дадох сьомга на Дани преди 1месец,но от пюретата на Семпер - много му хареса.Не смея да му ги приготвям аз.
Сьомгата е тлъста риба.

Аз не мисля така.Според мен сьомгата е много крехка риба,пък и не съм виждала в котлетите никаква тлъстина - само червено крехко месо.


 

Общи условия

Активация на акаунт