Докторантурата

  • 357 728
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 435
  • Свищов
  • Мнения: 873
katopatisia, 05.02.08 Приложение на изчислителната техника в икономиката

# 436
  • Мнения: 1
Нещо много странно  установих днес  newsm78, а именно


Класификация на специалностите на научните работници
Шифър - 05.02.03.
Научни области, групи специалности, специалности -  Народно стопанство (вкл.регионална икономика и история на народното стопанство)
Научна степен - Икономически, исторически

И сега по този Шифър се става Доктор по Икономика и История  Joy или аз пак нещо не съм разбрал  ooooh!

# 437
  • Свищов
  • Мнения: 873
При мен е икономика и техника, а аз една крушка не мога да сменя дето се казва Grinning

# 438
  • Мнения: 1 788
Уф, как не съм я видяла тази тема до сега?!
Аз също обмислям варианти за докторантура, но обмислям дали да не е някъде в чужбина.
Избрала съм си няколко направления, много близки до специалността, която съм завършила, но все още се колебая.
Имам много приятелки докторантки, някои от които избраха и да останат в универитета като асистенти. Не съжаляват и далеч животът им не протича с "пуловерчета на пъпки"... Всъщност това за пуловерчето е наистина ужасно глупаво и повърхностно.
Връщам се да прочета всичко от самото начало.

# 439
  • Мнения: 1
При мен е икономика и техника, а аз една крушка не мога да сменя дето се казва Grinning

Т.е. ще станеш "д-р по икономика и техника"  Crazy

OMG  baby_neutral

# 440
  • Мнения: 1
Здравейте, имам един проблем -  не се разбирам с научния си ръководител. Втора година започнах от редовната си докторантура, но не мога да влезна в консенсус с него. Няма да ви занимавам в подробности, но като цяло не мога да водя диалог по важни детайли и хода на изследванията. Определям, че е наистина голям специалист в областта, но просто гледа да се налага (все едно че не аз правя дисертацията). Друг е и проблема, че трудно може да се комуникира - все пак не сме се развили дотолкова че да четем мисли.
И въпросът ми тук е какви са възможностите за смяна на научния ръководител?

И нещо което ми стана интересно докато четях коментарите дотук е това защо не може да се кара редовна докторантура и да се работи на трудов договор на пълен работен ден. Ако пък дори и да е станало да се работи допълнително на пълен работен ден по трудов договор няма как да искат със задна дата да се връщат получените стипендии. Никъде по нормативна база не знам да има такива изисквания. А ако има практика да се постъпва така в някои "учебни заведения" си мисля, че просто нямат основа на която да се базират. Ако някой знае нещо повече по това ми разсъждение нека допълни.

Но все пак да се върна на това което ме тормози. Какво мога да направя при факта, че не можем да работим пълноценно с научния ми ръководител?

# 441
  • Мнения: 3 146
Iiiiva, това с работното време е изписано някъде, навремето специално разговарях с юристката, отговаряща за докторантурите в СУ. Не зная как е на други места. Идеята е, че държавата ти плаща, за да работиш за нея (450 лв!!) и не трябва да се занимаваш с дргуго, което да ти пречи... един вид. Нормативно трябва просто да се говори с юрист в СУ, ако си в СУ, ако не - с този на ВУЗ-а. Съпругът ми изрично го предупредиха, че ще го накарат със задна дата да връща, както и една колежка, ако не заявят, точно откога минават на задочна, след като започнат работа. Не могат да се застъпват месеците.

За научния ръководител. Има някакъв начин да го смениш, но трябва да питаш конкретно. Подава се молба, после ти се подписва този, който се съгласява да ти стане нов и т.н. Има вариант, но не зная подробности, просто един колега така си го смени. Друг е въпросът дали някой ще се съгласи да ти стане на мястото на сегашния, ако от това биха произтекли лични проблеми, сещаш се...

# 442
  • Мнения: 1
Не съм от СУ, но по съображения няма да упомена в кой университет карам докторантурата си. Иначе не вярвах, че в тези научни среди може да липсва комуникация. Ще видя да се поинформирам още малко за възможността за смяната на научния ръководител и в университета, но първо още малко ще се информирам от други всевъзможни места, че да не разлайваме кучетата предварително.

А иначе за работата по докторантска тема и работата по трудов договор на пълен работен ден си си почесахме езиците с едни познати юристи т.е. аз само слушах. Те ми казаха, че можело да се работи като докторант и заедно с това да се работи и на трудов договор на пълен работен ден. Допълнително можело да се работи и при един работодател (за тези, които са асистенти) и даже при тях било по-лесно, че са били на ненормиран работен ден   Simple Smile .  На всичкото отгоре взеха да ми вадят множество закони, наредби и кодекси, които така и не запомних Simple Smile
Ако има такъв и се възползва от информацията да не забрави да почерпи по коктейлче докато си блъскам главата за научния ми ръководител.

# 443
  • Мнения: 2 697
Iiiiva, това с работното време е изписано някъде, навремето специално разговарях с юристката, отговаряща за докторантурите в СУ. Не зная как е на други места. Идеята е, че държавата ти плаща, за да работиш за нея (450 лв!!) и не трябва да се занимаваш с дргуго, което да ти пречи... един вид. Нормативно трябва просто да се говори с юрист в СУ, ако си в СУ, ако не - с този на ВУЗ-а. Съпругът ми изрично го предупредиха, че ще го накарат със задна дата да връща, както и една колежка, ако не заявят, точно откога минават на задочна, след като започнат работа. Не могат да се застъпват месеците.

Това наистина е така, макар че няма правно основание за това, понеже откакто докторантурата не е само научна, а и образователна степен, трите години не се броят нито за трудов, нито за осигурителен стаж. Което, съгласете се, е пълно безумие. Повечето от моите колеги обаче си работят на пълен работен ден, предполагам обаче имат договорка с работодателите да ги назначат формално на половин ден, което пак е лошо с оглед стажа и осигуровеките, но поне е нещо.

# 444
  • Мнения: 3 146
Шехина, безумие е, разбира се! Няма никакво правно основание, извън вътрешния правилник на СУ. Това ми каза юристката. Демек, не може да те съди държавата, но университетът може да ти наложи санкцията да върнеш парите, защото си длъжен да спазваш вътрешния му правилник и точка. Така е към момента, не зная дали се правят постъпления, това да се промени. Най-малкото, до се отчита стаж и т.н., това си е ужасно просто, аз лично съм патила от това...  Tired

Iiiiva, о, разбира се, че може да липсва комуникация в тези среди във връзка с това, за което говориш - идейни разминявания и пр. Всъщност, най-фрапиращите случаи съм ги слушала от докторанти извън България, така че поне това не е локално явление.

# 445
  • Мнения: 1
Много безумие много нещо. Не исках да ви занимавам много, но ще си обясня накратко. Наблюдават се различия по отношение на начина на изследване т.е. веднъж "обсъждаме"  (казва), че по добре да изследваме Х, като в последващ разговор минаваме, че е по-добре да наблегнем на Y. Изведнъж се оказва, че част от нещата, които ми трябват за Y не са наблюдавани, поради факта, че в Х не се и отчитат - и идва Z Simple Smile (по-добре усмивка от сълза). И все противоречиви за мен действия. Имам си план, имам си цел и задачи, имам си насока за изследванията. Все пак докторантурата е моя, а не негова (когато е трябвало да се докаже да се е доказвал) и поради факта, че не искам да се съобразявам с неговите изследвания (премените в тях Simple Smile ) си търся научен ръководител който ще ПОДПОМАГА научната ми работа.

А иначе по въпроса за работата - просто в България сме много завистливи. Не гледам аз да съм добре, а гледам на Вуте да му е зле - или някъква подобна поговорка беше Simple Smile

# 446
  • Мнения: 3 146
Да де, човекът те мотае, фактически ти пречи. Явно не иска да има човек, който да се окаже добър в неговото поле. Трябва да се пробваш да го смениш. Успех!

# 447
  • далечно
  • Мнения: 1 029
трите години не се броят нито за трудов, нито за осигурителен стаж.

е, това ме разби...Т.е. на практика си прецакан по отношение на трудовия си стаж, ако решиш да се вглъбиш в научната си работа, а не да тъчеш на 2-3 и повече стана  Confused

Някой беше писал, че обмисля докторантура в чужбина - доста са различни системите в Европа (напр. по отношение на това дали и колко време трябва да посещаваш курсове и т.н.), така че запознайте се в детайли с изискванията и възможностите на държавата, към която сте се насочили, за да няма изненади. Например мъжът ми сега кара първа година редовна докторантура в Милано и имат доста лекции и изпити, т.е. на пракика първата година не е възможно да се работи. Втората и третата година, доколкото знам, нямат лекции и де факто се занимават само с изследването, като ги насърчават да прекарат един семестър в чужбина. Дават стипендия на редовните, но не е някаква впечатляваща сума (на времето Сорос ми даваше повече и то в по-евтина държава  Wink )

# 448
  • Мнения: 3 146
е, това ме разби...Т.е. на практика си прецакан по отношение на трудовия си стаж, ако решиш да се вглъбиш в научната си работа, а не да тъчеш на 2-3 и повече стана  Confused

Не, още по-гадно е - прецакан си, дори и на 2 стана да тъчеш, защото при 4-часов трудов договор също нямаш трудов стаж. Ей тва е. Много е недомислено!!

Да, в Падова е същото - много задължителни курсове, семинари и пр., при това първите две години...

# 449
  • Мнения: 1
е, това ме разби...Т.е. на практика си прецакан по отношение на трудовия си стаж, ако решиш да се вглъбиш в научната си работа, а не да тъчеш на 2-3 и повече стана  Confused

Не, още по-гадно е - прецакан си, дори и на 2 стана да тъчеш, защото при 4-часов трудов договор също нямаш трудов стаж. Ей тва е. Много е недомислено!!



Съгласно чл. 355, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години:
- За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
- За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица.
- За 1 година трудов стаж се признават 12 месеца трудов стаж.
Като имаме предвид тези разпоредби, можем да кажем, че  за всеки отработен 4-часов работен ден  се зачита един ден трудов стаж. Това е така, защото половината от законоустановеното дневно работно време е 4 часа (вж. чл. 136, ал. 3 от КТ). От тази база лесно може да се изчисли трудовият стаж в месеци и години.

Общи условия

Активация на акаунт