Докторантурата

  • 358 046
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 11 609
В Правилника за приложение на закона за развитие на научния състав на ВУЗ-а, в който се обучавам е написано точно това, което Ви цитирам. Лично аз съм го чела през последния месец сума ти пъти, защото съм вече във финалните фази и се налага да спазя доста срокове и да подготвя необходимата документация. Как е за институцията, в която Вие се обучавате - не зная. Може и да е различно. Реално познавам бивши докторанти, които са отчислени с право на защита, изминал е 5 годишния срок за това, те не са защитили и не са върнали 1 стотинка. По време на докторантурата си имат положителни атестации (при атестиране всяка година, а не както е сега - на 3 месеца).
Колкото до статута на докторанти - при постъпването ми като редовен докторант ми беше връчена 1 книжка, в която ясно и точно е упоменато, че статута ми е като на студент редовно обучение. Съответно никъде не уточнявам, че съм докторант като ми питат студент ли съм.

Все пак отговорът на по-горните питания се съдържа в Закона за висшето образование. Там правата на студентите и докторантите не са отделени, а именно:
Скрит текст:
Чл. 70. (1) Студентите и докторантите имат право:
1. да избират учебни дисциплини при условията, определени в учебния
план;
2. да получават квалифицирана помощ и ръководство за своето
професионално-творческо израстване;
3. да се обучават едновременно по повече от една специалност или да
изучават допълнителни курсове при условия, определени от висшето
училище;
4. да участват в научноизследователска дейност на висшето училище,
като им се гарантират авторските, изобретателските и сродните им права и
възнаграждение;
5. да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на висшето
училище;
6. да ползват студентски общежития, столове, медицинско обслужване,
намаление при пътуване по градския и междуградския транспорт, както и
цялата база на висшето училище за учебна, научноизследователска, спортна
и културна дейност и други придобивки за нормален живот и обучение при
условия, определени от държавата и висшето училище;
7. да се сдружават в учебни, научни, културни и спортни общности за
защита и удовлетворяване на своите интереси, както и да членуват в
международни организации, чиято дейност не противоречи на законите на
Република България;
8. да се преместват в друго висше училище, факултет, специалност,
степен или форма на обучение в съответствие с правилниците на висшето
училище;
9. да прекъсват обучението си, както и да го продължават след това при
условия и по ред, регламентирани в правилниците на висшето училище;
10. (отм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.);
11. да ползват ваканция не по-малко от 30 дни в рамките на една учебна
година;
12. (изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.) да получават
стипендии;
13. (нова - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.) да ползват кредит
за заплащане на такси и/или за издръжка през периода на обучението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Студентите, докторантите и
специализантите - сираци, слепи, глухи, инвалиди с трайни увреждания и
31
намалена работоспособност 70 и над 70 на сто, военноинвалиди и лица,
отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане на деца, лишени от
родителска грижа, майки с деца до 6-годишна възраст и диспансеризираните,
имат право на специални облекчения, регламентирани в правилниците на
висшето училище.
Да, добре. Тук става дума само за ползване на едни същи привилегии и права. Затова са упоменати и студенти и докторанти, а не само студенти. Можете ли да ми отговорите как един студент, с нивото си на образование, може да бъде равен на докторант?
Искам да Ви кажа, че аз не се обучавам. Това съм го свършила отдавна. Не мисля, че имам какво повече да Ви кажа, явно говорим за различни неща.

# 751
  • Мнения: 17 407
Ми тя  науката  си ни е на такова ниво - студентско.  Досега не съм чувала бивш докторант да е върнал пари, предполагам, че има начин да се избегне и това.

# 752
  • Мнения: 274
Здравейте! Бих искала да ви попитам относно писмения изпит по английски език за кандидат - докторанти в СУ - допустима ли е ксерокопирана книга? Извинявам се ако въпросът ми е глупав, но явно вече ме е хванала параноята, изпитът наближава, а в конспекта  пише:
"Прочит и устен превод на посочен от комисията откъс от оригинален съвременен специализиран текст (100 страници).." - аз лично тълкувам "оригинален съвременен текст" като непревеждан, но се притесних тъй като материалът, който съм подготвила, е от копирана книга (в България въобще я няма даже). Дали това не е проблем?


Може, без никакъв проблем. Не се притеснявай излишно. Успех ти желая! Hug

# 753
  • Мнения: 1
Моля някой да ми отговори. Положих успешно кандидат-докторантския си изпит по специалността, сега ми предстои изпит по английски език в БАН. Някой знае ли какви са минималните изисквания за изпита?

Има ли такива сред вас, които сте били на този изпит в БАН и дали е имало върнати кандидати?

# 754
  • Мнения: 1
Здравейте,
Бих искала да попитам ако се запишеш задочна докторантура, може ли след време да се преместиш редовна? Има ли някакви изисквания?

# 755
  • Свищов
  • Мнения: 874
petiaivanov, никой тук не говори кой на какво ниво е. И един магистър не е на нивото на един бакалавър първи курс да речем, но са под общ знаменател. Не ми се спори и говори излишно, още повече, че до изтичането на 3 годишния ми срок има по-малко от 3 месеца и ми е честно казано безразлично каква точно се водя и какъв статут имам. Фактът е, че реално никъде не ме делят от останалите студенти, с докторантската ми карта (която е същата като студентската) си ползвам всички отстъпки, намаления, привилегии и т.н, които имат студентите, в т.ч. и отстъпки от магазини, заведения, театри, кина и т.н.
Колкото по казуса с връщането на парите - и там нямам притеснения на този етап, но реално не познавам човек върнал парите, а познавам и такива отчислени без право на защита.

lidia7, наскоро в катедрата се обсъждаше сходен въпрос. Мнението на по-запознатите с процедурата беше, че няма проблем редовният докторант да стане задочен, защото субсидията от държавата за задочни е по-малка. Реално има такива случаи на започнали като докторанти и станали междувременно асистенти и преминали в задочна докторантура. В обратния случай обаче имало проблем, защото това означава по-висока субсидия от предварително предвидената. Самият начин на субсидиране на докторантурата не го позволявал. Пресъздавам думите на колегите от катедрата. Аз лично не съм запозната.

Последна редакция: чт, 06 дек 2012, 18:06 от krem4et0

# 756
  • София
  • Мнения: 274
Здравейте,
Бих искала да попитам ако се запишеш задочна докторантура, може ли след време да се преместиш редовна? Има ли някакви изисквания?
Здравей, редовната форма може да стане задочна, но задочната - не. Финансирането е различно. Но ... ако катедрата има например 2 места за редовно обучение, и класира 3-ма с еднакъв успех, то може да поиска още едно редовно място. Отпускат Simple Smile

# 757
  • Мнения: 1
Здравейте.

Може ли някой да ми даде повече подробности за кандидат-докторантския изпит по английски език в СУ? За четенето и превода ми стана ясно. Колко време продължава? Върху какво най-много обръщат внимание? Sad

Предварително благодаря.

# 758
  • Мнения: 1
Здравейте.

Може ли някой да ми даде повече подробности за кандидат-докторантския изпит по английски език в СУ? За четенето и превода ми стана ясно. Колко време продължава? Върху какво най-много обръщат внимание? Sad

Предварително благодаря.

Същия въпрос питам и аз за БАН. OletoI ти за каква специалност кандидатства?

# 759
  • Мнения: 2 697
Здравейте.

Може ли някой да ми даде повече подробности за кандидат-докторантския изпит по английски език в СУ? За четенето и превода ми стана ясно. Колко време продължава? Върху какво най-много обръщат внимание? Sad

Преди 3 години държах този изпит, а преди 2 - докторантския минимум по английски, който е съвсем същият изпит реално, не знам доколко ще ми е актуална информацията, но все пак - изпитът продължава около половин час, като изпитващите ви дават известно време (който за колкото време стане готов) да се подготвите по 1 страница от текста, който си носите. След това за максимум 5-10 минутки ви препитват по текста - ако нивото на владеене на езика е сравнително по-ниско питат какво значи дадена дума или да дадете антоним (например), а ако е по-добро владеенето, задават въпроси свързани с текста или с бъдещите ви планове, свързани с докторантурата. Общо взето, изпитът е много лесен за знаещите и относително труден за незнаещите и все пак оценка под 4,00 рядко има, освен при много фрапантните случаи. За мен и двата изпита (кандидат-докторантският и минимумът) бяха пренебрежимо лесни в сравнение с кандидат-докторантския по специалност. Успех! Hug

# 760
  • Мнения: 1
Много, много благодаря за информацията. Simple Smile

# 761
  • Мнения: 69
Здравейте. Не съм изчела цялата тема,  но се надявам скоро да се поправя. Има ли някой, който кара докторантура в УНСС? Едно време дочух, че не може да си редовна докторантура и да си на постоянен трудов договор в същото време. Така ли е?

# 762
  • Мнения: 758
Здравейте. Не съм изчела цялата тема,  но се надявам скоро да се поправя. Има ли някой, който кара докторантура в УНСС? Едно време дочух, че не може да си редовна докторантура и да си на постоянен трудов договор в същото време. Така ли е?
Да, официално можеш да работиш на 4 часа, доколкото знам.

# 763
  • София
  • Мнения: 274

По въпроса с устния изпит - моят мъж изкара писмен, но след устното изпитване не беше пуснат напред. И това не е е прецедент в нашия ВУЗ.


Много съжалявам! Моята информация е за софийски университет.

# 764
  • Мнения: 1
Здравейте отново,
има ли някой от вас, който да е практикувал в чужбина по време на докторантурата си. Интересува ме специално за природни науки - климатология. Как става това, обмен на изследователи ли е, програма със стипендия ли е? Предполагам, че и от университета зависи също.

Общи условия

Активация на акаунт