Докторантурата

  • 358 096
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 647
Имам 2 редовни магистратури в различни области, втората завърших тази година, мога ли да кандидатствам за докторска степен в областта от втората ми магистратура?

# 1 006
  • Мнения: 4
Доколкото съм информиран, не би следвало да има проблем да запишете докторантура по втората специалност!

# 1 007
  • София
  • Мнения: 1 074
Подкрепяте ли окупацията, колеги?

# 1 008
  • Мнения: 682
Подкрепяте ли окупацията, колеги?

Не!

# 1 009
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Подкрепяте ли окупацията, колеги?
ДА!

# 1 010
  • Мнения: 2 697
Хайде поне една нормална, неполитизирана тема да оставим, какво ще кажете? А и в случая не виждам какво общо има окупацията и пр. с докторантурата Wink

Последна редакция: сб, 16 ное 2013, 12:36 от Шехина

# 1 011
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Хайде поне една нормална, неполитизирана тема да оставим, какво ще кажете? А и в случая не виждам какво общо има окупацията и пр. с докторантурата Wink
Joy hahaha Мечтай си. Whistling

Стани поддръжник на някоя от антиправителствените протестни групи и ще видиш топлата връзка между двете.

Нали не си мислим, че вчерашната заплаха на ОО по някаква чудотворна случайност изключва работещите в уиверситетите?

А дали членовете на журито по същата чудотворна случайност няма да бъдат особено неблагосклонни към докторанти, които не слушкат и не папкат? Mr. Green

Няма ли да се окаже, че си пропуснала да се позовеш на някой особено жизненоважен автор, чиито епохални трудове е било просто задължително да прочетеш? В оригинал - на унгарски или суахили, например, защото превод на бг няма Mr. Green

Впрочем, теб такива дилеми не те терзаят, ясно е.

# 1 012
  • Мнения: 2 697
Delphine, никак не съм наивна и съм наясно, че хората сме несъвършени и преподавателите - също Wink Нормално е да си имат политически пристрастия, аз също имам моите, но мястото за изява според мен не е в университета - там би трябвало да има поне опит за обективност, защото това не е политическа арена, а учебно заведение. Ако определени преподаватели оценяват според политическите си симпатии това вече говори за професионализма им Peace

Но отново се надявам да не политизираме излишно темата, насочеността й е съвсем друга. Ясно е, че България ври и кипи, но нека поне образованието и целите, които сме си поставили, свързани с него, да останат наистина неутрални. И не, не си познала - много ме вълнуват събитията в страната ни, но темата тук е съвсем друга, мисля.

Та по темата - как вървят нещата при тези от вас, на които скоро им предстои защита? Аз съм на финалната права - дописвам дисертацията и започвам да усещам леко отегчение, а започнах с такъв ентусиазъм писането. В момента имам усещането, че хем съм на финала, хем никога това няма да свърши Crazy

Последна редакция: сб, 16 ное 2013, 12:49 от Шехина

# 1 013
  • Свищов
  • Мнения: 874
Шехина, на мен след отчисляването ми втръсна от чакане - 2 месеца за рецензии, 1 месец качени материалти в сайта, 2 седмици за диплома, 2 месеца до обявяване на конкурса за астистент, 2 месеца за прием на документи, още 1 месец до изпита...Кажи-речи цялата 2013-та ми мина в чакане на нещо да се случи. Бездействието направо ме уби. Сега ми е доста трудничко да вляза в ритъм, но след като минаха месец и половина, вече нещата влизат в определен коловоз. Така, че стякай се, че ти предстои голямото чакане.

# 1 014
  • Мнения: 1
Искам да попитам какво точно представлява Устния кандидат-докторантски изпит по специалността?
Какви точно въпроси ви задава комисията?
Можели да ми дадете някакви примери, които си спомняте на въпроси, които са ви задавали по време на устния изпит?
Той колко време продължава?

И все пак устният изпит за разлика от писмения - върху целия конспект ли е? Или само отделни теми, и общо колко теми се падат на устния изпит?

# 1 015
  • Свищов
  • Мнения: 874
Да не кандидатстваш утре в Свищов?

При нас устния изпит е върху въпросите, които са се паднали на писмения. Обикновено се пита за неща, които са написани неясно или схиматично. Задават се и въпроси по пропуските (ако има такива) или за нещо допълнително. Като време е кратичко. Аз навремето бях самичка и продължи 10-тина минути. За повече хора - не знам, но едва ли е повече от 3-4 въпроса по дадената тема.

# 1 016
  • Мнения: 2 697
Шехина, на мен след отчисляването ми втръсна от чакане - 2 месеца за рецензии, 1 месец качени материалти в сайта, 2 седмици за диплома, 2 месеца до обявяване на конкурса за астистент, 2 месеца за прием на документи, още 1 месец до изпита...Кажи-речи цялата 2013-та ми мина в чакане на нещо да се случи. Бездействието направо ме уби. Сега ми е доста трудничко да вляза в ритъм, но след като минаха месец и половина, вече нещата влизат в определен коловоз. Така, че стякай се, че ти предстои голямото чакане.

Krem4eto, голямо чакане е било при теб наистина Wink Да ти кажа, нямам все още представа как е при нас в СУ, много се надявам нещата да са малко по-бързи, но и чакането не ме тревожи толкова - иска ми се просто всичко да приключи, по възможност успешно. Времето ще покаже Peace А за теб - струва ми се, че си късметлийка да ти се отвори асистентско място толкова скоро след защитата, при нас рядко има места Confused

# 1 017
  • Мнения: 2 843
Едно време (когато имаше ВАК) чакането беше още по-голямо: предадох текста си през февруари, направиха бързо вътрешна защита, после времето за дооправяне, редактиране също беше кратко, може би 2 седмици - така че през февруари дисертацията беше предадена в окончателен вид.

И зачаках външна защита. Проведе се през ноември Shocked Тоест 11 месеца след предаването. Не знам защо.

Когато пък кандидатствах за главен асистент, чаках пак около година. Бяха пуснали 3-месечен конкурс (можело и 1-месечен, но този беше 3). Тъкмо изминаха 3 месеца, дойде лятото и излязоха в отпуск. После пък дойде новината, че няма да има вече ВАК и се започна едно бързане с конкурси (най-вече за хабилитация и тези за асистент минаха на заден план), после някой беше болен и нямало кворум.... Абе, хванах лудницата около разпадането на ВАК и това много забави нещата. В крайна сметка конкурсът мина преди окончателното разформироване на тази институция, но сигурно 9 месеца се бави.

# 1 018
  • Мнения: 1
Krem4et0 Благодаря за информацията  Simple Smile
Не в Софийския Университет и се надявам описания от теб Устен изпит да не се различава кой знае колко много, но трябва психически да се подготвя и, че може и да е различен.
Всъщност миналия Вторник гледах по новините репортаж за настоящите студенти от СУ, които имаха Държавен Устен изпит по наказателно-правни науки, и ми направи силно впечатление как всички студенти преди да влязат на устния изпит преглеждаха до последно целия наказателно-процесуален кодекс, та си помислих дали вътре комисията не ги изпитва устно върху целия материал, а не просто по една тема.
И затова реших да попитам да проверя какво точно представлява въпросния устен изпит, но за кандидат-докторантския конкурс по специалността.

# 1 019
  • Свищов
  • Мнения: 874
Шехина, нужда от асистент в моята катедра имаше доста голяма - много колеги се пенсионираха. Добре е, че двете неща съвпаднаха във времето и нещата за мен се стекоха по възможно най-добрия начин. При нас обаче редовните докторанти, които защитават са доста малко. На практика бях 3-тия за годината, а след мен има само още 1 защитил за сега. В момента тече процедура на 5-ти и това ще бъдат в общи линии. Нещата при задочните и на самостоятелна форма са малко по-динамични, но там едните не очакват да работят във ВУЗ-а, а другите вече са на работа.

Общи условия

Активация на акаунт