Докторантурата

  • 357 747
  • 2 261
  •   2
Отговори
# 1 065
  • Мнения: 2 697
Аха, ясно Wink Дерзай! Не знам за таксите как е във вашия ВУЗ, наистина има някаква тарифа, но как се определя кой да плаща защитата си и кой не - идея си нямам. Щом научният ти ръководител ти е казал, че не дължиш, дано е така Peace

# 1 066
  • Свищов
  • Мнения: 873
Ако си на трудов договор там, твърде вероятно е да не я дължиш. При нас е така.

# 1 067
  • Мнения: 1 304
Аз искам да попитам,извинявам се ако е писано някъде по назад ,но не ми е ясно при отчисляването на редовен окторант съм,къде и какви документи подавам за да получа първите 1000 лв? и другите 1000 вече при защитата?Благодаря Simple Smile

# 1 068
  • Мнения: 1
Здравейте, да ви питам как стоят нещата със свободната докторантура. Какви такси има, има ли някакви съществени разлики с другите и т.н. Става дума за русенския университет

# 1 069
  • Мнения: 1
И още нещо ако някой е започнал докторантура на юридическа тема ще се радвам да обменим инфо.

# 1 070
  • София
  • Мнения: 716
Здравейте, да ви питам как стоят нещата със свободната докторантура. Какви такси има, има ли някакви съществени разлики с другите и т.н. Става дума за русенския университет

Има и то не малка.
Зачисляването в свободна форма на обучение се извършва на база вече готов материал. Каква част си зависи от университета, при мен беше около 50% (предаваш го в катедрата за обсъждане, след което се назначава дата за катедрен съвет, на който трябва да презентираш и защитиш тази си част и да ти се назначат рецензенти). След това трябва да вземеш докторантските минимуми - 3 или 4 изпита по специалността и един по език. Срокът е 3 или 4 години, като можеш да защитиш и преди това, тоест когато си готова.
Таксите също зависят. Ако си преподавател в съответния ВУЗ - то докторантурата ти е както безплатна, така и задължителна, но ако не си - трябва да си заплатиш всичко, отново не знам за какви такси става дума, но в някои от университетите в София годишната такса е 4 цифрено число. Rolling Eyes
Моята дисертация не е в юридическата област, затова не мога да ти помогна.

Надявам се да съм ти била полезна! Hug

# 1 071
  • Свищов
  • Мнения: 873
DELI22, най-добре питай как стои въпросът в твоя ВУЗ. При нас искат препис от заседанието на катедрата с решението за разкраване на процедура и оценката на 3 годишния атестационен лист и молба за стипендия. Втората стипендия се отпуска срещу копие на дипломата и молба.

# 1 072
  • Мнения: 1 304
DELI22, най-добре питай как стои въпросът в твоя ВУЗ. При нас искат препис от заседанието на катедрата с решението за разкраване на процедура и оценката на 3 годишния атестационен лист и молба за стипендия. Втората стипендия се отпуска срещу копие на дипломата и молба.

ок и като взема тези документи тук от катедрата аз ли ги подавам и  къде ?  bouquet

# 1 073
  • Свищов
  • Мнения: 873
Там където си си подала документите за докторантска стипендия преди 3 години. Най-добре попитай как стои въпросът при вас конкретно.

# 1 074
  • Мнения: 131
Здравейте,

Мисля да кандидатствам за докторантура към БАН. Дали може да ми кажете малко повече подробности как се подготвяхте за изпита по специалността, дадена ли е литература от която да се чете, предполагам има конспект. Също и как протича изпита по език, аз ще съм с английски. Притесненията ми са свързани с това, че съм завършила преди 10 години и от тогава не съм ходила на изпити... Също така ми казаха, че има възможност редовната форма да бъде трансформирана в задочна, след като взема изпита, тъй като има само едно място, а аз работя и искам задочна докаторантура. Дали наистина може да се случи?
Благодаря предварително за отговорите!

# 1 075
  • Мнения: 758
Да, ще ти дадат конспект, когато подадеш документи за явяване на конкурса, там трябва да има и литература. По принцип въпроса ти ми е малко странен, защото когато човек е решил да продължи към научно-образователна степен "доктор" обикновено е наясно със сферата, в която ще работи, има вече някаква научна подготовка и опит, което предполага и че вече е изчел една част от литературата, която ще му трябва и няма проблем да се ориентира и какво още ще трябва да прочете за изпита.
Изпитът по английски е превод на специализиран текст по твоята специалност, както и въпроси по граматиката. Може да има още нещо, някой скоро явил се може да каже.
За трансформирането на редовната форма в задочна предполагам, че нещата са на база уговорка с ръководството на съответния институт. Само ти ли ще се явиш на конкурс за това докторантско място? Ако се явят и други хора, може нещата да не се получат така както за замислени.

# 1 076
  • Мнения: 131
Благодаря за отговора!
За трансформацията казаха, че е възможна, така че се надявам да съм най-добрия им кандидат:) Колкото до сферата, аз работя в областта на ИТ и нещата са необятни, затова ще е страхотно, ако ми дадат към конспекта насоки за литература от която да чета. Има голяма вероятност дори да имам повечето книги, но да видим. А ако изпита по език е предимно превод ще е чудесно, аз си мислех че ще има тестове с граматики, есета и т.н.

# 1 077
  • Мнения: 2 843
Изпитът по език е превод (на 100 стр., доколкото помня) специализиран текст. Избират произволен параграф от този текст и те карат да го преведеш пред тях. В процеса на превода те питат за определени граматични особености, думи и пр. Не е труден изпитът.

Когато станеш докторант, вече имаш по-сериозен изпит: той включва есе, тест и пр. Но преди това те карат да запишеш езиков курс.

П.П. Всъщност входният изпит по език (този със 100 стр. специализиран текст), освен че е условие за започването на докторантура, цели в още по-голяма степен да определи нивото ти за курса по език, който трябва да изкараш като докторант. Така че ако се представиш много добре, ще те разпределят в по-високо ниво на курса. После, съответно, ще положиш и по-сериозен изпит (минимум). Ако се представиш по-слабо, ще те разпределят в първо или второ ниво. По-слабото представяне обаче е рисково, ако има и други кандидати за докторанти по твоята специалност. Ако оценките ви по специалността са еднакви, ще вземат онзи, който се е представил по-добре на езиковия изпит.

Последна редакция: чт, 03 апр 2014, 10:31 от Аглая Епанчина

# 1 078
  • Мнения: 2 697
Колко е различна ситуацията с чуждия език в СУ и БАН - в СУ кандидат-докторантският изпит и докторантският минимум реално не се различават, те са именно превод на 100 страници текст и малко устна комуникация с изпитващия Wink Курс по език изобщо няма.

Иначе да ви се похваля с малко развитие по моята докторантура - минах вътрешната защита newsm44 Не беше лесно, особено с почти 6-месечен корем Blush, има немалко критики от рецензентите към дисертацията ми, но като цяло оценката им е, че ме допускат до външна защита. Определихме и журито за външната защита, само дата нямам определена предвид положението ми и това, че не се знае колко време ще ми е нужно за корекции на дисертацията. Но определено вече се чувствам много по-спокойна и съм настроена оптимистично Heart Eyes

# 1 079
  • Мнения: 758
Шехина, честито! Щом е успешна вътрешната защита, значи нещата са почти готови.

Общи условия

Активация на акаунт