Докторантурата

  • 355 466
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 605
  • Мнения: 97
Вижте, не превръщайте докторантурата в самоцел. Няма нужда от докторантура, за да преподавате. Може и сега да преподавате в училище или да получите бърза квалификация за това. Има и програми като Заедно в час.
Докторантурата не е никаква гаранция за преподаване. Има там по нея някои и друг час, но той се дава предимно за упражнения. Никой няма да остави (е, някъде го правят, но не навсякъде) докторанта си да преподава на студенти.
А и по-добре пробвайте някъде малко работа с хора и ще видите дали ставате, или не ставате за такава работа. Тя не е за всеки. Може някой да има много знания, но никакви умения да ги предаде. Друг може да не може да се справя с аудиторията си и така нататък.
В общи линии, нека да преподават отредените за това хора.

# 1 606
  • Мнения: 109
Здравейте,  започна приемът на документи за кандидат-докторанти за СУ. Моля Ви да споделите опит: как протича писменият изпит по специалността? Разработва се тема от конспекта за 4 часа ли или има и тест? Става въпрос за докторска програма по специалност "право". Благодаря сърдечно на отзовалите се!

# 1 607
  • Мнения: 667
Вижте, не превръщайте докторантурата в самоцел. Няма нужда от докторантура, за да преподавате. Може и сега да преподавате в училище или да получите бърза квалификация за това. Има и програми като Заедно в час.
Докторантурата не е никаква гаранция за преподаване. Има там по нея някои и друг час, но той се дава предимно за упражнения. Никой няма да остави (е, някъде го правят, но не навсякъде) докторанта си да преподава на студенти.
А и по-добре пробвайте някъде малко работа с хора и ще видите дали ставате, или не ставате за такава работа. Тя не е за всеки. Може някой да има много знания, но никакви умения да ги предаде. Друг може да не може да се справя с аудиторията си и така нататък.
В общи линии, нека да преподават отредените за това хора.
Във втори курс на упражнения ни се водеше един професор , а вместо него титулярката беше пуснала един докторнат да ни преподава ,понеже професорът или е бил много зает или не му се е е занимавало да води семинарни занятия и ни се водеше само по документи . Момчето ни водеше упражненията целия семестър .

# 1 608
  • София
  • Мнения: 6 219
Това е договорка между преподавателя и докторанта. Може да води часове, а може да не води. Това, че води докторант часовете не е задължително, защото на професора не му се занимава.


За това как протичат изпитите, трябва да си говорите с ръководителя поне няколко месеца преди изпитите. Най-малкото за да видите дали би ви приел за докторант. Да, несъмнено трябва човек да се представи добре на изпита, но все пак да бъдеш докторант е нещо повече от това да взимаш едни 500 лева там за три години и накрая да получиш един документ.

# 1 609
  • Мнения: 4 059
Е в моята програма има преподавателска дейност, водя упражнения, даже давам заверки, втората година освен по изпити и защити на курсови работи имам и ръководство  на курсова работа и няма как да се измъкна от тези задължения.

А изпита не протича ли по сходен начин навсякъде само с развиване на тема, без тест. Трябва да има правила в сайта на университета при разните наредби.

# 1 610
  • Мнения: 97
Говорим за различни неща в различни дисциплини.

И аз съм водил упражнения/преподавал, но много рядко в титулярна лекция. Предимно с групи съм работил.

Както казах, това не е за всеки:)

# 1 611
  • Мнения: 71
Здравейте, предстои ми кандидатстване за докторант към университета в Шумен, тъй като не съм съвсем сигурна, че тълкувам правилно закона имам следния въпрос: как стоят нещата с осигуровките, доколкото разбирам за редовен докторант държавна поръчка се плащат само здравни осигуровки без социални, правилно ли съм разбрала? В момента съм в процес на напускане на текущото ми работно място и не съм сигурна как ще стои въпроса със следващия ми работодател относно договора за работа. Идеята ми е доколко мога да разчитам на докторантурата за осигуряване, докато си намеря нова работа?
Извинявам се, ако има подобни въпроси.
Благодаря предварително!

# 1 612
  • София
  • Мнения: 1 489
Здравейте, предстои ми кандидатстване за докторант към университета в Шумен, тъй като не съм съвсем сигурна, че тълкувам правилно закона имам следния въпрос: как стоят нещата с осигуровките, доколкото разбирам за редовен докторант държавна поръчка се плащат само здравни осигуровки без социални, правилно ли съм разбрала? В момента съм в процес на напускане на текущото ми работно място и не съм сигурна как ще стои въпроса със следващия ми работодател относно договора за работа. Идеята ми е доколко мога да разчитам на докторантурата за осигуряване, докато си намеря нова работа?
Извинявам се, ако има подобни въпроси.
Благодаря предварително!
Само здравни се плащат ако сте до 26 години (поне така беше по мое време) и съответно не се води трудов стаж. Ако е задочна докторантура, работите на друго място и си плащате.

# 1 613
  • София
  • Мнения: 17 591
Здравейте, предстои ми кандидатстване за докторант към университета в Шумен, тъй като не съм съвсем сигурна, че тълкувам правилно закона имам следния въпрос: как стоят нещата с осигуровките, доколкото разбирам за редовен докторант държавна поръчка се плащат само здравни осигуровки без социални, правилно ли съм разбрала? В момента съм в процес на напускане на текущото ми работно място и не съм сигурна как ще стои въпроса със следващия ми работодател относно договора за работа. Идеята ми е доколко мога да разчитам на докторантурата за осигуряване, докато си намеря нова работа?
Извинявам се, ако има подобни въпроси.
Благодаря предварително!


Ако става дума за задочна докторантура, не мисля, че изобщо се плащат някакви осигуровки (вкл. и ЗО). Ако става дума за редовна, общо взето, не можеш да го комбинираш с друга работа - освен, ако не даваш уроци, примерно, или някоя и друга нощна смяна някъде...

# 1 614
  • София
  • Мнения: 6 219
Здравейте, предстои ми кандидатстване за докторант към университета в Шумен, тъй като не съм съвсем сигурна, че тълкувам правилно закона имам следния въпрос: как стоят нещата с осигуровките, доколкото разбирам за редовен докторант държавна поръчка се плащат само здравни осигуровки без социални, правилно ли съм разбрала? В момента съм в процес на напускане на текущото ми работно място и не съм сигурна как ще стои въпроса със следващия ми работодател относно договора за работа. Идеята ми е доколко мога да разчитам на докторантурата за осигуряване, докато си намеря нова работа?
Извинявам се, ако има подобни въпроси.
Благодаря предварително!


Ако става дума за задочна докторантура, не мисля, че изобщо се плащат някакви осигуровки (вкл. и ЗО). Ако става дума за редовна, общо взето, не можеш да го комбинираш с друга работа - освен, ако не даваш уроци, примерно, или някоя и друга нощна смяна някъде...


Не е вярно това. На трудов договор може да си на 4 часа, а на граждански може колкото и когато поискаш да работиш.

# 1 615
  • Мнения: 71
Здравейте, предстои ми кандидатстване за докторант към университета в Шумен, тъй като не съм съвсем сигурна, че тълкувам правилно закона имам следния въпрос: как стоят нещата с осигуровките, доколкото разбирам за редовен докторант държавна поръчка се плащат само здравни осигуровки без социални, правилно ли съм разбрала? В момента съм в процес на напускане на текущото ми работно място и не съм сигурна как ще стои въпроса със следващия ми работодател относно договора за работа. Идеята ми е доколко мога да разчитам на докторантурата за осигуряване, докато си намеря нова работа?
Извинявам се, ако има подобни въпроси.
Благодаря предварително!


Ако става дума за задочна докторантура, не мисля, че изобщо се плащат някакви осигуровки (вкл. и ЗО). Ако става дума за редовна, общо взето, не можеш да го комбинираш с друга работа - освен, ако не даваш уроци, примерно, или някоя и друга нощна смяна някъде...


Не е вярно това. На трудов договор може да си на 4 часа, а на граждански може колкото и когато поискаш да работиш.
От 03.12. Ще Бъда назначена на новата работа на трудов договор на 8 часа, а докторантурата ми ще е редовна, ще има ли проблем?

# 1 616
  • Мнения: 4 059
От 03.12. Ще Бъда назначена на новата работа на трудов договор на 8 часа, а докторантурата ми ще е редовна, ще има ли проблем?
Това мисля, че зависи от университета. В едни правят проблеми. В моя обаче няма такъв. Аз съм редовна докторантура, държавна поръчка и в същото време съм назначена на трудов договор на 8 часов работен ден. Трябва да се интересуваш какви са правилата в конкретното учебно заведение.

# 1 617
  • София
  • Мнения: 17 591

Ами ако 8.5 - 9 часа на ден си в университета ми е трудно да си представя как ще работиш другаде още 8 часа дневно...

# 1 618
  • София
  • Мнения: 6 219
Не всички докторантури са свързани с престояване в университет. Все пак не всичко е физика и химия.

На мен също обаче не ми е понятно как някой на 8 часа ще успее за три години, така че има смисъл в това ограничение. Но то пък и критериите за присъждане на степен са много плаващи, та...

# 1 619
  • София
  • Мнения: 17 591

Ами в каквото и да е престояването, все пак е задължително свързано с 8 часа / ден работа. Пък сега, дали ще се извършва в университета, в гората / могилата - на терен, в планината, по улиците (ако е нещо с геодезия или пък, примерно, социология / статистика и изисква интервюта) - все едно, даже по-ангажиращо е, ако има и работа на терен. Единственият начин, за който се сещам, е ако докторантурата е в медицинска академия, в болница, и болницата е назначила докторанта и на ТД, за да може да лекува реално болни - същевременно, докато кара и докторантура. Но не се сещам май за други университети / институти, които да го практикуват това - да назначават един и същи човек и на ТД, и за докторант.

Общи условия

Активация на акаунт