За сокчетата

  • 2 731
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 517
Страшно съм объркана и аз на тая тема, но стигнах до извода, че всяко дете си е индивидуално. На едно може да му стига само кърма до 6-тия месец, а друго, което бързо наддава, да се нуждае от захранване по-рано. Така че лекарят би трябвало да прецени (макар че нашата педиатърка пее на всички едно и също  Neutral Face ).

# 16
  • Мнения: 5 250
Аз също съм привърженик на късното захранване!!! Живот и здраве да е само имам време до тогава  Wink Но искам да питам,ами ако нямам достатъчно кърма и се наложи с адаптираните млека да се дохранваме,откога започва захранването?И даването на сокчета?Мога ли също да чакам да станем поне на 6 месеца?А има едни каши,те кога се дават?Извинявайте май не е много по темата,но напоследък много се интересувам от това захранване,тъй като явно е масова практика лекарките да препоръчват ранно захранване  Shocked

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Против съм ранното захранване и преди съм си излагала аргументите, съветът на педиатърката ни също беше да захранвам късно - за което ( и не само) съм и много благодарна.

За соковете - според мен не се получават кой знае колко витамини - първо че количеството сок е минимално, второ че след нарязване, измиване и прецеждане не остават много вит. в сока.

А какво следва след соковете - ами плодово пюре ( аз обаче започнах направо с плодово пюре - сок пи няколко дена само), каша или зеленчуково пюре и така нататък. За увеличаването на количеството - аз правех така - първите два дена ( един след друг) по 1 лъжичка, после през ден -, 4 и т.н , до пълна порция - това са ми схемите с пюретата, понякога съм правила и по 2 дена пауза преди да увелича - за да не се получи натрупване в организма ( ако детето евентуално даде алергична реакция) и да може плавно да се настрои към новата храна. Изобщо със захранването много бавно и внимателно.

# 18
  • Мнения: 1 517
Май се отдалечихме от темата, но пак да попитам. mam4e, ти на колко месеца започна да даваш плодовото пюре? А зеленчуковото?

# 19
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: petty
Май се отдалечихме от темата, но пак да попитам. mam4e, ти на колко месеца започна да даваш плодовото пюре? А зеленчуковото?

И аз да се отдалеча от темата.
mam4Е, пюрето вместо сокчета ли го даваше или започна да заместваш едно млечно хранене.
Просто се чудя дали когато реша да захранвам бебчо, да не започна първо с готовите плодови пюренца и да ги давам като сокчета, т.е. между храненията, а след месец да започна със зеленчуково да замествам цяло хранене.
P.S. Ние сме на смесено хранене, по- скоро почти изкуствено вече.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: anuschka
Цитат на: petty
Май се отдалечихме от темата, но пак да попитам. mam4e, ти на колко месеца започна да даваш плодовото пюре? А зеленчуковото?

И аз да се отдалеча от темата.
mam4Е, пюрето вместо сокчета ли го даваше или започна да заместваш едно млечно хранене.
Просто се чудя дали когато реша да захранвам бебчо, да не започна първо с готовите плодови пюренца и да ги давам като сокчета, т.е. между храненията, а след месец да започна със зеленчуково да замествам цяло хранене.
P.S. Ние сме на смесено хранене, по- скоро почти изкуствено вече.


И на двете едновременно да отговоря Grinning - плодово пюре давах между храненията - по скоро като десерт, с него не съм замествала кърмене ( и в интерес на истината давах от дъжд на вятър - започнах да давам по-сериозно плодове след като се захрани със зеленчуково пюре) - погледнах си сега тефтерите - дала съм плод през 6 тия месец, в 7мия зеленч. пюре, в 8мия месо.

Сокове, чай и т.н. Мартин пие от скоро - пропи чак когато вече имаше доста заместени хранения и почнаха жегите - тоест преди месец два.

# 21
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Мерси, mam4e!

# 22
  • Мнения: 503
Това, 4е късното захранване можело да доведе до анемия и на мен ми го обясхяваха. Само 4е тогава се косултирах и с лекарка, която работи към УНИЦЕФ-България, и се реших на късно захранване.  (координатите на УНИЦЕФ можете да намерите на адрес www.unicef.bg) Тогава намерих доста информация по въпроса, ето основното:
1. Соковете съдържат витамини, но и кърмата съдържа съшите витамини + още много други витамини и минерали. Друг е въпросът, какъв процент от витамините в соковете се усвоява, още пове4е, 4е те са изкуствено добавени, за да има все пак нещо във въпросните сок4ета. А витамините в кърмата се усвояват по4ти на 100%.
2. Давнето на сок разрежда кърменията, увели4ава интервалите между тях и съответно води до намаляване на кърмата. При даване на прекалено големи коли4ества сок, може да се стигне до заместване на кърменето със сок, което води до недохранване, диария, подуване на корема и коремни болки и т.н.
3. При раждането, доносените бебета имат резерви от желязо за първите 6 до 9 месеца! Тоест, не е необходимо ранно захранване. Дори при моята дъщеря, коато се роди с анемия, това не беше проблем. Хемоглобинът и винаги е бил на границата, склонна беше да направи пак анемия, но на 6 месеца хемоглобинът пак си беше на границата, не беше се понижил. И щом дори при нас това не беше проблем, какво остава за здравите доносени бебета!
И не вярвайте толкова на българските лекари, пове4ето си повтарят това, което са нау4или, и отказват да 4етат и у4ат пове4е. А изследвания в областта на кърменето се правят всяка година, и всяко ново изследване само потвърждава правилността на изклю4ителното кърмене до 6 месеца и на късното захранване. (Такива проу4вания има на www.askdrsears.com, преведени на български можете да ги намерите на karmene.greatnow.com, от новите теми; тези проу4вания са от 2003 година.).
А колкото до горепосо4ената книга за захранване, и в нея има много противоре4ия. Например, пише да не се дава прясно мляко на дете под 1 година, но в същото време в рецептите за приготвяне на пюрета пише, в пюретата да се слага прясно мляко! Това ако не е даване на прясно мляко, то кое е?
Не приемайте мнението ми като заяждане, просто така се изразявам... Embarassed

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 38
а какво да правят бебетата, които са на изкуствено мляко и те ли да започнат след 6-тия месец?
 Днес педиатърката ми каза да започна да давам сок от круши. Разбрах, че за ябълката и моркова е рано, а какво да правя сега с тия круши, които били за да може бебо да се изхожда всеки ден.

# 24
  • Мнения: 503
Според това, което съм 4ела, при изкуствено хранените бебета се препоръ4ва захранването да запо4не между 4 и 6 месе4на възраст - напр. с оризова каша на 4-5 месеца. Някои лекари оба4е препору4ват и изкуствено хранените бебета да се захранят след 6 месеца, а други казва, 4е вси4ко е индивидуално и зависи от детето... Толкова знам по въпроса, пове4е съм 4ела за кърмените бебета.
Колкото до зашека, това може да е реакция към някои от протеините в млякото. Защо не опиташ друго адаптирано мляко? Питай майките, които са хранили децата си с адаптирано мляко, какво мляко да взимаш, и преди имаше подобна тема, ама трябва да я изровиши да видиш, какво пише.
Поздрави! Laughing

# 25
  • Мнения: 195
Малко извън темата, но виждам, че се коментира и нивото на хемоглобина - моята педиатърка каза, че за бебе е нормално и ниво 80 и джипитата само стресирали майките и лекували несъществуващи анемии. Така че - спокойно и се радвайте на усмихнати бебета.

# 26
Ох, и аз съм страшно объркана с това захранване. Ние сме на изкуствена храна, но изчаквам със захранването, защото коликите бяха ужасни, пък и педиатъра ни е за късно захранване. Към края на 4месец предложих на беба 1 лъжичка сок от ябълка, но тя започна да се държи все едно че има колики и на мен ми мина мерака. Rolling Eyes

# 27
  • София
  • Мнения: 896
Скъпи майчета, ако можете да издържите само на кърма до 6-ти месец, ще е прекрасно. След това започнете постепенно с плодови и после със зеленчукови пюрета. Ако имате възможност и желание добре е първите пюрета да са от пресни плодове домашно приготвени. Не подценявайте пресните плодове. Те са прекрасна храна и източник не само на витамини. Напълно достатъчни да заместят едно хранене.

# 28
  • Мнения: 3 042
Цитат на: натали
Малко извън темата, но виждам, че се коментира и нивото на хемоглобина - моята педиатърка каза, че за бебе е нормално и ниво 80 и джипитата само стресирали майките и лекували несъществуващи анемии. Така че - спокойно и се радвайте на усмихнати бебета.


е моята педиатърка(хемоглобин - 103) не ми е казала ,че имаме анемия, каза ако съм искала - Малтофер, за предпочитане обаче било сега през лятото да яде повече плодове и зеленчуци и оттам да си набави желязото и тн.
Тука я послушах и сега се тъпчем с железни храни. Laughing

# 29
  • Мнения: 3 042
Тъпчем се ама файда няма Cry  Cry  Cry , хемоглобинът ни е спаднал на 93 за един месец(преди беше 103) Cry  Cry  Cry  Cry  Cry  Cry  Cry

Общи условия

Активация на акаунт